Skocz do zawartości
Gość Leon

Odpieniacz czy musi działać?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leonwise

Wyłączyłem odpieniacz dwa dni temu bo zaczął mi sypać milionami bąbelków do zbiornika jakby nic nie było do odpieniania.

Włączyć go ponownie czy może sobie narazie stać z boku ?

Obsada: 2 rybki, 2 krewetki, 2 ślimaki, 4 kraby, 1 miękas i 1 polip w zbiorniku 130l wody i 30kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz powinien dzialać non stop. Jaki to odpieniacz i jak długo działał zanim go wyłączyłeś?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz czasami wali bablami ale przewaznie na poczatku po uruchomieniu ,,,ja bym go nie wylaczal tylko przeczekal bable,jesli nie mina to trzeba bedzie szukac przyczyny,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Odpieniacz działał non stop w zasadzie od 3tygodnia życia zbiornika. Start był w połowie lutego.

Zanim się "dotarł" sypał bąblami przez prawie miesiąc ale nie na taką skalę jak trzy dni temu.

Odpieniacz TMC V2Skim 300 Compact Skimmer - żadna rewelka ale na moje potrzeby narazie starczy. Jeden z tutejszych wynalazków na wyspach kupiony w pośpiechu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347956 seb :

Odpieniacz powinien dzialać non stop.

Nie do konca sie zgadzam z sebem. Odpieniacz zasadniczo spelnia dwie funkcje: napowietrza wode i usuwa zanieczyszczenia organiczne. Jesli masz dobra cyrkulacje i falujaca powierzchnie wody nie musisz sie bardzo przejmowac napowietrzaniem. Jesli chodzi o oczyszczanie wody, Twoj zbiornik nie jest zbytnio obciazony ladunkiem wydalin organicznych. 30kg skaly w 130 litrach wody powinno robic robote. Mozesz wlaczac odpieniacz na kilka godzin codziennie. Oczywiscie ciagla praca odpieniacza nie jest niczym zlym jednak w przypadku wydajnych odpieniaczy moze nastapic sytuacja kiedy odpieniacz czysci wiecej niz potrzeba :clowning


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347959 leonwise :

Odpieniacz działał non stop w zasadzie od 3tygodnia życia zbiornika. Start był w połowie lutego.

Zanim się "dotarł" sypał bąblami przez prawie miesiąc ale nie na taką skalę jak trzy dni temu.

może coś wlałeś do akwarium? dodałeś nowy sprzęt bez wcześniejszego umycia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

@Tester: w domyśle o to mi chodziło. Obsada słaba więc wydawało mi się, że odpieniacz non stop nie musi śmigać.

No dobra. Przyznam bez bicia, że z ciekawości zapodałem Chemiclean na cyjano parę dni temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347968 Tester :
#347956 seb :

Odpieniacz powinien dzialać non stop.

Nie do konca sie zgadzam z sebem. Odpieniacz zasadniczo spelnia dwie funkcje: napowietrza wode i usuwa zanieczyszczenia organiczne. Jesli masz dobra cyrkulacje i falujaca powierzchnie wody nie musisz sie bardzo przejmowac napowietrzaniem. Jesli chodzi o oczyszczanie wody, Twoj zbiornik nie jest zbytnio obciazony ladunkiem wydalin organicznych. 30kg skaly w 130 litrach wody powinno robic robote. Mozesz wlaczac odpieniacz na kilka godzin codziennie. Oczywiscie ciagla praca odpieniacza nie jest niczym zlym jednak w przypadku wydajnych odpieniaczy moze nastapic sytuacja kiedy odpieniacz czysci wiecej niz potrzeba :clowning

Bezpieczniej jeśli chodzi non stop, nieporównywalnie bezpieczniej, wyobraź sobie zgon ryby w 130 litrach i wyłączony odpieniacz.

Leon, a co jest napisane na opakowaniu Chemicleanu? :waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348035 leonwise :

No dobra. Przyznam bez bicia, że z ciekawości zapodałem Chemiclean na cyjano parę dni temu.

hehe, nie ma skutków bez przyczyny.

znajdź sobie tematy na temat chemi clean i tam jest wszystko opisane co i jak, sam wczoraj czytałem :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347956 seb :Bezpieczniej jeśli chodzi non stop, nieporównywalnie bezpieczniej, wyobraź sobie zgon ryby w 130 litrach i wyłączony odpieniacz.
Odpieniek w Reefmaxie jest chimeryczny i czasem wcale nie pieni, a w tym zbiorniku ryby padają jak w każdym innym. Sam niestety również miałem (2 razy) przypadek zgonu ryby, której nie dałem rady wyciągnąć (ciężko się siłować z wężowidłem i pomponem, które zaraz się zajmują obróbką :/), a wpływ na stan zbiornika był przy tak mizernym lub nieobecnym odpienianiu w zasadzie nieodczuwalny. Dlatego nie generalizowałbym, nie każdy ma w baniaku stado wrażliwych SPSów, którym łatwo zaszkodzić. Moim zdaniem zbyt wiele rzeczy związanych z morszczyzną jest generalizowane i oceniane przez pryzmat SPSowych baniaków, a na nich świat się (na szczęście) nie kończy.

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

czytałem o chemi na forum, czytałem na ulotce, miła ekipa ze sklepu też mi podpowiedziała co i jak a ja na koniec i tak kończę po swojemu :clowning ja tak już mam, że musze palec wsadzić i się przekonać samemu nawet jak jest napisane nie ruszać:waving

Obiecuje, że wrócę do lektury o chemi.

Odpieniacz włączony i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy, w sumie racja, patrzyłem przez pryzmat spsów, jakoś tak z automatu mi wychodzi :clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie Ty pierwszy i pewnie nie ostatni :clowning Warto zawsze dopisać jaki typ zbiornika i sposób prowadzenia baniaka mniej więcej ma się na myśli (jeżeli oczywiście ma to znaczenie), wtedy temat łatwiej ocenić i zrozumieć. I dzięki temu mniej pokutuje ogólnikowych stwierdzeń typu "im większa cyrkulacja tym lepiej" itd., o rzeczach oczywistych dla doświadczonych morszczaków inni mogą nawet nie pomyśleć :waving


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.