Skocz do zawartości
Marqo

zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiemy dla spławików powinno się dokonywać pomiar w temperaturze 25stopni . U mnie jest mniej i z tego co mi się zdaje zasolenie różni się ono przy np 25stopniach a 23. Szukam wykresu , kalkulatora który pomoże obliczyć faktyczne zasolenie.

Pozdro


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postaram się później zeskanować wykres i wrzucę tutaj na forum zależność temperatury od gęstości zasolonej wody


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No o to mi chodzi :clowning


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już znalazłem kalkulator .

Pozdro


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345241 Marqo :

Już znalazłem kalkulator .

Pozdro

To dawaj tu linka.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jednak pewne wątpliwości . Otóż na opakowaniu soli reefcrystal podają dawkę 32g/l a według kalkulatora wychodzi :

beztytuuvxvi.jpg

Podawałem tą dawkę jednak zauważyłem , że zasolenie spada . Komu więc ufać ? Informacji na opakowaniu czy wyżej pokazanej tabeli ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klepnij w wujka google "aqua calculator" :clowning


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra już wiemy skąd to pobrać . Teraz pytanko . Czemu jest taka różnica pomiędzy podawaniem dawek na opakowaniu a w programie ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Po co sobie zawracasz sobie głowę różnicą pomiędzy tym co napisał producent soli a kalkulatorem :clowning

Nie ważne ile jest napisane, ważne aby w akwarium było odpowiednie zasolenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem jakie powinno być . Chodzi mi tylko o to , że jeśli w kalkulatorze podają dobrą ilość to dlaczego producent oszukuje klienta umieszczając nieprawdziwą informację na swoich opakowaniach .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak oszukuje? Sól soli nie równa, przecież to jest sztucznie pozyskiwane w laboratorium, po drugie jeszcze masz dodatki w tym różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan mówię tutaj o konkretnej soli reefcrystal co widać również na zdjęciu . Na opakowaniu jedno a tu drugie . ustosunkowując się do informacji zawartej na opakowaniu zasolenie dość znacząco mi spadło.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dla jakiej temperatury podają dawkę/l na opakowaniu i jakie ma wyjść wtedy zasolenie ?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Na soli jest podana taka ilość, aby uzyskać zasolenie ok. 1.019-1.020 ( u mnie na opakowaniu RC pisze 33g/litr, temperatura wody - 24 stopnie C) Ale uczciwie piszą, że aby uzyskać większe zasolenie trzeba dosypać wiecej soli (wow, trudno się domyślić) :clowning

Ja u siebie sypię około 38-39g/litr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba teraz wszystko jasne 35psu to zasolenie 1.025 i wtedy trzeba użyć 40g soli. Na 1.019 34g. Wszystko OK. Więcej metody mniej walenia...

Kawa, dzięki za dane :clowning


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zasolenie 1,023 a jak wpisałem że chce aby wynosiło 1,021 po podmianie 5L to mam wsypać 54g soli na 1l czyli czyli 270g na 5L. Jeśli jest to źle to niech mi ktoś wytłumaczy na PW ile wsypywać soli do 5L jeśli mam zasolenie 1,023 a chce mieć 1,021 :help1 Z góry dziękuje za odpowiedź i przepraszam jeśli w złym dziale napisałem. :kapelusz


Akwarium dwustronne 528L. 110x60x80. Odpieniacz: Deltec APF600. Oświetlenie 240W Ledy (eRybka) Sump 128L 80x40x40 (DSB, glony) Cyrkulacja: Koralia 5, 2xLoc-line 3/4 (NJ 4500)

LS : 30kg LR : 80 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz mieć takie niskie zasolenie ? W akwarium utrzymuj w granicy 1,024 - 1,025 :help1


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi doradzili w znanym nam sklepie :help1 to jak bym chciał utrzymywać te 1,024 to przy cotygodniowych podmianach po 5L ile muszę wsypać soli ?


Akwarium dwustronne 528L. 110x60x80. Odpieniacz: Deltec APF600. Oświetlenie 240W Ledy (eRybka) Sump 128L 80x40x40 (DSB, glony) Cyrkulacja: Koralia 5, 2xLoc-line 3/4 (NJ 4500)

LS : 30kg LR : 80 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 gram na litr wody


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345713 Pavilon :

Czemu chcesz mieć takie niskie zasolenie ? W akwarium utrzymuj w granicy 1,024 - 1,025 :help1

Jeśli kolega ma akwarium FO lub FOWLR to niższe zasolenie jest dla ryb mniej obciążające.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze i producent soli i tabela podaje orientacyjne ilosci. Powiem szczerze, ze jeszcze z tych porad nie korzystalem.

Sprawdzam zasolenie w zbiorniku (refraktometrem) i jesli jest za duze to odlewam litr wody (z 400) a dolewka doleje slodkiej a jesli za male to przy podmianie zlewam nieco mniej wody niz dolewam nowej. Gdy nadmiar odparuje to zasolenie wzrosnie.

Minimalnie mozna tez regulowac sama podmiana, przygotowujac wode o nizszym lub lekko wyzszym stezeniu. Po 2-3 tygodniach mozna w ten sposob osiagnac wymagane zasolenie. Co tu liczyc?

Podczas pierwszego zalewania akwarium, sol nalezy wsypywac powolutku i partiami, zeby nic sie nie wytracilo. Czyli mam ze dwa dni czasu na sprawdzanie zasolenia. Tabelka znowu nie jest potrzebna.

Na kartonach z sola pisze, ze wystarczy na np: 600 l, ale nie ma sie co dziwic, gdy z tej ilosci zrobimy 550 lub 650 l. Poczatkujacy akwarysta ma dzieki tej informacji orientacje, ze dla 30 l akwarium, taki karton na 600 l wystarczy na dluzej. :help1


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robie dokladnie tak samo jak w Niemczech:goofy Choc wode na podmianki przygotowuje jak w aptece. 555g na 15L dokladnie tyle ile Red Sea Pro Coral podalo w tabelce na wiadrze by uzyskac zasolenie 1.024. 37g/L choc innej soli bedzie pewnie inaczej.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.