Skocz do zawartości
dzym

Rury, Sump - czarna magia - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po małym kawałku Oceanu przyszedł czas na powiększenie do całych 160 litrów.

Od tego czasu zaczęło się czytanie i ból głowy jak to ze sobą połączyć, żeby nie zalało mi pół pokoju.

Plany są następujące:

Akwarium: 80cm x 40cm x 50cm ( dł x wys x szer ) = 160 litrów

Sump: nie mam pomysłu jak duży - chciałbym 4 lub 5 komorowy ( w tym komora 5 jako dolewka ).

Sen z powiek spędza mi jednak: komin / sump a raczej jego orurowanie.

Wiem, że są trzy otowy i trzy rury w kominie:

- spust,

- rezerwa,

- powrotna,

pytanie jak wysoko ma być przycięta każda z tych rur - szukałem na forum ale powiem szczerze, że wszystkie posty jakie były nic mi nie pomogły; ( jedni piszą od tafli wody, jedni od grzebienia, jedni jeszcze coś innego )

O ile niżej powinien być wklejony komin od krawędzi akwarium ? - pytam ponieważ ma to też wpływ jak mają być przycięte rury w kominie.

Nie wiem również jak powinny być poprowadzone rury, które będą schowane w szafce tzn. jak wygląda ich dalsze rozprowadzenie do komor z sumpa, gdzie powinny iść jak głęboko sięgać ( jeśli ktoś ma jakieś zdjęcie to prośba o wstawienie i opisanie dlaczego tak a nie inaczej powinno być ).

Z góry dziękuję za pomoc.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Jak mieszkasz w Warszawie to podjedz do jakiegoś morszczaka i oglądnij jak co i z czym.Ja nie za bardzo miałem gdzie podjechać i więcej godzin straciłem na szukaniu jak na konkretnych informacjach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci 5 komór w sumpie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczą ci dwie komory,jedna na odpieniacz ze stałym poziomem druga ewentualnie na dolewkę


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spust musi być przycięty na takim poziomie jaki ma mieć poziom wody w zbiorniku. Rewizja powinna być odrobinę wyżej by woda przez nią się przelewała tylko w sytuacji zatkania spustu co do powrotu nigdy nie byłem fanem robienia go w kominie bo jak trzeba stamtąd coś wyjąć to się robi problem. Taki zbiornik zrobił bym na przelewie dzięki temu miałbyś więcej miejsca na korale.

Pozdrawiam Ernest


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powrót musi być przycięty na takim poziomie jaki ma mieć poziom wody w zbiorniku
a co do powrotu nigdy nie byłem fanem robienia go w kominie bo

Pogubiłem się:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem, dzięki za wskazanie błędu. Dobrze że są ludzie czuwający o tak późnej porze.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borsi, jeśli Dzym zrobi tak jak napisałeś, to będzie miał w pokoju piękny dźwięk siorbania:) Spływ powninien byc nie na poziomie wody tylko na dnie komina, zamiast rurki dajemy takie coś http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=360_1015&products_id=2745 , rewizję, czyli rurkę którą w razie zapchania spływu woda może swobodnie spłynać do sumpa (dlatego rewizja nie powinna mieś mniejszej średnicy niż spływ), przycinamy po skosie, jej długość ustalamy tak, żeby jej krawędź była o centymetr niżej niż poziom wody w akwarium. Później zaworem na spływie ustalamy poziom w kominie tak, aby woda minimalnie przelewała sie przez rewizję, w ten sposó mamy ciszę jak makiem zasiał i zabezpieczamy się przed wachaniami poziomu wody w kominie spowodowanymi skokami napięcia itp.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb masz racje ale mi bardziej chodziło o durso które wydaje mi się standardem. Co do rewizji to niekoniecznie woda musi przez nią przelewać by była cisza. Ja w końcu u siebie wyregulowałem spływ bez konieczności wspomagania się rewizją i to bez zaworu kulowego. Ale każdy zbiornik jest inny więc to czy docięcie rewizji jest potrzebne będzie widać po złożeniu całości.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie durso nie brałem pod uwagę, bo kiedys to miałem i wytrzymalem tydzień. Nie zapowietrza Ci się po zaniku napięcia? Masz sito na spuście na końcu durso?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sito takie jak dałeś w linku wyżej i się nie zapowietrza. Korzystam z tego jakieś 3 lata i ani razu niemiałem problemów. Wcześniej miałem spływ zrobiony bez durso, po prostu sito wciśnięte w przelot i to rozwiązanie było głośne. Dodam jeszcze że poziom wody w kominem mam ustawiony trochę wyżej niż zaczyna się sito, tak by całe było zanurzone.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumam. Może to dzialać. Ale ja mam tak jak napisałem i też działa, więc wybór należy do kolegi :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, najlepiej wszystko skomplikować, jakby nie można było prosto i dobrze. Jedyną zaletą Durso jest to że jak wyłączą prąd to z komina nie spłynie cała woda do sumpa. I tu zalety się kończą, zresztą wystarczy mieć sump z większym zapasem i już się okazuje że nie ma żadnych zalet. A wady?

1. kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty

2. zabiera miejsce w kominie ( a czasem przydałoby się tam swobodnie włożyć rękę)

3. nie zbiera syfu z samego dnia komina - dobrze byłoby tam dać jakąś małą pompkę cyrkulacyjną

A można to uprościć.

1. zero pracy

2. nie zabiera miejsca w kominie

3. nic nie zalega w kominie

Nie piszcie że jest głośne, bo jest tak jak Durso niesłyszalne. Na rurę spływu oczywiście musimy założyć zawór kulowy aby nim ustawić poziom wody w kominie.

Kolor niebieski to poziom wody w kominie - może być niższy, oceniamy to "na ucho". Rura rewizji jest przelotowa i możemy regulować jej wysokość.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomasz, rysować mi sie nie chcialo :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajny rysunek, i mi dużo wyjaśnił:) a co dalej z tymi rurami?

rozumiem że rura zwrotna jest połączona bezpośrednio z pompą obiegową przez plastikowy wąż.

Rura spływu przez koleją rurę bezpośrednio do odpieniacza, a rewizja do komory sumpa gdzie jest odpieniacz(czyli 1 komora).Tutaj też jakiś dodatkowy element na zakończenie? Zauważyłem, że niektórzy stosują kolanka w przypadku rury spływu, one mają zwiększyć opór by woda z większym ciśnieniem wpływala do odpieniacza?I na każdej rurze ma być zawór kulkowy? Dobry mam tok myślenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca:) i rura spustowa i rewizja podają wodę do komory w której stoi odpieniacz, nie bezpośrednio do odpieniacza. Niektóre odpieniacze można zasilać ze spływu, ale raczej stosują bajpas, niemniej nie polecam takiego rozwiązania. Zawór stosujemy jeden, tylko na spływie. Powrót z pompy obiegowej może być wyprowadzony w kominie, ale równie dobrze może biec za akwarium.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki;) a odpieniacz jak jest połączony, np taki deltec mpf600. Do pompy, która jest fabrycznie dokupuję jeszcze jedną i tą drogę dostaje wodę. a odpływ to przyłączam kolejną rurę,którą kieruję do 1 komory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi co o APF 600 to zobacz moje rozwiązanie z przed dwóch lat.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie, a w szcególności za rysunek - który wyjaśnił wszystkie moje obawy.

Jeśli nie byłoby problemem wrzucenie podobnego rysunku jak później rozprowadzić rury w szafce to chętnie porpszę.

Co do sumpa 4 / 5 komorowego to chciałem zrobić tak, że: ( wykorzystam chyba akwarium 60 litrów )

komora 1 - spłw;

komora 2 - odpiwniacz;

komora 3 - kawałki skały;

komora 4 - pompa z powrotem;

komora 5 ( ale nie koniecznie ) - dolewka

Mam jeszcze pytanie do odpieniacza w sumpie.

Jako, że korzystałem nigdy z takiego - mam może dość głupie pytanie. Jak się go podłącza ( z postu dawida wnioskuję, że też ma z tym problem :waving ). Moje pytanie dotyczy rury, która jest wyprowadzona równolegle do odpieniacza.

LINK

1) czy tam ma iść rura od spływu + rewizja;

czy

2) jest to wyprowadzenie do tego, żeby się nie zapowietrzał

Pozdrawiam i dziękuję.

@dzym, Poprawiłam link :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba nie zmieścisz 4 komór, dla samego odpieniacza potrzeba ok. 25 cm. Moim zdaniem zrób 3 a będziesz zadowolony.

1 - spływ + odpieniacz

2 - skała

3 - pompa obiegowa (powrotna )

Jak naćkasz przegród, sam sobie utrudnisz obsługę , ale - Twoja wola panie :waving


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

mam teraz sumpa zrobionego z 60 litrowego akwa i powiem Ci mam 3 komory i trochę ciasno więc nie wiem jak zrobisz 5 komór.W takim akwarium 3 komory to max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zastosuję się do dobrych rad. Jeśli mówicie, że małe to postaram się zrobić albo 3 komory albo większe akwarium przeznaczyć na sump np. 80-100 litrów ( zależy na co żona pozwoli :waving )

Głównie to zależałoby mi na odpieniaczu w komorze gdzie nie ma spływu wody.

W weekend postaram się coś srobnąć i podesłać w wątku do oceny.

Pozdrawiam

Ps. nika dzięki za poprawkę :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Głównie to zależałoby mi na odpieniaczu w komorze gdzie nie ma spływu wody"

Dlaczego ? To najlepsze dla niego miejsce...:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem durso i własnie przed chwila przerobiłem tak jak Tomek na rysunku pokazal ... nastała cisza , zero siorbania , zero szumu splywajacej wody :waving słychac tylko odpieniacz :banghead dlaczego nie zrobilem tego wczesniej


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.