Skocz do zawartości
ralph

Skała robiona z cementu piasku i kruszcu koralowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stani - czy możesz logicznie uzasadnić zamknięcie cyklu azotowego dzięki żywej skale (chodzi mi o denitryfikacje), czy też eliminacje fosforanów?. Raczej są to mity, bez logicznego potwierdzenia tak w akwarium jak i w naturze. Myślę że jest to zawsze zasługa fotosyntezy.

Nie neguje praktycznego zastosowania "skały" (fajnie poczytać Ciebie, czy Iceberga) ale jako wkład biologiczny jest z nią różnie, z doświadczenia wiem że skała może sprawić więcej kłopotu niż radości.

Jak napisał Iceberg wszystko zależy od celu.

Typowy "berlin" miękkie ,LPS - tylko "skała", stabilny poziom organiki i ciągła walka z parametrami.

SPS na "skale" szybki rezultat przy dużych kosztach, system pada po 2-3 latach

SPS bez skały - "ideał", system zamyka się po 1-2 latach, brak organiki powoduje że osiągnięcie stabilności to jazda na krawędzi.

FO praktycznie lepiej bez skały, wydajny system filtracji, miękkie, glony, co ważne dobre światło.

To "luźne" przemyslenia

Jak napisał Iceberg wszystko zależy od metody, a w praktyce czasem cierpliwości.

Ważne jest też zrozumienie "pracy" materiałów użytych do dekoracji.

Cement "ceramika" będzie wykazywał reakcje powierzchni przez długi czas na poziomie 8,5 - 9,0 co nie pozwoli glonom na obsadzenie tych elementów itd.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas konserwatywne czy nie, prawdziwe czy nie, naleze do grupy czwartej:) Chce pomoc, ale nie narzucac wyrazajac wlasna opinie.

Nie jestem ani za ani przeciw. A juz napewno nie jest to temat ktory mnie nie interesuje. Od momentu zalania akwarium poszukuje wlasnej drogi przerabiajac rozne sposoby filtracji probujac rozne produkty, ale zlapalem sie na jednym. Zamiast czytac i starac sie zrozumiec jak one dzialaja, jakie dawki itp, postanowilem zrozumiec na czym polega filtracja. Zrozumienie mi bakterii przyszlo o wiele latwiej.

Ugryzlem temat pod katem kosztow bo Ralph sie z nimi liczy. Patrzac na jego akwarium i jakis tam majatek jaki musi wydac na start zeby to hulalo to koszt calosci zywej skaly w porownaniu do dobrego sprzetu nie stanowi jakies lwiej czesci. Oszczedny na starcie placi dwa razy.

Skalki ktore wykonales z bez obawy moglbym uzyc jako wypelniacz, ale tylko po tym co napisal Peniek. Kiedys jak wlana ban na export zywej skaly bedziemy kupowac wlasnie cos takiego.

Ps. A moze MATRIX seachemu do sumpa albo wlasnie do produkcji takich wlansie betonowych skalek.h


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówie że Grzegosz nie ma sporo racji. Ja tylko nie mogę się zgodzić z tym że obowiązuje jedynie słuszna teoria i sposób myślenia narzucany odgórnie. A tak jest w tym wypadku. Jedynie słuszna prawda, wszyscy którzy rozumuja inaczej są beee. Ja nie proponuje nikomu skały którą sobie ulepiłem na własny użytek, to nie ja założyłem ten wątek tylko kolega który chciał zapewne usłyszeć różne teorie. Gdybym się nie odezwał to by usłyszał jedynie słuszną wersję jak w poprzednich czasach oglądając dziennik TV. Stani nie uważam żeby w ameryce ludzi stać było na tworzenie co roku nowych baniaków, nawet tam nie ma zbyt wielu ludzi których stać by było na takie marnotrastwo. Respektu przed nimi nie czuję, wprost przeciwnie raczej nimi ... Ale oni to bogatsze społeczeństwo stara się oszczędzić a w Polsce zastaw sie a postaw się. Kolega zrobi jak będzie chciał, może zerknie na amerykańskie fora i oceni czy sie opłaca w to bawić czy nie. Jakieś przekłamanie chyba też nastąpiło, bo ja nie jestem zwolennikiem robienia akwa TYLKO na wynalazkach, ale uważam że baniak np 50/50 spokojnie będzie funkcjonował, i taki mogę z czystym sumieniem polecić. Sam taki na wiosnę stawiam i sam na własnej skórze zobaczę co z tego wyjdzie. Co do szczepienia bakterii to też się nie zgodzę że trzeba je lać w nieskończoność, przecież się zaszczepią, a robiąc baniak częściowo na żywej skale umożliwia się ekspansję życia z niej na sztuczną skałę, tak to też przecież odbywa się w oceanie, tyle że na większa skalę.

ROBI --- dzięki za linka

Uff rozpisałem się, ale krócej chyba nie umiałem pozdrawiam


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#317999 Grzegorz Dyzma :

Thomas konserwatywne .................wlansie betonowych skalek.h

Niestety oceanu pod nosem nie mam:):waving:) Mam Wisłę ale to nie byłby dobry pomysł. Gdybym miał ocean to co pół roku wystawiał bym na sprzedaż żywą skałę, pięknie z zewnątrz porośniętą życiem za ponad 30 zł jak większość polskich sklepów.

Dobrze że jesteś wyrazicielem 4 drogi bo 2 i 3 najgorsza. Ja obsolutnie nie mam monopolu na teorie o martwej skale. Myślę że kosztowo napewno wychodzi taniej, jasne że przy kosztach reszty sprzętu to skała o raptem kilka, kilkanaście procent kosztów, ale czy to oznaczy że nie można się postarać tych pieniędzy zaoszczędzić? ZABIJ MNIE JAKIMŚ KONRETNYM ARGUMENTEM, z chęcią coś poczytam.Skałki które sobie robię nie emitują do wody niczego szkodliwego, więc jak mogą zaszkodzić? Jasne zabiorą miejsce żywej, mogłoby być jej więcej, coś za coś. Patrzę sobie teraz w baniaku na kawałki tej robionej skały która powtykałem w różne szczeliny w żywej skale i zapewniam cię że patrzenie jak się zmienia, wtapia w otoczenie jest nie mniej przyjemnie niż obserwacja co wyłazi po raz pierwszy z żywej. Nie oszukujmy się, siła filtracyjna samej żywej skaly w akwa jest nie wielka, gdyby było inaczej nikt nie wymyśliłby odpieniaczy. Bo to one robią większość roboty "czyszczącej" ALE MOGĘ SIĘ MYLIĆ. pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

zbiornik 50/50 napewno bedzie ok.

MG,

denitryfikacja zachodzi w warunkach beztlenowych, to napewno wiesz. Zachodzi w dolnej czesci DSB i w zywej skale.

"SPS na "skale" szybki rezultat przy dużych kosztach, system pada po 2-3 latach" - z tym sie nie zgodze. Po 2-3 latach system rozkwita, co nie wlozysz z sps-ow do akwarium to rosnie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas szczepia sie, ale po pewnym czasie jedne biara gore nad drugimi. Dlatego warto je dodawac. Lejac podmieniajac skale, dosypujac zywy piasek.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wymieniacie poglądy a mi się wydaje że odpowiedź na wasze pytania i wątpliwości znajdziecie w tym wątku

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=7897

Swoją drogą autor łamie kupę zasad solniczki a zbiornik bajkowy i działa.


"Pozwolić przywiązaniu, by odeszło z jego życia, Jedi musi."

JODA

http://fishhunter.webnode.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś konsensus może się pojawi, więc go troche nagnę może 30liverock/70portlandrock też da radę :waving

Więc akwarium na samej martwej skale nie ma sensu ale mieszane spokojnie daje radę. pozdro

""Thomas szczepia sie, ale po pewnym czasie jedne biara gore nad drugimi. Dlatego warto je dodawac. Lejac podmieniajac skale, dosypujac zywy piasek."""

Z tym co napisałeś muszę się w pełni zgodzić.

Do KERAD:

Myślę że każdy z tego forum od deski do deski przeczytał temat kiviego, dlatego między innymi uważam że nie ma jedynej słusznej teorii w tym sporcie


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Denitryfikacja bez fotosyntezy, to nie "warunki beztlenowe" a użycie tlenu związanego, wymaga "pokarmu" do syntezy - węgiel, siarka, żelazo. Dlatego są pellsy, wódka, itd. Tylko że idealny "berlin" - silna cyrkulacja, światło, odpieniacz wyklucza tą syntezę.DSB to wykorzystanie różnicy odczynu, czyli w skrócie magazyn organiki, nie ma tu mowy o denitryfikacji.Co z fosforanami - jest jakiś realny cykl zamknięty w skale? Zajmuje się akwarystyką trochę . Twoje posty to potwierdzenie mojego założenia - pierwszy rok to "jałowienie" systemu pod SPS, potem sukces, potem lanie organiki a i tak rosną tylko wytrwałe "chabździuchy", a kolorków "górnej rafy" nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając te posty dochodze do wniosku że z akwarium morskim jest troche jak ze zderzaczem hadronów, niby jesteśmy fachowcami, taka technika i technologia och i ach a w sumie g...o wiemy,ana dłuższą mete i tak akwa nam padnie,a te zbiorniki takie piękne,kwitnące może i są ale chwilowo i za jaką cene sztucznego utrzymania ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MG, nie zrozumialem.

Pelety nie sa od denitryfikacji. Nie maja z nia nic wspolnego. Wodka tez nie.

Fotosynteza to produkcja masy organicznej z nieorganicznej przy udziale swiatla i CO2. Z NO3 ma tyle wspolnego, ze NO3 PO4 i weglowodany sa wbudowywane w mase, ale tego bym nie nazwal denitryfikacja.

"potem lanie organiki a i tak rosną tylko wytrwałe "chabździuchy", a kolorków "górnej rafy" nie ma."- no to popatrz na akwarium Andrzeja, Szymona i wielu innych. sa jednak o wiele starsze niz 2-3 lata. Powiedz, skad masz te wiadomosci ?:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pelety i wodka są po ?

Nie znam zbiorników które przytaczasz, ale z tego co sobie przypominam żaden po zrobieniu fotek nie przetrwał 2-3 lat.

Tak mnie naszło zajmuje się tym z 15 lat, ale jak uraziłem - sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety oceanu pod nosem nie mam:):):) Mam Wisłę ale to nie byłby dobry pomysł. Gdybym miał ocean to co pół roku wystawiał bym na sprzedaż żywą skałę, pięknie z zewnątrz porośniętą życiem za ponad 30 zł jak większość polskich sklepów.

Dobrze że jesteś wyrazicielem 4 drogi bo 2 i 3 najgorsza. Ja obsolutnie nie mam monopolu na teorie o martwej skale. Myślę że kosztowo napewno wychodzi taniej, jasne że przy kosztach reszty sprzętu to skała o raptem kilka, kilkanaście procent kosztów, ale czy to oznaczy że nie można się postarać tych pieniędzy zaoszczędzić? ZABIJ MNIE JAKIMŚ KONRETNYM ARGUMENTEM, z chęcią coś poczytam.Skałki które sobie robię nie emitują do wody niczego szkodliwego, więc jak mogą zaszkodzić? Jasne zabiorą miejsce żywej, mogłoby być jej więcej, coś za coś. Patrzę sobie teraz w baniaku na kawałki tej robionej skały która powtykałem w różne szczeliny w żywej skale i zapewniam cię że patrzenie jak się zmienia, wtapia w otoczenie jest nie mniej przyjemnie niż obserwacja co wyłazi po raz pierwszy z żywej. Nie oszukujmy się, siła filtracyjna samej żywej skaly w akwa jest nie wielka, gdyby było inaczej nikt nie wymyśliłby odpieniaczy. Bo to one robią większość roboty "czyszczącej" ALE MOGĘ SIĘ MYLIĆ. pozdro

Nie mam na to dowodow, zadnych naukowych potwierdzen. To tylko moje przemyslenia i odczucia od dnia posolenia, czytania, ogladania:

Nie mamy 100% pewnosci ze skalki ktore robimy nie emituja niczego do wody lub nie beda. A jak wiadomo woda jest najlepszym rozpuszczalnikiem wystepujacym w przyrodzie. Slona dziala szczegolnie agresywnie. I nie sadze ze wszystkie absorbery, chemia i inne specyfiki sa bezpieczne i nie pozostawiaja sladu w systemie. Tak jak lekarstwa sa niby bezpieczne, ale na kazdym opakowaniu napisane przeciwskazania i opisane skutki uboczne. To tylko moja filozofia, ale mysle ze kazdy sztuczny wytwor przez nas stworzony i wsadzony do baniaka ma na niego wiekszy lub mniejszy wplyw. Przy dlugotrwalym stosowaniu w koncu pojawiajaja sie "efekty uboczne"

To moj argument :) na naturze nie ma co oszczedzac bo ona kiedys za jej poprawianie nas nie oszczedzi:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysy,

Pellety, jak sie nie myle, przerywaja proces nitryfikacyjny na o wiele nizszym poziomie niz NO3, dlatego nie wszyscy sa takimi entuzjastami w ich stosowaniu.

Mg, wszystko ok. Nareszcie jakas dyskusja.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, to absorbenty czyli żywice typu Purigen, czy też zeolity jonoselektywne mają wiązać amoniak czy też NO2. W pierwszym przypadku aktywacja chlorem to postęp ale niewielka, w przypadku zeolitu jest to bardzo fajny system, który zakłada podobnie do pelletek wykorzystanie bakterii ale w bardzo wyrafinowany i przemyślany sposób, który pozwala w praktyce na zamknięcie cyklu i pełnej suplementacji mikroelementów bezZ kumulowania biomasy. Tu pełny podziw dla ludzi którym się chciało to wymyśleć. Pellety czy wóda to po prostu rozwinięcie pomysłu kulek do denitratorów tylko w zbiorniku, w praktyce cukry związane w polimerach mają się uwalniać w kontrolowany sposób. Tylko że to zaprzecza typowemu zbiornikowi w metodzie berlińskiej. Denitryfikacja przy zastosowaniu węglowodanów, zakłada utworzenie błony bakteryjnej, co w takim z "oddychaniem" skały, poco cyrkulacja itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Czesc :)

Dawno,dawno temu kiedy nano-reef... kolega przerabial temat skaly z cementu. Sam pozniej wzialem od niego 3 wieksze skaly. Mowiac krotko, to Wam nie wyjdzie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318158 pilot :

Czesc :)

Dawno,dawno temu kiedy nano-reef... kolega przerabial temat skaly z cementu. Sam pozniej wzialem od niego 3 wieksze skaly. Mowiac krotko, to Wam nie wyjdzie.

pozdrawiam

Nie obraź sie ale post bez argumentu, po za własną opinią mnie nie przekonuje. Napisz coś konretniej, co poszło nie tak? Jakie problemy się pojawiły z tą skałą? pozdrawiam


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318158 pilot :

Czesc :)

Dawno,dawno temu kiedy nano-reef... kolega przerabial temat skaly z cementu. Sam pozniej wzialem od niego 3 wieksze skaly. Mowiac krotko, to Wam nie wyjdzie.

pozdrawiam

Chyba wiem o kim mówisz, później już tylko z tej skały robił artystyczne ozdoby i sprzedawał na allegro :)

Tutaj dyskusja na temat jego skały http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23866&d=0


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co mają moje skałki robione z cementu piasku i tłuczki muszlowej do ceramiki?? Bo nie rozumiem? Skała skale nie równa. Jakieś pomieszanie z poplątaniem.Niedługo myslę że na wiosnę wystartuję w większym baniakiem gdzie mniej wiecej 50/50 zastosuje live rock i swoje ulepione skałki, akurat sie wymoczą a że na forum dalej będę pisał to i zdjęcia baniaka się pojawią. I wtedy będzie można sie przekonać co się z nią dzieje na przestrzeni miesięcy. I tyle. A tamten wątek co link podałeś to już dawno cały przeczytałem, nie ja jeden zresztą.Pozdrawiam


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpiasujac w nasza forumowa wyszukiwarke CEMENT wyskakuje kilka ciekawych linkow miedzy innymi z lat 70-tych:D Jak widac Temat ewoluuje ozywa, potem cisza. Niedosyt w postaci braku zdjec.

Po przeczytaniu tego wszystkiego w sytuacji Ralpha njabardziej sklanialbym sie do konstrukcji z rurek i fantazyjnego oblozenia zywa skala niz uzucie"betonowej" jako podbudowe. Lepsza cyrkulacja w takiej konstrukcji co w przypadku akwa 270x40x70wys musi byc naprawde konkretna i fajne kryjowki dla ryb. W akwarium a dekoracja w sumpie filtracja. Bo po to on jest

www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=389&d=0


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani rzuć okiem tutaj, argument co do powiązania denitryfikacji z wódką i pelletami.

Mniej więcej w połowie akapitu.

rozdział 4,2

Dla tych którym nie chce się czytać "denitryfikacja jest procesem zachodzącym w środowisku pozbawionym rozpuszczonego tlenu, nie jest ona jednak procesem zachodzącym beztlenowo, a anoksycznie. Oznacza to, że stężenie tlenu nie przekracza wartości 0,5 mg/dm3, a do prawidłowego przebiegu procesu denitryfikacji jest potrzebny również jon NO3- i związki organiczne jako źródła węgla i energii. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz, co za roznica (w naszych warunkach akwariowych) ze mowisz zgodnie z regulka, ze denitryfikacja zachodzi w warunkach o stezeniu tlenu nie przekraczajacego bla, bla...a nie beztlenowym. Bedziesz mierzyl zawartosc tlenu 5 cm pod piachem ? Wszyscy dawno wiemy o co chodzi.

Jak napisales, do denitryfikacji potrzebny jest NO3. Dlatego napisalem, ze pellety nie maja duzo wspolnego z denitryfikacja, bo tam, cykl azotowy jest przerywany wczesniej. NO3 tam nie powstaje, wiec tez nie bedzie denitryfikacji.

Na peletach jest srodowisko tlenowe. To znowu kwestionuje temu, ze ilosc tlenu ma byc mniejsza niz 0,5 mg/l, zeby denitryfikacja zachodzila.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.