Skocz do zawartości
rumek26

Pierwsze plany 500l

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy odpieniacz się zmieści. Masz już jakiś kupiony czy coś jest w planach ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze. Chciałem zamówić wiem że ktoś z forum robi, macie może namiar i czy warte są polecenia? I prosze doradzcie jaki powinien byc.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastek robi odpieniacze, Gienek robi odpieniacze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne wymiary i odpieniacz od Sebastka swietnie daje sobie rade . Polecam


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje zmniejszyć do minimum przegrodę numer 3 i 1 (tam ma się zmieścić odpieniacz i pompa obiegowa i tyle), wywalić środkową szybę (ewentualnie wkleić szklane prowadnice) i rozsunąć maksymalnie środkową komorę. Tym sposobem będziesz miał dużo większe możliwości do skorzystania w przyszłości z różnych metod filtracji. Tak naprawdę to komorę numer 3 możesz całkiem wyeliminować montując pompę na szklanej półce. Ale to już ekstrawagancja :) Masz bardzo fajny wymiar sumpa, aż się prosi o glony, dsb, lub jakiś inny mały ekosystem, który będziesz obserwował tak samo często jak główny zbiornik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie planuj sumpa póki nie wiesz jaki będzie odpieniacz i jaka pompa - pod nie robisz przegrody a potem zobaczysz ile masz miejsca na resztę


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Odpieniacz najprawdopodobniej od Sebastka WhiteSkim 250 wymiar podstawy 450x300 wysokość 650.

Także komora na odpieniacz nie może być mniejsza. Jeśli chodzi o wielkość sumpa to nic mnie nie ogranicza w długości jedynie szerokość max 350mm.

Czyli ta środkowa szyba w komorze nr 2 nie jest potrzebna. Jeszcze do końca nie jestem pewien jaki rodzaj filtracji zastosować, zależy mi aby był jak najmniej kłopotliwy w utrzymaniu coś w kierunku - "wrzuć i zapomnij" a przy tym dość efektywny hi hi nie możliwe co :p

Edytowane przez rumek26 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli podstawa ma 300x450 to musisz mieć więcej miejsca więc ogólnie zrób 350 - jak odejmiesz szkło to będziesz miał wewnątrz ok 340 a akurat na krótszy bok potrzebuje więcej trochę aby pompa mogła spokojnie zasysać wodę. Te 450 też bym dodał kilka centymetrów - po co masz go wsadzać na wcisk - wykonawca sumpa się machnie o milimetr czy dwa i będziesz mieć tylko nerwówkę niepotrzebnie. Co do komory 3 musisz wiedzieć też jaką dasz pompę aby wiedzieć czy dasz ją wzdłuż czy w poprzek - jest to o tyle istotne poniewaz wtedy będziesz wiedział że masz (czy jest potrzebne miejsce) na dodatkowe graty np. filtr przepływowy/reaktor recyrkulacyjny.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to jaką pompę możecie mi polecić?

Sump będzie w kotłowni (która jest na tym samym poziomie co salon z akwarium) oddalony ok 4m no i ok 1m niżej niż akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakaś koło 9000 l/h a nawet 12000 l/h- może Jebao ale nie wiem jak przy tych większych z hałasem a jak nie to RD :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hałas bardzo nie ma znaczenia bo sump w kotłowni będzie, bardziej wydajność i wytrwałość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to Jebao DCT 12000 bo nawet jak będzie trochę głośna to Tobie nie przeszkadza a przy podniesieniu na 1 metr to jej wydajność dużo nie spadnie ale średnica powrotu to proponuję 32


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie aby do sumpa dorobić jeszcze dodatkowo zbiornik na dolewkę , czy lepiej odzielnie np nie koniecznie szkło ale np. plastikowy i jaki powinien być wielki przy takim akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zbiornik na dolewkę zintegrowany z sumpem, już więcej tak nie zrobię. Teraz mam osobno i jest ok, nie ma problemu z czyszczeniem.

Pozdrawiam Łukasz


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zintegrowany z sumpem i co 2 lub 3 dni musze dolewac ro bo by braklo a dolewka to tylko 30l

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale macie szklane czy jakieś inne, czy to ma w ogóle znaczenie?

I jakie duże?

bo np jakies zamykane wiaderko bedzie wygodniej myć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 litrów prostokontny plastikowy pojemnik z przykrywką.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Lebcio (wyświetl historię edycji)

 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaczynam kolejny etap mam nadzieję że już ostatni

Mam już więc:

- baniaczek 160x50x64

- sump 120l

- odpieniacz od Sebastka WhiteSkim 250

- pompa obiegowa planowana Jebao 1200 chociaż nie wiem czy nie za wielka

i teraz moja prośba w doborze pozostałego sprzętu:

- osmoza

RO Aquarius 75 3 korpusy http://erybka.pl/product-pol-416-Filtr-RO-75-3-korpusy.html

osmoza z żywicą http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Osmoza-Filtr-RO-z-zywica/903

- komputer

chodzi mi o komputer do dozowania witamin itp. kontrola parametrów wody, do automatycznej dolewki oraz w przyszłości automatycznej podmiany najlepiej tak do ok 1000zl (jeśli to możliwe a jeśli nie to jaki ew. droższy)

- pompa cyrkulacyjna

ile sztuk (2szt wystarczą?) i jakiej firmy polecacie

- oświetlenie

no i tu chyba największy problem bo bardzo bym chciał lampe ledową z tymi bajerami typu księżyc czy tam różne warunki pogodowe a wiem że to będzie największy wydatek i to mnie boli

- Pacific Sun - Pandora Hyperion

http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Pacific-Sun-Pandora-Hyperion-S-145W-SMT-panels/3497

- GHL Mitras LX6000 - x2szt

http://erybka.pl/product-pol-6014-GHL-Mitras-LX6000-Czarna.html

- ZetLight Shield ZS7000 - x2szt

http://korale.pl/zetlight-shieldo-zs7000-170w-marine.html

to takie moje propozycje jestem całkowitym nowicjuszem jeśli chodzi o "solniczki" , co do lampy to może polecicie mi też coś tańszego może gdzieś przoczyłem jeśli chodzi o led, a jeśli nie led to jaka jeśli finnsowo bym nie dał rady i tak może coś do ok 2-3tyś

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz na spokojnie myślę jednak że z tym oświetleniem to przesada aby 5 czy 7 tysi wydać. Znalazłem jeszcze coś takiego:

http://sklep.akwa-marin.pl/pl_,detal,7,939.php

Co prawda bez bajerów pogodowych itp. ale dużo tańsze.

Co o tej lampie myślicie, a może lepiej jakaś T5/HQI?

Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę na początek o miękkich bo łatwiejsze są w hodowli a potem sps-y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora dobrze mówi, wybierz lampę T5, ewentualnie lampę T5 dopalaną LED, ale nie samo LED jeśli myślisz o SPSach.

Szkoda dwa razy kasę wydawać na lampę.

Chcąc oszczędzić i wiedząc jak można lampę zrobić samemy. Ja zrobiłem sam 6x24W + 30W LED


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.