Skocz do zawartości
Gotterdammung

Lysmata Wurdemanni LPS safe?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, sprawa aiptasii zaczyna mnie drażnić (ten parszywiec kłuje oko i nie tylko) i myślę że czas działać. Na miejscu mogę kupić płyn GroTecha na zarazę ale wolałbym naturalnie wykosić towarzystwo. I tu rodzi się pytanie, moje akwarium zmierza w kierunku LPS powoli (przez Amnora :) ) a cholera gdzieś chyba czytałem że "wunderwaffe" podgryzała koraliki (a może to były jakieś miękasy? nie mogę odnaleźć topica... ) Może ktoś zdementować te pogłoski ? Zanim zacznę się martwić tym gdzie kupię te krewetki muszę się pomartwić tym czy nie zagrożą obsadzie :)

Pozdrawiam

Gotter

Nikuś : Napisałem kuje i nie podkreślał słownik, teraz mam kłuje i podkreśla :) To jak to jest :X

kuje murarz, a kłuje jeż. więc u Ciebie kłuje w "ocka" :)

Kiedy ta pieprzona aiptasie właśnie nie kłuje jak jeżyk, tylko kuje właśnie jak wielki spocony murarz waląc 5 kilowym młotem w półmetrowe dłuto ... :)

@Gotter, :D a to już samo sobie wybierz pisownie, czy to "jeż" czy to "murarz" lub "kowal".

Ja obstawiam jeża .

:bump1

Zawieszam broń, im więcej piszę tym bardziej się poniżam... Milczę więc...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to przeze mnie, :bump1 to ja zdementuję.

Mam 3 (albo już tylko 2, bo jedna jest nieuchwytna) i nie zauważyłem żeby choćby przymierzały się do LPSów. Może gdyby były głodne?... Ale karmię tyle, że nawet kiedy wyjadły już wszystkie szkodniki, to mają chyba dosyć łatwiej dostępnego pokarmu, żeby męczyć się z LPSami.

Tyle że ponoć nie wszystkie zjadają aiptasie. Trzeba mieć chyba trochę szczęścia.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ych, to taka dobra i zła wiadomość naraz ... Sam nie wiem co już robić, myślałem też o Acreichthys tomentosus ale ten bydlak (przepiękny jest, nie wiem czemu wszyscy się śmieją z niego mówiąc że jest brzydal :bump1 ) będzie żarł wszystko co mam (znając moje szczęście), zje favites, fungie, zoa, euphylię i wpadając w szał zje strigosusa i mnie na końcu... A jak nie krewetki (bo niepewne że jedzą aiprasię) i nie jednorożek to co ... ;x

Edytka :

Zarżniesz mnie dzisiaj haha

no wiesz ? :)

No tak, co coś napiszę to dupsko blade, pink paradise :) albo zrobię taki fortel i sam zacznę pisać na różowo :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320032 Gotterdammung :

...

No tak, co coś napiszę to ... pink paradise :bump1 ...

Skoro "paradise", to nie kapryś :)

A wracając do tematu l.wurdemanni, to od siebie dodam, że:

- w starych 200l miałam LAS aiptasii i 4 krewecie zrobiły porządek szybciutko. Cały czas też były pierwsze przy karmieniu i nigdy nie ruszyły żadnego korala.

- w obecnym akwarium miałam kilka aiptasii i 5 krewetek. Aiptasii nie ruszyły wcale, za to gustowały w pocilloporach i seriatoporach...

więc lekka loteria.

edit:

wg. mnie bezpieczniejsze dla lps-ów będą krewetki, bo rybcia prawie u każdego posmakowała w koralach.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któż by śmiał kaprysić :)

A do tematu, po takich słowach jak "loteria" jestem zestresowany jak macana sinularia :bump1

W konsekwencji będę strzelał do aiptasii z broni palnej...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kilku wątkach przewijały się informacje, że wunderwaffe są bardzo podobne do kilku jeszcze gatunków krewet - wsje w paski, kreski i trudne do rozróżnienia. Oczywiście nie wszystkie z tych garunków jedzą aiptasję, za to część zdrowo rozrabia - być może stąd takie hazardowe wnioski...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...probowalem juz tylu rzeczy na roze i najlepiej sie sprawdza ocet w strzykawce...tzn. mozesz oczywiscie kupowac firmowe produkty ale gwarantuje Ci ze to strata pieniedzy.Ocet jak i inne produkty to polsrodki,no chyba ze nabierzesz zwyczaju wstrzykiwac kwas co tydzien...walka z wiatrakami...przy occie uwazaj na spadek Ph,nie dopusc by Ci spadlo za duzo,choc samo szybko sie podnosi...natyralni wrogowie to loteria,brzydal u mnie jadl LPS'y,mieszkal w xeni a na roze nawet nie spojrzal...podobno bardzo dobrze sprawdza sie berghia i nawet ktos na forum sobie chwalil...pomyslalem ze naucze sie zyc z aiptasia i postanowilem ja pokochac,ale wiesz...serce to nie sluga jak to sie mowi albo jak to sie nie mowi...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę cię niestety zmartwić, piękny bydlak jak go nazwałeś potrafi zjeść. U mnie najpierw zajął się aptasią a potem dla rozrywki oszamał euphylie. Mimo że karmiony był codziennie.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iceberg : brak mi wprawy, próbowałem latać ze strzykawką, ale cholera zawsze mi uciekną, schowają się, moje aiptasie to mistrzynie uników... Brzydala nie zaryzykuję, boje się o korale, perfekcyjnym rozwiązaniem byłby Chelmon Rostatus (bo pod niego robię zbiorniczek) ale na niego zdecydowanie za wcześnie, no i nie ma pewności czy by szamał...

A pokochać się chyba nie da, próbuje pokochać pistoletową i cięęęężko to idzie :bump1


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaryzykuj z Chelmonem. Miałem taki las aptazji ze hej. Myślałem już nawet o wymianie całej skały. krewetki nic nie dały, brzydal troche, ale Chelmon wyciął w pień.

p.s jak go kupowałem to przy mnie podano mu mrożonki i wcinał. w domu już nie...dopiero póżniej po wpuszczeniu zebrasomy obudził się w nim apetyt..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wspominałem już gdzieś kiedyś, cenię sobie bardzo życie w akwarium. Myślę że ani moja wiedza, ani warunki w zbiorniku nie pozwalają mi na Chelmona na chwilę obecną :bump1 Ale pracuję nad tym :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pozostają Ci krewetki z dobrego źródła. Ja kupowałem na ko...e.pl i jestem zadowolony.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie chelmon mija je z daleka. Miałem pawdziwą plagę... auriga wyjadła większosc, jak zainteresowała się koralami to ją sprzedałem i wpuściłem 8 wundermanni. problem aiptazji już mnie nie dotyczy.:bump1


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amnor - też tak myślę, poszukam, zapłacę i będzie. Potem wrzucę krewetki do siebie a one rozszarpią mi wszystkie ryby, ja zadzwonię zdenerwowany do sprzedawcy,a ten zasłoni się paragrafem 22 stwierdzając tajemniczym głosem "każdy zbiornik jest inny, to co jest dobre u mnie może nie być dobre u ciebie" :bump1

@adamus_23_as - to jest jakiś pomysł, ale ja mam żelazną zasadę nie wyławiania ryb ze zbiornika, staram się tego unikać jak tylko mogę :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja aurigę sprzedałem z koniecznosci(goła stylopora), to nie była taktyka tylko zakup pod wpływem implusu, ale problem aiptazji pomogła mi rozwiązac.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320099 Gotterdammung :

@Amnor - też tak myślę, poszukam, zapłacę i będzie. Potem wrzucę krewetki do siebie a one rozszarpią mi wszystkie ryby, ja zadzwonię zdenerwowany do sprzedawcy,a ten zasłoni się paragrafem 22 stwierdzając tajemniczym głosem "każdy zbiornik jest inny, to co jest dobre u mnie może nie być dobre u ciebie" :bump1

W takim razie zanim wpuścisz krewetki, na wszelki wypadek lepiej sprawdź dokładnie czy:

a) są mniejsze niż 17cm?

:) nie mają wielkich szczypców?

c) nie są w kolorze fioletowym/pomarańczowym/czerwonym?

d) nie strzelają?

e) nie rzucają się łapczywie na palce?

Ten krótki test pozwoli mieć pewność, że Twoje ryby będą bezpieczne. Niestety nie da pewności że pozbędziesz się aiptasii. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320083 Gotterdammung :

(...) perfekcyjnym rozwiązaniem byłby Chelmon Rostatus (...)

Z pensetnikiem wcale nie jest tak "różowo". U mnie nie chce jeść aiptasi. Wurdemanni też nie jedzą. Przypuszczam, że jakbym wpuścił brzydala, to też bym miał takie szczęście. Wszystko zależy od konkretnego egzemplarza. Ze Skibą jak niedawno rozmawiałem to powiedział, że dopiero przy 5 podejściu do brzydala udało mu się trafić na sztukę, która wyżarła wszystkie aiptasie i majano.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Wurdemanni przynajmniej tak wyglądała mimo że zajadała mrożonki, płatki itp to spodobało jej się za bardzo i przestawiła się na euphyllie i xenie zrobiła sieczkę nie złą. Wyjechałem na niej szybciej niż się zdecydowałem ją nabyć.


130l / panel / 4 x 24W Hagen Glow / 2 x ATI Actynic / 2 x ATI aquablue / weipro 2012 na newjet 1700 / 2 x Jvp 101 / miekkasy / Lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320248 premiero :
#320083 Gotterdammung :

(...) perfekcyjnym rozwiązaniem byłby Chelmon Rostatus (...)

Z pensetnikiem wcale nie jest tak "różowo". U mnie nie chce jeść aiptasi.

W sumie nie wyraziłem się dość klarownie :waving Chodziło mi dokładnie o to, że dla mnie idealnym rozwiązaniem byłby jedzący aiptasie i mrożonki Chelmon. Mieć i tak będę miał w konsekwencji tą rybę bo to jedna z moich ulubionych, a jakby jadła do tego aiptasie to by było idealne połączenie. Dosłownie "połączenie przyjemnego z pożytecznym"

Pozdrawiam!

Gotter

:googleye


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nabyłem jedną większą Wundermanni i zajada Apitasie, i nie tyka korali :-) na razie :-)

Jedna jest mniej odważna, w dzień przesiaduje w grocie. Dwie i więcej potrafią być odważniejsze, a i pokarmu potrzebują więcej, może stąd zakusy na korale.


120l 60x50x40h, Kaskada FZN-2 z Chemipur Elite i Purigen + Phos i Carbon absorber.

Koralia evolution 2800 + koralia evolution nano 1600 + koralia evo nano 900

3x24W ATI Actynica

3x24W ATI AquaBlue

Sól - ReefCrystals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bylem swiadkiem jak wurdemanni zajadala sie xenia :-)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam Xeni :-) Ja bym nie ryzykował zbyt dużej plagi i nabył krewetkę, najwyżej wystawisz ją potem na allegro :-)

Zauważyłem, że moja krewetka najpierw zjadła te małe apitasie duże jakoś nie po drodze jej były.

Zastanawiam się co będzie jak zje wszystkie? Będą odrastać? Czy wystawić krewetkę na eBay'u?


120l 60x50x40h, Kaskada FZN-2 z Chemipur Elite i Purigen + Phos i Carbon absorber.

Koralia evolution 2800 + koralia evolution nano 1600 + koralia evo nano 900

3x24W ATI Actynica

3x24W ATI AquaBlue

Sól - ReefCrystals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zadzialal krab Dardanus megistos. Jak go wrzucilem do akwa to przez kilka dni byl niesmialy, ale potem w ciagu jednej nocy zniknely wszystkie rozyczki aiptasji.

Znalazlem kilka wpisow w necie na ten temat i wkleilem do posta ponizej:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=318844#318844

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.