Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cos mi sie wydaje ze po przeczytaniu lektury wielu smialkow zrezygnowalo z DSB. :(


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to i dobrze? :) Z jednej strony nadmiar teorii szkodzi, ale z drugiej dobrze jest zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń jakie ze sobą niesie ta czy owa metoda.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czytanych publikacjach rzadko spotykalem sie z przepisem co do wielksoci. W publikacji Anthonego Calfo podane jest 25kg na 400L ale nie mozna tego tak traktowac jako scislych zasad. Swiezo zalozone DSB nie dziala wogole.

Na razie jestem teoretykiem ale z tego co wycztaalem i wywnioskowalem mity z braku dzialania braly sie z niekompletnego podejscia przy zakladaniu. Niejednokrotnie brak oswietlenia, lub DSB w sumpie za skimerem gdzie oberwacja jest bardzo ograniczona, sam skimmer najczesciej za mocny wybija wieksczosc zycia z wody a ilosc osadow zbierajaca sie w sumpie juz na starcie skazywala takie DSB na porazke. No i najwazniejsze to zwierzeta ich brak jak dokarmianie. Fitoplankton? malo kto leje, kawalek fileta w celu nalapania robactwa ze zbiornika glownego? malo kto sie tym przejmowal. Wieloszczety sie lapie i spuszcza do kibelka, kielze w akwariach glownych tez do popularnych nie naleza bo kazdy trzyma krewetki oprocz ryb. Cyrkulacja nawet jesli silna w przypadku kiedy laminarna nic z tego nie bedzie

No wlasnie a gdyby zainstalowac waveboxa nad DSB, posadzic glony wyzsze, kto powiedzial ze nie mozna?

Mam dwa filtry DSB (w sumpie podzielone szybą) - jeden z glonami wyższymi, w drugim stoi odpieniacz i mangrowce, pierwszy jest zasilany przez obieg, drugi kaskada z pierwszego + odpieniacz + dodatkowa pompa, dokarmiam organizmy - piasek czysty.... - chociaż nadal nie wiem czy spełnia swoją funkcję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

czy DSB poza sumpem musi wystartować podpięte pod główny system czy można wystartować niezależnie i podpiąć później ?

I o jakim ryzyku/ niebezpieczeństwie wspomniał Tester ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytujac ostatki, trafilem na jedna z niewielu merytorycznych dyskusji tu na forum. Leon moze cos wlasnie w podanym linku znajdziesz odpowiedz dla siebie.

http:// http://nano-reef.pl/topic/19097-wysokosc-dsb/page__hl__shimka


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiajac juz to DSB mam pytanie do wszystkich co maja piach :unworthy: Jak to jest z rozpuszczalnoscia argonitowego ??? Ubywa wam piasku w akwariach dosypujecie czy raczej zostawiancie sprawe nie zauwazajac roznicy? Na jakiej zasadzie piasek dziala jako bufor?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moze na start takiego filtra nada sie zywa skala prosto z frachtu, nie odgazowana ? Jakby ja tak zasypac piaskiem.

Pozdr

Jb


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MInelo sporo czasu zanim zaczalem interesowac sie DSB. NA dzien dzisiejszy wiem ze nie trzeba dodawac zadnych bakterii, czy zakopywac skaly. Rozkladanie obumarlych zwierzat w srodowiskiu beztlenowym w niczym nie pomoze a powstanie ryzyko pojawienia sie siarkowodoru. Natomisat polozyc kilka takich kawalkow na piasku i potraktowac jako zrodlo infalny jak najbardziej.

Bakterie dostaja sie do DSB czy chcemy tego czy nie i mamy na to zadnego wplywu

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich :thumbup: ,ja swoje "polskie dsb" zalorzylem 3,5miesiaca temu,od tej pory jade bez pienidla,jestem niemniej zafascynowany tym srodowiskiem jak grzes dyzma :thumbsup: ,i jestem pewny iz napewno dziala a nie przynosi zbiornikowi problemow,u siebie mam warstwe okolo 12cm ,do tego glony caulerpa ,spagheti i 3szt mangrowcow,wspomniana wczesniej zielenina rosnie jak na sterydach,co mnie najbardziej cieszy to iz na te jmalenkiej plaszczyznie piasku nastapila explozja zycia,wezowidla powoli staja sie plaga,kielze harcuja jak wsciekle,slimaki tyrbo caly czas zwiekszja swoja populacje,jest jeszcze mnusto roznych robaczkow ,co do oczyszczania wody-to jest fizycznie ogromne srodowisko ktore skolonizuja rozne bakterie-ciesze sie iz moglem tym najmniejszym odrobine pomoc-w sumpie maja swoje "naturalne" srodowisko,za kilka miesiecy postanowilem zrobic sump wielkosci akwa glownego -umieszczonego wlasnie wyzej abym mogl caly czas obserwowac to srodowisko-dlaczego ma byc schowane w szafce nizej?,pozostanie mi tylko rozwiazac kwestie splywu wody do glownego akwa-wierze iz temat do opanowania,aha,napewno nastepnym razem bede chcial wprowadzic wiedzej namorzynow i praktycznie zero spagethi,i na koniec ,te DSB napewno jeszcze wpelni nie funkcjonuje,ale ja mam CZAS :thumbup: ,pozdrawiam posolonych


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 10 litrów DSB i 15 litrów refugium też chyba działa, NO3 i Po4 Salifert nie wykrywa.

Grzegorzu, to normalny objaw jak DSB przybiera kolorów ?

post-12437-0-25277000-1346502640_thumb.jpg


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kosmid,u mnie jest podobnie,zreszta mam kolege morszczaka ktory ma dsb ponad 3lata-u niego rownierz piasek glebiej troche zmienil kolor,chcialbym tutaj jeszcze o czyms wspomniec,granulacje jaka on posiada to 1mm[a wiec niby za gruby]a mimo to nie zachodza tam zadne procesy gnilne a tym bardziej wydalanie siarkowodoru-na wlasne oczy widzialem jak zamieszal w tym dbb reka do samego dna i osobiscie ten piasek "wachalem"-doslownie zero jakiegokolwiek zapachu :thumbsup: ,wiec na start znalazla sie u mnie nie wielka ilosc jego piasku,co wazne jak wczesniej wspomnial nam grzes dyzma-wystarczy na takie dsb polorzyc [dwa trzy niewielkie kawaleczki zywej skaly] ,aby rozpoczac cale ozywianie tego piachu :thumbup: ,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarniawa strefa - Nie wiem jak dlugo masz DSB i jak je zakladales. Czy piach byl nowy, czy z istniejacego akwarium? CZy byl zalany aktywnie bologicznie woda czy swieza solanka. W starszym 2-3 pojawienie sie czernien jest symptomem zaniku kopania czyli spadek populacji. Uwieziona organika zostaje odcieta od minimalnej ilsosci tlenu i zaczyna sie rozklad przy ktorum powstaje siarkowodow. W nowym DSB jest to czeste zjawisko z powodu malo dostatecznej ekipy kopiacej Powinno z biegiem czasu rozejsc sie "po kosciach" wraz ze wzrostem populacji kopiacjej jak z rodzajem bakterii, przybierajac kolor pomaranczowy lub brazowy. Narazie nie martwilbym sie wiele poki nie zacznie przybierac na sile.

Bardziej obawiam sie o granulacje piachu, to polowa sukcesu. Zbyt duza granulacja sprawia ze lapie detrytus zanim zostanie zjedzony a zwierzeta odpowiedzialne za obsluge zbyt slabe fizycznie zeby kopac w takim "gruzowisku" . DSB nie dziala poprawnioe jezeli bakterie sa odpowiedzialne za rozklad czastek i resztek. To musi byc zjadane, wykupkane i znowu zjadane baktereie odpowiedzialne za kropke nad i

O reszte kolorow bym sie nie martwiel to "dobre kolory" Bakterie, biomasa, glony. Jednak ja wole nie oswietlac wszystkich scianek z biegiem czasu uniemozliwia to ogladanie. A show niejednokrotnie lepsze niz w akwarium glownym.

EDIT: Co to za niebieska rura wbita w piasek?

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary ale ja mam pytanie ;)

Jestem na etapie zakładania malego DSB do moich 60L.

Pytanie czy ustawienie akwarium z DSB na parapecie okna było by dobrym pomysłem ?

Oświetlone było by sloneczkiem i lepiej by mi to pasowało niż dodatkowy zbiornik za akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak małe DSB miałoby to być ? Ja mam 10 litrowe i nie wiem po cholere robiłem takie małe.

Na Twoim miejscu przy takim baniaczku poszedłbym w siporax.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda zachodu szczególnie jak miejsca nie masz na to odpowiedniego.

Wypełnij kaskade/panel siporaxem zamiast kupować wór piachu.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moze i masz racje tyle ze ja juz wszystko mam do tego DSB,a to zawsze jakieś nowe doświadczenie dla mnie ;).

Więc moje pytanie nadal aktualne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.