Skocz do zawartości
rj1307

Dobór nietypowych świetlówek T5 35W do 84l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jak zapewne 99% nowo przybyłych potrzebuję pomocy przy starcie akwarium morskiego. Posiadam baniak 84l 80x30x35 OptiWhite z pokrywą Juwel. Mam na stanie także dwa stateczniki T5 1x35W więc postanowiłem je wykożystać i zainstalować dwie świetlówki T5 35W, co według mnie powinno wystarczyć. Niestety wybór tak nietypowych jest mocno ograniczony, poniżej prezentuję to, co udało mi się znaleźć do akwarystyki morskiej. Preferuję raczej równowagę pomiędzy niebieskim a białym widmem, mniej więcej tak jak to prezentował kolega snocho w swoim zbiorniku: http://nano-reef.pl/datas/users/1202-b100w100.jpg Podpowiedzcie więc proszę, które świetlówki zestawić ze sobą aby uzyskać mniej więcej taki wygląd :help1

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sera Deep sea -

świetlówka aktyniczna przeznaczona do oświetlania akwariów morskich z bezkręgowcami

Specyficzne spektrum 380 - 450 nm symuluje światło panujące na głębokościach. Barwa wyraźnie niebieska. Należy stosować łącznie z SERA Blue sky royal dla wzmocnienia intensywności oświetlenia. Typ T5 to nowe, bardziej wydajne źródło światła.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sera Blue sky royal 12000K-świetlówka emitująca światło o temperaturze barwowej 12000K imitujące to panujące w tropikach na odkrytych przestrzeniach. Światło tak białe, aż niebieskawe! W akwariach słodkowodnych zaleca się stosowac do podkreślania wspaniałych barw pielęgnic z Jeziora Malawi w połączeniu z SERA Tropic sun. Może też stanowić , stosowana pojedyńczo, oświetlenie akwarium morskiego z rybami.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sylvania Aquastar 10000k - Zastosowanie:

Świetlówka wybarwiająca ryby i rośliny o barwie dziennej 10000K. Jej światło doskonale wybarwia kolor niebieski np. popularne rybki neony. Idealna do oświetlania każdego rodzaju zbiornika.

Cechy:

&


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiesz niechec do udzielania odpowiedzi ?

Standartowe rury dla malych akwariow to T5 24 lub 39 W i jest wsrod nich duzy wybor. Moze warto sie zastanowic, czy znalezienie dwoch statecznikow warte jest rezygnacji ze swobodnego wyboru.

Pomyslales co przy pokrywie zrobisz z przegrzewaniem sie wody, rdzewieniem instalacji, wystajacym odpieniaczem itp. bo sumpa raczej nie bedzie ? Po co taki dziwny ksztalt, po co pokrywa ?

Bo jest, podobnie jak te nieszczesne stateczniki ?

Zadna z tych swietlowek nie jest rewelacja. Bedzie trzeba je tez czesto zmieniac, wiec od razu mozesz kupic rozne rodzaje i zestawic dwie, ktore Ci beda najbardziej odpowiadac. Moze ta 15000K da razem z swietlowka 20000 K odpowiednia barwe ?

Sorry, ze troche sceptycznie napisalem, ale zawsze jest mi szkoda tych ludzi przechodzacych z "dzialu slodkowodnego" z jakims sprzetem, ktory chca koniecznie "zintegrowac" w morskim. Jasne, ze drugie lub trzecie akwarium buduje sie juz inaczej, no ale dlaczego nie pierwsze ?

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu - Twoj pierwszy post a jaki konkretny. Widac ze zadales sobie trudu i przygotowales sie zanim napisales tutaj. Brawo.

Co do swietlowek - tych nie znam. Sugerowalbym trzymac sie w okolicach 10000-15000K. Dla mnie osobiscie biale swiatlo z 20000k daje zbyt trupi odcien. Tutaj zaczalbym od swietlowek 2 i 4. Dobrze jednak by bolo gdybys oblookal je jak swieca w realu. Na szczescie jednak swietlowki trzeba wymieniac co klika miesiecy wiec zawsze bedziesz mial szanse pokombinowania.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to odpowiem na niektóre pytania/zarzuty, ale zacznę od końca:

#345667 Stani :

Sorry, ze troche sceptycznie napisalem, ale zawsze jest mi szkoda tych ludzi przechodzacych z "dzialu slodkowodnego" z jakims sprzetem, ktory chca koniecznie "zintegrowac" w morskim.

Z akwa słodkowodnego pozostały mi tylko dwa kubełki Fluvala, których oczywiście nie będę wykorzystywał. Reszta jest nowa.

#345667 Stani :

Po co taki dziwny ksztalt, po co pokrywa ?

Akwarium - mam miejsce tylko na takie lub mniejsze, to są maksymalne wymiary. Pokrywa - a próbowaliście mieć akwarium otwarte mając kota? Bo ja tak, i więcej tego błędu nie popełnię.

#345667 Stani :

...bo sumpa raczej nie bedzie ?

Sump będzie, ale na pudełku przelewowym.

#345667 Stani :

Pomyslales co przy pokrywie zrobisz z przegrzewaniem sie wody, rdzewieniem instalacji....

Tak, przykrywka na pokrywie z drobnej siatki (to przed kotem) + dwa porządne wentylatory przemysłowe z nawiewem bocznym sterowane z komputera akwarystycznego (mojej konstrukcji zresztą)

#345667 Stani :

Standartowe rury dla malych akwariow to T5 24 lub 39 W i jest wsrod nich duzy wybor. Moze warto sie zastanowic, czy znalezienie dwoch statecznikow warte jest rezygnacji ze swobodnego wyboru.

OK rozumiem i jestem świadomy, że wejście w T5 35W ma swoje wady, ale ja widzę też zalety. Mają długość prawie 75cm więc równomiernie oświetlą akwarium, nie trzeba kombinować z przesuwaniem rur względem siebie, jak przy 24W. Mam też do nich całkowicie nowy osprzęt (mocowania, stateczniki regulowane, odbłyśniki).

Zadałem pytanie na tym forum z nadzieją, że ktoś ma u siebie zestaw podobnych świetlówek (niekoniecznie 35W, przecież robią je i w wersji 24W i w 39W) i doradzi mi, które wybrać. Jeżeli faktycznie uważacie, że nie ma to sensu, to pomyślę nad opcją 3x24W, ale szczerze mówiąc wolał bym tego uniknąć.

#345668 Tester :

Uuu - Twoj pierwszy post a jaki konkretny. Widac ze zadales sobie trudu i przygotowales sie zanim napisales tutaj. Brawo.

Dzięki, raczej nie należę do ludzi którzy idą na łatwiznę, wręcz przeciwnie :help1 Pytam tylko w ostateczności.

Niestety w realu nie mam gdzie obejrzeć jakichkolwiek świetlówek morskich, moje miasto jest ubogie w te rzeczy :)


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że nie jesteś typem człowieka, który powiesi nad akwarium światło takie, jakie akurat było w sklepie i zaakceptuje je takim, jakie jest. Jeśli się nie mylę, to robiąc tak, jak planujesz (z oświetleniem) masz niewielką szansę, że wypadkowo kolor Ci się spodoba. Po pierwsze, znikomy wybór świetlówek 35W a po drugie będą tylko dwie. To wszystko bardzo zawęża Ci ilość wariantów. Mając 8 świetlówek 39W nad jakby nie patrzeć niewielkim akwarium 180l żonglowałem nimi nieustannie, kupowałem coraz to nowe modele a i tak dopiero sterowane lampy LED dały kolor światła taki, jak trzeba :help1

Rzeczywiście dużym plusem w przypadku wymiarów Twojego zbiornika jest długość tych świetlówek. Wątpię jednak, żebyś znalazł na forum kogoś, kto ich używał. Z tych informacji, które podajesz, najsensowniejsza wydaje się kombinacja:

Sera Deep Sea + któraś ze świetlówek o temperaturze 10KK i więcej.

Haczyk jest taki, że Kelwiny Kelwinom nierówne więc temperatura 12KK deklarowana przez producenta X da światło bardziej niebieskie niż 15KK deklarowane przez producenta Y, ale to już będziesz musiał sprawdzić organoleptycznie kupując jedną i drugą świetlówkę :)

Jedyne co Ci mogę podpowiedzieć to to, że z akwarystyki słodkowodnej pamiętam, że Sylvania Aquastar dawał bardzo przyjemne światło, więc ją obstawiałbym jako drugą. Nie będzie przynajmniej wściekle niebiesko.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę i poszedłem na kompromis, zakładam 2x35W tak jak panowałem + dokładam 2x24W - nie będzie za dużo?

35W to będą Sera Deep Sea i Sylvania Aquastar, nad 24W zastanowię się po zainstalowaniu tamtych, zobaczę jakiej barwy będzie brakować.

Dziękuję wszystkim za porady.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu tak? Jak zwiększasz to rób albo na samych 4x24w albo 3x35w, gotowce 24w czasem bywają na targowisku, miał byś gotową lampę - z tego co pamietam to kolega adamus_23_as ma kilka kompletnych belek t5 24w do odsprzedania, zagadaj na priv


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.