Skocz do zawartości
mmedenski

Rozgwiazda- problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam ją rok, kilka dni temu wyszła spod skał, jakaś taka wypompowana, całkiem płaska, a wczoraj zauważyłem, że wiszą jej ramiona.

Co o tym sądzicie?

435-foto akwarium 088.jpg

435-foto akwarium 092.jpg

435-foto akwarium 097.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości - zdycha z głodu. Tak właśnie wygląda. Jeśli w akwarium nie masz gąbek ktorymi mogłaby się pożywiać, po roku zazwyczaj padają. Można także starać się karmić martwymi gąbkami(mrożonymi), ale nie zawsze może przynieść to skutek.

Niestety :)

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde to mnie pocieszyłeś:)

Tak właśnie sobie pomyślałem że ma mało pokarmu, bo ostatnio wpuściłem spore weżowidło, które mogłoby `podjadać` jedzonko. Ale nie sądziłem, że rozgwiazdy żywią sie gąbkami. Przez rok wyglądała świetnie.

Możesz rozwinąć wątek odzywiania sie rozggwiazd, mojej to nie pomoże, bo już jej odpadło jedno ramie, ale innym kto wie?

Napisz coś o tych mrożonych gąbkach, skąd je wziążć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas mrożone gąbki są nie do dostania :)

Co do samego odżywania - w naturze ich główne źródło pożywienia stanowią różne gatunki wolnorosnących gabek, a także drobne mikroby tworzące "film" na powierzchni dna. W akwarium z wiadomych przyczyn ta drobna fauna nie istnieje - zostaje wytrzebiona(proces ten jest powolniejszy w akwariach wyposażonych w refugia, gdzie wszelka drobnica jak: krewetki z ag. <i>mysis spp., a także ampifody z gat. caprellid oraz gammaridean(popularne kiełżyki, tak to się cyba pisze po łacinie) mogą się rozmnażać bez przeszkód(przychodzą zazwyczaj z żywą skałą). "Trupki" tych ostatnich(i nie tylko) mogą stanowić uzupełnienie diety , ale to zależy już od konkretnego gatunku. To tak z biegu - ogólnie trudne w utrzymaniu, można próbować trzymać z gabkami, szczegónie gdy się "sypią" - rozgwiazdy mogą żerować w ich pobliżu.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy moja jest jeszcze do odratowania?

W końcu przez rok czymś innym się musiała żywić niż gąbkami, bo ich nie miałem, nawet tych mini gąbek ze skał wyłaziło mało. Kiedyś faktycznie kiełzy była masa, ostatnio ich raczej nie widze.

Może, tak jak myślałem, winne jest po częsci wężowidło wyjadając nocą robale;). Jest generalnie szybsze, bardziej ruchliwe i jeśli jedzą ten sam pokarm to może faktycznie wyjadło robale.

Akwa około 400litrów, 4 ryby(też ostatnio wpuszczona większość), sporo skały.

Czy mimo utraty 2 ramion(na to się zanosi), można jeszcze jakoś ją `postawić na nogi`?. Co radzisz?

Może wyjąć wężowidło do drugiego akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, problem jest bardziej złożony - rozgwiazda nie zdycha z głodu w krótkim czasie, proces trwa miesiące, czasem nawet może i pół roku. Zalezy co znajdzie w akwarium, co uda się jej wyskubać. wynika to z tego, że w całym okresie, kiedy nie ma zapewnionego podstawowego pokarmu w jej organiźmie zachodzą reakcje kataboliczne - zaczyna do życia "zużywać" swój organizm , trwa to powoli, ale po pewnym czasie prowadzi do martwicy m.in ramion. Powinieneś spróbować odciąć martwe ramiona - ok. 2-3mm od miejsca gdzie ramiona łączą się z korpusem. Może to pomoże - możesz też spróbować ją położyć na rozmrożonej artemi - najlepiej pod kubeczmiem, tak jakbyśkarmił korala słonecznego. Może zacznie przyjmować pokarm.

Powodzenia

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli już odpadły, ciąć bliżej korpusu, czy tak zostawić?

Dzięki za rade z artemią, jutro spróbuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie odci?? - je?li tego nie zrobisz, martwica b?dzie post?powa?. Pami?taj, ?e nie mo?esz obci?? poni?ej miejsca gdzie ju? jest - nie mo?esz zostawi? ani kawa?eczka martwej tkanki. najlepiej takim wyparzonym no?em z ?amanymi ko?c?wkami - i nie r?b tego na powietrzu - tylko pod wod?. nie powinno si? rozgwiazd wyci?ga? z wody, szczeg?lnie gdy s? w takim stanie.(a najlepiej w og?le nie wyjmnowa? ich z wody)

Pozdr'

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezu, pogadam z jakimś chirurgiem chyba;)

ale czy na pewno te ramiona co odpadają są martwe?, pytam bo po odpadnięciu macki jeszcze sie ruszają,

odpadły już dwa i widzę że trzecie, które w tej chwili `normalnie` sie rusza też odpadnie.

Na razie jej nie karmie bo siedzi pod powierzchnią i zrzuca kolejne ramiona, poczekam, dwa ostatnie wyglądaja ok więc może na tym stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.