Skocz do zawartości
hubertk

AquaCalculator

Rekomendowane odpowiedzi

dotyczy programu Aquacalculator :)

Piszecie, że na litr wody powinno przypadać 30-35 gr soli. Ja mam sól Aquamedic Reef Salt i teraz wpisując parametry tzn mam akwa 63 litry brutto czyli około 55 litrów wody, temperaturę 25 stopni gęstość 10210 podmiany 5,5 litra czyli 10 procent program sugeruje 182 gramy soli. A nie 165 jak wynika z tych 35 gramów. Ale idąc dalej w programie jest taki punkt - correction factor i on zawsze jakby z automatu podaje mi wartość 0.879. Oczywiście mogę ten czynnik obniżać programowo ale i tak nigdy nie zejdzie mi do takiego poziomu żeby wyszło 165 gram (5x35gr). OK czyli co robić? Tak czytałem już o tym, że sól musi być szczelnie zamknięta bo chłonie wilgoć itp....

hubert


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 x 5= 175

kalkulator podaje 182g soli na 5,5 litra i oki 182g / na 5,5 = 33,09g soli na litr


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak producenci soli to liczą,

ale jeszcze nigdy nie udało mi się uzyskać soli o żądanym zasoleniu -

dozując sól i wodę dokładnie wg. opisu na opakowaniu.

Przerabiałem sól Preisa, teraz mam ATI i zawsze soli trzeba nasypaś sporo więcej, niż te 35 g na litr.

Pewnie więc jak zwykle marketing...

Ja zawsze korzystam z funkcji "Salt calculator" przy mieszaniu solanki

Jak wprowadzę rzeczywistą gęstość i temperaturę - program zawsze wylicza trafnie

odpowiednią korektę dla mojej soli przy domyślnym "correction factor"


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra ok znowu dałem ciała no pewnie 35x5 175 wszystko gra :) Moja wina, moja wina.....:banghead

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3PIOTR4

Normalnie po budowlanemu, czyli objętościowo :)

Mam wiaderko do mieszania z zaznaczonym poziomem 16 l.

Soli (ATI Coral Ocean Plus) na tą objetość daję 660 g - czyli wychodzi 41,25 g/l! do uzyskania zasolenia 1,023 w 25°C

Zawsze na koniec sprawdzam solankę aerometrem i koryguję, bo nigdy mi nie wychodzi OK za pierwszym razem.

Pewnie sól chłonie wilgoć z otoczenia i stąd trzeba jej dać więcej niż w teorii bo zawartość "soli w soli" najwyraźniej z czasem spada :)


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że masz odmierzone równe 16litrów, a nie więcej? Ja na 70l. sypie 2,6kg soli(0,37g/l} i zasolenie wychodzi ok 1023,24. Jestem pewny , że za pierwszym razem gdy odmierzałem te 70l. w beczce pomyliłem sie o parę literków na plus! Wiadro dziesięciolitrowe to kiepska miarka.:)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.