Skocz do zawartości
kmirko

Mrożonki i PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie płukałem mrożonek bo nie czułem takiej potrzeby, parametry się zgadzały czyli PO4 i NO3 niewykrywalne, ale ostatnio test na fosforany zaczął się barwić na błękitnawy kolor i według wzornika miałem między 0,10 a 0,20.

Wiedziałem już wcześniej że w mrożonkach jest wykrywalne PO4 ale nie byłem świadomy o jakie ilości chodzi.

Pokarm przygotowuje w plastykowym kieliszku o pojemności 20 ml, nabieram do kieliszka wodę z akwarium i wrzucam mrożonkę czekam do rozpuszczenia i przed podaniem zamieszaną zawartość wlewam do akwa.

Chwilą potrzeby zmierzyłem zawartość PO4 w pierwszej wybranej mrożonce, padło na lasonogi.

Przygotowałem pokarm jak zawsze, zamieszałem zawartością i odczekałem aż pokarm opadnie na dno kieliszka, nastepnie pobrałem próbkę tego co zawsze lądowało z pokarmem do akwa. To co zobaczyłem zjeżyło mi włosy na głowie.

Nie wiem na ile możliwe jest płukanie drobnego pokarmu, ale najczęściej podawany czyli solowiec, lasonogi czy kryl nie powinno być problemem. Od dziś płuczę mrożonki.

Oto co pokazał test.

4886-testy%20po4.jpg

4886-skala%20po4.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było to przerabiane nie raz :-)

Rozpuść tą ilość wody w 200 litrowym akwarium i wtedy podaj wyniki :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie mam zamiaru dozować świadomie PO4 do akwa, chyba nie chcesz mi powiedzieć że takie ilości nie maja wpływu na zawartość PO4 w zbiorniku a to niewątpliwie jest jedna z przyczyn, a ja wolę likwidować przyczynę niż skutek obecności fosforanów w akwa.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to przy podmianie zlej 20L wody czy ile tam potrzebujesz i w niej porównaj próbki przed i po dodaniu pokarmu

a tak swoją drogą to jakby rozpuścił to w 200L to wątpię by czy test to wykryje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niby tak ale przy karmieniu 3 razy dziennie x 30dni w miesiącu to już się trochę nazbiera.Duży stabilny system pewnie sobie poradzi,za to w mniejszych akwariach może być problem.Ja jestem zwolennikiem płukania mrożonek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w 200l będzie niewykrywalne ale fosforany same z siebie z akwarium się nie ulatniają i trzeba pamiętać że na jednej porcji pokarmu się nie kończy, zakładając że karmimy 2x po jednej kostce to wychodzi 14 kostek tygodniowo a nikt nie zna jakie ilości fosforanów potrafi przyjąć żywa skała zakładając że nie używamy żadnych absorberów.

Minęło pół roku odkąd PO4 mam wykrywalne, czyżby możliwości absorpcyjne skały się skończyły ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja chyba zacznę to robić bo w zasadzie nic to nie kosztuje. Tylko jak to robić? Jakieś sitko?

Bo dolewanie do kieliszka wody i zaciąganie strzykawką jest bez sensu - za dużo pokarmu zasysam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik:rozpuszczasz mrożonki w pojemniku z wodą,na sitko takie plastikowe i do akwarium,ja dodatkowo płuczę jeszcze wodą z ro.Sitko kupiłem w markecie,z bardzo gęstą siateczką wiec większość mrożonek przez nie nie przelatuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest taki pojemniczek z drobniutkim sitkiem do którego wlewasz zawartosc i zostaje tylko pokarm. ja płuczę od początku... narazie problemu z fosforanami nie mam.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z lodu??


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie sitka do pokarmu są w sklepach akwarystycznych do kupienia za 14 zł.Ja rozpuszczam mrożonki w wodzie RO potem cyk do sitka i z powrotem do pojemniczka,następnie dolewam wody z akwa i podaję na raty do baniaka.Jak miałem sytuację ustabilizowaną to nie płukałem mrożonek jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo drobne mrozonki mozna plukac na filtrze do kawy, papierowym (sposob ktoregos z kolegow z forum - tylko nie pamietam dokladnie kogo). Ja mrozonki plucze na zwyklym sitku z markietu (solowiec, lasonog, kryl).

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mierzył ktoś kiedyś w podobny sposób zawartość PO4 w suchych pokarmach? Od dłuzszego czasu z wygody karmię wlaśnie suchym, ciekaw jestem jak to wygląda pod względem dostarcania PO4 do baniaka.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam jeszcze jedno pytanie , czy płucząc mrożonki nie pozbawiamy korali pokarmu ?

Seb - istnieję taka opinia że suche pokarmy zawierają więcej po4 niż mrożonki , ile w tym prawdy ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część żarełka,szczególnie tego drobnego na pewno pozbędziemy się,ale i wody z tej mrożonki.Ja jedynie planktonu nie płuczę bo to by było bez sensu.Ja kiedyś chyba sprawdzałem też suchy Hanką i mniej wykazała fosforanów niż mrożonki.Gdzieś to było w moim wątku,ale dawno to było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co suszone zawiera duzo po4.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, niby zawiera, niby taki pogląd pokutuje od zawsze, ale czy ktoś to kiedyś mierzył? Powiem szczerze że nie od jakiegoś czasu, tylko praktycznie od zawsze:googleye karmię suchymi pokarmami, mrozonkami tylko od wielkiego dzwonu, i problemów z PO4 jak do tej pory nie miałem nigdy i obym nie miał, ile w tym jest zasługi karmienia nie wiem, ale chętnie bym się dowiedział czy ktoś to mierzył i jakie były rezultaty tych pomiarów :)

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysis itp. w kubku zalewam kranowka, po rozmrozeniu wylewam wode przez sitko do herbaty i gotowe. Nie wiem czy to cos daje, ale gdy PO4 mam zero to nie plucze i widze roznice. Jakos tak sie przyzwyczailem :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, ja robię podobnie :) jak zaczynam kroczyć po ostrzu noża PO4 i NO3 to zaczynam karmić mrożonkami i nie płuczę ich, ogólnie karmię więcej :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że post pod postem, ale inaczej się nie da żeby temat podskoczył. No więc jak już pisałem karmie głównie pokarmami suchymi, dzis zrobiłem mały teścik, małą Hanką zmierzyłem PO4, zawsze powtarzam pomiar czyli jeden "główny" drugi sprawdzający na tej samej próbce, wyszło odpowiednio pomiar pierwszy 0,01, pomiar drugi 0.00 (wiem że znów na ostrze noża wszedlem przypadkiem ale ZS2, refugium i mój nowy odpieniek dzialają cuda, ale nie o tym temat), nakarmiłem ryby tak na oko podwójna dawką w porównaniu do tego co zwykle, pomiar po pół godzinie pokazał odpowiednio 0,01 i sprawdzający 0,02. Wniosek z tedo taki że coś tam tych fosforanów te suche pokarmy zawierają, ale czy tak dużo i czy więcej niż mrożonki to bym polemizował. Może taki pogląd że to bomba PO4 powstał lata temu kiedy po prostu nie było pokarmów odpowiedniej jakości, przez ostatnie kilka lat dokonała sie rewolucja w suchych pokarmach i może tu jest pies pogrzebany?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb da się.

Kopiujesz treść ostatniego swojego postu. i go kasujesz, potem zaczynasz nowy post wklejasz stary a pod nim wielgachne EDIT i dopisujesz nowy tekst - ot taki myk :)

EDIT

A może jest tak że ktoś ma problemy z po4 a używa lipnych pokarmów rodem z np Kauflandu?

Często tak jest że ludzie nie mając żadnego odniesienia czy porównania chwalą/negują 1 produkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.