Skocz do zawartości
1234576

Mój pierwszy zbiornik proszę o pomoc!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w końcu chcę założyć moje pierwsze akwarium morskie . Jestem nowicjuszem ale sporo czytałem i trochę się orientuje, lecz mimo wszystko proszę was jako doświadczonych akwarystów o porady z góry dzięki!!

Moje akwarium będzie się składało :

- Akwarium około 180 L.

- Lampa jeszcze nie wiem jaka najprawdopodobniej będzie kupiona gotowa profesjonalna z halogenem i żarówkami t5

- Filtr RO + DI

- Od pieniacz białek koniecznie zewnętrzny gdyż nie będzie sumpa zastanawiam się nad biostar flotor jeżeli znacie lepsze proszę napisać jakie. Przypomnę, że najlepiej aby były zewnętrzne.

- Dwie wydajne pompy tunze nanostream. Może zaproponujecie inne tańsze i również skuteczne.

- Am skim box

- Urządzenie które będzie uzupełniać odparowaną wodę.

- Czasomierz do ustawienia automatycznego włączania i wyłączania światła

- Grzałkę z termoregulatorem

- Termometr

- Hydrometr, oraz wagę kuchenną do precyzyjnego odmierzenia soli :googleye

- Sól morską firmy kent

- Żywą skałę około 30kg

- Żywy piasek również firmy kent

- Zestaw startowy czyli bakterie

- Kalkwasser

Chyba na razie to wszystko co chcę kupić na start . Zbiegiem czau, aż akwariści um się ustabilizuje dokupię parkę krewetek oraz parkę ślimaków aby trochę posprzątały:) Następnie kilka ładnych korali łatwych w utrzymaniu i to chyba tyle . Zbiegiem czau myślę że po 6,7 miesiącach dokupię jakiś rybki myślę że nemo.

Zbiornik mam zamiar prowadzić następującą :

Na samym początku wleje wodę przepuszczoną przez filtr Ro i di do mojego zbiornika później wsypie sól 36g na 1 L wody

Następnie włączę wszystkie urządzenia i odczekam z 2 dni aż sól się idealnie rozpuści . Gdy sól się rozpuści mam zamiar ułożyć skałę która wcześniej będzie wypłukana i oczyszczona w wodzie ro . Po kilku kolejnych dniach mam zamiar wsypać żywy piach również oczyszczony wcześniej w oczyszczonej wodzie . Następnie zamierzam dodawać zestaw startowy z bakterii wedle zaleceń i wymieniać wode co 9 dni 10 &

- Akwarium będzie oświetlane na początku gdy się nie ustabilizuje przez jakieś 5, 6 godzić

Po stabilizacji mam zamiar włączać od 9 rano do 9 wieczorem

- Mam zamiar wymieniać co 9 dni 10% wody z akwarium tak aby utrzymać stabilne warunki w zbiorniku

- Od pieniacz, grzałka pompy cyrkulacyjne będą włączone cała dobę

Chyba to wszystko .

Proszę was bardzo o napisanie mi czy jeżeli kupię taki sprzęt i będę się stosował do wyżej wymienionych rzeczy to będę mógł się cieszyć niezłą rafką ??? Wiem, żę mogą z biegiem czau mogą wyniknąć jakieś komplikacje ale chyba podstawowe rzeczy za pewnie mojemu zbiornikowi .

Jeżeli jest coś jeszcze co powinienem kupić albo wiedzieć proszę na pisać jest to dla mnie bardzo ważne

Napiszcie mi przede wszystkim jaki od pieniacz ? czy ten biostar flotor da rade?

Napisze jeszcze, że sumpa nie będzie więc zależy mi aby od pieniacz był zewnętrzny :D

@1234576, witamy na forum.

scalamy swoje posty korzystając z opcji

"edytuj" - pkt. 6 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, oświetlenie będzie zależało od wymiarów, a nadal nie wiesz jakie to? co do odpieniacza jak i np uzupełniania wody to proponowałbym zrobić panel z co najmniej 2 komorami, bo jak inaczej wyobrażasz sobie dolewkę rozwiązać? pływaki w głównym zbiorniku?

co do pomp to tanią alternatywą są cyrkulatory JVP np 101 dostępne bez problemu.

- Kalkwasser ? po co na starcie takie coś?

brakuje Ci na pewno na liście testów do wody,

a skały i piasku nie czyściłbym w wodzie RO, ma być żywa;)

skałę możesz jeśli tego wymaga mechanicznie oczyścić i przepłukać ale np w solance, a piasek jeśli dobry np Nature's Ocean Bio-Activ Live® Aragonite White możesz sypać bezpośrednio z worka razem z wodą która się tak znajduje..

co do podmian to nie da się powiedzieć że moje akwarium będzie wymagało 10% co 10 dni :googleye po to są testy i obserwacje żeby do tego dojść.

to tak na początek, powodzenia życzę:D


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym Ci jednak radził zrobić sump :googleye


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz skałę i piach płukać w RO to lepiej od razu kupa martwą. Zaoszczędzisz czas i pieniądze na lody.

PS. Aha, żartowałem. Skały i piachu NIE PŁUCZEMY w RO


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za radę na pewno już nie będę płukał . Chodź niektórzy tak na tym forum robili . Rozumiem że gdy przyślą mi skałę ma ją wrzucić do akwarium od razu bez żadnego płukania itp? a co z piachem czy moge od razu wrzucić razem ze skałą czy lepiej piach wsypać po jakimś czasie???????

Dzięki za podpowiedz Lampe mam już dobraną , zaś jeżeli chodzi o dolewki mam rozwiązanie w postaci urządzenia SP 3000 Niveaumat http://www.aquamedic.pl/osprzet/14.1.html Polega na tym, że pompka jest np w butelce z wodą ro a czujnik w akwarium który kontroluje stan wody jeżeli jest mniejszy to automatycznie zaczyna się dolewanie czystej wody do poziomu

#314533 Gotterdammung :

A ja bym Ci jednak radził zrobić sump :googleye

#314531 Sienki :

Hej, oświetlenie będzie zależało od wymiarów, a nadal nie wiesz jakie to? co do odpieniacza jak i np uzupełniania wody to proponowałbym zrobić panel z co najmniej 2 komorami, bo jak inaczej wyobrażasz sobie dolewkę rozwiązać? pływaki w głównym zbiorniku?

co do pomp to tanią alternatywą są cyrkulatory JVP np 101 dostępne bez problemu.

- Kalkwasser ? po co na starcie takie coś?

brakuje Ci na pewno na liście testów do wody,

a skały i piasku nie czyściłbym w wodzie RO, ma być żywa;)

skałę możesz jeśli tego wymaga mechanicznie oczyścić i przepłukać ale np w solance, a piasek jeśli dobry np Nature's Ocean Bio-Activ Live&襦 Aragonite White możesz sypać bezpośrednio z worka razem z wodą która się tak znajduje..

co do podmian to nie da się powiedzieć że moje akwarium będzie wymagało 10% co 10 dni :D po to są testy i obserwacje żeby do tego dojść.

to tak na początek, powodzenia życzę:D

kalkwasser będzie mi potrzebny później do podmianek wody w akwarium wodę do podmianek będę oprócz soli również dodawał kalkwasser

@1234576, kolejny ale ostatni raz przypominam: to nie gg.

korzystaj z funkcji "edytuj" - pkt. 6 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Reef crystals zamiast kenta.Bo tanszy,nie bryluje sie i duzo lepsza rozpuszczalnosc.Biostarflotor to pomylka mój kolega ma i tragedia widzialem wiele razy jak dziala to od nowosci, deltec mce600 lub slabszy mce500 polecam ci,lub jak planujesz kiedyś zmiane to AM multi sl zew/wew.

Po co kogoś zmuszac do sumpa jak wyraznie zaznaczył ze nie bedzie?

Jak ma być do d..y to i tak bedzie.Jak sie postara to zrobi ladne z miękkimi i bez sumpa... mówicie jakby to był jakiś obowiazek a na spsy sie nie zapowiada co widać.Wiec ani nie bedzie delteca apf ani pompy zwrotnej skoro widać ze na dobry odpieniacz ledwo stać.

Sump to koszty 2 razy wieksze przy tym zestawieniu które widzimy.

Skupmy się na radach a nie poradach...

Tansze to tylko Jvp ale dzialają kolo 6-12 miesiecy i do smieci, pada mi już druga,z początku nie bylo zle ale jednak zmienilem zdanie co do jakosci,no ale jaka cena.

Kup ocean nature live worek starczy i taniej.

A te 10% co 9 dni to jakieś bajki które przerabialem na początku.Podmienia sie w zależnosci od potrzeb a z fusów nie wywróżysz,chyba ze znasz obsade i wiesz ile zlapia w pysk i ile przerobia.

Pamiętaj ostroznie dobieraj obsade,nie pal duzo swiatla na poczatku i badz cierpliwy - czytaj i ucz sie w trakcie dojrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczę Ci jeśli nie rozumiesz Ben. Po pierwsze czytamy ze zrozumieniem, w mojej wypowiedzi jest słowo "radzić", więc to raczej sugestia niż zmuszanie.

Dlaczego ? Bo sump kure@$%* ułatwia życie akwaryście, to narzędzie użyteczne, przydatne, miłe, fajne, kozackie, odlotowe superwyczesane i jakie jeszcze chcesz. Można wrzucić tam chiolernie szpecące wygląd media, można zwiększyć ilość LR nie robiąc gruzowiska, taka przestrzeń robocza to błogosłwaieństwo. Oczywiście nikt nie musi go posiadać, ale cholera jasna warto. Może warto też poprzeglądać jak akwaria robią nasi forumowi wymiatacze i się jednak zastanowić, wielu z nich ma sumpa...

Powiedziałem


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa... Nie ma to jak logiczny kontrargument :googleye Teraz trzaśnij sobie screena, wrzuć się na demoty i nazwij mistrzem ciętej riposty :D


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#314599 Gotterdammung :

Taaaa... Nie ma to jak logiczny kontrargument :googleye Teraz trzaśnij sobie screena, wrzuć się na demoty i nazwij mistrzem ciętej riposty :D

Sum przede wszystkim w większości wypadków jest robiony do zakrycia sprzętu który szpeci akwarium . Mi on nie przeszkadza więc nie chce sumpa!!!. będę miał odpieniacz zewnętrzny więc w akwarium będzie tylko grzałka i pompy cyrkulacyjne !!!!

i kolejny raz pkt 6. Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie tez pompa odpieniacza, nawet jak go powiesisz na zewnatrz, od pompy waz do gory i z odpieniacza na dol, pare kabli, nie wspominajac o dolewce bo to Ci nie przeszkadza...:googleye

Znam lepszy odpieniacz: Cyclon AS 1000.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taak, to Ci się tak zdaje tylko. Czujnik dolewki, pompa odpieniacza, łapacz powietrza z rury powrotnej odpieniacza. Wcześniej czy później założysz post"wysokie PO4 - glony rosną - RATUJCIE" i wtedy na bocznej ścianie powiesisz filtr na media filtracyjne, o ile już nie będzie wisiał jeden taki z węglem. Potem dołożysz zgrabną konstrukcję na lampę UV jak złapiesz ospę a i tak kiedyś złapiesz itd. Noo ale Tobie to nie przeszkadza.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#314626 1234576 :

Sum przede wszystkim w większości wypadków jest robiony do zakrycia sprzętu który szpeci akwarium . Mi on nie przeszkadza więc nie chce sumpa!!!. będę miał odpieniacz zewnętrzny więc w akwarium będzie tylko grzałka i pompy cyrkulacyjne !!!!

Czym karmicie korale ? jaki najlepiej preparat stosować i jak dawkować przy 180L

#314631 tomasz :

Taak, to Ci się tak zdaje tylko. Czujnik dolewki, pompa odpieniacza, łapacz powietrza z rury powrotnej odpieniacza. Wcześniej czy później założysz post"wysokie PO4 - glony rosną - RATUJCIE" i wtedy na bocznej ścianie powiesisz filtr na media filtracyjne, o ile już nie będzie wisiał jeden taki z węglem. Potem dołożysz zgrabną konstrukcję na lampę UV jak złapiesz ospę a i tak kiedyś złapiesz itd. Noo ale Tobie to nie przeszkadza.

i znowu pkt. 6 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne z tym sumpem, wiec nie mieszam.:googleye

Przy tym odpieniaczu korale same sie wykarmia, wystarczy kilka rybek i dobre swiatlo.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak ty wiesz zaraz od razu że będę miał ospę glony i inne badziewie . Popatrz na youtubie akwaria morskie są nawet po 50, 80, 100 l i to bez sumpów i jakoś są pięknie porośnięte bez glonów z niezłymi parametrami wody . Skoro oni w takich malutkich zbiornikach utrzymują optymalnie warunki to dlaczego ja miał bym nie poradzić sobie mając niezbędny sprzęt i nie małe akw Jasnowidzu!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlatego że w zasadzie nie ma morszczaka który nie przechodził tego wszystkiego, ja także wielokrotnie. Ech, chyba mi szkoda czasu na rozmowę z Tobą, ale oczywiście życzę sukcesów.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie pisze o tym że nie będziesz w stanie utrzymać parametrów. glon się zdarza. ospa się zdarza. ja sam sumpa nie posiadam bo mój słoik byłby mniejszy od sumpa, ale powiem ci że widziałem kilka zbiorników twojego litrażu i tam jest naprawdę dużo sprzętu. Najlepiej byłoby gdybyś obejrzał na żywo jakiś zbiornik. Chyba że już widziałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@1234576, zakładasz temat i prosisz o rady i wsparcie... i o.k.

#314527 1234576 :

Witam wszystkich w końcu chcę założyć moje pierwsze akwarium morskie . Jestem nowicjuszem ale sporo czytałem i trochę się orientuje, lecz mimo wszystko proszę was jako doświadczonych akwarystów o porady z góry dzięki!!

...

Proszę was bardzo o napisanie mi czy jeżeli kupię taki sprzęt i będę się stosował do wyżej wymienionych rzeczy to będę mógł się cieszyć niezłą rafką ??? Wiem, żę mogą z biegiem czau mogą wyniknąć jakieś komplikacje ale chyba podstawowe rzeczy za pewnie mojemu zbiornikowi .

Jeżeli jest coś jeszcze co powinienem kupić albo wiedzieć proszę na pisać jest to dla mnie bardzo ważne

...

kompletnie olewasz uwagi o edytowaniu postów i to już nie o.k. i za to masz ostrzeżenie. Naprawdę 10-ty raz w tym samym temacie, znudziło mi się robić to za Ciebie.

wreszcie wymądrzasz się, bo od 18-ej nabrałeś tyle wiedzy i doświadczenia że wchodzisz w dyskusję z osobami prawie najstarszymi stażem i na forum i w morszczyźnie spośród nas.

Mi osobiście taka forma i postawa bardzo nie odpowiada.

Temat chwilowo zamykam, Ty pooglądaj jeszcze akwa na youtubie, a potem doczytaj co jest na forum. Jak już będzie materiał do "przerobienia" i emocje mniejsze, powrócimy do rozmowy.

#314645 1234576 :

tak tak ty wiesz zaraz od razu że będę miał ospę glony i inne badziewie . Popatrz na youtubie akwaria morskie są nawet po 50, 80, 100 l i to bez sumpów i jakoś są pięknie porośnięte bez glonów z niezłymi parametrami wody . Skoro oni w takich malutkich zbiornikach utrzymują optymalnie warunki to dlaczego ja miał bym nie poradzić sobie mając niezbędny sprzęt i nie małe akw Jasnowidzu!!!


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.