Skocz do zawartości
smk

Akwarium Gdynia

Rekomendowane odpowiedzi

Aby moze troche skierowac negatywne klimaty z ostatnich "farbowanych" postow w innym kierunku to opowiem o swojej ostatniej wizycie w oceanarium (akwarium) gdyńskim.

Widziałem już sporo akwariow publicznych ale niestety muszę przyznać że to w Gdynii jak do tej pory jest najgorsze jakie widziałem.

Nie chodzi mi tu o zwierzaki - bo jest dużo ciekawych okazów, szczególnie podobały mi się akwaria bałtyckie bo były zupełnie inne niż oglądane przeze mnie dotychczas.

Chodzi raczej o stan akwariów. Co prawda nie wszystkich ale część akwariów była strasznie zasyfiona i jakby zaniedbana. Wiem że przy takich litrażach i takiej ilości baniaków to nie jest takie pieszczenie się jak z moją 112L rafką, ale jednak coś powinni z tym zrobić.

np. tutaj - całe akwarium dosłownie zarasta cyjano i to okropnie grubą warstwą

818-cyjano.jpg

na innych z kolei zasyfiony okrutnie żwirek, czy strefy gdzie z z braku cyrkulacji zbiera się cały syf i to naprawdę grubymi warstwami

Kilka zwierzątek widziałem też chorych (widać było gołym okiem po ciągnącym się za nimi długim śluzowym kale) ale to przy tej ilości zwierzaczków jest nie uniknione i się tu nie czepiam tylko informuje.

Ogólnie zwierzaczki w dobrej kondycji - no poza może LPSami bo te wyglądały średnio ciekawie, a w kilku akwariach widziałem skałki-szkielety pozostałe LPSach, jednak nie wiem czy wstawili to tam jako żywą skałę czy po prostu korale im zdechły.

Naprawdę imponujące mieli ukwiały (a obok nich także imponujących rozmiarów apitasie hehe)

818-ukwial_rozowy.jpg

818-ukwial_duzy.jpg

Mają też okrągłe akwarium (taki walec) - takie jak myślałem żeby w przyszłości w nowym mieszkaniu sobie zasponsorować, ale dzięki tej wizycie widze że to nie był dobry pomysł. Okropnie mało miejsca i niewygodnie dla zwierzaków.

Były też sale edukacyjne z modelami poglądowymi i wypchanymi zwierzakami - ale akurat to samo mamy w muzeum rybołóstwka morskiego.

Ogólnie najgorsze oceanarium jakie do tej pory widziałem, ale oczywiście jak najbardziej warto zobaczyć.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj oluś coś ty tu mi na kazdym kroku wypominasz ze akwarium mam dopiero od grudnia.

Nie chodzi mi o to że "ja bym to zrobił lepiej" ale o to że odwiedziłem już kilka oceanariów i to było najgorsze z tych które widziałem. Na pewno to bardziej z braku braku pieniędzy niż z niewiedzy, bo niektóre zwierzaki są naprawdę ciężkie w utrzymaniu a wyglądają świetnie.

Ale takiesą moje odczucia i dlatego tu o tym pisze - zresztą chcesz zobaczyć inne oceanaria to zerknij na moją stronkę.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja tez jestem totalny amator ale zdjecie, ktore pokazales u gory mowi samo za siebie... taki atak cyjano, ze az glowa boli.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary @smk

Nie jestem krytykiem krytycznej Polski, ale my zawsze w kraju mamy wszytko gorsze niz w Europie, Jedynie co jest piekniejsze to przyroda - bo nie zrobil jej Polak :)

Odrazu dodam, ze nie jestem typem człowieka co nazeka na nasz kraj :) - to tak tytułem sprostowania zeby mnie nie atakowano :p, mi jest dobrze..


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiflu - powiem ci że zjezdziłem troszkę świata (choć nie za dużo :) ) zarówno za pracą jak i turystycznie i powiem tyle - nie ma jak nasz kraj. Wcześniej byłem strasznie anty do wszystkiego co polskie a teraz stałem się patryjotą. Naprawdę mi tu dobrze.

Ale nie znaczy to że nie mamy się tu u nas starać żeby było lepiej :)

Więc drodzy pracownicy oceanarium gdyńskiego - jeśli to czytacie to zróbcie coś z tym cyjano w powyższym akwarium oraz zadbajcie o czystszy żwirek w pozostałych.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiflu : nie zgadzam sie, sa kraje w ktorych jest lepiej niz w Polsce, ale bez przesady, takich krajow jest raptem kilka. wiele osob zapomina ,ze generalnie europa zach + ameryka polnocna + australia to wyspy szczescia i dobrobytu w porownaniu z reszta swiata.

jak porownasz Polske do niemiec zachodnich, szwecji , szwajcarii to rzeczywiscie jest blado.

ja podobnie jak smk tez kiedys uwazalem ,ze Polska to totalne dno, ale jak pare late temu zaczalem jezdzic intensywnie po swiecie to mi przeszlo. mialem okazje przyjrzec sie jak to wyglada nie na pocztowce, ale w rzeczywistosci. nie mowie przez to ,ze jest znowu tak bardzo cool w tym pieknym kraju nad wisla, ale mnie osobiscie jedyne czego brakuje to dobre drogi w miastach i autostrady pomiedzy nimi, komunikacja w miastach (tramwaje, metro ktorego nie ma, etc etc). pod tym wzgledem naprawde odstajemy. ale co sie dziwic. za czasow krola Augusta kiedy to na zachodzie europy wszystkie glowne drogi byly juz utwardzone, w polsce kareta krolewska grzezla w blocie niecale 100km od warszawy i krol nie byl w stanie kontynuowac podrozy, jak widac kiepskie drogi to nasza historyczna specalnosc. cala reszta to nasz specyficzny styl, jak w kazdym kraju, musi byc. :)

@smk : bylem w Zoo w Berlinie i widzialem duze akwa, zreszta Ty chyba tez byles. dlaczego mowisz, ze przy tej ilosci zwierzakow w gdyni normalne jest ,ze sa chore? w berlinie zwierzakow bylo chyba wiecej w niektorych akwach i jakos wygladaly zdrowo ? kwestia higieny ? :con


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, chłopakom nie chce sie zbytnio w takie upały harować:), a swoją drogą to pewnie brak im tez wiedzy. Założyć i prowadzić taki litraż można rok, dwa, póżniej zaczynają sie schody, problem za problemem. Akwaria jeszcze 2 lata temu wyglądały nieżle.

O pieniądze to pewnie nie musza sie martwic, do kasy kolejki, jak za komuny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko - heh no wiesz Berlin to Berlin. U germańców "ordnung muss sein" więc tam to nic dziwnego. Z kolei w innych oceanariach gdzie byłem to mają kupe kaski, o co oceanarium gdyńskiego nie posądzam. Co do chorej ryby (dwóch) to mogło się im zdarzyć i nie była ona jakaś konająca czy coś. No ale z tym akwarium z cyjano to przegieli.

Dziś się przejdę do objazdowego oceanarium na naszej świnoujskiej promenadzie. To dopiero będzie pewnie makabra :) - obym się mile rozczarował.

@mmedenski - fakt że zwiedzających w gdańskim oceanarium nie brakuje :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, ciekawe. Jak ja ostatnio bylem w Akwarium Gdynskim (z pol roku temu). To wszystko wygladalo zypelnie inaczej. Nie bylo zadnych sinic ani innych niechcianych glonow nizszych. ponadto nie poznaje tego akwarium, ktorego zdjecie zamiesciles. Czy aby na pewno byles w Akwarium Gdynskim? przed wejsciem do okraglego pokoju (nie znalazlem lepszego slowa) z akwariami morskimi stal taki duzy zbiornik zbiornik gdzie znajdowaly sie m.in. bardzo duze tridacny. Na mnie zrobilo to naprawde duze wrazenie. Rozumiem ze masz okazje jezdzic po calym swiecie i ogladac bajeczne oceanaria, ale moim zdaniem odniosles sie do Akwarium Gdynskiego zbyt krytycznie. Jak wczesniej napisalem ostatnio bylem tam dosc dawno i moze rzeczywiscie cos sie pogorszylo, moze rzeczywiscie jeden zbiornik przechodzi zalamanie rownowagi. Jednak nie upowaznia to do krytyki calego Akwarium, powinienes to rozumiec bo jesli dobrze pamietam sam tez miales ostatnio drobne problemy i padlo ci kilka zwierzat. Oczywiscie kazdy ma prawo wyrazac swoje zdanie, po to jest to forum. Jednak ja jestem sklonny bronic Akwarium Gdynskiego, chocby przez slabosc do tridacn :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehehehehehe Oceanarium Gdyniskie.Jest to taki stwór publiczny który dostaje dotacje z państwa(gruba kasa).I co on z nią robi??? A wiec jak kazdy panstwowy stwór wydaje na lewo i prawo,robi przetargi (była juz rafa.pl- "siren" heheh teraz jest aquarius).Wygrywaja je rózne podmioty :). Troche mnie to dziwi bo spodziewłem sie z aquarius co przy Oceanarium cos zrobi ale jak widac na zdjeciach myliłem sie (to samo było z rafą-sirenem).Tylko panowie z tych podmiotów które wczesniej wymieniłem cigneli i ciagna niezła kase z Oceanarim Gdyniskiego a płacimy za to wszyscy.

Wiec co tu mówic koło fortuny toczy sie dalej............


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PanMandaryn - na I pietrze gdzie są akwaria rafowe, jak stoisz od wejścia na wprost do tego okrągłego akwarium na środku to po prawej stronie masz takie spore akwarium z antiasami. To właśnie to zaatakowane przez cyjano.

Z kolei na ścianie na wprost zauważyłem rybki które mają na bank jakieś problemy zdrowotne bo za nimi ciągneła się taka smuga mazistego kału. Nie wiem co to za rybki były ale były niebieskie wielkości ustniczków.

Nie mowie ze tam był kompletny kibel bo podobało mi się wiele zwierzaków i ciekawe ekspozycje były, ale jeśli chodzi o akwaria rafowe to poza ukwiałami nie zaskoczyły mnie niczym, a to z cyjano wprost mnie wprawiło w smutny nastoj. Wiem że z cyjano się walczy trudno, ale powinno się zająć tym problemem zanim zrobi się on tak poważny jak w tamtym akwarium.

Poza tym ja nie zajmuje się akwarystyką morską profesjonalnie i do tego przed grudniem nie miałem NIGDY żadnego akwarium nawet słodkiego, więc to co można mi wybaczyć nie można wybaczać w akwariach publicznych którymi zajmują się wykształceni profesjonaliści (a nie sądze żeby było inaczej patrząc na zwierzaki jakie tam trzymają).

Jeśli macie wątpliwości jak powinno wyglądać naprawdę ładne oceanarium to zachęcam choćby do odwiedzenia Berlina - to wcale nie tak daleko.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla laików pewnie te cyjano to rewelka, tak czerwonego odcienia trudno szukac nawet wsród korali (ile opowieści moga wciskac pracownicy zwiedzającym, hehe;))

mam gdzieś kasetkę sprzed dwóch lat, jak będę miał chwilę (pewnie po wakacjach) to poszukam i postaram sie puścić w obieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja byłem w oceanarium w gdynii 2 tyg temu w w czesniej w zeszle wakcje.widac ze zainwetowane sa tam duze pieniadze ale z przykroscia musze stwierdzic ze sie zmiemilo na gorsze,ale mandaryn ktory jest w pierszym akwarium ciagle zyje!!! chyba ze to ktorys nastepny z kolei,ostatnio byłem w oceanarium w kopenhadze moze dlatego jestem tak krytycznie nastawionydo gdynskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ja bylem niedawno w zoo w stuttgarcie gdzie obecnie mieszkam. Masakra. Jednym slowem masakra. O wieeeeeele za duze ryby w zbyt malych zbiornikach, niektore wrecz karykaturalnie wygladaly, jak bojowniki w szklance.

Dobor gatunkow zupelnie bez sensu, zwierzaki wymieszane totalnie, niewazne ze to karaiby, to M. Czerwone a tamto Fidzi.

aiptazji to po prostu lasy, podobnie jak a. manjano czy te brazowe hydroidplipy (wyleciala mi nazwa z glowy)

W w wielkim zbiorniku FO wrecz czerwono od sinic, twoje zdjecie SMK to przytym nic.

bylem w totalnym szoku bo 2 lata temu wygladalo to 100x lepiej ( a moze ja wtedy jednak mniej wiedzialem i podobalo mi sie wszystko :) )

Zszokowany tym wszystkim zagadalem jakiegos kolesia co wygladal mi nakogos z obslugi o on owszem, porozmawial, nawet za kulisy wpuscil co by sie pochwalic narybkiem.

za kulisami: labolatorium wysokich technologii: czysto, schludnie, super sprzet, pelno roznego narybku (z 10 gatunkow, bez zadnej przesady).

Okazalo sie, ze opiekuja sie tym uniwerek wiec pracuja sobie na zapleczu, hoduja, rozmnazaja a w zbiornikach pokazawych syf i czarna (czerwona) rozpacz. Ich to nie ruszalo, oni przeciez rozmnazaja wlasnie jakies Zebrasomy :)

Zwiedzajacy oczywiscie zachwyceni, kto z cywilow zwraca przeciez uwage na cyjano czy aiptazje?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, oczywiscie ZADNYCH pustelnikow, turbo, krewetek czy temu podobnych ekstrasow.

Niektore aiptazje byly takie ze ciarki przechodzily :)

Twradziele doslownie w JEDNYM zbiorniku i wygladal on najlepiej, jako jedyny mial aktynike i pozadne biale HQI!!! Wszystkie pozostale na oko 6000K. Z ryb zadnych rarytasow, wstystko to co w sklepach, oczywiscie byly spore okazy, np. piekny Balistoides, tak pod 40cm, pywal jak torpeda :) No jedynie mlode Aracany zrobily na mnie wrazenie bo na zywo jeszcze nie widzialem.

Tak wiec nie wszedzie na tzw. "Zachodzie" jest cymes...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesunalem te dwa starsze posty z ogolnego do globtrotera gdzie ich miejsce - kto od niedawna na forum moze znajdzie tu coś dla oka :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ArT :

hehehehehehehe Oceanarium Gdyniskie.Jest to taki stwór publiczny który dostaje dotacje z państwa(gruba kasa).I co on z nią robi??? A wiec jak kazdy panstwowy stwór wydaje na lewo i prawo,robi przetargi (była juz rafa.pl- "siren" heheh teraz jest aquarius).Wygrywaja je rózne podmioty :D. Troche mnie to dziwi bo spodziewłem sie z aquarius co przy Oceanarium cos zrobi ale jak widac na zdjeciach myliłem sie (to samo było z rafą-sirenem).Tylko panowie z tych podmiotów które wczesniej wymieniłem cigneli i ciagna niezła kase z Oceanarim Gdyniskiego a płacimy za to wszyscy.

Wiec co tu mówic koło fortuny toczy sie dalej............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jak na warunki polskie to i tak Akwarium Gdyńskie wypada super ,weżmy np.takie akwarium w Krakowie myślę że komentować nie ma co:)Fakt że w Gdyni mogli by troche wiecej sie przyłożyć jeśli chodzi o serwis ale mimo to jest oki.Zobaczymy co w Warszawie chłopaki pokażą.Trzymam kciuki za Pawła Szewczaka:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że Paweł Szewczak jest na tyle poważną osobą (bo o jego wiedzy i doswiadczeniu to już nawet nie wypada wspominać) że nie pozwoli żeby efekt jego pracy wyglądał jak w oceanarium w Gdyni.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nic dodać nic ująć .


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas remontu Kostecki przerabial gorszy sprzet na lepszy a i nawet niektury na firme ATA Stanika i dawal w lape zwolnionemu juz prezesowi Akwarium Gdynskiego.

Chlopaki przeplacili 3000000zl i teraz widac tego skutki..

Brakfunduszy na jaka kolwiek poprawe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda bo jak bylem rok temu to wszystko bylo takie piekne. To ocenarium to piwnna byc chluba Polski!!


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurna całe 3 bańki !!!!! no to brak mi słów :) skąd panowie takie informacje macie jeśli można wiedzieć ?


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.