Skocz do zawartości
szaman

Ile lampek LED na objętość/powierzchnię?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam prośbę do znawców/posiadaczy lamp opartych na diodach mocy CREE XP-G CW i XR-E RB.

Założenie jest takie, że chcę zestawem LED oświetlić kostkę 45x45x45 cm, czyli ok. 91 litrów. Docelowo chcę w nim trzymać zarówno miękasy, jak twarde. Zestaw ma mieć odpieniacz wewnątrz zbiornika (jak przyjadą modele Slim Skim Hydora).

Pytam o dobór ilościowy LED, bo proporcje zamierzam (jeśli się na LEDy zdecyduję) ustawić 2:3 CW:RB, aby uzyskać jakieś 14K z aktyniką, jak ktoś tu na forum napisał. Aha, nie zamierzam wypalać ich na większym, niż potrzeba prądzie. Chcę, aby służyły długo, a nie mocno, krótko i do wymiany.

Tu też na forum padło, że w LEDach CREE powinno być ok. 0,5W/litr. Z tym, że przecież różne są wysokości zbiorników, różne jest oddalenie lampy od powierzchni. Czy - jeśli założyć, że nie podkręcam parametrów natężeniem prądu - posadzenie 30 diód będzie OK? To z przelicznika, że 1 LED / 10 cali kwadratowych powierzchni. Da to ok. 1 W / litr, gdyby kręcić diody na 3W każda, a tak w założeniu chyba nie będzie, jeśli nie dawać maksymalnego prądu. Co do umieszczenia nad zbiornikiem, to jeszcze nie wiem, czy zabudowana w pokrywie, czy też na łapie osadzona na brzegu szkła, a może na jakimś wysięgniku nad baniakiem, czy siakiś innych linkach.

I jeszcze jedno. Chyba nie zamierzam bawić się w soczewki, aby nie iść w koszta.

Pytam speców, bo alternatywnie (choć nie znaczy taniej, ładniej, lepiej) będzie zamontować PC 24W w ilości 3-4 sztuki. Ale tu chcąc nie chcąc mam grzanie wody, wymianę co ok. 6 miesięcy, aby widma nie stracić, co w perspektywie kilku lat przełoży się na różnicę, być może na starcie nie widoczną, a jednak.

Jak coś naknociłem, to przepraszam, ale z elektroniką u mnie nie tęgo. Dlatego pytam.

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem idealnie. Pewnie usłyszysz jeszcze nieraz że za dużo "bo w led to 0,5W/l" ale na własne pytanie sam sobie świetnie odpowiedziałeś. Zwróć uwagę na kolor białych, gdyż jeśli kupisz poniżej 7000K to w stosunku 2:3 możesz mieć trochę za żółto.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu poczytaj dział Faq:

http://www.reefledlights.com/


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#334951 tomasz :

Zwróć uwagę na kolor białych, gdyż jeśli kupisz poniżej 7000K to w stosunku 2:3 możesz mieć trochę za żółto.

Dzięki za szybą radę, ale nie wiem, czy zauważyłeś, ale mam zamiar dać białe do niebieskich w stosunku 2/3, czyli białych mniej. Przy takich proporcjach pewnie nie będzie za żółto, nawet gdyby białe miały poniżej 7k.

nanorafa - dzięki, czytałem tę stronkę od deski do deski. Tam podają 1 LED na 12-15 cali kw. Na naszym forum padło bodajże dwa razy o 1 LED na 10-12 cali kw.

Nie ukrywam, że montując oświetlenie, chciałbym robić to raz, bez przemodelowania w przyszłości. A nie ukrywam, że skoro padło na kostkę o boku 45cm, to jest miejsce na miękkie i na twarde, zważywszy, że mam zamiar wsadzić do baniaka odpieniacz, czyli mieć wodę lepszą, niż tylko po podmianach.

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż będzie. Jak kupisz jakiś niski bin, tak ok 6000-6300 to w blikach będzie przebijał żółty. Ale możesz zrobić oddzielną regulację dla kanałów i po prostu skręcić wtedy trochę biały kanał. Jeśli kupisz jednak np. bin 0D będziesz miał idealnie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście powiedzieć, które diody RB są mocniejsze/lepsze XPE czy XRE?

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Taka kostke to ja oswietlilbym spotami PAR38 21-27w pacyfic...inna rzecza jest ze ja tak oswietlilbym wszystkie zbiorniki...Pozdrwiam


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mc91PL

z tego co widzę w karcie katalogowej mają tą samą moc, różnią się kątem świecenia. XP-E ma szerszy kąt.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja "zaczynałem" montować lampkę opierając się na przyjętych założeniach z reefledlights (czyli 1 dioda na 12-15" kw.), z tym że oni używają białych diód XP-E, ja zastosowałem XP-G R5. Dodatkowo "oni" zasilają lampę prądem 700mA, ja dałem "tylko" 1040mA na białe i 875mA na Royal Blue, i tak od kroczku do kroczku patrząc w dokumentację techniczną CREE, przeliczając moce i inne pierd[..]oły mnie wyszło jedna dioda na 20"kw, a jeśli chodzi o moc to jest to jakieś 160W. Wizualnie światła jest "od metra", jednak gdyby w przyszłości okazało się że brakuje lumenów, mam miejsce i zapas mocy w zasilaczu żeby dopchać więcej LEDów.

Jedna uwaga dotycząca Royali, w Polsce są dostępne tylko te słabsze 425mW/350 mA i ja takie kupiłem (no tu trochę ciała dałem trzeba było kupować za oceanem) ale trudno - uwzględniamy większy prąd i dajemy ich po prostu też więcej (koszta, koszta)

Co do temperatury barwowej białych, tu zaraz pewnie zostanę zlinczowany słownie, z zimnymi binami w Polskich sklepach (co ja się na nie uparłem ? :)) tez jest nędznie, suma sumarum kupiłem jakiś taki co ma pi*drzwi 7000K (bin 1B zdaje się).

Pakujemy Royal Blue odpowiednio więcej tak żeby wyszło w mocy 6 do 4 na korzyść niebieskich i żadne żółte nie wyłazi, tak więc ja uważam że nie ma co się bać, im zimniejsze się kupi białe tym pewnie efekt jeszcze lepszy ale już nawet po tak swobodnym dryfie konstrukcyjnym jaki miał miejsce u mnie, efekt, uwierz, rzuca na kolana. Oczywiście jak do tego odniosą się koralowce, czas pokaże - tym bardziej że za wiele ich u mnie nie ma :):):D.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie się z Tobą zgadzam, jednak sam kupiłeś pi*drzwi jednak 7000 a nie 6000. Uwierz mi że jest różnica. Poza tym z XP-G wyciągasz stosunkowo mało światła, więc ich przewaga nie jest jakoś specjalnie zauważalna.

PS. A linczować Cię nie ma za co, bo w technologi LED 7000K to już naprawdę zimna dioda, i do naszych celów wystarczająca. Naiwni są Ci co przepisują dane z chińskich lampek z diodami 14000K a nawet - tu HIT sezonu 50000K.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomasz. Oczywiście, może troszkę źle się troszkę wyraziłem, że należny położyć laskę na rodzaj binu białego, warto oczywiście wziąć najzimniejsze co dają powyżej 6500K, więc tu się poprawiam by ludzi w błąd nie wprowadzać. To co chcemy z tomaszem :) powiedzieć, to żeby nie rwać sobie z głowy włosów jeśli biny białe zaczynających się od symbolu "0" nie są dostępne.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.