Skocz do zawartości
karoljozef

do przemyślenia

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawię poniżej Państwu ciekawy przypadek do analizy. Proszę tego nie traktować jako prowokację czy złośliwość. Podam suche fakty.

Mam dwa akwaria, chyba od września ubiegłego roku.

Jedno ma 15 litrów i jedynie małą pompkę która wymusza ruch wody.

Drugie ma 25 i sump 5 litrów.

Przez ten czas były oświetlane zwykłymi świetlówkami o temperaturze barwowej 2700 K. Oczywiście wiem, że tak nie wolno i zęby bolą jak się na to patrzy ale tak mi czas zleciał, że dopiero wczoraj zrobiłem ledy do mniejszego - 3 Royal Blue i 3 Cool White XP-G na 700 mA (wyszło super!).

Wodę robiłem sam, za to skała była już dojrzała, piasek był również z istniejącego zbiornika. Nie miałem nigdy inwazji dużych glonów, od żółtego oświtlenia istotnie wystąpił słaby zielony nalot, czasami są cyjano w niewielkiej ilości.

Parametry badałem parę razy (Salifertem) i jak na złość woda zawsze byłą biała! Czasami sprawdzałem wszystko dokładnie powtórnie i nic, 0...

Co może być istotne - bardzo długo była sama skała. Nic nie było na hura. Powód był prozaiczny - brak czasu i rzadkie wizyty w sklepie. Pierwsze były grzybki i szybko mocno się rozwijały. Rybka (Chrysiptera cyanea) ma się dobrze. Xenia jest już ponad dwa razy większa.

No i podmianek takich z prawdziwego zdarzenia to może raz jedyny zrobiłem. Uzupełniam stale tylko tą odparowaną. To istonie spory problem przy tak małym litrażu.

Będzie to truizmem ale jednak na koniec wspomnę, że w moim przypadku pojęcie low cost nabrało skrajnego znaczenia. Różnica między gupikami jest w zasadzie tylko taka, że tu woda jest słona...

Uważam, że akwarystyka, a akwarystyka morska w szczególności, uczy systematyczności, opanowania i pokory. Na to liczyłem i to dostaję. I jako gratis mam piękne widoczki...!

PS

dziękuję współforumowiczom za wiele porad !

ort do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karoljozef i gratulacje. Mamy przypadki że koledzy jadą pod prąd - kanonów i im to wychodzi. Leją kranówkę, solą ją i tyle.

Ty masz kropelkę a zobacz kolegę co ma większy baniaczek.

Nic nie jest niemożliwe.

Powodzenia życzę i wytrwałości :googleye


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakżeby inaczej, Kivi to piękna klasyka tematu i wielka inspiracja dla wielu...

za chura/hura przepraszam Szanowną Panią Moderator

A Ty swoje :googleye Poprawiłem Ci na "Szanowną Panią Moderator" ponieważ orty wyłapała Ci NIKA (Monika - nasza Moderatorka) - ale widzę że wolisz zajść jej za "miotełkę"

Niech moc będzie z Tobą. SkoczekPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#321069 karoljozef :

...

za chura/hura przepraszam Szanownego Pana Moderatora

A Ty swoje :googleye Poprawiłem Ci na "Szanowną Panią Moderator" ponieważ orty wyłapała Ci NIKA (Monika - nasza Moderatorka) - ale widzę że wolisz zajść jej za "miotełkę"

Niech moc będzie z Tobą. SkoczekPL

@karoljozef, witaj

Ponieważ nie przedstawiłam Ci się, czynię to niniejszym.

posiadam dwa chromosomy XX więc podpadam pod kategorię "pani". Mam na imię Monika - nick @nika. Jestem akwarystką (staram się nią być), jestem też moderatorką/moderatorem :waving tyle OT-u i wystarczy już.

Co do Twoich zbiorników.

Eksperymenty są dla odważnych, mają swoje dobre i złe strony. Wytyczają nowe ścieżki lub pokazują nam którą "ścieżkę" pominąć, niestety zawsze kosztem "życia".

Krytykować nie będę, bo nie widziałam :o popierać też nie, bo ja raczej z tych, co idą drogą sprawdzoną, czyli testy, regularne podmiany i odpowiednie światło. Dlaczego? ano dlatego by maksymalnie zadbać o zwierzaki.

Piszesz że nie miałeś plag i innych problemów - o.k., piszesz że korale mają sie dobrze - o.k. i ze cieszy Cię mała rafka- i też o.k.

Dla mnie nie do końca to zgodne ze sztuką (moja subiektywna ocena), a jak się rybka na taki, nie do końca dedykowany litraż zapatruje? pewnie o.k.?

powtarzam, nie krytykuję ani nie popieram. no może troszkę oceniam.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ponownie - nie wiedziałem...coś mi się zmieniało ale ja z komputerami i tymi wszystkimi forumami to trochę na bakier jestem więc jeszcze raz przepraszam

a o swoich niechlubnych wyczynach opowiadam tylko dlatego, żeby inni mogli to odnieść do swoich doświadczeń - i może w wielu przypadkach stwierdzili: "aha, to nie to - skoro u tego gościa to chulało na takich prymitywnych warunkach to prawdopodobnie to nie te przyczyny"

sugerowałbym główną konkluzję taką, że jeżeli woda jest w ciągłym ruchu to już jest dobrze, jest też bardzo dobrze gdy wszystko dzieje się możliwie wolno i nie jednocześnie - wtedy mamy jaśniejszą ocenę sytuacji

jeszcze wspomnę o swojej postawie etyczno-moralnej odnośnie wielkości zbiorników i ilości trzymanych rybek:

- przecież 10 lub 10000 litrów będzie zawsze gwałtem na przyrodzie, czy może być bardziej lub mniej gwałtowniejszy?

- wielu błazenka nigdy nie widziało dalej niż parę centymetrów od jego ukwiału

- żubra już byśmy nigdy nie zobaczyli gdyby nie trzymano paru w ZOO

- wielkość zbiornika (oraz zawartość) i tak głównie będzie wypadkową możliwości finansowych właściciela

- przecież w tej wodzie nie babramy się z nienawiści do niej i jej mieszkańców...więc chyba wszystko jest dobrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@karoljozef, i dobrze że opisujesz bo można i podyskutować i poglądami się wymienić. ja już swój wyraziłam.

Problem jednak jest inny, czasem ludzie czytają bardzo wybiórczo, niestety. wyłapują "element" całej układanki i "wkładają" go do swojej. Robią błędy a po próbie naprowadzania czy sugestii, jako pewnik podają jakiś temat.

za chwilę spodziewam się wysypu pico-rafek, oświetlanych żarówką biurkową, zalanych kranówką od razu pełną życia :googleye

"no bo przecież tak się robi" usłyszymy w odpowiedzi.

Twoje argumenty co do posiadania ryb w zbiorniku to tylko potwierdzają. Nie zgadzam się z Tobą ABSOLUTNIE, w żadnym z tych "myślników". Tyle ode mnie.

Moze czas na jakieś fotki?

opis już mamy.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w akwarystyce morskiej pewien bufor, można włożyć np akroporę i przez dwa dni rozkłada się dobrze wygląda i wydawać by się mogło że jest ok. Po dwóch dniach przestaje się otwierać, a po tygodniu zaczyna bieleć. Ale to wymagający koral i szybko widać że jest nie tak. Inne, mniej wymagające mogą dłużej wytrzymać w złych warunkach (ot wyższa zdolność przetrwania). Takim dobrym czasem weryfikującym- jest rok.

Jeśli coś żyje w Twoim zbiorniku od roku, bądź rozmnaża się, to znaczy że temu konkretnemu stworzeniu pasują warunki (wcale nie znaczy że ogólnie jest dobrze)

Xenia jest znana z tego, że lubi błotko. Grzybki też nie są wymagające. I ok. Jeśli to chce żyć niech sobie będzie w takim zbiorniczku.

Ale trzymanie ryby w takiej piko, to nie najlepszy pomysł.

ps: uzupełnij dane w profilu, a nuż okaże się że mieszkasz całkiem niedaleko od kogoś, kto ma coś na zbyciu (np capnelle- także mało wymagający koral) a jakby okazało się że to nie daleko ode mnie to zamiast tego 5litrowego sumpa mogę podarować Ci 12 litrowe szkło.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawę "buforów" wyczuwam i mam świadomość istnienia takowych.

Jak raz mieszkam i niedaleko i za granicą, za rzeką. Jestem chłopak z Sosnowca...

Oczywiście jakby co to bardzo chętnie, częto bywam w Katowicach, nawet dziś będę. Poszukuję malutkich szczepek, wytrzymałych odmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie zarobiłeś szkiełko : )

Co do wytrzymałych, coś mogę uszczknąć. Ale ten tydzień już solidnie obłożony więc przyszły będzie sensowniejszy. Resztę przez PW.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.