Skocz do zawartości
tmag

1000 litrów - jeden czy dwa kominy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Jestem na etapie projektowania akwarium o wymiarach 200x70x70 czyli prawie 1000 litrów.

Czy mam robić jeden komin na srodku, czy raczej dwa??? - jeśli tak to czy mogę jeden dać w lewym tylnym rogu a drugi pośrodku?


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił jeden komin... po co aż dwa...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jesli chcoesz miec 2 kominy, to mozesz je miec - przeciwwskazan nie ma, zaleta jest mozliwosc zastosowania dluzszego grzebienia i w konsekwencji silniejszej pompy obiegowej, tylko to musi miec jakis powod konkretny.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko to kwestia pompy obiegowej i długości grzebienia

ale chyba jeden na środku starczy i najwyżej powroty zrobić 2 na boki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MiQ: przy bardzo silnej pompie obiegowej wymagana dlugosc grzebienia moglaby wyjsc np 1m, a to latwiej na 2 kominy rozlozyc niz na 1 wielki :googleye


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedzial ze bardziej kwestia planowanego odpieniacza. Pod niego dobiera sie pompe obiegowa a pod pompe reszte. Lokalizacja komina w akwarium to juz kwestia twoich warunkow. Jak nie bedzie dostepu od tylu akwarium to jak dasz komin na srodku to przy takim rozmiarze akwrium nie bedziesz widzial co tam sie dzieje. Fakt ze wszystko powinna byc tak zrobione ze zagladanie powinno odbywac sie sporadycznie. Mysle jeden komin 15x20 w dogodnym miejscu w zupelnosci wystarczy.

Zacny litraz, wiec jak plany calosci projektu?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pompy New Jet 6000 l. długość grzebienia ~50 cm. Spietrzenie 1 cm. Co drugi ząbek wyłamany. Komin narożny. Tak jest u mnie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może pomysł komina zewnętrznego.......


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#320789 Grzegorz Dyzma :

Ja bym powiedzial ze bardziej kwestia planowanego odpieniacza. Pod niego dobiera sie pompe obiegowa a pod pompe reszte. Lokalizacja komina w akwarium to juz kwestia twoich warunkow. Jak nie bedzie dostepu od tylu akwarium to jak dasz komin na srodku to przy takim rozmiarze akwrium nie bedziesz widzial co tam sie dzieje. Fakt ze wszystko powinna byc tak zrobione ze zagladanie powinno odbywac sie sporadycznie. Mysle jeden komin 15x20 w dogodnym miejscu w zupelnosci wystarczy.

Zacny litraz, wiec jak plany calosci projektu?

plany są w wątku:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=35163&n=last#bottom

ze względy na rozmiar i koszty wszystko idzie do przodu ale powolutku :googleye


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.