Skocz do zawartości
siwy811

Odpieniacz...jaki? Oswietlenie...jakie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich...

Czytam to forum juz od dluzszego czasu, ale niedawno sie zalogowalem, poniewaz potrzebuje kilku rad od doswiadczonych hobbystow... :clowning

Mianowicie, zamierzam w najblizszym czasie zalozyc akwarium morskie, okolo 200 ltr, na wieksze niestety, ale nie mam miejsca. Czytalem duzo na temat sprzetu potrzebnego do akwa, ale po serfowaniu po necie chyba zglupialem, sam nie wiem co mam juz wybrac, co dzien to inny pomysl :(, i tu wlasnie prosze Was o rade, mam kilka pytan...

jak mowilem akwa ok. 200ltr, i teraz co bedzie lepsze dla mnie jako nowicjusza... jaka filtracja, sump, panel, czy moze tylko na samej zywej skale i odpieniaczu... no i wlasnie, jaki odpieniacz bedzie najlepszy, prosilbym o konkretna marke i model, bo jest tego tyle ze sam nie wiem. Nastepnie jakie oswietlenie, planuje t5 6x39W z tym ze zamierzam z czasem wprowadzic kilka sps i lps oczywiscie nie na poczatku, ale z czasem jak juz bede mial jakies doswiadczenie, a tez nie chce zmieniac sprzetu co kilka miesiecy, bo jak sie okaze lepsze jednak bedzie HQI. To sa takie wlasciwie pytania na teraz, ale z gory dzieki jezeli sami mi cos zaproponujecie, jakies moze inne rozwiazania... :(

dzieki i pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witaj...duzo tych pytan,ale rozumiem ze moglo Ci sie w glowie pomieszac bo i kazdemu sie miesza z powodu wyboru jaki mamy...akwarium 200l to juz jest troche wody...ja robilbym sump koniecznie...duzo zalezy od wymiarow zbiornika,tutaj od Twoich preferencji zalezy jego ksztalt (ja lubie niewysokie kostki (45cm)),ale moze Tobie to nie odpowiadac.Akwarium nie powinno byc zbyt wysokie,lepsze jest dluzsze i szersza,lepsza wymiana gazowa,latwiej oswietlic i przede wszystkim latwiejsza manipulacja,wkladanie rak bo tego nie unikniesz...Co do odpieniacza to kazdy bedzie chwalil swoj.Tu na tym forum zazwyczaj proponuje sie APF 600 Deltec,choc dla mnie wydajnosc-awaryjnosc tego skimmera ma sie nijak do ceny...Masz trzy rodzaje odpieniaczy do wyboru...wiszace (nie polecam),stojace w sumpie (nigdy nie mialem) i zewnetrzne (polecam)...skimmery moga ciagnac i odpieniac wode bezposrednio,te w sumpie na przyklad.Ja jestem zwolennikiem odpieniaczy recylkulacyjnych z podawaniem wody przez osobna mala pompke.No i oczywiscie zalezy czy chcesz zrobic akwarium malo drogie,srednio drogie,drogie czy bardzo drogie...Jesli chodzi o filtracje to sugeruje zywa skale dobrej jakosci...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli mogę się wtrącić co do oświetlenia to przy 6x39w może 1x150hqi +2x24w w jakiejś zgrabnej obudowie, i też bym polecił sump sam nie mam ale z obserwacji i czytania bardzo dobra rzecz, odpieniacz szukaj okazji na targowisku można czasami upolować coś sensownego albo może zapytaj się któregoś z konstruktorów diy czy by Ci nie wystrugał czegoś do Ciebie, poza tym w dziale nasze akwaria są zbiorniki tego litrażu i to może bardzo pomóc w wyborze sprzętu.

pozdrawiam


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie

tak wiec akwa bedzie mialo wymiary 100x45x45, mam w planach odpalic sump, z filtrem zraszanym jako wspomagajaca opcja, glownym filtrem bedzie zywa skala ok 30% 40% no i oczywiscie odpieniacz,tzw filtracja berlinska, myslisz ze to dobre rozwiazanie.. a co myslisz o oswietleniu, pytalem o to w poprzednim poscie? jakie bedzie lepsze? no i co do tego drogo czy tanio, to chcialbym zrobic to w srednim przedziale,

pozdrawiam

dzieks kukabana za wskazowki, tez myslalem o tym oswietleniu 1x150 hqi + 2xt5 24w, no i tez jestem za sumpem.

Korzystamy z opcji "edytuj"

i scalamy posty,

pkt. 6 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtrów zrasznych teraz chyba nikt nie stosuje

odpieniacza do akwa 200l szukaj takiego gdzie producent pisze że jest OK do 400L :clowning

co do oświetlania to i świetlówki i HQI będzie OK

o akwa jeszcze pomyśl czy nie dasz rady zrobić szerszego - 55-60cm wtedy będzie wyglądało lepiej (choć sam mam 50cm i powiedzmy że jest OK)

sump zrób koniecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze opcja oswietlenia 6x39w jest duzo lepsza od HQI 150w +t5 24w,bo 1 zarnik calego akwarium Ci nie oswietli,tylko sam srodek,boki beda ciemne,no i z 6 t5 bedziesz mial duzoooo wiecej swiatla niz z zarnika 150w.

Po swoich doswiadczeniach z zarnikami 150w uwazam że są za słabe dla sps,jesli HQI to tylko 250w


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to z tymi t5 wyglada dla sps, dadza rade utrzymac sps... no i co do sumpa, ma moze ktos jakis projekt jak samemu zmajstrowac i jakiego materialu uzyc, mam dostep do akrylu, i czy nie bedzie bledem wykonanie sumpa wlasnie z tego tworzywa... czy moze szklo

z gory dzieki za wszystkie podpowiedzi :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz przyklad jak moze wygladac akwarium sps'owe na t5

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=9581&d=360


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, jestem pod wrazeniem, czyli jeden klopot z glowy, napewno uzyje t5, zostalo jeszcze kilkanascie watpliwosci lol :clowning, ale cos sie rusza do przodu i z tego jestem zadowolony... a co do sumpa, pytalem o to poprzednio, moze wiesz czy akryl na da sie na sump???

orty do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akryl moze byc na sump,tylko czym sie klei to nie wiem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siwy, z tego co piszesz to wydaje mi się że chyba nie bardzo czytałes forum:) A tak w temacie to można z akrylu, tyle że ze szkła taniej i łatwiej.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330989 siwy811 :

wow, jestem pod wrazeniem, czyli jeden klopot z glowy, napewno uzyje t5, zostalo jeszcze kilkanascie watpliwosci lol :clowning, ale cos sie rusza do przodu i z tego jestem zadowolony... a co do sumpa, pytalem o to poprzednio, moze wiesz czy akryl na da sie na sump???

orty do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

...Tylko pamietaj ze te akwarium nie jest takie piekne tylko dlatego ze ma T5tki...Najlepiej jak sie wybierzesz do jakiegos renomowanego sklepu w UK...napisz na priv do naszych Anglikow to powiedza Ci,gdzie znajdziesz...popros sprzedawce by Ci podlaczyl T5tki,popros by podlaczyl HQI i wertuj fora ameryklanskie,angielskie no i NR...Jezeli znajdziesz jakis odpieniacz bo to bylo glownym pytaniem,wpisz nazwe w you tube by zobaczyc jak to dziala...czeka Cie wiele nieprzespanych nocy...lubie to w tej pasji...spokoj,noc i czytanie,ogladanie ,podgladanie...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amen bracie!!!

Iceberg - sto lat z okazji tysiecznika :clowning

Siwy ja bym chcial zebys widzial jakim duzym wyzwaniem jest akwarystyka morska. To nie to samo co trzymanie psa w domu albo szklanej kuli ze zlota rybka. Decydujesz sie na wziecie zycia ktore jest bardziej wymagajace niz to sobie wyobrazasz. Ja wiem jakie piekne sa zdjecia tankow SPSowych w necie. Sam kilka widzialem na wlasne oczy (Kiflu - pozdrowka :() Celujesz widac, wysoko, i dobrze, ale widac z pytan ze masz braki w podstawach. Na SPSy przyjdze czas, najpierw postaw solniczke i ustablilizuj ja. Potem pomysl o jakichs latwych zwierzatkach ktore beda Ci cierpliwie wybaczaly bledy. Bo na pewno je popelnisz, jak kazdy z nas. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Jak czegos nie skumasz to na pewno Ci wytlumaczymy i poradzimy.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie za porady, na pewno z nich skorzystam... tak wiem, ze to nie jest piesek, tylko kawal bardzo pracochlonnej pracy, bynajmniej na poczatku, z czasem pewnie stanie sie to wszystko bardziej zrozumiale... hehe o sps to ja narazie nawet nie mysle, mam taki zamiar chodowac sps ale to dopiero z czasem... tak tak, wiem ze to nie jest piekne akwarium tylko z powodu t5, do tego dochodzi kilkanascie innych czynnikow... wiem, ze zanim odpale moje akwa napewno minie jeszcze kilka miesiecy, ale od czegos trzeba zaczac, tak wiec w przyszlym tygodniu zaczynam od akwa i sumpa, akwa bedzie 100x45x45, potem bede powoli dobieral sprzet... no i na pewno bede mial jeszcze dziesiatki pytan lol

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331031 Tester :

Amen bracie!!!

Iceberg - sto lat z okazji tysiecznika :clowning

Siwy ja bym chcial zebys widzial jakim duzym wyzwaniem jest akwarystyka morska. To nie to samo co trzymanie psa w domu albo szklanej kuli ze zlota rybka. Decydujesz sie na wziecie zycia ktore jest bardziej wymagajace niz to sobie wyobrazasz. Ja wiem jakie piekne sa zdjecia tankow SPSowych w necie. Sam kilka widzialem na wlasne oczy (Kiflu - pozdrowka :() Celujesz widac, wysoko, i dobrze, ale widac z pytan ze masz braki w podstawach. Na SPSy przyjdze czas, najpierw postaw solniczke i ustablilizuj ja. Potem pomysl o jakichs latwych zwierzatkach ktore beda Ci cierpliwie wybaczaly bledy. Bo na pewno je popelnisz, jak kazdy z nas. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Jak czegos nie skumasz to na pewno Ci wytlumaczymy i poradzimy.

Pozdrawiam

...Dzieki Tester...swoja droga to Wam zazdroszcze ze macie jakas paczke reefiarzy,mozecie sie spotykac,rozmawiac,radzic,wymieniac...ja nie mam tego luxusu i czuje sie taki slono samotny...jedynie skype zostaje czy telefon...moja polowka mieszkala w UK przez dluzszy czas i jak twierdzi,brak jej tych czerwonych cegiel...czasami nawet mysle czy nie pojechac do Angli...Ona by miala swoje cegly a ja mialbym z kim rozmawiac o akwarium morskim...echh...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.