Skocz do zawartości
Jader

Balling a odlewanie wody.

Rekomendowane odpowiedzi

No jakoś nie mogę doczytać jak to jest z tym odlewaniem wody. Trzeba odlać tyle wody (zastępując RO) ile się wlewa roztworu soli bez soli, czy tyle ile się leje sumarycznie wszystkich płynów? Jakoś co pomyślę, to żadne z tych rozwiązań nie ma za dużo sensu...


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich roztworów w tej samej ilości dla zachowania równowagi jonowej.

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co odlewać ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#341767 Jader :

No jakoś nie mogę doczytać jak to jest z tym odlewaniem wody. Trzeba odlać tyle wody (zastępując RO) ile się wlewa roztworu soli bez soli, czy tyle ile się leje sumarycznie wszystkich płynów? Jakoś co pomyślę, to żadne z tych rozwiązań nie ma za dużo sensu...

Jader, weź to jakoś przetłumacz, bo kompletnie nie wiem o co chodzi.

W jakim celu trzeba odlewać wodę i czego?

Z ballingiem sprawa jest prosta. Dolewasz dziennnie płyny w takiej ilości aby wyrównały poziom pobieranych przez korale Ca, KH i Mg. Roztwór soli bez NaCl lejemy troszkę w innym celu, ale jest dobrze go dolewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaro - cos odlewasz ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roztwór soli bez NaCl lejemy, jak rozumiem, żeby nie rosło zasolenie. Niby jak ma nie rosnąć, jeśli nie odlejemy trochę wody zastępując ja słodką (co sugeruje, choć mętnie, np. aquacalculator)? Ta sól bez soli ma jakoś pochłonąć NaCl?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jader - Sól bez soli mam za zadnie zrobić z soli kuchennej (która się wytwarza po połączeniu Ca i KH ) na sól pełnowartościową morska :-)

Mam nadzieje że zrozumiale to napisałem .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wlewamy ballinga to standardowo jest to chlorek wapnia i wodoroweglan sodu - czyli poza Ca i jonem węglanowym powstaje NaCl - i z czasem jego udział w wodzie jest coraz większy (w stosunku do innych substancji składających się na 'zasolenie')


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#341796 MateuszD :

Jak wlewamy ballinga to standardowo jest to chlorek wapnia i wodoroweglan sodu - czyli poza Ca i jonem węglanowym powstaje NaCl - i z czasem jego udział w wodzie jest coraz większy (w stosunku do innych substancji składających się na 'zasolenie')

To prawda. Ale z tym można sobie radzić np przy podmianach wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosek: no właśnie nie, dolewając ballinga stale zwiększasz stężenie NaCl, jeśli w wodzie morskiej stanowi on np 80% (chodzi mi o udział NaCl w całości rozpuszczonych substancji) - i tyle samo w świerzej solance, to jak w akwa dolewając ballinga zwiększysz je np do 90% to samymi podmianami nijak nie doprowadzisz go do docelowych 80%.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dlatego robiąc z soli kuchennej sól morską zwiększamy de facto ciągle zasolenie i musimy odlać solanki, żeby po uzupełnieniu RO np. z dolewki mieć stałe zasolenie. Pytanie tylko ile odlać?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jader: ale po co odlewać? Jeśli solą bez NaCl wyrównasz proporcje, to wystarczy że do podmian użyjesz solanki o odrobinę mniejszym zasoleniu, tak żeby docelowe zasolenie było na właściwym poziomie - nic nie musisz odlewać.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#341801 MateuszD :

kosek: no właśnie nie, dolewając ballinga stale zwiększasz stężenie NaCl, jeśli w wodzie morskiej stanowi on np 80% (chodzi mi o udział NaCl w całości rozpuszczonych substancji) - i tyle samo w świerzej solance, to jak w akwa dolewając ballinga zwiększysz je np do 90% to samymi podmianami nijak nie doprowadzisz go do docelowych 80%.

Mateusz, w 100% masz rację, ale kto powiedział, że solanka na podmiany musi mieć 100% zasolenia żądanego w akwarium.

Edit: Właśnie przeczytałem Twój ostatni post - właśnie o to mi chodzi. Rozrabiasz solankę do podmiany o kilka % mniej gęstą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...rozumiem Cie doskonale Jader i tez mnie dreczy to pytanie...Mysle ze o ile dolewamy bardzo male ilosci Ballinga to nie ma znaczenia odlewanie ale jezeli leje codziennie 35ml Ca,tyle samo KH,Mg(u mnie z tym Mg dziala,nie musze lac mniej a parametry stoja) no i NaCl.Teraz dostajesz propozycje by robic solanke o "kilka" procent mniejszym stezeniu i robic z niej podmiane...Co znaczy te "kilka" procent,co znaczy te sypanie "o troche" mniej soli...?...Moze czegos nie rozumiem ale dla mnie bardziej logicznym i latwiejszym jest te przykladowe 35mlx4 preparaty,czyli 140 ml wody porskiej odlac,nizeli kombinowac z "troche "mniej soli...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 140 ml odleje odpieniacz :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianka jednak jest co jakiś czas wykonana i do tego momentu występują niepotrzebne wahania a i wygodniej mi się posługiwać stałą miarką i równym zasoleniem wody na podmianę niż kombinować z proporcjami. Argument o odpieniaczu bardziej mnie przekonuje, tylko, to mocno nieoznaczona wartość. Ale rozumiem, że mam się po prostu nie przejmować, tak jak wszyscy :D


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopy lejta mnie w ryło, bo znowuż miałbym delirkę gdyż nic tu nie kumam co napisaliście...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanorafa, wiekszosc z nas nie rozumie, skad sie wzial problem.

Chodzi o to, ze dodajac Ballinga, powstaje w akwarium NaCl. Zeby go sie nie nagromadzilo z czasem zbyt duzo, to czesc soli przeznaczonej do podmianki, mozna zastapic sola bez NaCl, zeby zagospodarowac to gotowe NaCl w akwarium.

Niektorzy wlewajac codziennie gotowy roztwor wody i soli bez NaCl zwrocili uwage, ze w ten sposob zwiekszaja zasolenie w zbiorniku.Gdy im sie nie chce co tydzien przygotowac solanke do podmiany o stezeniu nie 35 tylko np: 34 prom to maja klopot z policzeniem, ile wody odlac, zeby zasolenie bylo w akwarium zawsze stale.

Nie kazdy wybiera najprostsze warianty.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie szukaj dziury w calym i niczego nie odlewaj. W zbiorniku zasolenie samoistnie spada poprzez ucieczke soli w odpieniaczu, tworzenie osadow na.sciankach i diabli wiedza jak jeszcze ale jakos spada. Znam osoby ktore musza dosalac miedzy podmianami mimo balinga


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtos i tu się z Tobą zgadzam w 100%. Leję 200ml każdego płynu dziennie. Nic nie odlewam, chociaż logicznie rzecz biorąc powinienem - tak wynika z wyliczeń oraz czystej logiki. A mimo to muszę kontrolować zasolenie gdyż ono u mnie spada. Może "ono" nie wie że nie powinno tak robić i postępuje nielogicznie?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego wielkiego problemu, ale porozmawiać zawsze warto, żeby mieć pełną świadomość tego co się robi :D Jak rozumiem i tak korygujemy zasolenie w miarę potrzeb. Sól bez soli lejemy/sypiemy natomiast, żeby wyrównać niedobory minerałów powstałe przez dolewanie "nie w pełni nasyconej" solanki przy podmianach.

Inna sprawa, że jeśli komuś przypadkiem zasolenie nie rośnie (przez krystalizację soli, odpieniacz czy cokolwiek innego), to w zasadzie soli bez soli dodawać nie musi, chyba że jako specyficzną (przypadkową) formę suplementacji.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że suplementacja soli bez NaCl nie ma nic wspólnego z tym czy komuś rośnie zasolenie czy maleje. Chyba błędny wniosek. A czy ja dodajemy czy nie to w zasadzie zależy od każdego z nas.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#341779 Stani :

Jaro - cos odlewasz ?

Stani dobre.

Oczywiście,że wszystko dolewam:waving


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#341850 Jader :

Nie ma żadnego wielkiego problemu, ale porozmawiać zawsze warto, żeby mieć pełną świadomość tego co się robi :D Jak rozumiem i tak korygujemy zasolenie w miarę potrzeb. Sól bez soli lejemy/sypiemy natomiast, żeby wyrównać niedobory minerałów powstałe przez dolewanie "nie w pełni nasyconej" solanki przy podmianach.

Inna sprawa, że jeśli komuś przypadkiem zasolenie nie rośnie (przez krystalizację soli, odpieniacz czy cokolwiek innego), to w zasadzie soli bez soli dodawać nie musi, chyba że jako specyficzną (przypadkową) formę suplementacji.

Roztwór soli NaCl Free dolewasz po to by "zrównoważyć" nadwyżkę soli NaCl powstałą z płynów Ballinga innymi związkami, które występują w kompletnej soli do robienia solanki. Nie brzmi to może wyjątkowo przejżyście, ale - jak rozrabiasz świerzą solankę, to na każde 100g NaCl tam zawartej przypada ileś gram Ca, Mg, K oraz innych związków chemicznych. I teraz jak przeanalizujesz, że po wlaniu płynów Ballinga zostaje Ci z nich w zbiorniku Ca, węglany, Mg oraz woda i NaCl, więc aby wyrównać skład tej mieszanki z tym co podajesz w czystej solance, trzeba dodać roztwór soli NaCl free.

Co w rzeczywistości sprowadza się do tego co napisałeś wcześniej.

Ale powiem Ci, że kiedyś, gdy lałem sporo płynów Ballinga do zbiornika, chyba tylko 2 razy postanowiłem interweniować i "osłabić" solankę do podmiany, bo zasolenie - niewiedzieć czemu - trzymało się w normie i było włściwie stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#341854 tomasz :

Tylko że suplementacja soli bez NaCl nie ma nic wspólnego z tym czy komuś rośnie zasolenie czy maleje. Chyba błędny wniosek. A czy ja dodajemy czy nie to w zasadzie zależy od każdego z nas.

Tomasz dodanie soli bez NaCl ma dużo wspólnego z zasoleniem.

CaCl2+2NaHCO3=Ca2++2HCO-3+2NaCl uboczny produkt to sól

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.