Skocz do zawartości
cviet

Swiatlo z HQI czy T5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

Od 2 tygodni akwarium juz zalane, dojrzewa sobie spokojnie.

Nadszedl czas aby wybrac oswietlenie. Musze oswietlic 120x50 i zastanawiam sie nad 2 xHQI 150W + 2xT5 54W, czy moze 6xT5 54W.

Za swietlowkami przemawia przede wszystkim mozliwosc regulacji barwy swiatla, mozliwosc regulacji natezenia swiatla...

Cena nie gra roli bo w sumie nie ma duzej roznicy. Co polecacie?


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a CO chcesz trzymać ???


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyczna mini rafka: Kilka rybek, korale miekkie na poczatek i z czasem twarde.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też planuję takie akwarium ale ja kupuję do swojego 8x54W wymiary lampy to 120x40 cm i wydaje mi się że to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o świetlówki T5


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra lukasz, ale brales tez pod uwage zarniki HQI? Bo ja mam w sumie dylemat choc jakos bardziej jestem za swietlowkami.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI + T5 kolory jako tako też da się regulować żarnikami - jeśli masz wątpliwość zobacz efekt na żywo, niezależnie od tego co tam ma być.Jakiś czas temu też bylem za swietlówkami ale teraz już wiem że ciężko to porównywać.

120x50x55h mając takie wysokie akwarium świetlówki się chowają swiatło gdzieś ginie po drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było wiele dyskusji na ten temat, wystarczy poszukać!!!

1. T5 to wymiana co 6 miesięcy, nisko zawieszone nad wodą - ok. 8-12 cm, tzn że często osłona jest zachlapana, dodatkowo trudno się grzebie, ale to może też być ich zaletą. Z plusów to możliwość ustawienia odpowiedniej barwy oraz brak grzania

2. HQI to 9-12 miesięcy świecenia, ale mocno grzeją i konieczne jest chłodzenie wody. Najlepiej połączyć je z T5 dla uzyskania odpowiedniej barwy. HQI daje fajne bliki. Dużo prądu biorą o ile nie są na elektronicznym balaście.

3. LEDy plus T5 - mało prądu biorą, można moduły dołożyć

Ja mam HQI plus T5, teraz kupiłbym LEDy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327782 lemon :

2. HQI to 9-12 miesięcy świecenia, ale mocno grzeją i konieczne jest chłodzenie wody. Najlepiej połączyć je z T5 dla uzyskania odpowiedniej barwy. HQI daje fajne bliki. Dużo prądu biorą o ile nie są na elektronicznym balaście.

Wlasnie to grzanie HQI mnie najbardziej przeraza. Mieszkam we Wloszech gdzie temp. powyzej 40 st. przez kilka miesiecy w roku daje sie niezle we znaki. w sumie mam klime w mieszkaniu ale z powodu dzieciakow nie moze pracowac na okraglo..

Co to te bliki?


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy led musiałby szykować z 5 koła do tego baniaka mowie tu o pacific sun bo te za 1000zl to mam duże wątpliwości.

Jak masz w domu klimę to chyba nie ma znaczenia czy to Norwegia czy Włochy.Z tego co pisze kilka osób ma lampy 150w i trzyma je na odpowiedniej wysokości ewentualnie wiatraczki na szybę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowujac:

HQI zalety:

- optymalne doswietlenie nawet glebszych zbiornikow

wady:

- podwyzszaja temp. wody,

- ograniczona regulacja barwy swiatla,

- zakladam ze takze regulacja natezenia bedzie trudna do uzyskania (wschod i zachod slonca)

Swietlowki T5 zalety:

- nie podwyzszaja temperatury wody,

- nieograniczona regulacja barwy swiatla

- mozna sekwencyjnie zaswiecic swietlowki aby uzyskac wschody i zachody slonca

wady:

- swiatlo bardziej rozroszone co skutkuje brakiem swiatla na wiekszych glebokosciach.

Jak komus przychodza do glowy jakies dodatkowe pro i kontro niech dopisuje.

A jak sie to ma wszystko do zycia w akwarium. Wasze spostrzezenia.

Nie biore na razie pod uwage oswietlenia LED, bo nie jestem do konca przekonany.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo dobrych opinii o ledach ale też mi się coś w nich nie podoba nie wiem tylko co może zapach :waving

Jak masz kasę możesz kupić lampę z HQI 4xT5 (w ofercie AM i giesemmana takie są i pewnie inni mają) będziesz miał całkiem spore pole do manewru tylko że będzie to droższa zabawa i omijaj tanie lampy allegro - kup coś markowego.

Często masz regulacje sterowaniem światła lub też 2 niezależne przewody do zasilania miedzy hqi a T5 wiec możesz startować i kończyć actinic aby delikatnie rozbudzać życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 też grzeją wodę. Miałem w poprzednim baniaku 8 x 54W więc wiem:baby


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec wedlug Was powinienem wziasc jednak HQI?

Co wy na to? Warto to wziasc? Na zdjeciach jest model z 1 zarnikiem, ale cena dotyczy 2x150W : http://cgi.ebay.it/PLAFONIERA-HLD-1500-C-SILVER-HQI-2x150W-T5-2x54W-LED-/270601307834?pt=Acquari_Pesci_e_Tartarughe&hash=item3f011846ba


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiles mnie z tropu Kris...Ogladalem wlasnie Twoj baniak i wyglada swietnie na tych swietlowkach (stwierdzajac fakt ze w ogole wyglada swietnie).

Wiec znowu jestem niezdecydowany.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem ostatnio u kolegi lampę 150W + 2x24W T5 - bardzo mi się nie podobało w porównaniu do samych t5

u Ciebie również przy 300 W hqi te 100W t5 może być mało zauważalne i nie wiele poprawi barwę - tym bardziej że wypadałoby dać 2 x blue

a nic nie poprawi kolorków jak różowa t5 :waving


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI powinno mieć x 4 T5, wtedy można dobrać kolory i wygląda dobrze, czyli dla Ciebie 2 x 150 W plus 4 x 54 W T5... tylko niektóre lampy są dłuższe 123 cm:) choć niektórzy twierdzą, że 150 W HQI jest za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żarnik jakiś słaby - chiński - ale kolorem przypominał mi żółć taką jak AM 13kk

t5 miał ati blue plus-y

i teraz jak da np reefluxa 12kk może okazać się za niebiesko, blv za ciemno, am podobnie żółto... jak dla mnie za małe pole możliwości by coś fajnego wycisnąć - a w t5 sprawa jest jasna - kupujesz ostatecznie ze 2 świetlówki extra (które i tak później zużyjesz i sobie ustawiasz idealną barwę - ale i tak co by nie kombinować jest sprawdzony zestaw który podoba się niemal wszystkim (więcej niebieskiego niż białego i do tego odrobina różu :waving


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327851 lemon :

HQI powinno mieć x 4 T5, wtedy można dobrać kolory i wygląda dobrze, czyli dla Ciebie 2 x 150 W plus 4 x 54 W T5... tylko niektóre lampy są dłuższe 123 cm:) choć niektórzy twierdzą, że 150 W HQI jest za mało.

Znam co najmniej dwie osoby,które zamieniły HQI z 150W na 250W i uwierzcie,różnica dla SPS-ów jest ogromna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327848 Kris_77 :

widziałem ostatnio u kolegi lampę 150W + 2x24W T5 - bardzo mi się nie podobało w porównaniu do samych t5

u Ciebie również przy 300 W hqi te 100W t5 może być mało zauważalne i nie wiele poprawi barwę - tym bardziej że wypadałoby dać 2 x blue

a nic nie poprawi kolorków jak różowa t5 :waving

Wlasnie tego sie obawiam ze bedzie malo mozliwosci regulacji barwy. Konfiguracje ktore widzialem to zazwyczaj 2xHQI + 2 niebieskie t5, nie wyglada zle, ale rewelacji nie ma.


300 litrow: 120x50x55h przod i bok opti, swiatlo 2x150HQI+2x54T5, ok. 40 kg LR, 10kg zwirku koralowego, sump ok.70 l.,odpieniacz LGM 450, obieg Eheim compact 2000, cyrkulacja 2 x Koralia 5200

3881_3881.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale 4 T5 dają radę, u mnie jest 2 x reeflux 12000 K, 2 x ATI Special Blue, 1 x ATI Aquaspecial (białe), 1 x ATI "różowa", kolorystyka bardzo dobra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak 4 t5 dają rade ?? przy tym baniaku toż to twarde zgniją jak u mojego kolegi w 250l pod 4x39 dałem na testa i zrobił się sps cały biały... Przy 8x54w spsy powinny żyć w tym baniaku.Jeśli nie zależy ci na reflexach to kup t5 wymiana swietlowek ok 60zl/szt 2 razy do roku.

Pod reefluxem 12k nie będzie raczej niebiesko z tego co wyczytałem na tym forum efekt podobny do blv 14k.

Przeglądałem kilka porównań światła to giesemann 14.5k chrome coral jest bardziej niebieska niż zółta.

Przy 150w żarnika dziennego 48w actinic to troszkę lipa jeśli chcesz mieć w nocy efekt podkreślania kolorów zreszta przy wysokości 55wys 2 actinic to będzie ciemno musisz mieć lampę jak już mówiłem minimum hqi + 4xt5.Sam miałem 80w actinic nad 160l i uważam ze efekt był sporo lepszy jakby było jeszcze więcej.

Wiem masz dylemat bo cena lampy zwala z nóg....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage ??? co Ci zgnije? Nie zrozumiałeś? Chodzi o to, że do hqi trzeba dodać t5, najlepiej 4 szt. i wtedy się uzyska dobry kolor w wodzie.

miałem giesemann 14.5k chrome i był bardziej żółty od reefluxa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.