Skocz do zawartości
tomasz

malowane...korale

Rekomendowane odpowiedzi

w sprawie aklimatyzacji, naprawde wazna jest kwestia temperatury, jesli koral jest w przyzwoitej kondycji, zbiornik w ktorym laduje ma jako takie parametry (bynajmniej nie idealne) nic nie powinno sie stac.

Jesli sps zostanie przychlodzony w trakcie transportu badz zostanie nagle wrzucony do wody o wyraznie innej temp moze zaliczyc zejscie.

Kwestie NO3, poziomu Ca, Mg, fosforanow, krzemianow itd nie graja IMHO wiekszej roli o ile nie odbiegaja powaznie od normy. Dotyczy to spsow z propagacji.Jak zwykle od zasady sa wyjatki - z tymi z natury trzeba sie zdecydowanie bardziej certolic, to samo dotyczy korali ktore sa "niedzisiejsze" i wyrazanie widac ze wlasnie decyduja, czy sobie jeszcze pozyc czy tez sie pozegnac. W ich wypadku warto zastosowac aklimatyzacje ksiazkowa :)

Mnie ani zadnemu z kilku znajomych ktorzy trzamaja spsy nigdy nie zdarzyl sie zaden zgon w trakcie aklimatyzacji. A polega ona na wyrownaniu temp. i nastepnie koral laduje w dolnej strefie akwa na dzien, dwa. Pozniej zajmuje pozycje docelowa badz taka, ktora mi sie wydaje ze takowa bedzie (zwykle to drugie :) )Bardziej dal nam popalic brak kwarantanny co powodowalo rzadko ale jednak w przypadku spsow z natury przytaszczenie pasozytow czy jakis infekcji bakteryjnych.

Co do sporu, ciezko sie wypowiadac bo nie sposob ustalic jak faktycznie wygladala sytuacja wiec jest to typowe "zdanie przeciwko zdaniu".

Tyle bedzie z niej pozytku ze chyba kazdy bedzie pstrykal zdjecia po otrzymaniu towaru i reagowal natychmiast gdy cos jest nie tak. Zreszta sam tak robie, ostatnio dostalem obok lpsa rybe a w zasadzie cos co kiedys bylo ryba, po otworzeniu kartonu najbardziej przypominalo to filet z mintaja. Nie wierze ze sklep zapakowal ja martwa bo to byloby kompletnie bez sensu, wiadomo ze bede reklamowal, w koncu z ryba sprawa jest jasna, od razu widac ze nie zyje :) W sumie bylem zdziwiony ze podczas transportu trwajacego okolo 9h ryba zaliczyla zejscie no ale stalo sie. Pstryknalem foty jeszcze w woreczku a potem zwrocilem rybie wolnosc.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a potem zwrocilem rybie wolnosc.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czeka?em na twoja wypowiedz o aklimatyzacji tdew pamietam jak wsadza?e? ta galaxea'e (no niby to lps) najpierw mnie zmrozi?o potem popatrzy?em na twoje akwa i pomy?la?em "kurcze to jednak dzia?a"


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab koral koralowi nierowny :) W przypadku favitesa nie widze sensu robic niczego wiecej niz tylko wyrownac temperature, w przypadku np euphylii bylbym bardziej ostrozny i pewnie nie obylo by sie bez wkraplania wody z akwa.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak nie można przykładać jednej miarki do wszystkiego.

Ale i tak przyznaj że twoje podejście nie jest uznawane za standard :) a działa.

Jest wiele rożnych zaskakujących rzeczy na szczęście w tym hobby, a różnorodność dróg do sukcesu jest pewne taka sama jak tych prowadzących do porażki i co ciekawe często się pokrywają.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myslicie o kompieli korali miekkich lub twardych pod woda z kranu (pod kranem) temperatura pokojowa ( pod reka , nie miezona termometrem) kompiel lub plukanie w wodzie okolo 10-30 sekund? Co sie stanie z koralem ???


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,

Dopiero zaczynam bawić się w akwarystykę morską i jestem chyba jednym z tych co więcej czytają niż piszą ale na handlowaniu trochę się znam (chociaż to nie mój zawód).

Jestem pewien że nie dojdziemy tu pełnej prawdy, niemniej rozumiem Przemka w 100%, a jeśli Grzesiek czuje się z tą sytuacja nie najlepiej to sam sobie winien (nawet jeśli Przemek na serio jakoś zawinił) a oto dlaczego tak piszę...

Jest ku temu jeden zasadniczy powód!

Nie można reklamować żadnego żywego towaru po tak długim czasie, bez dyskusji! Znajdzie się tutaj armia ludzi których roszczenia będą rosły w tempie geometrycznym. Nie można najpierw pisać że wszystko jest ok. a potem oskarżać że zostało się oszukanym, zwłaszcza powołując się na tzw. ugodowość bo jak wynika z późniejszych maili to tak ugodowy Grzesiek nie jest - roszczenia finansowe. To powinno zamknąć dyskusję w 100% bo jeśli nie to dlaczego nie żądać w restauracji zwrotu pieniędzy bo rok temu zjedliśmy tam zimna zupę (sic!). Brak czasu to kurcze nie argument bo 5min na rozmowę telefoniczną zawsze znajdziesz.

Moim zdaniem nawet w tej sytuacji podejmowanie tego tematu na otwartym forum jest bardzo nie fair bo jest swego rodzaju szantażem! Co ma zrobić Przemek, machnąć ręką na te kilka acropor, (i okazać się „dobrym straganiarzem”) przyznać się do winy (której być może po jego stronie nie ma), czy walczyć o swoje dobre imię (i w to co mi się wydaje że wierzy, myślę że obaj wierzą w swoje racje) narażając się na stratę wielu klientów? W tej sytuacji jest kompletnie bez wyjścia i to jest Panowie brzydkie bo w obu wypadkach jest na straconej pozycji.

W tych postach jest bardzo wiele emocji i nie potrzebnych komentarzy (rozumiem nerwy bo sam jestem wariat), a to co sprawia że czyta się je z przykrością to fakt że wy ludzie się znacie i łączy was wspólne hobby!

Myślę że Grzesiek i Przemek (bez adwokatów) powinni wziąć telefony i do siebie zadzwonić a admin powinien zamknąć ten topic.

Garfield_Q


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej. Co wy', a tak fajnie sie zapowiadalo:((


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy od korala, ze zdecydowana wiekszoscia bym nie zaryzykowal, wspomniana wczesniej euphylia raczej moglaby tego nie przezyc ale np kazda montipora digitata z mojego akwa ma to za soba, niektore niejeden raz ale nalezy pamietac o temperaturze !!! i pH. Pierwsza musi byc praktycznie taka sama a drugie bardzo zblizone. Metoda ta opiera sie na zasadzie ze pasozyty w przeciwienstwie do korali gina natychmiast w kontakcie ze slodka woda.

Tyle zeby sie lapac takich metod trzeba miec konkretna przyczyne a nie za bardzo rozumiem po co robic to w przypadku korali miekkich.

Korale naprawde potrafia byc twarde, mam digitate ktora przezyla kilkugodzinny pobyt na powietrzu - kleilem ja poxipolem i o niej zapomnialem (skleroza nie boli :yes ). Wygladala kiepsko ale po kilku godzinach w akwa wystawila polipy i zyje do dzisiaj.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UFF wreszcie dotarłem na 11 stronę!!! Ale jazda :)

Długie to jak "Krzyżacy" :):yes:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz racja, mój rzeczywiście nie jest na poziomie godnym człowieka wysokiej kultury osobistej. Przepraszam Tomasza za obelgi i mam nadzieję, że nie czujesz się dotknięty do żywego:D @Tomek nie jest to nasza sprawa, dlatego lepiej rzeczywiście zawrzeć gęby idać się chłopakowm dogadać

Pozdrawiam


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, bez urazy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem tylko dodać że kilkoma postami dołożyłem się do osiągnięcia tytułu NAJDŁUŻSZEGO TOPICU NOWOCZESNEJ EUROPY :):yes:)

ps a tak z zupełnie innej beczki. ma ktoś może horego portiera 6? albo chociaż namiary gdzie znaleźć? bardzo mi zależy bo wakacje uciekają i w końcu mam czas na czytanko a jestem ciekawy dlaczego Snape zabił Dumbledora i czy naśmierć :)


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post rownie dlugi jak telenowela wenezuelska, i tak samo jak w tejze telenoweli akcja przypomina gonienie wlasnego ogona :yes. ale z jednym sie zgodrze w 100promilach - jakbym pojechal do mojego handlarza morszczyzna i mu ponarzekal ze kupiony miesiac temu koral mi juz na 2 dzien zszedl i chce nowy a nie meldowalem sie wczesniej bo cos tam to podejrzewam ze najpierw popatrzylby na mnie "dziwnie" a pozniej spytal sie czy racze zartowac. i bron boze nie jest to jakis atak na kogokolwiek ale raczej przypomnienie, ze tabliczka "po odejsciu od kasy reklamacji nie uwzglednia sie" nikogo dzis nie dziwi

EDIT

oho, juz 12 strone zaczalem


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwnym to wyglada 11 strony brakoje , dopiero sie kapnelem jak poklikalem


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kliknij na 12 a pozniej na "poprzednia"


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz niedlgo "13" i bedzie mozna zapisac ten watek do ksiegi Guinesa :yes

pozdr...

Ps; Dlaczego wy jeszcze spicie sie pytam ?:)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to czytam i czytam

i kurcze tyle zbędnych i głupich postów, a zobaczcie że jak ktoś pyta o coś ważnego to nie ma kto odpowiedzieć :/

kilka nowych osób pyta o dość proste rzeczy i nie ma żadnej odpowiedzi a wy marnujecie czas, naprawdę szkoda

a teraz zapraszam do mnie i napiszcie co robić w akwa po 2 tygodniach jak spada KH i rośnie Ph :yes

a co do winy/niewiny to według mnie kwestia chęci dogadania się dwóch stron - a tutaj tej chęci wogóle nie widać. a wydaje mi się że na 100% jest jakieś wyjście z tej sytuacji, które zadowoli dwie strony


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi Almastar :)

O jakiej "winie" czy tez nie winie mowisz ?:]

Tobie hcyba jednak chodzi o wino :)

,

A jak zalales baniak to spokojnie czekaj nic tam w nim nie gmeraj , wszelkie grzebanie w baniaku , przestawianie skaly czy moczenie rak dla przyjemnosci :yes tylko opoznia caly ten proces dojrzewania:]

zostaw w spokoju , zakraplaj kalkwasser i kontroluj PH , KH Ci siadla :) y, tego znaczy za szybko zakraplales kalkwasser , kalkreaktor podloncz jak masz jak nie to "nalej" jedenego z odczynnikow Balling`a , czyli Natriumchydrogenkarbonat ...hmmmm :/

zdecydowanie Kalkreaktor .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie rozwinal sie tutaj dosc ciekawy temat, mianowicie kapiel koralowca w slodkiej wodzie. W sumie ja zawsze tak robie jesli kupuje w sklepie... przy czym robie to tylko z SPSami. W takiej kapieli odpadaja od koralowca, np. Planarie (nie wiem czy to poprawna nazwa).


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednego to chyba za długo nie można lać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do sprawy moczenia w czymś koralowców ja robę to w "coral cure" Tropic Marine czy jakoś tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc chlopaki, fajny temat wam wyszedl

Czytalo sie jak jakis kryminal :)

Powiem tyle - bylem u grzeska pare razy i nie wierze aby swiadomie zalatwil cala dostawe zla aklimatyzacja

Nie zamierzam juz takze robic zadnych zakupow w umum (czemu, wystarczy poczytac archiwum, w skrocie - totalny brak panowania nad komunikacja z klientem, rozmowy telefoniczne nie sa wiazace itp).

Wiem ze sa ludzie zadowoleni z zakupow w reefshop, znam i takich co nie sa.

Kto zawinil w tym przypadku - nie umiem zdecydowac na pewno, ale wiem ze umum/reefshop czy jak mu tam nie radzi sobie z obsluga klienta.

Zgaduje wiec, ze nastapila jakas pomylka i Grzesiek nie dostal tego co zamawial (nikt nie zwrocil uwagi na to ze nie dostal wszystkiego co zamawial, co sugeruje iz po prostu dostal resztki)

Lektura tego watku utwierdzila mnie w moim przekonaniu, a kazdy z czytelnikow zadecyduje sam, czy robic tam zakupy, czy nie.

To chyba jeden z moich ostatnich postow na tym forum w najblizszym czasie, gdyz nie mam juz morskiego akwarium

Pozdrawiam wszystkich morszczakow

hej


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.