Skocz do zawartości
adamus_23_as

Baling!! Pierwsza pomoc!

Rekomendowane odpowiedzi

witam.;:

Po chwili przygotowań i wertowania forum na temat balinga zamierzam wystartowac u siebie z tą metodą.

Cały mój "strach" polega na tym ,że boje się zachwiac "równowagę jonową' o której nie mam zielonego pojęcia.

a więc tak":

zakupiłem baling preisa czyli

ca i kh a magnez grotecha.

własniem zamierzam je rozrobic z wodą RO i przelac w 5L baniki podłączone do pompy dozującej.

parametry na dzisiaj to:

No3 salifert

po4-048 D. HAANA

kh 7,4 salifert

mg 1320 salifert

ca 420 salifert

Osobiscie uważam że testy tp. salifert są dalekie do nazawania ich "dokładnymi" ciągle nurtuje mnie to powietrze w strzykawce.

od jakiegos czasu ponosiłem CA i MG tropic marinem w proszku dlatego te wartosci są względne.

zastanawiam się i tu proszę o pomoc:::

-od jakiej dawki zacząc.

-okresloną dawkę wlewac na raz czy rozkładac ją na kilka cykli na dobę.

-co to znaczy równe podawanie??? czyli 30tego 30 tego 30 tego??/

-co zrobic jak niektóre wartosci wzrosną ponad normę a inne będą za niskie??


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zerknij tutaj:

http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm

Masz tam ogólną wiedzę teoretyczną, oraz kalkulator dozowania wg. dziennego spadku wapnia. Tzn. po naszemu - mierzysz wapń w niedzielę, w tygodniu nie dozujesz i mierzysz w następna niedzielę. Wynik dzielisz przez 7 i masz uśredniony dzienny spadek. Z tabeli odczytujesz ile ml powinieneś wlać każdego r-ru przy swojej objętości zbiornika.

Możesz dozować od razu całą dawkę, tylko NIE podawaj równocześnie wszystkich roztworów tylko np. w jakiś odległościach czasowych.

Jak niektóre wartości wzrosną ponad normę to skorygujesz dany płyn, zachwiejesz równowagę jonową i to już nie będzie metoda Ballinga. Poza tym nic się nie stanie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Twoje parametry sa w tej chwili b.dobre. Rowne podawanie oznacza, ze podajesz identyczne ilosci na Ca i KH. Dawki powinny byc o kilka minut przesuniete w czasie i rozlozone na kilka x dziennie.

Zacznij np. od 10 ml dziennie i po tygodniu znowu przetestuj wode. Zauwazysz, czy dawki sa odpowiednie i wtedy ustawisz inne.

Gdy jedne parametry wzrosna a inne nie to zmniejszysz podawanie tego zwiazku, ktory za bardzo sie wychyla. Jesli robisz 5-10% podmiany wody tygodniowo to jonow nie musisz liczyc :D

Wewntualnie poczytaj o soli bez NaCl.

Powietrze w strzykawce do testow to normalne i nie musisz sie o nie martwic.

Pozdrawiam

o! Tomek juz tu byl :googleye


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A testy Mg i Ca Saliferta są bardzo dobre :googleye


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam zamiar wystartować, a raczej jestem zmuszony, mimo podawania podwójnej dawki mleczka aragonitowego to i tak mam ciągły równomierny spadek wapnia i magnezu przy stabilnym KH 8.3 Testy na CA i MG wykonane salifertem i mam do nich pełne zaufanie.

KALKULATOR BALLINGA ze strony Bolesławski.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak!!! jak się ma jeden test, to wydaje się dokładny, ale ja mam dwa na ce i 2 na mg nie żebym był jakis przes.... ale tak się złożyło że CA został mi podarowany a Mg kupiłem. Na jednym tescie na mg własnie minoł termin ważnosci więc mogę sobie wytłumaczyc różnicę w wynikach. ale ca oba są ważne. tylko na jednym z nich jest troszeczkę inna nasadka na końcówkę strzykawki przez co nabiera mniej powietrza więcej płynu, i wynik już się różni.(oczywiscie nasadka orginalna). O takie tam moje uwagi. Dlatego wybrałem testy z dłużym okresem ważnosi i je tylko robię.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wystarczy zastanowić się ile pobierasz defakto płynu (olać powietrze) gdy zasysasz ciecz poruszając tłokiem strzykawki od 0,0ml do 1,0 ml z załozona nasadką :googleye

i założyć że producent odpowiednio wyskalował test :D

Wyjdź z założenia ze tym powietrzem naprawdę nie ma co się przejmować - tak naprawdę ma być :D


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po cholerę Ci dwa testy? Jeden w kibel i masz spokojny sen :googleye Nie sugeruj się różnicami między testami! Rób pomiary JEDNYM i trzymaj optymalne parametry, to czy przy porównaniu z innym testem wyniki będą się różniły kilka procent w jedną czy drugą stronę nie ma NAJMNIEJSZEGO znaczenia, ważne żeby parametry były STAŁE, a wtedy wszystko będzie cacy:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#314366 seb :

Po cholerę Ci dwa testy? Jeden w kibel i masz spokojny sen :googleye Nie sugeruj się różnicami między testami! Rób pomiary JEDNYM i trzymaj optymalne parametry, to czy przy porównaniu z innym testem wyniki będą się różniły kilka procent w jedną czy drugą stronę nie ma NAJMNIEJSZEGO znaczenia, ważne żeby parametry były STAŁE, a wtedy wszystko będzie cacy:waving

Pozdrawiam

seb

tak zrobię. dzięki wszystkim , jutro zaczynam zabawę z balingiem...


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem nie nabierasz płynu do pomiaru PRZED nałożeniem nasadki? Bo tylko wtedy mogłoby mieć to jakieś znaczenie.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie... robię tak jak trzeba, tak jak pisałem wczesniej zastanawia mnie tylko po co to niepotrzebne powietrze w strzykawce??? można było dac większą i kazac nabrac 1 mil lub napaisac żeby nabrac 0.76 wtedy mam 100% pewnosci że robię dobrze a tak to niemam.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to powietrze zostaje w strzykawce i w związku z tym nie wpływa w żaden sposób na pomiar, skoro ważna jest pozycja tłoka a nie poziom płynu. Gdyby powietrza nie było, to bym się zastanawiał po to tyle niepotrzebnego płynu marnować w strzykawce :googleye


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra pociągne temat ostatni raz... Ale wadliwa lub nie do końca szczelna strzykawka przy zaciągani nie będzie zaciągac powietrze tylko dołem ale i pomiędzy tłokiem a oprawą ponieważ płyn jest cięższy. przez co płynu nabierze nam sie mniej niz zaleca producent i wtedy:mooning test jest niedokładny. dlatego myslę że lepszym rozwiązaniem byłoby gdyby płyn nabierało się do pewnego poziomu a szczelnosc strzykawki nie wpływała by na wynik." takie moje zdanie i powiedziałem już wszystko na temat stzrykawek:clowning


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze powiem tak: Załóżmy że na strzykawę pojemności 2ml założysz końcówkę o pojemności 2 ml... W strzykawce będziesz miał samo powietrze. Teraz zadanie: ile będzie płynu w końcówce ?? ;-)

Szczelność?? To teoria.

Jak wszyscy mówią: ważne jest położenie tłoczka.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jesli nie jestes pewien szczelnosci strzykawki to mozesz powietrze wypompowac, i cala strzykawke lacznie z koncowka napelnic plynem, ale mysle ze to raczej zbedny zabieg. Położenie tloczka i tak bedziesz mial takie same jak z powietrzem w srodku. :googleye

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załapałem:clowning:playing:clowning.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat zapowiadał się bardzo ciekawe, a piszecie tu o problemie z testami.

Dziś odbieram dozownik wiec będę śledził ten temat i mam nadzieje że już nie będziecie pisać o bąbelkach...

offtopicw.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#314493 sPRYTny :

Temat zapowiadał się bardzo ciekawe, a piszecie tu o problemie z testami.

Dziś odbieram dozownik wiec będę śledził ten temat i mam nadzieje że już nie będziecie pisać o bąbelkach...

offtopicw.gif

...Masz racje Sprytny,tez licze na to ze temat Ballinga sie rozwninie,zamiast moowic o bankach w strzykawkach,lepiej porozmawiac o tej metodzie tym bardziej ze rzadko mozna spotkac cos w rodzaju wprowadzenia do Ballinga...juz zauwazylem ze kalkulatory sa rozne,obliczajac np. jak podniesc Mg ale jednoskladnikowe...kiedy dobrze sie poszuka,wrescie trafic mozna na jakis konkretny kalkulator,podajacy nawet jak na tacy na ile dni mozna rozlozyc lanie by dojsc do odpowiedniego wyniku,choc warto wiedziec samemu ile mg/l mozna maxymalnie wlac dziennie...U mnie strona Boleslawskiego z jakis powodow nie dziala,wiec posluguje sie kalkulatorem ze stony Mrutzka...Fajny kalkulator jest tez ze stony "moje akwarium",ktore ktos podal wyzej...po niemiecku ale za to jaka satysfakcja ze do slownika zerknelo sie tylko dwa razy...Fajnie jakby ktos chcial rowinac temat...Ja na razie trafilem na dwa problemy...dlaczego Mg jest jedno i dwuskladnikowe...nie za bardzo tez wiem jak dozowac sol bez soli,choc w moim przypadku to chyba nie bedzie wazne,gdyz moj spadek jest maly...jeszcze jedna rzecz,ktora mnie nurtuje to picie wody z Mg...slyszalem ze 20 g na litr wody i szklaneczka dziennie po wstaniu,ale do tego jeszcze dojde...nie ukrywam ze chcialbym zastosowac Ballinga na sobie,zbadac czego we krwi mam za malo,ustalic dawke i po miesiacu zabaczyc efekty...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiałem się dlaczego Mg jest jedno i dwu składnikowe a powinno być tylko dwuskładnikowe, chodzi o nie zachwianie równowagi jonowej miedzy chlorkami i siarczkami, ich stosunek wynosi ok 8:1, podobnie jak przy stosowaniu CaCl2 i NaHCO3 należy dodawać sól NaCl. Dlatego mam zamiar roztwory na wapń i magnez rozrabiać zawsze osobno chociaż też jest przepis aby łączyć roztwór Ca i Mg.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieniając część wapnia na magnez (w odpowiedniej proporcji) jony chloru są całkowicie zagospodarowane przez sód. Jeśli trzymasz proporcje to zbiornikowi jest obojętne czy chlor pochodzi ze związków wapnia czy magnezu. Po cholerę bawić się jeszcze z następnym roztworem? No chyba że lubisz... to da się jeszcze spłodzić z pięć innych roztworów - wtedy dopiero będziesz miał radochę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak że zaczynając przygodę z ballingiem kiedy parametry lecą w dół, lepiej rozrobić Ca i MG osobno, użycie w tym czasie większych dawek w krótkim okresie czasu gdzie są często spore różnice spadków wapnia i magnezu, łatwiej kontrolować.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po tym co piszecie to mój baniak juz dawno powinien nie istnieć :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak trochę "pobalingujesz" to sam zobaczysz że jeśli się coś rozjeżdża to duet wapń/magnez kontra kh. Także możesz sobie teoretyzować. Podstawa to doprowadzić parametry do wzorcowych i wtedy znając spożycie wapnia i kh dobrać dawki. A korygować je i tak będziesz musiał. Ale tak jak pisałem - jak Cię to bawi to dawaj pełnego Ballinga. Obiecuje kawał dobrej zabawy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#314549 tomasz :

Zamieniając część wapnia na magnez (w odpowiedniej proporcji) jony chloru są całkowicie zagospodarowane przez sód. Jeśli trzymasz proporcje to zbiornikowi jest obojętne czy chlor pochodzi ze związków wapnia czy magnezu. Po cholerę bawić się jeszcze z następnym roztworem? No chyba że lubisz... to da się jeszcze spłodzić z pięć innych roztworów - wtedy dopiero będziesz miał radochę.

...Tomasz,wszedzie gdzie czytalem oraz przy kalkulatorach zawsze bylo napisane by robic trzy podstawowe roztwory,ktorych NIGDY nie mozna mieszac...Ca,KH i Mg...a do Ca mozna dodawac np. jod,stront...etc...wiec namieszales w mojej glowie...ale ja dopiero sie Ballinga ucze,wiec moze pewnych rzeczy nie rozumiem...faktem jest ze kazda wode akwariowa o zachwianych parametrach,nalezy "naprawic",zaczynajac od Mg,potem gdy ten wejdzie na dajmy na to 1300,mozna bawic sie nastepnymi roztworami...dla mnie ma to sens...Za to nie czuje sensu w podmienianie soli bez soli z morska sola w odpowiednich proporcjach...jak mam to robic,kiedy ja soli morskiej nigdy nie waze...Wiem ze wrzuca sie 50g NaCI do dwoch litrow wody i z tego co sie domyslam,tylko domyslam,odlewa sie tyle wody z akwarium ile wleje sie roztworu...czy sie myle...?...Nie znalazlem kalkulatora,ktory by to obliczal...oczywiscie mozna by do tego dojsc ,zamieniajac ml na gramy...NaCI mozna tez podmienic z Ca z tego co wiem,choc ja wole miec pare butelek niz w ten sposob kombinowac,tym bardziej ze u mnie nie ma duzego zapotrzebowania na Ballinga ogolnie,wiec podejrzewam ze bede lal tak male dawki i to moze raz na tydzien ze NaCI mnie tyczys nie bedzie ale z drugiej strony w tej bezsolnej soli zawarte sa wazne mikroelementy,wiec chcialbym to wykorzystac,bo co zrobie z tymi woreczkami kokainy ,ktore leza w szafie...Nastepne pytanie kierowalbym raczej do lekarzy...wiem ze macie placone za to by nie reklamowac tanich sposobow dostarczania waznych dla ciala prochow ale czy nie ryzykuje nic,robiac roztwor Mg z MgSO4X7 H2O (czysty proch) i ewentualnie czy moglbym go zmieszac z MgCI2X6H2O (tez czysty) w celach konsumpcyjnych...wiem ze Mg kupowany w aptekach nie dziala,albo rzadko dziala,podobnie jak vitaminy...czy rzeczywiscie prawda jest ze nadmiar roztworu Mg wydalimy z moczem...?...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - chyba wiem co masz na myśli (chyba ze nie wiem). Podejrzewam jednak że dozujesz a dawki ustalasz wedle potrzeb zbiornika, mając głęboko w .... czy są one równe. Po prostu kiedyś ilości i tak się rozjadą i nagle okaże się że zbiornik o tej całej "równowadze jonowej" to niewiele wie i wbrew wszystkiemu funkcjonuje.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.