Skocz do zawartości
luft

Bakt.Biodigest pytanie do laboranta

Rekomendowane odpowiedzi

Używam bakterii biodigest w ampułce, która wg. producenta wystarcza na 1000 litrow. W obiegu baniaka mam 100 litrów i ampułkę zużywam na 4 razy. I w tym momencie mam prośbę do osoby, która ma dostęp do odpowiedniego sprzętu lub osoby posiadającej rzetelną wiedzę w odpowiedzeniu na pytanie: po otwarciu szklanej ampułki biogidest, reakcji bakterii z powietrzem... po jakim czasie od otwarcia i trzymania biodigest w lodówce bakterie stają się bezużyteczne? Czy jest kwestia chwil, godzin, dni, czy tygodni jak bym sobie tego życzył?

Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342375 qba25 :

czesc Luft..widzialem post grzesia dyzmy http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37038&d=15 ze mozna zakleic otworek guma i wykorzystac pozniej ale nie wiem w jakim czasie dokladnie.pozdr

stosuję podobnie, ale chodzi o to, czy ta praktyka ma sens a dosłownie, czy raz otwarta ampułka/kontakt bakterii z powietrzem nie aktywuje całości bakterii i ile one moga zyć po otwarciu w lodowce?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Ja ostatnia ampułkę otworzyłem ponad miesiąc temu (może z 6 tygodni?), przelałem do strzykawki i trzymam w lodówce. Nadal są żywe - jak wleję za dużo to na następny dzień mam nalot bakteryjny na szybach i powierzchni, raz też zdarzyło mi się lekko przedawkowac około miesiąca po otwarciu (woda zrobiła się mętna) czyli są żywe dość długo po otwarciu ampułki i nadal działają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342404 ona :

Luft , ja tez je stosuje , ale mi w sklepie powiedziano , zebym na te 100L wlała 2X , raz na tydzień po całej ampułce .

Tak zrobiłam i narazie nic nie wybuchło:)

nie boje sie o przedawkowanie tych bakterii, bo te "dobre" ktore wpuszczamy to nie da sie przedawkować - "jesli nie maja co jesc, to sie nie namnazaja, wymieraja"

Kawa93

wątek założyłem z prośbą do kogoś kto posiada odpowiedni sprzęt lub wiedze, by potwierdzic slusznosc działan moich oraz wielu z Was lub powiedziec, że bakterie po otwarciu np. po 3 godzinach w połowie sa "trupem"


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę sie do tematu.Robie podobnie jak Wy,tzn:odciągam zawartość ampułki do strzykawki i leję po 0,4ml co dwa tygodnie przy podmianach.W lodówce nie trzymam.W każdym sklepie co innego chyba mówią;).U mnie w mieścinie powiedzieli mi,że te bakterie są agresywne w większych dawkach i żeby nie przedobrzyć.;).Czekam również na fachowe wypowiedzi

Pozdrawiam


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja po każdej podmianie 10L raz na tydzień wlewam 1 ampułkę na zmianę z biooptim na 130l i wszystko działa


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jak wlejesz całe opakowanie do zbiornika to tych bakteri w tej fiolce jest nie wielka ilosć i nic sie nie stanie. Wiecej bakterii wylewasz z zbiornika gdy robisz cotygodniowa podmianę. Prawidłowo i bez problemu to raz na tydzien po podmianie jedna ampułka na 400l wody.

Szczepy bakterii biodigest nie są przystosowane do przechowywania w lodówkach czyli producent nie zakłada dzielenie ampólki na kilka porcji. Jeżeli by można było to przechowywać to zapewne była by możliwość dawkowania takich bakteri. A tu po prostu łamiemy ampułkę i wlewamy zawartosć do akwarium.

Luft lej całą ampułkę do akwarium i bedzie dobrze. A naloty na szybach lub mętna woda mogą sie robić po przechowywaniu biodigestu który po prostu sie zepsuł w lodówce


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342476 to1mas :

nawet jak wlejesz całe opakowanie do zbiornika to tych bakteri w tej fiolce jest nie wielka ilosć i nic sie nie stanie. Wiecej bakterii wylewasz z zbiornika gdy robisz cotygodniowa podmianę. Prawidłowo i bez problemu to raz na tydzien po podmianie jedna ampułka na 400l wody.

Szczepy bakterii biodigest nie są przystosowane do przechowywania w lodówkach czyli producent nie zakłada dzielenie ampólki na kilka porcji. Jeżeli by można było to przechowywać to zapewne była by możliwość dawkowania takich bakteri. A tu po prostu łamiemy ampułkę i wlewamy zawartosć do akwarium.

Luft lej całą ampułkę do akwarium i bedzie dobrze. A naloty na szybach lub mętna woda mogą sie robić po przechowywaniu biodigestu który po prostu sie zepsuł w lodówce

Cały czas muszę naprowadzać na odpowiedni tor dyskusję ;) Interesuje mnie "naukowe potwierdzenie" typowo "polskiej"* praktyki dzielenia ampułki biodigest na porcje, rozłożone w czasie.

Nie obawiam się, że cała ampułka zaszkodzi mojemu baniakowi (co wynika z poprzedniego postu).

*Polak myśli i szuka "najlepszych/najekonomiczniejszych/wydajnych/..." rozwiązań. Jeśli może zrobić z dobrego worka herbaty 2 szklanki wartosciowego napoju to je zrobi, mimo, że śpi na kasie hehe. I taka jest też Polska Akwarystyka Morska - najlepsza - bo Polak nieustannie szuka lepszych rozwiązań. Jeśli mogę wycisnąć z jednej ampułki najlepszych bakterii 4 w pełni wartościowe porcje w cenie ~5 zł to chcę to zrobić efektywnie i z sensem. A jeśli nie ma sensu to też chcę byc tego świadom i nie bawić się w dzielenie.

Dyskusja wyodrębniła nowy podział opinii - przechowywać otwartą ampułkę w lodówce czy nie. Ciekawe.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342490 ona :

Najlepiej byłoby po uprzednim otwarciu i przechowaniu , sprawdzić próbkę pod mikroskopem , czy bakterie żyją i się mnożą. .

no właśnie i tutaj potrzebny jest śmiałek z laboratoryjnym mikroskopem (nie domowym). Moge nawet ampułkę podesłać ;)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaznaczyłem,że podaję całą ampułkę,ale ostatnio zaprzestałem podawanie tych bakterii po używaniu ich od startu zbiornika na rzecz produktów Microbe livt.Można dozować według potrzeb i działają szybciej bo już w butelce się rozmnażają i od wlania mamy natychmiastowe działanie.Na tych bakteriach rozpocząłem też prowadzenie kosteczki w pracy.Powiem,że po wielu moich problemach od rozpoczęcia stosowania,czyli chyba już z dwa miesiące zbiornik mi "rozkwita"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

zapodaje całą ampułkę do tego bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dodaję co 2tyg.biodigest i co tydz. cycle, może ktoś stosuje podobnie,czy to ma sens tak podawać,czy bazować tylko na jednych pozdrawiam Grzegorz


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342515 inmar :

Ja zaznaczyłem,że podaję całą ampułkę,ale ostatnio zaprzestałem podawanie tych bakterii po używaniu ich od startu zbiornika na rzecz produktów Microbe livt.Można dozować według potrzeb i działają szybciej bo już w butelce się rozmnażają i od wlania mamy natychmiastowe działanie.Na tych bakteriach rozpocząłem też prowadzenie kosteczki w pracy.Powiem,że po wielu moich problemach od rozpoczęcia stosowania,czyli chyba już z dwa miesiące zbiornik mi "rozkwita"

A, które z tych produktów stosujesz i w jaki sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podaje na zmianę biodigest i nite out, oczywiście nie jednocześnie.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sklece zapytanie i dostane odp. od prodibio to wkleje


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat.

Czy po tylu latach udało się komuś dojść do naukowej potwierdzonej teorii co dzieje się z bakteriami po otworzeniu fiolki i jak ją przechowywać ?

jak sklece zapytanie i dostane odp. od prodibio to wkleje

I jak luft udało się napisać ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat.

Czy po tylu latach udało się komuś dojść do naukowej potwierdzonej teorii co dzieje się z bakteriami po otworzeniu fiolki i jak ją przechowywać ?

I jak luft udało się napisać ?

hej

dobry temat. Szacun, że go odgrzebałeś.

Szczerze było to dawno temu, ale żadnej odpowiedzi nie otrzymałem.

Będąc "po drugiej stronie lady" mówię klientom, że są różne praktyki wlewania jednej fiolki tych bakterii do mniejszych systemów, natomiast (do tej pory) nie posiadam wiedzy na temat "czy z naukowego punktu widzenia, trzymanie otwartej fiolki tych bakterii ma sens". Nie odradzam, nie polecam trzymania fiolki po otwarciu. Osobiście wlewam całą fiolkę do systemu.

Jeśli ma ktoś jakieś potwierdzone źródłowo odpowiedzi w tym temacie to zachęcam do podzielenia się.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, zanim laborant się nie znajdzie (lub przed kolejnym odgrzaniem za 5 lat), czy możesz ze swojej strony lady polecić bakterie o podobnym składzie/działaniu, które są warte uwagi i można (za przeproszeniem) lać na wymiar? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, zanim laborant się nie znajdzie (lub przed kolejnym odgrzaniem za 5 lat), czy możesz ze swojej strony lady polecić bakterie o podobnym składzie/działaniu, które są warte uwagi i można (za przeproszeniem) lać na wymiar? :-)

BioGro


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam "kwity" zarówno biologa jak i laboranta, ale bez znajomości składu (nie mówię tu o marketignowych informacjach) nikt odpowiedzialny nie odpowie biorąc na siebie 100% odpowiedzialności :)

Ale można, opierając się na ogólnych zasadach domniemywać...

Skoro kapsułki są zatapiane w szkle, ma to chronić przed dostępem powietrza z zewnątrz. Można pokusić się o założenie że producent dodaje do roztworu bakterie w stadium uśpienia bądź przetrwalniki (raczej uśpione), gdzie substancją hamującą jest właśnie brak substratu do oddychania.

Po otwarciu ampułki i dostępie powietrza życie nam ożywa (mówiąc kolokwialnie i upraszczając). Zimno i brak substancji pokarmowych może hamować ten proces, więc lodówka może nieco przedłużyć żywotność preparatu..

Ale z drugiej strony, nie wiemy czy otwierając fiolkę, nie zakażamy jej z powietrza, innymi bakteriami które w roztworze fiolki będą czuły się lepiej i wyprą nam pożyteczne szczepy. Nawet w lodówce.

Dlatego ja, niezależnie od wielkości akwarium nie dzielił bym fiolki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam "kwity" zarówno biologa jak i laboranta, ale bez znajomości składu (nie mówię tu o marketignowych informacjach) nikt odpowiedzialny nie odpowie biorąc na siebie 100% odpowiedzialności :)

Ale można, opierając się na ogólnych zasadach domniemywać...

Skoro kapsułki są zatapiane w szkle, ma to chronić przed dostępem powietrza z zewnątrz. Można pokusić się o założenie że producent dodaje do roztworu bakterie w stadium uśpienia bądź przetrwalniki (raczej uśpione), gdzie substancją hamującą jest właśnie brak substratu do oddychania.

Po otwarciu ampułki i dostępie powietrza życie nam ożywa (mówiąc kolokwialnie i upraszczając). Zimno i brak substancji pokarmowych może hamować ten proces, więc lodówka może nieco przedłużyć żywotność preparatu..

Ale z drugiej strony, nie wiemy czy otwierając fiolkę, nie zakażamy jej z powietrza, innymi bakteriami które w roztworze fiolki będą czuły się lepiej i wyprą nam pożyteczne szczepy. Nawet w lodówce.

Dlatego ja, niezależnie od wielkości akwarium nie dzielił bym fiolki.

Myślę ze z tymi bakteriami z powietrza to trochę przesadzone, wtedy w akwarium by dominowały bakterie z powietrza jakieś :)


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.