Skocz do zawartości
cherry_ukasz

2x24W vs 4x11W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stoję nad dylematem a mianowicie: chce zmienić oświetlenie w 30 litrach (od czerwca będzie w 44 litrach). Do wyboru na razie są:

1. Dwie lampki AquaEl'a Decolight Duo Marine - każda ma 2x11W czyli dwie dadzą 44W w tym połowa aktynicznego, połowa białego

2. Drugie wyjście to złożyć coś samemu na świetlówkach Blau - 1x24W Actinic a druga 1x24 Red/White.

Oczywiście opcja druga wyjdzie ok 10% drożej. Ale powiedzcie mi, które będą lepsze? Światła potrzebuje pod moje SPSesiki ;), które nie chcą mieć na razie ładnych kolorów ;)

Pozdrawiam i czekam na rady


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugie wyjscie drozej o 10% tylko na starcie czy potem tez w eksploatacji? Policz ile bedzie kosztowala kazdorazowa wymiana swietlowek przy jednej i drugiej opcji... Mysle ze 4x 11W wijdzie drozej niz 2x24W.


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342432 Łysy :

Weź 2x24w będą bardziej uniwersalne, a swoją drogą, miałem 3x11 w 30l i moim zdaniem to b. mocne światło.

Łysy miałeś te Aquaelowskie? Jak się sprawowały?

Nie muszę odpalać wszystkich 4 w 30 litrach tylko dopalić w docelowych 44 ;) ale kupić już wypada od razu wszystko.

Co do kosztów to zgadza się, że przy 2x24W koszty będą 2x mniejsze...ale i tak wybór świetlówek kompaktowych jest na rynku słaby :/ więc nie wiem...

Wypowiadajcie się ;) może przekonam się jednak do rozwiązania 2x24W bo na razie przeważa opcja 4x11W...Moze jakieś świetlówki konkretne polecicie?

Gdzie w Krakowie kupię stateczniki? Bo pewnie skończy się na magnetycznych...ze względu na koszty - wtedy 2x24W kosztowałoby mnie ok 120 zł z jakąś ładną oprawą


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342436 cherry_ukasz :może przekonam się jednak do rozwiązania 2x24W bo na razie przeważa opcja 4x11W...

Tylko 2x24W - ogromny wybór porządnych świetlówek T5 - ATI, Korallen Zucht, Arcadia, Aquamedic. Kupowanie kompaktów o mocach od 11 do 18W to istna tortura. A w wymienionych T5 masz białe 10000k, białe 15000k, blue, blue plus, actinic, purple - możesz nieźle zamieszać kolorami ;) "Wada" T5 24W - długość - wypada, żeby akwa miało 60cm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342473 Radek Ch :
#342436 cherry_ukasz :może przekonam się jednak do rozwiązania 2x24W bo na razie przeważa opcja 4x11W...

Tylko 2x24W - ogromny wybór porządnych świetlówek T5 - ATI, Korallen Zucht, Arcadia, Aquamedic. Kupowanie kompaktów o mocach od 11 do 18W to istna tortura. A w wymienionych T5 masz białe 10000k, białe 15000k, blue, blue plus, actinic, purple - możesz nieźle zamieszać kolorami ;) "Wada" T5 24W - długość - wypada, żeby akwa miało 60cm...

Radku 2x24W to też PowerCompakt a nie liniówka. Akwarium ma 40 cm długości a T5 24W 60....także rozważania są tylko na szczeblu PowerCompakt.


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek Ch :kolega chyba szuka świetlówek kompaktowych,a tu nie ma za dużego wyboru.Osobiście używam świetlówek AquaEl'a i muszę przyznać że są niezłe.Sama świetlówka 10000k świeci lekko żółtawo ale w połączeniu z 20000k jest już super.Plusem jest też to że świetlówki te mają wbudowany układ zapłonowy wiec nie trzeba kupować stateczników.Koszt 4szt świetlówek 11w to ok 120zł wiec chyba 2X24w nie wyjdą dużo taniej.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholercia - fakt ;) Mocno zmęczony jestem, bo nie doczytałem... No to cóż - faktem jest, że miałem ten sam problem z kompaktami do swojego... Skończyło się na diodach. Wybór w kompaktach do 24W mocy to kiepścizna - ale przy 24W już są naprawdę niezłe Aqua Medic - white 10000k i blue i chyba tego bym się trzymał, jeśli nie masz kasy na diody.

PS. Chociaż jak sprawdziłem temat, to kolega nigdzie nie podał rozmiaru docelowego zbiornika ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem u siebie dwa moduły 20K i jeden 10K aquaela. Nie powinienem tego pisać, ale w mojej opinii są dość awaryjne. Zestaw 2x24w power compact jest rozwojowy, bo będziesz mógł je wstawić nawet do baniaka większego aniżeli 44l, będziesz mógł wykorzystać albo cały zestaw, albo wymienić świetlówki na tradycyjne... Warto wspomnieć, że sama barwa światła w przypadku modułów jest w porządku, korale, w szczególności pod aktyniką, wyglądają b. atrakcyjnie, to nie jest co prawda purple plus, ale też ładnie:]

A pieniędzmi bym się w ogóle nie przejmował.

Lepiej kupić dobry sprzęt, kupna dobrego sprzętu na pewno nie będziesz żałował.

A t5 działa tylko na elektronicznych statecznikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łysy zgadza się, że pierwsze moduły były awaryjne. Teraz się to skończyło.

Czyli reasumując - te moduły (całe lampy aquaela) zdadzą egzamin jako oświetlenie SPSów w akwarium??

Teraz: 40x25x30 ??

Przyszłość: 40x37,5x30 ???

Jeżeli tak to biorę moduły bo szczerze mówiąc nie mam teraz czasu na konstruowanie obudowy wiszącej nad akwarium a takową musiałbym sklecić na 2x24W PowerCompakt bo pod pokrywą, którą teraz mam zagotowałyby mi wodę...mimo, że mam tam 2 wiatraki 6cm średnicy...chyba, że się mylę to mnie poprawcie


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze moduły miały na przewodzie zasilającym przełącznik włącz/wyłącz.Drugie moduły w ten przełącznik mają wmontowany dodatkowo moduł ułatwiający tzw "miękki start"Być może ta pierwsza seria była wadliwa?Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, nie istnieją świetlówki PC które emitują światło aktyniczne, zawsze jest to światło niebieskie imitujące tylko aktyniczne (stąd między innymi klopoty picorafowiczów z zoantusami które to uwielbiają aktynikę)

Załóż t5 24w, jeśli są zbyt długie to firma Juwel robi o długości 45cm z zachowaniemparametrów świetlówek o normalnej długości.

Co do samych świetlówek PC to ich żywotność wynosi około 3 miesiące, po tym czasie ich sprawność znacznie spada i korale marnieją w oczach.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 na pewno odpadają...

No to nie wiem...szukać czegoś na obudowę i robić 2x24W czy brać te Aquaele...nie wiem co lepsze ;) mam mętlik


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wystarczy... powiększyć akwarium i skończą się problemy z doborem światła ;) Jak baniak nie ma 60cm, to ze światłem jest ból...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że wystarczy powiększyć baniak...ale to po pierwsze szkło już jest a po drugie na razie większa bańka odpada ze względów lokumowych...czyli zostać przy AquaEl'ach? ;)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.