Skocz do zawartości
Gość Leon

sump do poprawki czy ok ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leonwise

Witam,

trafił mi się taki sump z drugiej ręki:

5571271794_db11e0a56d_z.jpg

5571272622_ccaa738fb8_z.jpg

W komorze po prawej spływ i odpieniacz, środek na żywą skałę i algi, komora po lewej powrót.

Zastanawiam się czy taki układ przegród będzie ok czy należało by coś pozmieniać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem bedzie git...sam planowalem taki sump tylko mam za malo miejsca w szafce:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił, tylko zamieniał komorami powrót i odpieniacz.

Bo w tym układzie, kawałki glonów, czy paprochy ze skały, lub inne syfki bez problemu - dołem przedostaną się do komory z pompą.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Tak się zastanawiałem czy przypadkiem przy tak ustawionych przegrodach bąbelki z odpieniacza nie będą wracać do zbiornika !?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wogole nie rozumiem tej przegrody po lewej. W razie awarii wypompuje Ci wode z 3/4 sumpa czego akwa moze juz nie pomiescic. Niczemu ona sluzy ani nie spietrza wody ani nie chroni przed paprochami. Wytnij ja i wklej od dna bo jak dasz odpieniacz do lewej komory to wykorzystasz sump w 50% i poziom 20 cm wody moze okazac sie dla niego za niski.

Prawa strona pienidlo, srodek co tam planujesz, lewa pompa obiegowa i czujnik dolewki (mozna ja zwezic o kilka centymetrow)

edit patrze i patrze i cos mi sie wydaje ze te przegrody to najlepiej wkleic jeszcze raz :p


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Odpieniacz da radę od 12cm

propozycje co do zmian ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jestem przekonany że układ w tym sampie jest odwrotny do tego co piszesz. Czyli pierwsza komora od lewej odpieniacz, dalej komora na skałę czy glony i ostatnia komora po prawej pompa powrotna. W takim układzie woda w sumpie ma poziom 20cm i nic z komory środkowej nie przedostaje się do pompy powrotnej, którą dodatkowo można zabezpieczyć jakąś gąbką lub watą między szybkami od prawej. Inaczej to układ dla mnie zupełnie nie zrozumiały...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak pisze Wojtesu, odwróć go i bedzie git :p

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Odwrócony

5572222310_c887a5e6f3_z.jpg

może wstawić by taką przerywaną przegrodę, żeby syfu ze skały nie zmywało na pompe ?

Myślałem, też żeby pompę w ostatnie komorze postawić na lekkim podwyższeniu ok 5-7cm. Na wypadek awarii o której wspomniał GrzegorzDyzma. Wolę pompę spalić z braku wody do zassania niż chatę (wynajmowaną) zalać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przegrodę którą proponujesz stosuje się z regóły do zasypania komory sumpa warstwą piachu pod DSB. Jeżeli masz zamiar się bawić w taki rodzaj filtracji to może się przydać. Jeśli o tym nie myślałeś to jest to zupełnie zbędne. Co do syfu ze skały możesz go odfiltrować wkładając jakąś gąbkę lub watę między te dwie szybki po lewej stronie (ostatnie zdjęcie te 2,5cm od siebie) co może sprawiać na dłuższą metę kołopot bo trzeba taką gąbkę, watę często czyścić. Prostota pewnych rozwiązań bardzo ułatwa nam pracę więc dobrze to przemyśl...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

DSB napewno nie będzie. Narazie skała i algi.

sump staje tak:

5571272622_ccaa738fb8_z.jpg

Po lewej odpieniacz, środek skała algi, po prawej powrót. Postanowione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłbym tak samo jak postanowiłeś....


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Poprawcie mnie jesli sie mysle czy wody w obiegu w takim sumpie bedzie ok połowy pojemnoci ?????

Liczyłem w pierwszej komorze pojemnosć do wysokosci przegrody, drugiej komorze do wysokosci pierwszej przegrody i w ostatniej wysokosć wody (???) zgaduje ok 20cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć!

pierwsza i druga komora to naczynia połączone czyli poziom w obu komorach bedzie taki jak wysokość 2 przegrody( tej wklejonej do dna, licząc od lewej strony), 3 komora powrót, poziom wyregulujesz dławiąc pompe lub zawór spływu,tak aby pompa była cała w wodzie (14-15cm tak jest u mnie).Nie wiem czy masz rewizje czy nie, ale bądz przygotowany, w razie przytkania się spływu, na to aby zbiornik główny był wstanie przyjąć całą wodę z 3 komowy bez przelania:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, poziom w sumpie wyznacza Ci druga przegroda od lewej czy prawej ( chodzi o tą która jest wklejona do dna sumpa) i z opisu powyżej jeśli dobrze widzę wynika że będzie 20cm. Co do trzeciej komory to będzie to komora z pomą powrotną i tam poziom wody zależy od tego jak mocna będzie pompa i z regóły poziom w niej ustawia się tak żeby pompa była tylko zalana i nie zaciągała powietrza.


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Za niebawem mam nadzieję wystartować z nowym dla mnie systemem z sumpem i kolejne dwa pytanka:

dolewka - chciałbym narazie zastosować grawitacyjną. Czy w momencie kiedy odparuje woda z głównego zbiornika to czy spadnie też poziom wody w sumpie i wtedy otworzy się zawór?

Podmiany - wybierać wodę z sumpa czy z głównego zbiornika ? Czy na czas podmiany zamykać zawór spływu i wyłączać pompę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy woda odparuje jej poziom spadnie tylko w komorze z pompą powrotną, więc jeśli tam zamontujesz dolewkę to woda się doleje.

a przy podmianie to jak CI bedzie wygodniej... ja gdy nie musze sprzątać w zbiorniku to wylewam wode tylko z sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.