Skocz do zawartości
harnas

Xenia umiera

Rekomendowane odpowiedzi

Upadte z dzis: postep "zarazy" jest troche wolniejszy. Dzis padly dwie bardzo male szczepki xenii. Zauwazylem, ze "korzuch" ktory okrywal martwa xenie przykryl pare polipow zoanthusa - i to jest fakt, ktory mnie najbardziej martwi.

xenia_umiera5.jpg

Pozostale szczepki xenii nie maja wyraznych zmian ale mam wrazenie, ze sie troche slabiej preza, latwiej sa targane przez prad wody.

xenia_umiera6.jpg


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Harnas , koniecznie zdechniete xenie wywal z wody i wyczysc kamien , juz jest po nich .

Dozujesz jod ?

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xenie to lubia, podobno jak nie dozujesz to przestaja pompowac (nie moge potwierdzic, moje pompuja mimo ze nie dozuje jodu)

po cholere zostawiac te padniete, przeca Xenia i tak rozrasta sie jak zaraza na polu :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dozuje jeszcze jodu. Zamowilem juz plyn lugola w aptece. Bede mial na jutro.

Zdechle xenie usunalem przy podmianie wody. Podmienilem juz okolo 25% wody. Zaraz podmienie kolejne 12-15%.

Zupelnie nie wiem o co chodzi. Ryby wygladaja bardzo dobrze. Korale wygladaja tak biednie. Duzy sarcophyton jest bardzo kaprysny ostatnio. Xenie czesto zwijaja polipy i nie pulsuja...Nastepny ped zoanthusa zwinal sie i przykryl bialym korzuchem.

Co moge jeszcze zrobic ? Nie moge tak bezczynnie stac i patrzec jak korale marnieja!


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raffy: Moim zdaniem tak. To jest ten sam plyn lugola.

W aptece placisz 5 zlotych za 500g. Musisz miec recepte.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update z dzis. Nie widze nowych trupow. Konsultowalem sie z Mackiem Kosteckim. Oto co On mi napisal:

"Mialem pare razy ta sam problem, mi pomogla silna sterylizacja UV - po jej

dolozeniu ten problem sie nie pojawil powtornie- aczkolwiek trzeba byc

swiadomym ze moze to byc zbieg okolicznosci. Osobiscie jestem zwilennikiem

silnej sterylizacji i wydaje mi sie ze jest to niedostrzegany aspekt

filtracji w akwarium morskim."

Wiec pytanie. Jaka lampe UV kupic ? Czy moze byc taka tania z Castoramy (do oczek wodnych).


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem swoją UV-C na allegro za 150zł 9W miałem ją 3 miesiące w akwarium słodkowodny teraz przełożyłem jądo solniczki

jak chcesz kupic taką to moge ci podrzucic namiary na gościa który je sprzedaje (jesli mam to podeśle)

niewiem jak w nano-rafce ale w akwarystyce słodkowodnej lampa UV ma swoje plusy i minusy.


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że problem z UV jest taki (jak z każdą silną sterylizacją) że może trochę za bardzo wyjaławiać wodę (mikro plankton, bakterie tlenowe w toni i co tam jeszcze sobie pływa). Nie wiem, czy UV nie wpływa na spadek zawartości mikroelementów.

Ale zdrugiej strony, jak M.Kostecki jest tak strongly za, to coś w tym musi być...


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cenię Maćka ale nie ufam uv. tylko w razie WIELKIEJ POTRZEBY bym je uzywał


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hi hi, ale mi się udalo "ufam uv" "D


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kojarzenie padającje xeni z lampa uv jest tu deliaktnie rzecz mówiąc mocno chybione - chyba że chodzi tu o argument(byle jaki) do sprzedaży samej lampy. Wystarczy się zastanowić w jaki sposób lampa działa i wszystko będzie jasne.

Stawiam na dwa powody: - nie potrzebne dozowanie preaparatów typu coral grower etc - xenia może tak się zachować w momencie przedawkowania mikroelementów - tym bardziej , że z tego co mi mówiłeś Maćku, nie masz prawie koralowców w zbiorniku - więc dozowanie czegokolwiek jest bez sensu(stosując pro reef)

Po druge - wysoki poziom fosforanów - tak jak Ci rano mówiłem, no3 niewykrywalne, na dnie cyjano - nie wyrabia się filtracja, daj znać jak zrobisz testy na po4. I zmniejsz karmienie + popraw cyrkulacje.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie dopada mnie podobny problem z obumierającą xenią. Przez kilkanaście tygodni było wszytko ok, rozrastała się jak szalona, wychodowałem kilka ładnych szczepek. W czwartek zakupiłem sacropythona i skrzydlice oraz rurówkę i od wczoraj (znaczy sobota) xenia zaczęła marnieć. Jedna szepka już chyba padła, właśnie zaczyna druga padać i reszta też nie jest napompowana. Nadmienie że parametry wody sa ok, zrobiłem dzisiaj podmiane 20% i pozostaje mi tylko czekać..... Mam także pytanie czy xenie może podrażnić skrzydlica?? gdyż często w nią wpływa. Może przesadzić xenie do góry akwarium??

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ksenia jest taki problem, że "topnienie" jest groźne, niewytłumaczalne i niewyleczalne. może objąć wszystkie szczepki jak i tylko niektóre. natomiast często myli się topnienie z kurczeniem polipów, ciemnieniem i kurczeniem się spowodowanym, na ogól, pogorszeniem się warunków w zbiorniku czyli: gorsze parametry, walka chemiczna z sąsiadami czy kontaktem z chodzącymi po niej krabami, slimakami czy innymi bezkręgami. w takim wypadku poprawa parametrów wody czy czas od kontaktu albo przesunięcie sąsiadów czy zmiana ustawienia skałki naogół pomagają. może być też powodem złego samopoczucia dalsze sąsiedztwo. np mówi się, że grzybki stąjące przed ksenią a za pompą cyrkulacyjną mogą przynieść z prądem nieodpowiadający ksenii "zapach". prawdą jednak jest że ksenia sama może zmienić miejsce pobytu, przeprowadzić się albo sama chodząc wyżej albo przez oderwanie się szczepki i popłynięcie z pradem w inne miejsce. to wytrzymaly koral ale jako pierwszy reagujacy na złe parametry wody. reaguje szybko ale raczej jest skory do przetrzymania niż do padnięcia. topnienie jest rzadkie


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno. do atrawa - sarcophyton ma silny wpływ na ksenię. u mnie kontakt między nimi zawsze źle się kończy dla ksenii. silnie jest poparzona. mam tyle ksenii że się nie martwię ale na twoim miejscu postawiłbym je z dala od siebie i to ksenie blizej pomp niż odwrotnie


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie sarco czesto lezy w xeniach, jak go krab przewroci i rowniez nie zauwazylem zadnych zmian, ani u xenii ani u sarco

natomiast jak kiedys wpadl na favitesa to troche oberwal :D


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update z dzis: Dotychczas nie zaobserwowalem nowych zgonow. Od 4 dni nie dolewam nic do akwarium (nawet wstrzymalem kalkwasser na czas przerobek w akwarium).

W czwartek dodalem jodu (3 krople plynu lugola)...

Od wczoraj korale sa pieknie rozwiniete. Xenii juz dawno nie widzialem tak napompowanych. Pulsuja bardzo szybko i regularnie.

@Atrawa: sprobuj dodac jodu...no i czekaj powinno sie samo naprawic.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jodu dodaje cały czas (oczywiście w postaci płynu lugola na alkoholu) i myśle że to nie ta kwestia:). Poprawiło się części szczepek jak i części się pogorszyło, porozstawiałem je po akwa i zobaczymy. Jedną wczoraj wywaliłem bo zaczęła się rozpuszczać, reszta narazie straszy :D. Kalkwasser cały czas dodaje tak jak i jod, widać pewną poprawe dzisiaj ale nie mam pojęcia o co może chodzić. Oby było lepiej i oby było więcej wiadomych rzeczy, bo można normalnie osiwieć z tą resztką włosów jakie jeszcze mam, przez "głupią" xenie.

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja xenia odzyla. Jest bardzo buja. Dzis zaczynam dozowanie kalkwasser mam nadzieje, ze jej nie zaszkodzi.

xenia_odzyla1.jpg


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku, a jak parametry wody?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.