Skocz do zawartości
Hoody

Jaką pompę obiegową wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wyborem pompy obiegowej do nowego baniaczka (100x60x50wys). Waham się pomiędzy New Jet 3000 a 4500. Pompa musi podnieść wodę na wysokość około 1,5 metra i troszkę tą wodą "zamielić". Niby z charakterystyk obu pomp wynika że 3000 wystarczy, ale czy aby na pewno? Wolę zapytać bardziej doświadczonych niż zaraz wystawiać na sprzedaż. Może ktoś miał i jedną i drugą pompę w podobnym baniaku i może je jakoś porównać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda tych modeli w reku nie mialem ale moge powiedziec ze 3000l na 300l w zupelnosci wystarczy.

Pompe najlepiej umiescic pod kominem by zredukowac ilosc kolanek i skrocic droge powrotu do minimum.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem jeden i drugi model. Obecnie pracuje NJ 4500 i ta opcję bym wybrał.


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347081 Grzegorz Dyzma :

Pompe najlepiej umiescic pod kominem by zredukowac ilosc kolanek i skrocic droge powrotu do minimum.

Dokładnie tak mam zamiar zrobić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo akwarystow dobiera wydajnosc pompy obiegowej pod odpieniacz wychodzac z zalozenia ze nie ma potrzeby placenia za wyzszy model i wiekszy pobor energii skoro pompa w odpieniaczu nie jest w stanie przerobic takiej ilosci wody. Ale Jezeli planujesz dodatkowe "atrakcje" w sumpie jak np fitr do peletek, uv, czy po prostu jako dodatkowa cyrkulacje w sumpie mozna dac rozgaleznik i wtedy brac wiekszy model.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem obie w 400l, ale NJ 4500 szybko oddałem.

Aktualnie pracuje NJ3000, po dotarciu jest cicha i wydajna.

Idealny stosunek ceny do jakości.

Ja bym się nie zastanawiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy NJ 3000. Po co mielić wodę przez sump i płacić za niepotrzebną energię. Od cyrkulacji w akwa są dedykowane pompy. Chyba, że pod powrót chcesz podpiąć jakiś filterek czy reaktorek. Wtedy większa pompa wskazana.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem żeby w przyszłości dać "coś" na by-pass, ale to jeszcze nie teraz. Moze faktycznie wezme tego NJ 3000, ale piszcie swoje opinie :D niedługo powinienem jakąs fotorelacje z placu boju wrzucić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat tak się składa, że NJ-4500 to trochę inna konstrukcja niż wersje do 3000l/h włącznie, które mają regulowaną wydajność. Żre mniej niż NJ-3000 więc jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny w eksploatacji na pewno NJ-4500 wyjdzie taniej i taką Ci szczerze polecam. Dorzucisz jakiś filterek przepływowy, zasilisz UV-kę bądź inne złoże i wszystko na jednej pompie. Temat głośności był już poruszany w >> tym wątku <<.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347115 premiero :

Dorzucisz jakiś filterek przepływowy, zasilisz UV-kę bądź inne złoże i wszystko na jednej pompie. Temat głośności był już poruszany w >> tym wątku <<.

Jeśli podepniesz cokolwiek dodatkowego do pompy obiegowej to nie ma bata ale pożre więcej prądu, tym bardziej w przypadku NJ4500 która raczej ma większy pobór niż NJ3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NJ 3000 ma 55W

NJ 4500 ma 50W

Różnica żadna.

Jeżeli myślisz ,żeby podłączać coś na by-pass to zdecydowanie bierz NJ 4500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.