Skocz do zawartości
dusia

Problem z chemia

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym was prosic o pomoc w ustabilizowaniu parametrow akwarium. Od kilku miesiecy walcze z akwa 380l i niestety cos mi nie wychodzi. Byl problem z mg i ca, byl balling ale z tego co zaobserwowoalem było tak zle i tak nie dobrze. Stwierdzilem ze testy JBL nie sa najwyzszych lotow i osotani czasy kupilem saliferta. Faktycznie wyniki sa bardzo rozne i juz sam nie wiem co mam robic.

W tej chwili wyglada to tak:

Akwa 380 ok 5mc

Odpieniacz Reef Octopus

Oświetlenie 8x39W (obecnie dwie belki po 4x39W, w drodze jedna 8x39W)

Pompa obiegowa NJ4500

Pompa cyrkulacyjna JVP 202 + 102

LR 70kg

LS 27kg

Parametry z dnia dzisiejszego z godz 18.30

Ph 7,9 (jbl)

Kh 6 (jbl)

NH4 <0,1 (jbl)

NO2 0,05 (jbl)

NO3 10 (jbl) 30 (salifert) ?

PO4 0 (jbl i salifert)

Ca 450 (jbl) (salifertu nie bylo w sklepie)

Mg 1150 (jbl) 1280 (salifert)

Nie wiem juz co robic. Miekasy maja sie dobrze, ale reszta nie wyglada na zadowoloną. Zielony nalot na szybach, osoatnio pojawily sie cyjano. Mam w sumie chemi clean ale nie wiem czy nie dobije tym parametrow. Od zawsze mam problem z Mg i wysokim Ca (testy jbl). Balingiem podbijalem Kh i Mg nie ingerujac w Ca ale po takim dawkowaniu stracilem 2 korale wiec cos bylo nie tak - przestalem podawania ballinga. Ryby maja sie swietnie. Moze za duzo karmie? 4 kostki mrozonki dziennie (4 pokolce + 12 mniejszych ryb, 4 krewetki)

Nie wiem juz co robic. Chyba mam pecha cos do tego litrazu bo wczesniej w 100l nie mialam zadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim testy jbl wyrzuć i nie zaprzątaj sobie nimi głowy. Kup salifert do ca, i seachema do NO2-NO3. z resztą wpadnij do erybki żeby zrobili Ci pomiary. Jak zrobisz miarodajne testy to bedziemy wymyślać :)

Cyrkulacja słabawa, napisz czy jeszcze jakąś dodatkową metodę filtracji stosujesz i co dozujesz do akwarium..

Acha a co to za odpieniacz? model ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co chcesz od tych parametrów ,każdy 5 miesięczny system jest nie stabilny, trzymaj tak jak jest i za dużo nie kombinuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błędem było zaprzestanie Ballinga. Poza tym glony mówią co innego o Twoim PO4 i NO3 raczej także. Zbiornik jest młody a już znacznie przerybiony.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerybienie to jeden z głównych powodów na bank,jeszcze mogła by być większa cyrkulacja.Karmię 2 x 2 kostki dziennie jak Ty.Przy takim zbiorniku polecają max 2 pokolce.NO2 świadczy o nie zamkniętym cyklu azotowym.Mam prawie taki sam zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zbiorniku max 0 pokolcow, chyba ze podnieca Cie widok meczacych sie zwierzat.

Co do ballinga - lejesz go wtedy, kiedy testy mowia Ci, ze jest istotny spadek wapnia i magnezu a nie na pale.

Co 10-14 dni mozesz robic 10% podmiane wody.

Przy takim litrazu i stopniu zaawansowania ja bym sie bal przekraczac 2 kostki mrozonek plukanych na dobe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziekuje za zainteresowanie. Jak widze popełnilem troche błedów na poczatku przez co te wszytkie problemy. Jednym z wiekszych byl zakup testow JBL i na ich podstawie lanie ballinga. Dzisiaj dotarł test na Ca i o dziwo jak na JBL mialem po 460-480 to salifert pokazuje 370 :/

W tej chwili wyglada to nastepujaco:

Kh 5,5

Ca 370

Mg 1200

No3 25

Po4 0,02

Teraz sie nie dziwie ze podnoszac balingiem jedynie Mg i Kh korale nie byly zadowolone. Teraz najwazniejsze pytanie - jak przygotowac roztwor Ca/Mg (w tej chwili mialem jedynie Mg), ile proporcje? standardowe 10%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wapno + magnez

CaCl2 x 2h20 360g + MgCl x 6H2O 85g na 5L osmozy


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.