Skocz do zawartości
airybartosz

Nowicjusz z solniczką kilka pytan?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakładam akwarim morskie i mam kilka pytań moje akwarium 80l

1. Dzisiaj zalałem akwarium wodą z solą i poukładałem martwą skałę, i za skałami schowałem grzałkę z termostatem ale teraz się zastanawia czy jak wsadzę żywą skałę na martwą to czy ta grzałka nie zaszkodzi żywej skale bo praktycznie moja grzałka będzie pod żywą skała.

2. Czy do dajecie coś do wody przed włożeniem żywej skały? (mam zalane akwarium samą wodą z solą morską)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnosnie grzalki moim zdaniem nie bedzie przeszkadzac a 2 pytanie: to ja nic nie wlewalem,po jakims czasie lej bakterie ale narazie baniak ci bedzie dojrzewal...pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !! A dlaczego do akwarium, lepiej będzie jak włożysz grzałkę do sumpa lub panelu !!! Lepsza cyrkulacja wody i nie trzeba wkładać rąk aby sprawdzić czy działa Pozdrawiam


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

witam ja mam grzałkę na widoku (nie mam panelu ale sampa) bo jak by jakaś skała spadła na grzałkę przypadkiem to katastrofa może być. a zwłaszcza że w razie ospy trzeba podnieść temperaturę a taka grzałka schowana za skała utrudni manewr ustawiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć nadzieję że ospa nie przypałęta się ;-).

Ja mam grzałkę ukrytą za skałami ale z opcją sięgnięcia jej bez wyjmowania skał.

Skały musisz ułożyć tak (i posklejać) aby nie spadały i to nie ze względu na grzałkę, a ze względu na życie które na nich posadowisz.

Do wody dawaj bakterie nitryfikacyjne.

Skałę włożyłeś do świeżej solanki?


120l 60x50x40h, Kaskada FZN-2 z Chemipur Elite i Purigen + Phos i Carbon absorber.

Koralia evolution 2800 + koralia evolution nano 1600 + koralia evo nano 900

3x24W ATI Actynica

3x24W ATI AquaBlue

Sól - ReefCrystals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak poukładałem skałe wapienną zalałem wodę dałem soli i już tak jest dwa tygodnie jeszcze mam zamiar czekać z 2 tygodnie zamówię żywą skałę za nim przyjdzie bedzie 5 tygodni od zalania wodą i myślę że to wystarczy wleje te bakterie co poleciłeś poczekam z 3 miesiące zobacze co sdie bedzie działo i kupie pierwsze ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie muisz czekac tak długo i lepiej stosowac od razu zywa skale a nie martwa przyspieszy dojrzewanie ja stosuje bio digest i bio ptim albo tylko np reducing i pierwsze ryby wkladam po 2 3 tygodniach a grzalke lepiej miec widoczna i latwo dostepna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej nie żałować kasy i kupić tytanową grzałkę sterowaną zewnętrznym termostatem - ani kombinacji z sięganiem, ani ryzyka uszkodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ja wiem że nie muszę tak długo czekać ale po prostu tak jest mi wygodnie akwarium Morskie jak sami wiecie nie jest tanie tak sobie przeznaczyłem jakąś tam sumę i mi pasuje przed skałą jeszcze muszę kupić lampę t5 bo na zwykłych świtlówkach chyba nie ujadę a to już jest koszt około 200zł i tu mój limit się kończy. A tak szczerze to bardziej jestem nastawiony na korale niż na ryby planuje kupić tam max 2 do 3 ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342739 airybartosz :

jeszcze muszę kupić lampę t5 bo na zwykłych świtlówkach chyba nie ujadę a to już jest koszt około 200zł i tu mój limit się kończy.

mamy rozumieć że Twój "limit miesięczny" się kończy czy kaska przeznaczona na zakup lampy ?

pytam ponieważ z moich doświadczeń przy 80L Ci nie wystarczy

zresztą był już ostatnio temat o kosztach utrzymania akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie założyłem że co miesiąc przezancze sobie z 200zł na akw.. kupiłem już odpieniacz akwarium miałem filtr zewnętrzny kakada bedzie u mnie jako pompa cyrkulacyjna grzałke z termostatem już miałem skały wapiene kupiłem jeszcze w tym miesiącu planuje kupić zestaw T5 z odbłysnikiem 2 x 28W i świetlówki i to mnie wyjdzie około 200zł więc na ten miesiąc basta.

Po 10 za mówię około 6kg żywej skały i a puźniej mam nadzieje bede sie cieszył obserwacją akwarium i po wakacjach dopiero w puszcze 2 -3 ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli w akwarium 80l za cyrkulacje ma sluzyc tylko kaskada,to zycze powodzenia....


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co mówisz ze to za mało mi sie wydaje że starczy jak miałem słodko wodne to roslinki bujały sie w wszystkie strony i to dośc mocno

on ma WYDAJNOŚĆ 800litrów\h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup koralie nano najlepiej.


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kaskadzie zapomnij, do 80 l. potrzebujesz w zależności od obsady ok. 2000-4000 l/h cyrkulacji.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza dla korali, a już szczególnie dla SPSów.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek dla miękkich i części LPSów wystarczy.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10000K i aktyniczną.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#343119 airybartosz :

już zamówiłem sobie pompę JVP 101 o cyrkulacji 3000 l/h

jakie świetłowki byście polecili do lampy T5 2x 24W

Ja rowniez mam kilka tych pomp. Ogolnie sa OK, ale tych 3000L/H to absolutnie nie maja ;) Moze 2000...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.