Skocz do zawartości
Gienek

lampa led-pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

A nie może dokonać ustawień zasilacza bez podpinania diod? Podpiać amperomierz na wyjścia z zasilacza? Będzie jakaś różnica w ustawieniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek_s oczywiście, że możesz tak zrobić (podpiąć amperomierz do wyjścia zasilacza) - sprawdzisz wtedy ile prądu da radę przejść przez Twoją instalację elektryczną :-)

Jak to powiedział kiedyś gość do kolegi u mnie na laborce - właśnie sprawdził Pan ile prądu generuje elektrownia - przy okazji oczywiście spalił układ.

Amperomierz wpinamy zawsze szeregowo (woltomierz równolegle) do obwodu. Wpięcie go bez obciążenia powoduje zwarcie obwodu i w konsekwencji możliwe spalenie zasilacza (o ile nie ma zabezpieczeń).

Amperomierz ma po prostu bardzo małą rezystancję i tak bardzo ogólnie można powiedzieć, że działa jak zwarcie (w przeciwieństwie do woltomierza gdzie rezystancja jest bardzo duża).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek_s oczywiście, że możesz tak zrobić (podpiąć amperomierz do wyjścia zasilacza) - sprawdzisz wtedy ile prądu da radę przejść przez Twoją instalację elektryczną :-)

Jak to powiedział kiedyś gość do kolegi u mnie na laborce - właśnie sprawdził Pan ile prądu generuje elektrownia - przy okazji oczywiście spalił układ.

Amperomierz wpinamy zawsze szeregowo (woltomierz równolegle) do obwodu. Wpięcie go bez obciążenia powoduje zwarcie obwodu i w konsekwencji możliwe spalenie zasilacza (o ile nie ma zabezpieczeń).

Amperomierz ma po prostu bardzo małą rezystancję i tak bardzo ogólnie można powiedzieć, że działa jak zwarcie (w przeciwieństwie do woltomierza gdzie rezystancja jest bardzo duża).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam podłączone diody szeregowo do zasilacza wtedy amperomierz podłączam na początku i końcu szeregu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam podłączone diody szeregowo do zasilacza wtedy amperomierz podłączam na początku i końcu szeregu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak szeregowo to miedzy 2 diody, lub miedzy wyjscie z zasilacza i najblizsza diode, jak podlaczysz tak jak piszesz to chyba bedzie rownolegle.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak szeregowo to miedzy 2 diody, lub miedzy wyjscie z zasilacza i najblizsza diode, jak podlaczysz tak jak piszesz to chyba bedzie rownolegle.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek_s - wyobraź sobie to najprościej, jak można - że amperomierz ma być "diodą" numer zero :nono czerwona końcówka miernika do plusa w zasilaczu, czarna do plusa w pierwszej diodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek_s - wyobraź sobie to najprościej, jak można - że amperomierz ma być "diodą" numer zero :) czerwona końcówka miernika do plusa w zasilaczu, czarna do plusa w pierwszej diodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie-Prościej się nie da:)

Wszystko jasne

Dziękuje i Pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie-Prościej się nie da:)

Wszystko jasne

Dziękuje i Pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten zasilacz do dodatkowego zasilania może być 9v 500mA i jeszcze jedno pytanie czy ten zasilacz musi być stabilizowany ?? znalazłem 9v 200mA ale bez stabilizacji? Czy taki spasuje ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten zasilacz do dodatkowego zasilania może być 9v 500mA i jeszcze jedno pytanie czy ten zasilacz musi być stabilizowany ?? znalazłem 9v 200mA ale bez stabilizacji? Czy taki spasuje ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324309 Gienek :

a ten zasilacz do dodatkowego zasilania może być 9v 500mA i jeszcze jedno pytanie czy ten zasilacz musi być stabilizowany ?? znalazłem 9v 200mA ale bez stabilizacji? Czy taki spasuje ??

Gieniu może być jeden i drugi. Takie małe sprostowanie: to nie jest dodatkowe zasilanie ale wyjście, które umożliwia rozjaśnianie i ściemnianie ledów. Pamiętaj tylko, gdyby Ci przyszło do głowy za jakiś czas, zamiast 9V dać 10V na te kable oznaczone jako DIM-, DIM+ musisz powtórzyć kroki, które opisałem wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324309 Gienek :

a ten zasilacz do dodatkowego zasilania może być 9v 500mA i jeszcze jedno pytanie czy ten zasilacz musi być stabilizowany ?? znalazłem 9v 200mA ale bez stabilizacji? Czy taki spasuje ??

Gieniu może być jeden i drugi. Takie małe sprostowanie: to nie jest dodatkowe zasilanie ale wyjście, które umożliwia rozjaśnianie i ściemnianie ledów. Pamiętaj tylko, gdyby Ci przyszło do głowy za jakiś czas, zamiast 9V dać 10V na te kable oznaczone jako DIM-, DIM+ musisz powtórzyć kroki, które opisałem wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#325066 deral :

Boję się zapytać ale trudno. Jak projekt? Świeci?

:googleye lampka od dwóch dni świeci aż miło, a wszystko dzięki waszej pomocy . Faktycznie, okazało się, że bez dodatkowego zasilania na sterowaniu ani ruz.Przepraszam, że po uruchomieniu nie dałem znać co i jak ale ostatnio mam straszną korbę.

Ogólne spostrzeżenia co do samego światła jak najbardziej pozytywne, z tym zastrzeżeniem, że póki co jak dla mnie świeci trochę za biało, w najbliższym czasie dojdzie pewnie kolejnych 10 diód i kolejny zasilacz. Wreszcie będzie można ustawić białe osobno i niebieskie osobno:playing. Swoją drogą powiedzcie mi jak to jest z tym sterowaniem mocą diód?? Wystarczy dopiąć jakieś potencjometry czy bez dodatkowego sterownika się nie obejdzie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Jeśli nie stosujesz sterownika do np. miękkiego startu/stopu (bardzo fajna sprawa) to moc świecenia poszczególnych kanałów możesz regulować tylko dodatkowym zasilaczem 1-10V. Po prostu jeśli ma płynną regulację napięcia wyjścia to nim "dodajesz" i "odejmujesz" swiatła.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gieniu najprostszy sposób to taki: dajesz potencjometr na kabel DIM i możesz regulować sobie moc światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżam wątek, bo właśnie przyszedł do mnie drugi zasilacz eln 60-24P i mam kolejne pytanko. Gwoli przypomnienia dotychczasowa lampka składa się z 5 x XP-G i 5 x XP-E RB i jedna sztuka w/w zasilacza. Wszystko spięte w jeden obieg na 950mA - zresztą do tej pory wszystko jest tak jak pisaliście. Teraz chcę podpiąć drugi zasilacz i jeśli dobrze rozumuje to rozdzielam niebieskie pod jeden zasilacz białe pod drugi: niebieskie ustawiam na 950mA a białe na 1200mA. Potem pod DIM po jednym potencjometrze i będzie działać?? Czy raczej coś się sfajczy ??:) Utwierdźcie mnie w przekonaniu lub wyprowadźcie mnie z błędu ... Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale zasilacze z oznaczeniem P dają się regulować sygnałem PWM, a nie napięciem. Napięciem regulujesz te z oznaczeniem D. Ta regulacja potencjometrem o której ktoś wcześniej pisał, też mi się wydaje trochę "na Niemca", ale mogę się nie znać. Ja tylko elektronik amator jestem, zdolny co prawda ale jednak amator.:)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może masz rację, ale opieram się na tym co znalazłem w tym opisie:

http://www.elmark.com.pl/products/produkty/index.php?id=254

nie napisano tam że można go regulować na dwa sposoby, tylko wyraźnie oddzielono modele.

Masz tu kartę katalogową - też jest wyraźny podział:

http://support.elmark.com.pl/meanwell/products/ac-dc/led/eln/ELN-30-catalog.pdf


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie. Powoli zabieram się za składanie większej lampki 18xXP-G R5 i 20x XP-E RB. Myślałem na podpięciem diód pod 4 zasilacze meanwella ze sterowaniem na 2 ibisy. I teraz mam problem jakie dokładnie mają być to zasilacze do tej pory korzystałem z eln 60-24p, ale może mogą być jakieś inne np 60-12 lub 60-48p i czy takie zasilacze będą współpracować z ibisami. Chyba że znacie jakiś inny zasilacz oferujący opcje ściemniania z podpięciem pod jakiś sterownik. Jak zwykle dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.