Skocz do zawartości
aj2ak

Odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że znalazłem tutaj tylko zdjęcie już gotowych odpieniaczy.. to nigdzie niestety nie znalazłem żadnego projekty... Wiadomo że akwarystyka morska to dość drogie hobby to każdy szuka jakiegoś tańszego rozwiązania. Ja myślę o zbudowaniu skimmera DIY by sebastek (ten stożkowy) i mam pytanie od czego zależy wydajność odpieniacza ( szerokości rur, wysokości czy pompy)?. Planuję go zrobić do zbiornika około 300l. Stożek miał by wymiary dół 12cm a góra około 8. Myślę że wysokość około 45 (bez pojemnika na piane). Jaką pompę musiał bym zastosować aby to miało sens?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw. Macie może takie projekty, gdzie można nabyć materiały?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budowa jest bardzo prosta.. jeśli jeszcze ktoś ma tokarkę to ma ułatwioną robotę... problemem są tylko wymiary i pompa jaka trzeba dobrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dokładne wymiary (przykłady), skąd wziąść części, plexę, akryl czy coś podobnego?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiary biorę na oko.. dostosowuje do tego co mam pod reką mysle ze wymiary tutaj nie maja wielkiego znaczenia co do centymetra (oczywiście wiadomo im [blue]więkrzy[/blue] tym [blue]więkrza[/blue] wydajność.. ale nie o to mi chodzi) a plexe... 3-4mm dostaniesz w każdym budowlanym sklepi. Pózniej wycinasz ją nożem budowlanym i rozgrzewasz w temp-160-180 stopni przez jakiś czas (nie zadługo bo wyjdą bomble) wyjmujesz i zawijasz na jakims szablonie.. metalowym itp.. pozniej sklejasz acryfixem i łączysz w calość..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318376 aj2ak :

wymiary biorę na oko.. dostosowuje do tego co mam pod reką mysle ze wymiary tutaj nie maja wielkiego znaczenia co do centymetra (oczywiście wiadomo im więkrzy tym więkrza wydajność.. ale nie o to mi chodzi) a plexe... 3-4mm dostaniesz w każdym budowlanym sklepi. Pózniej wycinasz ją nożem budowlanym i rozgrzewasz w temp-160-180 stopni przez jakiś czas (nie zadługo bo wyjdą bomble) wyjmujesz i zawijasz na jakims szablonie.. metalowym itp.. pozniej sklejasz acryfixem i łączysz w calość..

Ciekaw jestem co Ci wyjdzie szczególnie z tym wyginaniem plexy :)


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co robic stozek ? Myslisz, ze bedzie lepszy ?

Te wymiary wydaja sie dla 300 l bardzo oszczedne.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego? masz jakies spostrzeżenia? sebastek tak robił i mu wyszło... dlaczego ma nie wyjść komu innemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ty próbowaleś? jeśli tak to może jakieś rady.. a nie z góry zbijanie do poziomu... "nie jest to takie łatwe" itp..

edit. a jaką średnice rury byś polecał, jeśli nie stożek?

[blue]Proszę uzywaj opcji "edytuj", nie pisz postow jeden pod drugim:)[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 300 l to z 15-20 cm.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318393 mrozikulus :

próbowałem i nie mam patentu, napewno musi być równo nagrzane

Ja też robiłem pierwszy raz i wszystko mi wyszło... Żeby nie być goło słownym wstawiam zdjęcia jak to wygląda.

Odpieniacz na pompie Maxi Jet 1000l/h z wirnikiem igiełkowym DIY z biobala.

foto:

http://img36.imageshack.us/img36/5782/dsc01333nb.jpg

http://img64.imageshack.us/img64/1769/dsc01511g.jpg

http://img686.imageshack.us/img686/8490/dsc01515dk.jpg

Pozdrawiam


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz zacny, piana ladna, ale w akwa bez sumpa troche jak wieza Eiffla wyglada :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318449 Pavilon :
#318393 mrozikulus :

próbowałem i nie mam patentu, napewno musi być równo nagrzane

Ja też robiłem pierwszy raz i wszystko mi wyszło... Żeby nie być goło słownym wstawiam zdjęcia jak to wygląda.

chcesz powiedzieć , że ten stożek sam zrobiłeś ? jeśli tak to piękna robota . Ja stożka nie robiłem ale bawiłem w gięcie plexy tyle , że grubsza była


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko sam zrobiłem :) Dzięki


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#318474 Pavilon :

Tak wszystko sam zrobiłem :) Dzięki

czy kolega mógłby podzielić się wymiarami takiego cuda , oraz spostrzeżeniami jak to pracuje z mj 1000 ??

czy pompa odpowiednia czy byś coś zmienił ??


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również pytanie o preces formowania jak i jaka grubość plexi


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak.

Co do formowania tak jak już ktoś pisał na poprzedniej stronie... Wycinam, szlifuje papierem krawędzie i do piekarnika na ok. 150-170*C i trzeba pilnować aby nie powychodziły bąbelki jak już plexa jest rozgrzana to szybko wyciągam w rękawicach i na formę, najlepiej w dwie osoby jedna trzyma rękoma na górze a druga na dole kilka sek i plexa twardnieje więc trzeba się śpieszyć... Po klejeniu jak się coś przypadkowo ubrudzi klejem to można go wypolerować ale to już inna sprawa.

Grubość 3mm podajże.

Wymiary:

Wysokość bez kubka: 46cm (z kubkiem 58cm)

Średnica na samym dole: ok. 11cm

Średnica na górze stożka: ok. 4cm

Wymiary trochę dziwne ale mam tylko tyle miejsca za akwarium na panel w którym będzie odpieniacz.

Co do pompy maxi jet 1000 to spokojnie wystarcza jak się przykręci skośną rurkę do regulacji to odpieniacz nawet przelewa... Jedynie co by się przydało to zwężka właśnie do tej pompy(taka jak w AB itd). Ale i tak na jakieś samoróbce domowej odpieniacz fajnie pieni i spisuje się bardzo dobrze :)


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ktoś posiada taki lub podobny odpieniacz i mógłby go zwymiarować ?

Blau Scuma IT 110

5437-scuma-it110-.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odświeżę temat bo zaśniedziały.

Ja nie rozumiem po co pytacie o wymiary. Na każdej stronie internetowej wymiary odpieniaczy są podane. Wystarczy zapisać zdjęcie odpieniacza na kompie, przyciąć obrazek programem Windosowskim typu Paint, wstawić obrazek do Word-a. W Wordzie zmieniamy skalówkę centymetrów i wstawiamy obrazek w skali 1 do 2 bo w całości jego wymiarów się niemieści.

W ten sposób można przeliczyć każdy element odpieniacza z dokładnością do kilku milimetrów.

Panowie inwencji trochę :D

A materiał do odpieniaczy są w każdym markecie typu REAL ( marka TEAMPLAST ) na dziale z pojemnikami na żywność, mnie plastiki na odpieniacz kosztowały jakieś 50 zł. Do tych dużych pojemników pasuje redukcja od wentylacji ( patrz Castorama - jest białego koloru ) do której wchodzi nakrętka od pojemnika na makarony ( jest wąska i długa ) więc rozkręcenie odpieniacza do mycia pojemnika na syf mamy z głowy. Panowie przecież to proste !!!

Jakieś panowie pytania jeszcze ??? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Zainteresował mnie temat budowy odpieńka

Daj jakąś fotke żeby zobaczyć jak wygląda i pracuje i co dokładnie trzeba kupić

pozdr


Morska 3-setka na rozruchu + 2 x 240l trofeusy Mbemby i Duboisi i gdzieś maluch z krewetkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi (już tak z czystej ciekawości pytam), czy pompy pieniące wodę w tych odpieniaczach (jak np. bubble king) robią tez za pompę tłocząca wódę do komory czy też główny przepływ wody bierze się z innego źródła - z pompy tłoczącej wodę do odpieniacza, lub tez "bokiem" wpada jeszcze do komory reakcyjnej woda z komina? I do czego są te "czerwone rury" z boku, czym się reguluje wysokość słupa wody wewnątrz? Sam mam MC500 który powstał wg. chyba innej koncepcji więc jestem ciekaw jak to jest w pozostałych konstrukcjach....


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w BK ta sama pompa odpowiada za mieszanie wody z powietrzem i zasilanie odpieniacza w tę mieszankę. A czerwonymi rurami to jak zgadłeś reguluje się poziom wody w odpieniaczu - to taka inna wersja zaworu na wylocie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.