Skocz do zawartości
ice4

dino czy okrzemki ? Proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów i koleżanki :clapping

Od dłuższego czasu borykam się z brązowym nalotem na skale i piasku. Po całkowitym zaciemnieniu problem był rozwiązany ale stopniowo dodając światła - brązowy nalot zaczął nawracać. Pierwsza moja diagnoza - Dino. Zastosowałem chemiclean oraz ML Special Blend - bez rezultatów. Druga diagnoza - okrzemki. Wymieniłem DI oraz od środy działa absorber krzemianów SilicateEx JBL - jak na razie bez powodzenia. Poniżej zostawiam wam zdjęcia dla lepszych diagnoz. Zależy mi na wprowadzaniu nowych korali więc muszę wygrać z nalotem !

woda wg Salifert

- PO4 - 0.03

- NO3 - 5

- NO2 - 0

- Ca - 470

- Mg - 1400

- Kh - 7,4

- Ph - ok 8

4439-d1.jpg

oraz

4439-d4.jpg

i na koniec mała pomoc przy identyfikacji - sporo tego na tylnej szybie, miejscowo na skale. Twardy wapniowy pancerz

4439-d3.jpg


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to okrzemki. ChemiClean na nie zupełnie nie działa, więc po co go lać?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,napisz jakie to swietlowki i jak sa ulozone i jaka barwa i jaka masz temperature wody,ja tez walczylem z tym dziadostwem nie pomagala chemia,zacmienie zawsze wracalo,ale kombinowalem ze wszystkim,glownie oswietlenie i temperatura wody i od ponad 8miu miesiecy nic nie wraca jest czysto i blekitno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ChemiClean na nie zupełnie nie działa, więc po co go lać? - by wykluczyć że jest do dino(na dino podobnież działa)

oświetlenie 3x24W - 2x 15KK Aquamedica + 1x aktynika Sylvani. Ułożenie od frontu - aktynika, biała, biała. Aktynika pali się od 7-21, białe od 12-21. Świetlówki białe wymieniane ok 25.10.2010. Aktynika starsza o miesiąc/dwa. Temperatura wody 26*C. Akwa jest bez grzałki - świetlówki nisko zawieszone nad powierzchnią wody


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ice4 nie unoś sie bo tomasz to jeden z wiekszych tu autorytetów. Skoro cos juz pisze to nie tak dla jaj. Na cjano jest chemiclean a na dino algea-x. Zapamietasz kolo ?


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nikt się nie unosi :)normalnie odpowiedziałem koledze. Każdą moją odpowiedź będziesz traktować jako unoszenie ? Wielu użytkowników pisało iż chemiclean działa także na Dino - u niektórych pomogło - poszukaj o tym 'kolo' ... i proszę o posty na dany temat...nie o d*pie marynie, aż się uniosłem..fiuu


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ice moim zdaniem to jest dino, też się z tym syfem borykam. Też myślałem że to okrzemki, ale zauważyłem żę puszca bąbelki powietrza-znak rozpoznawalny dino.. Jak jest u Ciebie? Kolejnym potwierdzeniem było to co u Ciebie po zaciemnieniu znikneło a w miarę dodawania światła zaczeło wracać. Na początek dałem Chemiclean trochę pomogło, później zakupiłem Algeaxa 5 razy podałem zmniejszyło populacje o jakieś 60-70%, zawsze cos. Teraz jeszcze gdzieniegdzie mam placki ale się tym nie przejmuje, poczekam aż samo przejdzie.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tych banieczek nie widzę na żadnym zdjęciu. Dino musi gazować i tworzą się wtedy z niego gluty. Chyba że masz takie w innych miejscach. Ja na powyższych zdjęciach widzę tylko brunatny nalot ale mogę się mylić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ten nalot jest ciemnobrązowy czy jasnobrązowy jak jasno brązowy to okrzemki jak ciemno i z bąbelkami to dino.

Pozdrawiam Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dlatego też próbowałem dwóch rozwiązań. Sam nie byłem pewny z czym mam do czynienia. Przedmuchiwałem i czyściłem martwą materię - bez skutku. Do baniaczka lałem specjal blend oraz gravel cleaner oba produkty Microfe Lift. Osad na piasku nie ma pęcherzyków powietrza - jest to ciemnobrązowa błona - i tu obstawiałem okrzemki. Jednakże ten sam osad na skale posiada drobne pęcherzyki powietrza i tu jestem pewny iż jest to Dino.

Wymienię aktynikę oraz podam AlgeaX powinno pomóc

dziękuje za podpowiedzi - mam nadzieję że nikt nie czuje się urażony, nawet Ty - kolo :clapping


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Zielony :clapping


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam chyba to Spirobis;). Mintaju orientujesz się może czy te stworki szkodliwe są w jakikolwiek sposób?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam dino w nowym baniaku - czy to efekt dojrzewania? Co z ty robić? mam pęcherzyki powietrza na skale i brązowy nalot. Baniak ma 3 tygodnie. Był robiony na żywej skale połączonej z martwą i żywym piasku, oraz 50% wody z działającego aqua. Testów jeszcze nie robiłem.


1000l, HQI 2x250 + 2xT5 blue,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 3 tygodnie to daj czas zbiornikowi. Plagi przy dojrzewaniu to nie plagi :waving


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te świetlówki są nieco stare i też na pewno dobrego wpływu nie mają na zbiornik.

Wychodzi że jedne mają 7 miesięcy a actynic 9 miesięcy.


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dino to trzeba zadbać o jakość wody RO. Czy jest dobra żywica? Ile pokazuje TDS? To cholerstwo uwielbia krzemiany zawarte w wodzie (o ile są). Ja z początku również walczyłem z dino, bo nie miałem po RO filtra z DI. Jak założyłem to powolutku, powolutku dino zaczęło ustępować. Oczywiście trzeba to dziadowstwo odsysać. Ale da się to zwalczyć tylko jest potrzebna konsekwencja i cierpliwość :). Pozdrawiam i życzę wygranej z plagą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.