Skocz do zawartości
snocho

NO3 > 100mg/l, od czego byście zaczęli?

Rekomendowane odpowiedzi

Ale temat zbyt dużych dawek alkoholu jest wciąż aktualny :)

@dobson, wlewałeś do niewłaściwego zbiornika.

Panie Moderatorze, wrócił Pan do starego nicku... Od razu lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak się skończyła walka z NO3?

Może autor wątku napisze co pomogło, co zaszkodziło, jakie metody stosował.

Edytowane przez tmag (wyświetl historię edycji)

220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale temat zbyt dużych dawek alkoholu jest wciąż aktualny :)

@dobson, wlewałeś do niewłaściwego zbiornika.

Panie Moderatorze, wrócił Pan do starego nicku... Od razu lepiej :)

Nie dość że nie do tego zbiornika to i dawki chyba pomylił

ps. Ano dzięki uprzejmości Pana Administratora udało się reanimować moje pierwotne konto z czego się bardzo cieszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero

Za nerwowo podchodzisz do tematu. Nikt nigdzie nie napisał nic o żadnych pretensjach.

Sprawa jest prosta i bardzo trudna zarazem. NO3 wzrosło po tym jak zacząłem robić porządki z podłożem w jednym ze zbiorników (wszystko spięte w jeden obieg), więc przyczyna nie jest żadną niewiadomą. Trudna jest dlatego, że wody w obiegu jest grubo ponad 10K l. Wbrew pozorom łatwo zepsuć, trudno naprawić.

Testy są dobre, na tyle, na ile test kropelkowy może być dobry. Z resztą kolor, który wyszedł jest i tak sporo intensywniejszy niż ostatnie pole na skali, więc w tym przypadku nie wiem czy dokładność testu ma jakieś znaczenie, skoro i tak wynik da się jedynie oszacować (jest za skalą). Dla bardzo dociekliwych - na innej wodzie wynik wyszedł zgodnie z oczekiwaniami tongue.gif

@Stani

PO4 też jest do poprawy i też łapie górne granice skali. Paradoksalnie to w tym przypadku dobra wiadomość biggrin.gif

cześć

Od stycznia dokladnie końca grudnia do końca marca zszedłem z NO3 powyżej 100 salifert był brunatny, PO4 1,00 napisz jaki masz system filtracji, ile w sumie wody w obiegu, ile skały, jakie podłoże jaka cyrkulacja, jakie wkłady, czym wspomagasz system. Wódki uzywałem, ale trzeba zachować ostrożność przy dawce powyżej 2,5 ml/ 100 l wody netto bo bardzo zakwit wywala.

napisz najpierw. U mnie pomogła zmiana systemu filtracji. aha tera NO3 ostatni pomiar 0-5 salifert, PO4 0,05.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem tyle NO3,ale przy rogatnicach bywało ponad 50 ppm.U mnie skuteczne okazały się biopellety + bakterie bio digest.Obecnie podaję O3 do pompy odpieniacza,mam DSB i refugium nie na makroglonach a na xenii (rewelacyjnie pochłania NO3 i PO4).Jeszcze używam mixer wapnia (duży deltec).Od pół roku NO3 niewykrywalne, PO4 0,1ppm stabilne,zbijam adsorberami.Znajdź przyczynę tak wysokiego NO3 bo to nie jest normalne.Powodzenia


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He,he, Andrzej, bo xenia rosnie czesto szybciej niz glony. Mozna co miesiac wiadro utylizowac :thumbup:

Ozon wiadomo - to dobra sprawa dla kontrolujacych dawki.

A gdybys tak troszke NO3 podniosl i dodawal wodke, to zaoszczedzilbys na adsorberach i bakteriach...

Ale jesli masz stabilny i opanowany system, to moze lepiej go nie ruszac i :sweat: spokojnie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w obiegu 1500 l solanki , przestawiam się z akwarium morskiego na rafowe.Trzy lata potrzebowałem żeby dorosnąć do rafy. Wiele się nauczyłem za ciężka kasę. Pomagali mnie Koledzy z Reefshopu z Przemkiem na czele.Serdeczne dzięki.Dzisiaj to ja decyduję co się będzie działo w baniaku a nie odwrotnie.Jest prawie dobrze,a będzie lepiej.Martwi mnie tylko ze jak startowałem te swoje 1200 l , to byłem panisko.Dzisiaj jestem cienias.Na więcej mnie nie stac bo jestem na emeryturze.PO


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, dzieki wodce poprawisz swoj byt :thumbup:

Teraz musisz miec super zbiornik, bo i czasu mozna mu sporo poswiecic.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin synergii.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2

Odkopuje temat bo sam mam NO3 na poziomie 100.

Parametry na dzień 27.12.2013r.:

PH 7,5

PO4 0,25-0,5 ciężko odczytać

NO2 0,1

KH 8,9

NO3 100

Zasolenie 1,022

Opis akwarium:

Pojemność 128l na martwej skale (jeden kawałek żywej).

Akwarium działa od 01.10.2013r.

Odpieniacz: AM Turboflotor 500

Cyrkulacja: Jebao WP25

Oświetlenie 4x24w

Obsada: 1x garbik, 2x błazen, jeżowiec, 2x wundermani, 1x k. czyszcząca, ślimaki turbo, 2x babylonia, 2x bassariusz. Było wężowidło ale się rozpadło i kilka koralii

Jak ustabilizować parametry i które bo NO3 to wiadomo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może cyrkulacji za mało i detrytus się gdzieś zbiera za skałami ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli akwarium było założone na suchej skale w październiku to nie ma nic dziwnego w tym że z taką obsadą dzisiaj po 3 miesiącach NO3 jest równe 100 mg/l. Życie w skale się nie rozwinęło i skała nie działa poprawnie. Za działanie skały odpowiadają nie tylko bakterie ale inne dużo większe od bakterii organizmy bez których woda nie jest w stanie dotrzeć do bakterii denitryfikacyjnych we wnętrzu skały.

Akwarium dojrzewa. Akwaria założone na suchej albo na skale prosto z importu dojrzewają dłużej.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw polecam lekturę i wtedy będziesz widział, jak i które parametry masz ustabilizować.

http://nano-reef.pl/topic/10671-co-robic-a-czego-nie-robic-w-akwarium-morskim-%26-8211%3B-praktyka/

http://nano-reef.pl/topic/6188-zakladanie-i-prowadzenie-akwarium-prezentacja/

http://nano-reef.pl/topic/4205-faq-czyli-co-powiniennes-wiedziec-na-pocztatku/

Potem napisz jakie masz pozostałe parametry - brakuje Ca, Mg, na twoim miejscu zmierzyłbym tez NH4,

Przyczyn masakrycznie wysokiego NO3 może być kilka

- twoja skała - co to znaczy martwa skała?,

- gnijące wężowidło i lecące korale.

- źle ustawiona cyrkulacja

- za słaby odpieniacz

Do tego może jeszcze padły jakieś inne zwierzaki.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie detrytus odkłada się w rogach, ale nie mogę jakoś ustawić tej cyrkulacji i dlatego poważnie zastanawiam się nad dołożeniem jeszcze jednej pompki. Czy macie jakieś rady jak odpowiednio ustawić cyrkulację??

Co do odpieniacza to jest on do 250l ja mam 128l więc teoretycznie powinien wystarczyć.

Korale i inne zwierzaki mają się dobrze.

Faktycznie może jeszcze skała nie zaczęła funkcjonować tak jak powinna, może potrzebuje jeszcze czasu.

Inne parametry podałem wyżej:

PH 7,5

PO4 0,25-0,5 ciężko odczytać

NO2 0,1

KH 8,9

NO3 100

Zasolenie 1,022

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak masz wykrywalne no2, to znaczy że jeszcze akwarium dojrzewa. . . miałeś już glony zielone, potem brązowe ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to jest on do 250l ja mam 128l więc teoretycznie powinien wystarczyć.

to w takim razie to co jest napisane podziel 4 to będzie OK.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak masz wykrywalne no2, to znaczy że jeszcze akwarium dojrzewa. . . miałeś już glony zielone, potem brązowe ?

Brązowe (okrzemki) już miałem, teraz powoli wychodzą zielone i takie fioletowo różowe (podobne do cyjanobakterii ze słodkiego).

Co do odpieniacza to taki został mi polecony, chodziło głownie o to żeby był cichy (akwarium stoi w pokoju dziecka).

Edytowane przez MaciejK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w odpieniaczu najważniejsze jest aby był skuteczny. W twoim przypadku i pojemności akwarium jak widać nie daje sobie rady


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jakimi testami robiłeś te "pomiary"?

Jeżeli paskowymi testami do słodkowodnego akwarium to takie pomiary mogą mieć bardzo słaby związek z rzeczywistością.

Odpieniacz nie zbija NO3. Można mieć NO3 bliskie "zeru" bez odpieniacza. Odpieniacz wypienia te substancje które ułatwiają pienienie się wody i nic więcej. Kto w to nie wierzy niech weźmie 10 litrowe wiadro wody, wsadzi do niego odpieniacz do 5000 litrów wody i sprawdzi czy odpieniacz zaczynając od stężenia 500 mg/l zbije do "zera" azotany.

Inna sprawa polega na tym że odpieniacz wywala z wody toksyny a co za tym idzie bez odpieniacza mozna prowadzić zbiornik ale mały, przy większych zbiornikach bardziej ekonomiczne staje się stosowanie opieniacza - bo bez odpieniacza trzeba robić większe podmiany.

W twoim systemie odpieniacz nie przyspieszy dojrzewania. Sam odpieniacz nie obniża "bezpośrednio" NO3. Robi to żywa skała. To właśnie żywa skała odpowiada w tak zwanym "systemie berlińskim" za "rozkład" azotanów. Ta skała odpowiada też za inne części cyklu azotowego. Na niej żyją bowiem zarówno bakterie nitryfikacyjne jak i denitryfikacyjne. U ciebie brakuje takiej właśnie dojrzałej żywej skały. Dlatego właśnie [ o ile te wyniki są miarodajne] masz wykrywalne NO2 [bardzo źle] i wysokie NO3.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To znaczy że parametry masz tragiczne. W szczególności NO2. Akwarium dojrzewa. Trzeba dać mu czas albo wrzucić z 10 kilo skały z działającego, stabilnego baniaka.

Zbyt mocne odpienianie też nie jest dobre. Wyjaławia wodę i zwiększa wydatki na dodatki do wody i podmiany.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie nie znam zbiornika w ktorym sucha czy zywa skala i sredni odpieniacz sa wstanie utrzymywac w ryzach niechciane parametry.

Zazywczaj filtracje popychamy dodatkowo np: bakterie, alkohol, refugia czy DSB.

Ja bym najpierw sie upewnil ze test pokazuej poprawnie. Jezeli jest wyosko jak piszesz ale w akwarium sie nic zlego nie dzieje to nie robilbym gwaltownych ruchow bo rozwalisz stabilizujacy sie system.

Napewno jedna pompa cyrkulacji w zbioniku nie utawisz. Ph masz bardzo niskie a w nocy pewnie jeszcze bardziej spada.

Zdjecie zbiornika jak i i wiecj info na temat prowadzenia duzo by pomoglo.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jam mam taki system. 300 litrów, dużo korali, 3 kg skały i jakieś 2 litry biopalet orca, baniak karmiony miksem drobnych pokarmów dla korali w tym mlekiem w proszku z automatu. NO3 bliskie zeru - i muszę dolewać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad ja wyraźnie napisałem że nie można się sugerować tym co pisze producent odpieniacza. sam wiesz że wiele czynników wpływa na parametry wody i czasami przy obciążonym baniaku dane producenta trzeba dzielić przez 4. Niestety Turboflotor 500 d*py nie urywa i podzielam opinie Grześka.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.