Skocz do zawartości
Dzizys

Taśmy, paski led

Rekomendowane odpowiedzi

witam, wiem, iz jest juz kilka postow na ten temat, ale chcialbym sprawdzic z ktorych led jest lepsze swiatlo :p planuje taki maly panelik zmontowac nad moja banka (40x25x25) myślalem nad listwami smd 96 diod/mb 7w z metra. i jeszcze jedno moje pytanie: jaki stosunek niebieskich do z. bialych ?

pozdrawiam Kornel


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340629 Dzizys :z ktorych led jest lepsze swiatlo :p

Z Cree - diody na taśmach nadają się do refugium (albo jako nocne), ale nie na główny zbiornik i główne oświetlenie - po pierwsze niewłaściwa temperatura barwowa - zarówno białych jak i niebieskich, po drugie - dużo za mały strumień świetlny. Na Twój baniaczek potrzeba jakieś 1600-1800 lumenów, a żeby tyle uzyskać z pasków, musiałbyś wsadzić ich... 4 metry.

Kup po ludzku dwie Cree XP-E Royal Blue, dwie Cree XP-G cool white, zasilacz, driver i wyjdzie lepiej (i taniej) niż te nieszczęsne paski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale to juz inna bajka :p myśle, ze dla miekasow wystarczy takie oswietlenie :D nie planuje jakiegos suuper akwa, bo nie mam takich funduszy ;P niestety, a na cree na dzień dzisiejszy mnie poprostu nie stac, a zauwazylem, ze dosc spora liczba osob montuje własnie takie paski i korale rosna z powodzeniem ;D


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzasz ? Płacisz dwa razy...


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340650 Dzizys :nie planuje jakiegos suuper akwa, bo nie mam takich funduszy ;P niestety, a na cree na dzień dzisiejszy mnie poprostu nie stac

Srutututu :p

Taśma LED 5 metrów plus dwa(!) zasilacze niebieski/biały (Allegro) - 160zł

4 x Cree - 64zł, zasilacz toroidalny 230/18V 20W - 34zł, driver (Allegro) - 24zł = 122zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...wiesz chyba Maxymalny ma takie oswietlenie,moze nie na paskach ale z tych "chamskich" ledow...dziwne bo dawno nie widzialem takiego super koloru...Ja te 10,12,16 tys. Kelvina wstawiam miedzy bajki...Moze placac za ledy (400 sztuk za grosze)warto to co rok wymieniac...nie robilem doswiadczen...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to lepiej kup kompakt aquaela gotowy tani i na czas zbierania kasy wystarczy a potem Cree i bez pół środków,jak zaczynałem też tak myślałem że dla miekasow wystarczy takie oświetlenie led taśma za 100zł z zasilaczem z OBI kupiłem razy trzy i niestety mięsakom nie odpowiadało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340654 Radek Ch :
#340650 Dzizys :nie planuje jakiegos suuper akwa, bo nie mam takich funduszy ;P niestety, a na cree na dzień dzisiejszy mnie poprostu nie stac

Srutututu :p

Taśma LED 5 metrów plus dwa(!) zasilacze niebieski/biały (Allegro) - 160zł

4 x Cree - 64zł, zasilacz toroidalny 230/18V 20W - 34zł, driver (Allegro) - 24zł = 122zł

wiesz, ze dales mi do myslenia ? :D

takie

myślalem nad takimi paskami nie koniecznia ta aukcja ale cena ta sama + 2 zasilacze ma gosciu po 9,50 zł nie bede miał sciemniacza niestety, nie mam miejsca za bardzo, nie mam gdzie zamonotowac nawet tych cree ;p a tamsmy moge zamontowac w "pokrywie" :D


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz... Nie pakujże się w te paski... Cree też można zamocować w pokrywie. A zresztą - zrobisz, jak chcesz, tylko potem nie narzekaj, że coś jest nie tak (np. wysyp glonów). Oświetlenie do morskiego to nie "biały" i "niebieski", tylko konkretne temperatury, strumienie świetlne itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, swietnie Cie rozumiem :D jednak zauwazylem ze sporo ludzi tez ma takie paski (taśmy) led w solniczkach i głownie ten wątek kieruje w ich stronę, ale dzieki za podpowiedz na temat cree pomysle nad tym jeszcze. a tymczasem czekam na wpisy osob ktore posiadaja takowe paski :p


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie paski można dodać żeby kolor sobie dopasować, masz tu linka do prostej i taniej lampy, cena bardzo atrakcyjna co ważniejsze tylko wkładasz do gniazdka i śmiga :p

lampa DIY Led Cree :D Fajna :D


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:p a do czego ci ta lampka?

96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz pisalem wczesniej nie stac mnie jak narazie na takie "cacko" :D niestety :p


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem widmo małych 20mA diod również takich jak w "paskach" i pod tym względem praktycznie się nie różnią ale... Stosowanie pojedynczych diod poniżej 0.5W/40lm jest zupełnie bez sensu jeśli uwzględnimy pochłanianie światła przez wodę w funkcji głębokości. Według mnie jest to element rozstrzygający w takim sporze. "Świetlówki" LED mają w swojej strukturze dużą liczbę diod LED SMD dzięki czemu można uzyskać stosowny strumień z jednostki powierzchni "świetlówki" ale w przypadku taśmy nie ma na to szans przynajmniej bez zastosowania kilkuset LED co raczej się nie opłaca.

Światło w baniaczku nie tylko służy temu byśmy cieszyli oczy ale ma istotny wpływ na procesy fizykochemiczne w nim zachodzące. Czyli jak najbardziej popieram kolegów, którzy proponowali cree.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam panel zrobiony na taśmach LED. Niebieskie i biały zimny 9000-14000K, po 300 LED/5mb Teraz jeszcze dołożę 150LED/5mb z temperaturą 6000-7000K. Dokładam ponieważ wyczytałem w opracowaniach amerykańskich naukowców, że najlepsze przyrosty korali są w tym właśnie zakresie temperatury.

Co do jakości oświetlenia, trzeba przyznać, że nie jest tak dobre jak z pod LED dużej mocy, ale odpadają radiatory (nie zbyt estetyczne, szczególnie gdy się zakurzą) i szum pracujących wiatraczków (niezbędnych przy wysokowydajnych ledach).

Ilość lumenów o którą toczy się walka, to raczej efekt wizualny. Ładniej korale wyglądają w mocniejszym oświetleniu, ale im bardziej potrzebne jest właściwe widmo i temperatura barwowa światła.

Dodam, że od miesiąca mam SPS, LPS i już widzę, że są przyrosty i codziennie powypuszczane polipy. Może krótko na pozytywne wnioski, ale są symptomy raczej za niż przeciw.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać jakiej głębokości jest twoje 140L i jakie ma wymiary boków? Z chłodzeniem LED dużej mocy nie jest aż tak źle. To raczej kwestia konstrukcji radiatora. Ja jak już pisałem preferuję więcej diod 0.5W od punktowych 3...5W, ewentualnie układ mieszany.

Jak mocowałeś taśmy? Kleiłeś silikonem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340784 jaczal :

Mam panel zrobiony na taśmach LED. Niebieskie i biały zimny 9000-14000K, po 300 LED/5mb Teraz jeszcze dołożę 150LED/5mb z temperaturą 6000-7000K. Dokładam ponieważ wyczytałem w opracowaniach amerykańskich naukowców, że najlepsze przyrosty korali są w tym właśnie zakresie temperatury.

Co do jakości oświetlenia, trzeba przyznać, że nie jest tak dobre jak z pod LED dużej mocy, ale odpadają radiatory (nie zbyt estetyczne, szczególnie gdy się zakurzą) i szum pracujących wiatraczków (niezbędnych przy wysokowydajnych ledach).

Ilość lumenów o którą toczy się walka, to raczej efekt wizualny. Ładniej korale wyglądają w mocniejszym oświetleniu, ale im bardziej potrzebne jest właściwe widmo i temperatura barwowa światła.

Dodam, że od miesiąca mam SPS, LPS i już widzę, że są przyrosty i codziennie powypuszczane polipy. Może krótko na pozytywne wnioski, ale są symptomy raczej za niż przeciw.

...Jaczal,tez o tym myslalem.Przescigamy sie z Kelvinami,lumenami ale czy to ma jakikolwiek sens...Zarnik 10tys K ma sluzyc temu by odwzorowac glebokosc wody 10m np.,ale czy ktos ma zbiornik o glebokosci 10m...?...Korale ,ktore kupujemy zazwyczaj sa z wod plytkich,czesto lagun,gdzie woda nawet nie jest niebieska,tylko zielona...my uparlismy sie na niebieski...dlaczego...?...Tez czytalem opracowania,gdzie mowiono o idealnych Kelvinach w akwarium 5500-6000K...do tego dodajac royal blue uzyskamy piekny turkusowy kolor,wlasnie takie jak w lagunie...kwestia kombinacji.Amerykanie byli szybsi i zostawili nam nasze miliony Kelvinow do doswiadczen,lekko smiejac sie z nas...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal, ale Ty właśnie już masz 5000-6000K, to co jeszcze chcesz dodawać?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo ! :D własnie o to mi chodzilo, azeby wypowiedzieli sie Ci, ktorzy posiadaja takowe oswietlenie i jakie sa ich zastrzezenia, spostrzezenia itp itd :p


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ritter- Taśma biała boczna zalewana ma klej, wiec przykleiłem do boków ceowników duraluminiowych 10/14/10, a w środek ceownika niebieskie w osłonie (nie te zamówiłem), ale te nie mają kleju więc powierciłem otworki w ramionach ceownika i przyfastrygowałem żyłka. Za błędy trzeba płacić czasem lub pieniędzmi. Od czterech miesięcy wszystko się trzyma i nie odpada. Wymiary zbiornika 40x45[h]x90. Osobiście uważam, że diody dużej mocy z racji tego, że jest ich mniej dają leprze refleksy, ale nie odpowiada mi czyszczenie z kurzu radiatorów no i szum wentylatorów.

Mam w układzie tylko pompę obiegową - lekko szumi a właściwie rezonuje skrzynka, za cienkie szkło dano na sump - i cztery cyrkulacyjne przełączane co 10minut parami. Jedna trafiła się z wyszczerbionym wirnikiem i drży.

tomasz- Tak mam, ale dopiero kupione. Czekają na montaż, tyle że specjalnie się nie spieszę, bo w garażu jeszcze zimno, a zbiornik jest oświetlony z trzech stron - południe, północ i dach. Więc zwierzaki mają w dzień pełne spektrum i to po nich widać.

Te diody które są zamontowane mają temperaturę 9000-14000. To jest to co podaje producent w karcie katalogowej. Jak jest na prawdę nie mierzyłem i nie będę dochodził.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, a świstak siedzi i zawija. Ale po co wnikać co zawija. Diody dostępne z metra te najzimniejsze nie przekraczają 6000K, a te białe "ciepłe 3000-4500. I tu akurat wiem co piszę. Doświadczenie "poparte 4 miesiącami prowadzenia zbiornika":p

I chciałem jeszcze zaznaczyć, gdyż Kolega ICEBERG znowu za tydzień napisze tekst podobny do tego

"...Jaczal,tez o tym myslalem.Przescigamy sie z Kelvinami,lumenami ale czy to ma jakikolwiek sens...Zarnik 10tys K ma sluzyc temu by odwzorowac glebokosc wody 10m np.,ale czy ktos ma zbiornik o glebokosci 10m...?...Korale ,ktore kupujemy zazwyczaj sa z wod plytkich,czesto lagun,gdzie woda nawet nie jest niebieska,tylko zielona...my uparlismy sie na niebieski...dlaczego...?...Tez czytalem opracowania,gdzie mowiono o idealnych Kelvinach w akwarium 5500-6000K...do tego dodajac royal blue uzyskamy piekny turkusowy kolor,wlasnie takie jak w lagunie...kwestia kombinacji.Amerykanie byli szybsi i zostawili nam nasze miliony Kelvinow do doswiadczen,lekko smiejac sie z nas...Pozdrawiam..."

Otóż 90% diód, także tych zachwalanych Cree wykorzystywanych przez nas naiwnych polskich morszczaków ma tem. 5500-7000K. Maks ogólnie dostępny w Cree to 8300, ale szczerze mówiąc jeszcze ich w rekach nie miałem. I specjalnie mi na tym nie zależy. Także nie taki amerykanin madry i nie taki Polak głupi...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia biologii życia w zbiorniku ważne jest by docierało światło o określonej długości fali i energii na jednostkę powierzchni dlatego pytałem kolegę Jaczala o głębokość. Zresztą w ten sam sposób bym postąpił z taśmami. Odtłuścić IPA taśmę i profil aluminiowy. Potem cienką warstwę silikonu, docisnąć i poczekać aż zwiąże. Elastyczne spoiwo ma tę zaletę, że przy rozszerzaniu się na skutek temperatury taśma jest naciągana w sposób "miękki".

Wracając do temperatur barwowych. Z punktu widzenia maksimum długości fali potrzebnej dla fotosyntezy w chlorofilu mamy dwa szczyty ~425nm i ~620nm. Środek widma w tym najlepiej przez nas postrzegana barwa zielona ~550nm jest z punktu widzenia fotosntezy prawie bezużyteczna.

Wynika z powyższego, że jeśli wstawimy sobie źródła światła o temperaturze barwowej białej rzędu 6500K i dodamy niebieskie lub nawet ultrafioletowe UVA to i my będziemy zadowoleni i organizmy ale z różnych źródeł światła. LED o fali ~420nm "tli" się na wrzosowo przynajmniej w naszej ocenie ale nie w ocenie wielu zwierzaków czy glonów. Ważne by "odżywcze" promienie miały odpowiednią koncentrację energii na danej powierzchni. Dawanie LED ~10000K ma tę zaletę, że ilość energii w życiodajnym widmie jest po prostu większa przez co nie trzeba dodawać kolejnych fioletowych czy czerwonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie zupełnie tak jest jak piszesz. Tu jest ciekawe opracowanie wyjaśniające zależność widma światła od temperatury widmowej.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.