Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posiadaczy ReefMax'ów.

Kilka dni temu odpaliłem swoją piewszą solniczke. Moja wiedza na ten temat jest znikoma, ale cierpliwie czytam forum aby nie popełniać błędów... Przynajmniej tych tragicznych. Jako że jestem nowy w temacie, proszę o odrobine wyrozumiałości. Z forum można naprawdę dużo wyczytać, choć zdarzają się niejasności i całkiem możliwe, że padnie sporo głupich pytań :)

A więc...

Na początek oczywiście woda z RO. Filtra DI nie posiadam jeszcze, ale już nad tym myślę.

Zasolone solą Kenta (jakaś czerwona) do tego wlane do zbiornika bakterie Nutrafin Cycle a nie JBL jak wcześniej napisałem.

Reef Starter Kit czyli molybden wapń i jod KENT

Skały na obecną chwile mam 8kg. 5kg suchej(tuf wapienny) oraz 3kg żywej skały. Myślałem aby dokupić jeszcze 3kg suchej i tyle samo żywej. 9kg żywego piachu.

Cyrkulator aquaela reef 2600

hydrometr pływakowy i to w zasadzie wszystko co na daną chwile posiadam.

Oraz pojawia się pierwsze pytanie: Jakie wkłady najlepiej stosować i w jakiej kolejności w koszykach? Doczytałem, że Purigen i chemi pure stosuje wiele osób jednak nie wiem w jakiej kolejności i czy wybrać te absorbenty czy inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy :)

Z wkładami na razie poczekaj, a skałę to kup żywą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chcę burzyć planów które zrealizowałeś bo sam jestem zwolennikiem suchej skały tak jak dużo osób ze Stanów, Niemiec oraz członków zielonego-pokoju :) - tuf wapienny to nie to samo co sucha skała rafowa (sprawdziłem - inna waga, inna porowatość i struktura - po prostu coś innego) Sucha skała rafowa (czytaj martwa) u mnie nabrała kolorów i żyjątek po 2 miechach - myślę że po 4 będzie całkiem gites. Ale tuf wywal od razu bo nie spełni tej roli jaką powinien. Potem doradzam przeczytać cały wątek dla nowicjuszy od a do ź nawet z głupimi pytaniami bo uczą często czegoś nowego. Podczas czytania każdą nową sugestie tych wątków bierz pod lupę opcją szukaj z wielkim dystansem - czasem pewność 3-4 osób zachwalających jedną rzecz okazuje się po prostu głupia... Następnie zwróć uwagę że wyżej wymienione "wkłady" to tzw. absorbery które pomagają w bezbolesnym przejściu dojrzewania ale moim zdaniem w zbiornikach z tylko żywą skałą i syfem z nią przywiezionym - ty mając suchą daj glonom i bakteriom (ale nie JBL tylko np. nutrafin cycle) się wyszaleć bo i tak nie będą miały pola do popisu. Podstawą jest zorganizowanie sobie filtra RO+DI (daj swojemu życiu podstawę taką jaka powinna być) - są na tym forum gdzieniegdzie wymienione sklepy które oferują takie filtry taniej niż alledrogo czy specjalistyczne sklepy od morszczyzny. To tyle ode mnie - nie skasuję tak jak chciałeś. pozdro


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sPRYTny rozumiem, że żywa byłaby o wiele lepsza, ale czy można 3kg zywej i 3kg suchej wrzucić? Ceny żywej/suchej znacznie się różnią. Jeśli na tym nie można, że tak napiszę "oszczędzić trochę" to zostaje zakup żywej. Jedyny sklep w okolicy z akwarystyką morska mam w Gdańsku a tam cena 60zl/kg. Podziwiam to jak ułożyłeś skały, bo ja ze swoimi pół dnia walczyłem a i tak nic nie wyszło z tego:banghead Może jak dojdzie kilka kg to będzie łatwiej :)

Dzięki D_Malisz za wypowiedź. A więc te coś wapiennego :) z akwarium i gdzieś najwyżej taką suchą-suchą. Macie namiar na jakiś dobry sklep (nawet wysyłkowy) w któym można się zaopatrzyć w skałe? Czytałem wszystkie tematy odnośnie zakładania akwarium w dziale dla nowicjuszy. Niektóre nawet po kilka razy. Najwidoczniej mi gdzieś umknął temat z tym tufem:cursin

No to na to wyszło, że sobie robię wycieczke po żywą skałe :D Jutro jak pozwoli czas to wrzucę zdjęcie co z tego wyszło :D

Skała zakupiona :D do baniaka wpadło ok. 7kg żywej skały. W miarę ułożone, pozostało jeszcze tylko skleić kilka skał, tak dla pewności, żeby nie spadły i nie latały po akwarium. Wrzucam zdjęcia z rana i z chwili obecnej do porównania.

Układanie skały jednak nie jest takie trudne, pod warunkiem, że ma się jej odpowiednią ilość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumie, że ścianek bocznych nie masz zamiaru czyścić??

Jeśli Tobie się podoba to jest OK....


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogółem mam taki zamiar. Zdjęcie tego nie oddaje, ale wolnego miejsca jest ok 2-3 cm w zależności od ułożenia skały w danym miejscu. Tylniej za to raczej nie wyczyszcze bo w zasadzie cała konstrukcja się o nią opiera. W piątek mam zamiar jakieś żyjątka powoli wpuścić. Krewetki, ślimaki i może nawet kraba. Z tym ułożeniem to tak nie do końca jeszcze, ale wątpie, że coś sensownego można będzie ułożyc, więc na 99% zostane przy tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj napisałeś że kilka dni temu zalałeś akwa. A w piatek chcesz "...mam zamiar jakieś żyjątka powoli wpuścić"???

Gratulacje.:banghead


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, nie zrozumieliśmy się niestety. Fakt, zapomniałem dopisać, że ReefMaxa odpaliłem kilka dni temu dopiero, ale zanim kupiłem i odpaliłem reefa miałem wode, piach i skałe w innym akwa. RM kupiłem dla wygody, bo nie miałem na tyle chęci żeby wszystko kompletować itd. Takie małe niedomówienie wyszło z mojej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przepraszam.:)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie szkodzi. Dobrze, że są na forum osoby z czujnym okiem, które pilnują "świeżaków" takich jak ja. Na YT pokazują, że do RM można "od razu" nawet ryby wrzucić, więc wszystko możliwe. Póki co sam czujnie czytam tematy na forum i staram się możliwie jak najbardziej wziąć do siebie wiedzę, która inni mają do przekazania. A więc będe sie starać już niczego nie pomijać. W sumie każda informacja może być cenna w razie jakiś problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest 10kg żywej. Tak, te płaskie to żywa skała. Na zdjęciu zaznaczyłem co jest żywe a co "bee..".

Małe kawałki tufu użyłem tylko po to żeby podtrzymywały konstrukcje a reszte, która nie była potrzebna wyleciała z akwa.

Mały update :)

Wpadła dolewka Aqua Trend Shark oraz Hydor Slim-Skim. Dolewka już zamontowana a odpieniacz postaram się dziś zamontować.

Zrobione małe przemeblowanie skały (a jednak)

Oprócz spraw technicznych również życie się znalazło.

Na obecną chwile:

2x Błazenki, 2x Krewetka tańcząca, 3x Ślimak turbo, 1x Krab pustelnik, no i dziki mieszkaniec-wieloszczet, a raczej "mało"szczet ok 5-6 cm długości. Chciałem go wyeksmitować, ale gdzieś się schował skubany...

Zdjęcia jak się uda podrzuce wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zamontować dziś Hydor'a. Obieg z ori pompy RM- rura pcv i 2 kolanka 90*

Odpieniacz mieści się idealnie, a do tego zostaje sporo miejsca. Na razie wrzucam dwa zdjęcia, może komuś się przydadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo cichy także pod tym względem jest ok. Za to pompa obiegowa chodzi głośniej niż w oryginalnej obudowie od odpieniacza. Jak pieni to tak naprawde się zobaczy za kilka dni jak się wszystko ureguluje i wyreguluje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#339060 Pudzianek89 :

Udało mi się zamontować dziś Hydor'a. Obieg z ori pompy RM- rura pcv i 2 kolanka 90*

Odpieniacz mieści się idealnie, a do tego zostaje sporo miejsca. Na razie wrzucam dwa zdjęcia, może komuś się przydadzą.

Jaki hydor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#339111 Pudzianek89 :

Dokładnie mam Hydor Slimskim Nano 135.35 Większy się niestety nie mieści. Przynajmniej w panelu. Mały ma 8cm szer. a duży 10cm. Więc jakby nie patrzeć duży za nic nie wejdze.Tu macie dane tych odpieniaczy

czyli eryba wprowadza w błąd ?


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie wprowadza w błąd RM możne być większy i panel też, a wtedy pienidło będzie oki

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkać można różne opisówki. 60 80 albo 105, ale tak czy tak jest opisany, modelowo jest to ReefMax 60 Więc z tych odpieniaczy pasuje tylko mały hydor. Wymiarami itd każdy RM jest taki sam. Jedynie osprzętem czyt. elektroniką, reset'em na wierzchu, brakiem oczka, które przecierało kable i takimi drobnostkami których właściwie nie widać. W każdym jest taki sam panel. Nie licząc RM sPRYTnego, Marqo i kilku pozostałych osób :)

Nie rozumiem dlaczego napisałeś, że eRybka wprowadza w błąd. Przecież są opisane rozmiary tych dwóch odpieniaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.