Skocz do zawartości
cris6

balling doprowadzenie parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

hej udało mi się doprowadzić parametry Ca i Mg do normy lejąc tylko te odczynniki ale zostało mi jeszcze Kh i tu mam pytanko Kh mam teraz 9.3 ballinga przez ostatnie parę dni lałem po 80ml na dobę oczywiście bez kh bo było

piątek 12.5

sobota 9,6

podmiana 10%

niedziela 9,3

czy lać już równo wszystko czy czekać dalej na spadek Kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się wstrzymaj.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc..

Balinga nie lejesz po rowno tylko tyle ile trzeba - w kazdym zbiorniku jest inne zapotrzebowanie na poszczegolne skladniki. Minusem tego moze byc nadmiar jonow (np Cl- w momencie gdy lejesz wiecej CaCL2 niz KH).

pozdrawiam

Henryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie lejesz balinga w jednakowych dawkach to nie jest to już metoda balinga tylko zwykłe dozowanie i uzupełnianie składników.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#335369 to1mas :

jeżeli nie lejesz balinga w jednakowych dawkach to nie jest to już metoda balinga tylko zwykłe dozowanie i uzupełnianie składników.

właśnie :)

a co do mojego wątku do jakiej wartości czekać aż spadnie to Kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwuj teraz ile dzienni spada Ci kH. Potem najprościej użyć kalkulatora Ballingowskiego żeby ustalić dawkę dzienną. Trzymaj kH 8-8,5 - chociaż 9 też jest dobrze. Najważniejsze żeby było stałe.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kalkulator ballinga z programu AquaClaculator dziala poprawnie? Chcialbym w/g niego zaczac dozowac Balling Light


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej dalej Kh nie dozuje

ile trwa taki spadek bo stanęło KH na 9,3 i tak stoi od niedzieli

CA i MG idzie po 80 ml dziennie

a może przestać lać wszystko wtedy KH poleci i wyrównam wszystkie parametry ręcznie i zacznę lać dawkę dzienną

czy NaCI też nie lać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej wróżek na forum nie ma. Nie piszesz jaki masz poziom Ca a pytasz czy przestać dozować? Tego wszystkiego nie leje się na pałę. Dozujesz i mierzysz aż ustalisz dawkę dziennego zużycia i tyle dozujesz. Jeśli wapnia masz za mało - dozujesz, jeśli ubywa - dozujesz. Jeśli kH masz za wysokie - nie dozujesz. Skąd zreszta ta panika? Niektórzy utrzymują 10 i jest ok. Przecież cały czas masz w granicach rozsądku. Ja osobiście bym poczekał aż spadnie poniżej 9, ale to nie żadna złota reguła. Jak nie jest źle to po co pchać łapy i kombinować?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej nie wiem gdzie tu panika :)

CA 400

MG 1300

jeśli przestanę dozować to leci na łeb

KH 9,3 stoi nie dozuję od tygodnia

jesli zacznę dozować KH no to wiadomo w tej samej ilości co resztę aby nazwać to ballingiem to KH idzie do ponad 12

i dawkę ustaliłem 80 ml na dobę dla Ca i Mg ale już nie dla Kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za zgoda cris6 chcialbym rowniez prosic o pomoc w sprawie Ballinga

W moimakwa 150 l [white]http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=34248[/white]

mam w tej chwili nastepujace parametry wody:

Ca 360

Mg 1370

kH 8,3

pH 7,7 (za nisko, wiem)

Uzywam soli TM BA podmieniajac ok 12 l /tydzien. Zeby podniesc poziom Ca zaczalem dozowac TM Biocalcium ale bardzo podbijal mi twardosc.

Chcialbym zaczac dozowac Ballinga ale mam zbyd duzy szum informacyjny wiec prosze o pomoc.

Ze wzgledu na bardzo wysoki poziom Mg wydaje mi sie, ze najlepsza byla by metoda "podstawowa" prezentowana przez p. Boleslawskiego [white]http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm[/white]

Czy mam racje?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, rozrabiasz proch na Ca i dozujesz. O reszcie zapominasz, bo jeszcze nie potrzebujesz. W czym problem ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie prepatary stosujecie do balinga ?? bo chciałem sie w to pobawic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb sprzedaje tutaj na forum, kup od niego i po sprawie - pewnie jak kupisz to i o instrukcję dozowania możesz poprosić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solo: w 13 poscie masz odnosnik

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm tylko interesuje mnie jedna sprawa ktorej nie rozumiem

jak mam w akwa kolrale miekkie i bede codziennie stosował MG i CA to co bedzie zuzywało tyle wapna i magnezu no i oczywiscie cotygodniowa podmiana w wysokosci 10% uzywam soli KENTA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm tylko interesuje mnie jedna sprawa ktorej nie rozumiem

jak mam w akwa kolrale miekkie i bede codziennie stosował MG i CA to co bedzie zuzywało tyle wapna i magnezu no i oczywiscie cotygodniowa podmiana w wysokosci 10% uzywam soli KENTA

Po co ci do miekkich balling?Same podmiany wystarczą,do tego jod stront i podwyższone NO3


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wszystko zależy jaką macie gestość... Im wyższe zasolenie tym wyższe powinny być stężenia makro i mikroelementów oraz wyższe kH...

Generalnie jezeli ma się korale miękkie to nic nie trzeba lać poza mikroelementami. Do utrzymania Ca kH i Mg wystarczą podmiany.

A co do zuzycia różnych pierwiastków to w zasadzie ciężko je przewidzieć. Ja miałem w wakacje taką sytuację ze kH i Ca stało w miejscu a Mg mi spadało o 200 300 mg/l w tydzień a w zasadzie nie mam żadnych korali twardych. Moze to DSB coś "świrowało". Wyjasnić tego nie potrafię... Teraz nie leje zadnego balinga i wszystkie makroelementy w zasadzie stoją w miejscu.

Teoretycznie metoda balinga powinna działać ale po raz kolejny okazuje się ze natura jest jak kobieta - nieracjonalna i nieprzewidywalna - dlatego robimy testy...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm tylko interesuje mnie jedna sprawa ktorej nie rozumiem

jak mam w akwa kolrale miekkie i bede codziennie stosował MG i CA to co bedzie zuzywało tyle wapna i magnezu no i oczywiscie cotygodniowa podmiana w wysokosci 10% uzywam soli KENTA

Poświęć trochę czasu na czytanie. Jest mnóstwo tematów, szczególnie Testera.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też od kilku dni leję ballinga i kilka dni kH stało na 6,7 pomimo dawek rzędu 20-30 ml na dzień :geek: a Ca też nie bardzo szło do góry z 410 na 420. Dzisiaj mam 9,6 pewnie po wczorajszej podmianie albo cały czas kH było "zjadane" aż nagle po nasyceniu przestało być "zjadane" :)

Najbardziej zadowolony sarcopython, xenia w sumie wszystko. Mg narazie nie leję.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm mam zbiornik bardzo gesto obsadzony miekasami i kilka zoontusów dodatkowo 3 euphylie, ale chciałem sprowadzic jakies 2 goniopory, a takze narazie na probe 2 szczepki jedna monti i jedna seriatopore dlatego zastanawiam sie nad balingiem a do tej pory stosowałem turbocalcium kenta super buffferdKh kent, stront, jod, magnez kenta , ponadto phytoplex, coralaxcel, i bakterie specjalblend, i nite out II i codziennie jedna kostka morozonego planktonu czerwonego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja też od kilku dni leję ballinga i kilka dni kH stało na 6,7 pomimo dawek rzędu 20-30 ml na dzień :geek: a Ca też nie bardzo szło do góry z 410 na 420. Dzisiaj mam 9,6 pewnie po wczorajszej podmianie albo cały czas kH było "zjadane" aż nagle po nasyceniu przestało być "zjadane" :)

Najbardziej zadowolony sarcopython, xenia w sumie wszystko. Mg narazie nie leję.

Przy jakim zasoleniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nano kaczor możesz skomentowac moj zestaw preparatów ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.