Skocz do zawartości
szaman

Dioda LED Cree MC-E?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kolejne pytanie do znawców. Tym razem pojawia mi się taka myśl. Skoro można podłączyć w zakresie tego samego prądu diodę, która ma większy strumień światła (od XP-G), bo 430lm już przy 350mA (a MC-E można podłączyć do 700mA maksymalnie, więc będzie jeszcze więcej światła), to czemu by z niej nie skorzystać?

Zamontować ich mniej, oszczędzając na rachunkach za prąd. Skoro dioda daje więcej światła z tego samego prądu, to znaczy, że mniej idzie w ciepło. Czyli można dać ich mniej (w stosunku do XP-G), osiągając ten sam efekt świetlny. Mówimy o tej diodzie.

Co Wy na taki pomysł?

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#336681 szaman :

Co Wy na taki pomysł?

Tomaszu i inni spece od LEDów, mogę Was prosić o Wasze zdanie?

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czuję się wywołany tablicy. Z tym że żadnym specem to ja nie jestem. Otóż jest to dioda czteroczipowa. W jednej obudowie mamy 4 diody które mozemy wykorzystać razem lub sterować osobno. W tabelach znalazłem wydajność 370-430 lm ale z całego chipa, czyli to światło 430 lm z 4x1W czyli z 4 W, czyli już nie jest tak atrakcyjna jak się na pierwszy rzut oka wydawało. 800 lm uzyskujemy przy prądzie 700mA czyli mamy 800lm z 8 W. Z 2 XP-G mamy minimalnie mniej światła, ale są tańsze, więc sądzę że nawet jak będą dostepne jakieś zimne biny to XP-G cały czas jest dla nas najlepszy rozwiązaniem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie akurat nie poprosiłeś - ale spróbuję "rozjaśnić"... :help1

Dioda MC-E - to nic innego jak 4 diody enkapsulowane na jednej płytce.

Wprawdzie ma ona do 430lm - jednak TYLKO wtedy gdy każdą z diód w układzie(D1,D2,D3,D4) zasila się napiaciem do 3.4V i prądem 350mA(zauwaz że jest to układ 8 nóżkowy)

Więc jeden układ dający do 430lm pobiera ponad 4.4W - więc z jednego wata masz około około 100 lumenów.

Wynik gorszy od XPE - nie mówiąc o XPG - a juz w ogóle - o XM-ach.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Tomek już odpisał - masz więc wszystko dokładnie wyjaśnione.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#337372 Przemek :

Widzę że Tomek już odpisał - masz więc wszystko dokładnie wyjaśnione.

Dziękuję Panowie bardzo!!!

OK, wracam więc do XP-G CW i XP-E CW, ale nurtuje mnie tylko jedno jeszcze.

Czy na litraż 91L (kostka o boku 45cm) 30 LED (18 RB, 12 CW) to nie za dużo? Chciałbym wsadzić do baniaka odpieniacz Hydora Slim Skim i mieć również korale twarde i małe rybki, nie tylko miękasy, krewetki i kraby. Więc światło ma mi to umożliwiać. Daje to więcej niż zwyczajowe 0,5W/l w LED.

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przede wszystkim nie dawałbym więcej Royal Blue. U siebie zauważyłem, że mocniejsze świecenie RB powodowało chowanie się korali. Wniosek (u mnie) - RB dostarczają tyle energii bezpośrednio (bo w niebieskim o energię chodzi, a nie jasność światła), że niewskazane jest dawanie ich więcej niż białych. Osobiście na 91 litrów dałbym 18 diód - 9 RB i 9 CW (ja mam w kostce 40x40x40 12 diód i świecę na 70% mocy) - tym bardziej, że Twoja kostka to będzie netto ok. 75l...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgadzam. Jeśli XP-G będzie chodziło na 900 mA tak jak XP-E to pełna zgoda. Jeśli jednak dostaną 1200 czy 1300mA to niebieskiego będzie za mało przy stosunku 1:1. Także musisz się określić co do pradu jaki chcesz stosować.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę racji rzeczywiście masz pisząc o prądach :help1 Tylko, że prądy maksymalne wystąpią tylko dla maksymalnych jasności. Dlatego sugerowałem od razu zmniejszenie ilości diód, bo lampa z 18 diód odpalona na 100% będzie ekwiwalentem prawie 110W w T5, a to dla miękkich i LPSów w takim akwarium (75l wody i 40cm głębokości efektywnej) będzie ciężkie do zniesienia. No i pozostaje kwestia, jak już pisałem - nie ilości światła, a ilości energii z RB. To "niebieskie", które korale miałyby dostać, i tak dostaną... Co prawda białe Cree wyciągnięte do 1500mA są "zimniejsze" niż gdy świecą na 1000mA, ale przy niższym prądzie mniej się grzeją, no i dłużej posłużą :) Ja osobiście jestem zadowolony z ustawienia obu diód na 1000mA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.