Skocz do zawartości
erich1980

Filtracja w dużym zbiorniku

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno Salarias nawet po przestawieniu, na mrozonkach dlugo nie pociagnie. Ja bym raczej powyrywal tych glonow ile sie da i doprowadzil parametry do wymaganych wysokosci. Nie tylko NO3 i PO4, ale rowniez zasolenie, Ca, Mg i KH.

Piach wsypuje sie na czyste dno, zeby tam pod spodem nic nie gnilo.

Gdybys zauwazyl, ze skaly nie zarastaja zatrwazajaco glonami, to warto wprowadzic pare kilogramow miekkich korali (bo na sps-y chyba nie ma warunkow). Beda konkurencja dla glonow. Szkoda, ze nie zaczales od korali. Ryby warto wpuszczac na samym koncu.

Bardzo lubie te momenty, gdy po powrocie z urlopu i przetarciu szyb okazuje sie, ze moja nieobecnosc strasznie sie koralom podobala.:googleye


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie tak prędko...

Dzisiaj planowałem wsypać piach no i.... wyszedł mój brak doświadczenia. Jak kolega mnie uświadomił ten czerwony glon który zarasta moje dno to jest cyjano (zdjęcie poniżej). Przyczyna: prawdopodobnie żywica której jeszcze nie wymieniałem a przelała już dobre 2-3000 litrów. Wobec tego oczyściliśmy tylko dno i z piachem na razie basta.

Jakkolwiek po 3 tygodniach lania 0,3 - 0,4ml wódki fosforan spadł do nie najgorszego 0,2 to azotan zmierzony dzisiaj zakupionym salifertem wprawia mnie w ból głowy. Chciałbym najpierw zapytać jak dokonać odczytu ze skali barwnej saliferta. Roztwór testowy chyba sporządziłem dobrze po 1 szpatułce każdego proszku na 1ml wody. To ledwo zakrywa dno w próbówce. Nie wiem jak odczytać ze skali barwnej ponieważ jeżeli przechylę próbówkę i patrząc z boku porównam z kolorem ze skali to wychodzi pomiędzy 25 a 50, natomiast jeżeli spojrzę z góry na otwartę próbówkę na białym tle skali barwnej (tak jak robiłem to ze starymi zoolekami) to wygląda na pomiędzy 10 a 25. Jak jest prawidłowo?

Czy powinienem lać więcej wódki? Jak pozbyć się cyjano (usunąłem praktycznie całe ale pewnie wróci). Wymieniłem dzisiaj żywicę w filtrze.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomiędzy 10 a 25 - trzeba patrzeć z góry, dla poziomów poniżej 10 patrzysz z boku i wtedy wynik dzielisz przez 10.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął miesiąc od mojego pierwszego postu. Azotany były 30, fosforany 0,6. Dzięki cierpliwości i wiedzy pomocy takich kolegów jak STANI a także TOMIO sytuacja uległa poprawie. Po drodze wpadka z żywicą i cyjano... Dzisiaj cyjano w zdecydowanej defensywie. Dzięki poradom STANIEGO zastosowałem absorber na silikaty i działa. A azotany - 0,5. Fosforany 0,1. "Wóda czyni cuda". Po drodze musiałem jeszcze rozgryźć swój odpieniacz i udało się. Teraz cierpliwość i ręce z akwarium (Danol). Wódy mniej leję aby nie wyjałowić. Spędziłem wiele lat w akwarystyce słodkowodnej ale teraz dopiero zaczynam rozumieć o co w tym chodzi. Dziękuję wszystkim i proszę o jeszcze;).Aktualne zdjęcia mojego pierwszego morskiego zapodam jak dotrze podłoże (najbliższe dwa tygodnie).


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne parametry:

No3-2,5mg

Po4- poniżej 0,05

Mg - 1440

Ca - 460

Wódka leje się w ilości 6ml dziennie, prodibio przy podmianach, nic nie dozuję.

Czy wartości wapna i magnezu powinny mnie martwić?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy właściwie pownienem zacząć lać bailinga i jak się za to zabrać od strony praktycznej? Czyli jak często testy i ile lać itp?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rób co jakiś czas testy np co dwa tygodnie przed podmianom jak zacznie lecieć kh i wapno to znaczy, ze podmiany nie wystarczają by utrzymać te parametry wtedy decydujesz się na Balinga czy tez reaktor i lecisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze na poczatku bedzie spadac kH i ten parametr warto miec na oku.

Poniewaz nie masz jeszcze rosnacych korali twardych, to moze zuzycie Ca i Mg bedzie tak male, ze wystarcza podmiany wody.

W kazdym razie z dozowaniem mozesz smialo odczekac, zreszta testujesz wode i juz masz doswiadczenie.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.