Skocz do zawartości
mateusz86

Led DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Bardzo proszę o pomoc skompletowaniu sprzętu.Posiadam akwarium o wymiarach 60x30x35 i chciał bym trzymać w nim LPSY i SPSY.

Na pewno zakupię diody Led Cree XP-G i XP-E ale ile mam ich mieć.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę co do sprzętu to zależy jeszcze co chcesz mieć oprócz korali, co do oświetlenia na ledach to proponuje zajrzeć do mojego wątku gdzie opisywałem konstrukcję lampki złożonej z 6 led cree 3W czyli 18W na mój zbiornik 27L to wystarcza dla LPSów nie wiem jak z SPSami jedyne co bym zmienił to układ białych i niebieskich ja dałem 50/50 ale powinna być przewaga niebieskich, napisz jeszcze czy planujesz panel czy sump. Pozdrawiam Czemu zaczynasz nowy post jak napisałeś już jeden i masz tam całe akw ze sprzetem


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie 18 do 22 diod w sumie 1:1 (XP-E Białe order number 0D02 + XP-E Royal Blue bin D3 500mW/350mA ) przy zasilaniu 700mA. "Wejdź" do sklepu z diodami, np. maritex.com.pl i poczytaj dokumenty techniczne - linki do nich będą umieszczone przy ofercie z diodami. Tam rozczaj ile światła daje powyższe zestawienie (XP-E białe i XP-E RB) a ile mógłbyś uzyskać światła z białych XP-G i mocy w miliwatach z RoyalBlue przy większym prądzie. Kolejną sprawą będzie chyba danie więcej diod RB niż białych tak żeby uzyskać więcej aktyniki niż białego. Internet mówi tu o stosunku 6:4 (niebieskie do białych) :clowning, tylko trzeba je dobrze "wymieszać" na radiatorze żeby nie zrobiły się bardziej białe lub niebieskie miejsca w akwarium.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347986 mateusz86 :Na pewno zakupię diody Led Cree XP-G i XP-E ale ile mam ich mieć.

Białe XP-G 1500mA wysterowane na 1000-1200mA - 6 sztuk

RoyalBlue XP-E 1000mA wysterowane na 900mA - 6 sztuk

Nie dawaj więcej niebieskich, bo powszechna "mania" dawania więcej niebieskich dla niebieskiego jest błędna - nie chodzi bowiem o to, czy my widzimy akwarium bardziej na niebiesko, tylko ile energii z widma dociera do korali, a z Cree dociera więcej niż z T5. Nie naszym oczom ma się to podobać, tylko zwierzętom. Zbyt dużo niebieskiego widma może powodować "ucieczkę" korali. Mam taki zestaw u siebie i świecę nad 60l 75/75%. Jak przekroczyłem 80% niebieskiego, to korale zaczęły się chować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348015 Radek Ch :
#347986 mateusz86 :Na pewno zakupię diody Led Cree XP-G i XP-E ale ile mam ich mieć.

Białe XP-G 1500mA wysterowane na 1000-1200mA - 6 sztuk

RoyalBlue XP-E 1000mA wysterowane na 900mA - 6 sztuk

Nie dawaj więcej niebieskich, bo powszechna "mania" dawania więcej niebieskich dla niebieskiego jest błędna - nie chodzi bowiem o to, czy my widzimy akwarium bardziej na niebiesko, tylko ile energii z widma dociera do korali, a z Cree dociera więcej niż z T5. Nie naszym oczom ma się to podobać, tylko zwierzętom. Zbyt dużo niebieskiego widma może powodować "ucieczkę" korali. Mam taki zestaw u siebie i świecę nad 60l 75/75%. Jak przekroczyłem 80% niebieskiego, to korale zaczęły się chować...

Ale kąt padanie światła przy 12 diodach wystarczy mi na szerokość 60 cm.


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cree bez soczewki świecą dobrze w kącie około 80 stopni. Wystarczy, że je odpowiednio umieścisz na radiatorze. U mnie nad kwadratem 40x40cm, płytka z diodami ma 14x7cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348015 Radek Ch :

Nie dawaj więcej niebieskich, bo powszechna "mania" dawania więcej niebieskich dla niebieskiego jest błędna - nie chodzi bowiem o to, czy my widzimy akwarium bardziej na niebiesko, tylko ile energii z widma dociera do korali, a z Cree dociera więcej niż z T5. Nie naszym oczom ma się to podobać, tylko zwierzętom. Zbyt dużo niebieskiego widma może powodować "ucieczkę" korali.

Hej, możesz powiedzieć na czym polega ucieczka? Chętnie się dowiem czegoś nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu przestały mi się pompować/otwierać/polipować, chowały się, bo światło je "parzyło". Wziąłem słowo w cudzysłów - trudno było się domyślić, o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jak pisze Radek nie można przegiąć z niebieskim pochodzącym z royal blue. Sprawdzonym jest stosunek niebieskich do białych 6:4 i jest to chyba kompromis między potrzebami zwierząt a naszym odbiorem światła. Przy czym jest to jak podałem wcześniej przepis na diody XP-E, zarówno białe jak i niebieskie. XP-G dają więcej światła białego niż XP-E i to musisz wziąć pod uwagę.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanorafa całkowicie się z Tobą zgadzam. 6:4 daje przepiękny kolor światła - przy prądach 900:1200 jest on jakby doświetlony Fuji Purple - lekko wrzosowy.

Mam u siebie 72 RB i nigdy nic mi nie poparzyło. To kwestia przyzwyczajenia koralowców do nowego światła - tak samo jak przy zmianie żarnika HQI na nowy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wyciągając dane z kapelindra i z technicznych sheetów :clowning firmy CREE, powiedzmy że by było

12 Diod BR typu 425mW/350mA w binie D3, zasilanych prądem 900-1000mA

5.2 - dla równego rachunku 6 :) diód XP-G Cool White typu R4 (czyli te trochę słabsze 130lm/350mA), w binie np. 0D tak jak znalazłeś zasilanych prądem około 1000mA i to powinno dać to o czym piszemy magiczne 6:4 i myślę że będzie wypas.

Czyli w sumie 18 Diod.

I nie zakosztuje jakoś makabrycznie, a i tak się zwróci bo pociągnie całe lata, wymiany żarników HQI i świetlówek więcej by pochłonęły...

Do tego radiator 30(45) cm x 20cm x 5cm za 50-100zł (to jest kurcze ruletka z cenami radiatorów :waving ), dwa wiatraczki 90mm połączone szeregowo + regulator obrotów - żeby przykręcić na połowę obrotów i żeby było cicho, zasilacz 24V/4-6A za 100zł, trzy drivery (40 -60zł), puszka na to wszystko 6zł, kabelki 0,2-0,3mm max za (?), Silver thermal epoxy 50zł i śmiga ...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 12 diodek na mój baniaczek starczy na spsy.To powoli biorę się do roboty.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wegetacji starczy, do tego żeby serducho się radowało widząc jak z tygodnia na tydzień rosną to lipa...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348108 tomasz :

Do wegetacji starczy, do tego żeby serducho się radowało widząc jak z tygodnia na tydzień rosną to lipa...

Tomasz to ile bym musiał mieć żebym się radował.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady - zbiornik będzie miał 30cm głębkości wody, całe 54l i orientacyjne 36W w LED'ach, co jest wg. tego forum odpowiednikiem 72W w T5, więc powinno wystarczyć na prostsze SPS'y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radość to sie zaczyna przy 1/1. To że wystarcza żeby "prostsze spsy wg. tego forum" miały minimalne przyrosty nie znaczy że jest jakąś normą. Radek, zmajstruj sobie coś wiekszego - zobaczysz jak kolosalna jest różnica - w wybarwieniu, polipowaniu i przyrostach. Jak bedziesz niezadowolony to sprzedasz bez straty. Ja w ciągu jednego dnia sprzedałem 80W z mojego zlikwidowanego szczepkowego (50l) Michał na drugi dzień dzwonił że czapka mu spadła (a z sps-ów ma jedna sztukę - prezent ode mnie):clowning


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12+6 =18 jak napisałem :clowning

Pozdrawiam


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napiszę znowu że się z Tobą zgadzam bo koledzy pomyślą że coś chcę od Ciebie:googleye


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się poddaję... Cała moja wiedza z forum nt. diód legła w gruzach... Miało być 0,5W na litr, okazuje się, że 1W/litr diód jest lepiej. Tylko jak się to ma do tego, że ustawiając 36W u siebie na 60l sfajczyłem SPSy ustawione blisko powierzchni a LPSy się chowały po kątach (mimo kilkutygodniowej "aklimatyzacji" mocą światła)? Może w całej tej zabawie przelicznikowej trzeba brać pod uwagę głębokość zbiornika? Macie po 50-60cm głebokości, ja 35cm a kolega, który planuje - zaledwie 30...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, ja mam 400W - właściwie 430 ale świecę na 400 bo dałem trochę za małe wentylatory do chłodzenia radiatora. Sps-y sa wszeędzie - również na dnie. Ale najładniej rosną te co są na samej górze i się gają lustra. wybierzesz się na pielgrzymkę do świetej wieży - zapraszam.

PS. Do słońca nam jeszcze daleko, a najładniejsze acry rosną tam, gdzie w czasie odpływu są na powietrzu - i nic popalone nie mają.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie Tomasza bo wie co mówi :kapelusz

zamontowałem lampkę na szybko zdjąłem klapę dałem dwie deski i podłączyłem

z butów mnie wyrwało wszyscy w domu się zbiegli jakby nigdy akwaria nie widzieli

miałem 2x24 PC + 1x18 PC teraz mam 12 RB i 12 CW

dzisiaj wcisłem to wszystko pod fabryczną obudowę fotki wstawię jutro

PS mateusz86 daj 1:1 i 1W na litr zawsze możesz przykręcić


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS mateusz86 daj 1:1 i 1W na litr zawsze możesz przykręcić

Przepraszam za banalne pytanie czyli mam dać 9 RB XP-E i 9 CW XP_G.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wepnę się w ten temat dodatkowym pytaniem:

Czy decydując się na LED zostawić jakieś świetlówki?? Czy w całości TYLKO ledy??

Właśnie planuję rekonstrukcję swojej lampy i w zasadzie tylko odpowiedź na to pytanie mi zostało.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz "forumowo" czyli 0,5w/l to bez świetlówek się nie obejdzie. Jeśli dasz "tomaszowo" ok1W/l to świetlówkami tylko psujesz efekt.

Mateusz86 - zrób tak jak napisał Ci Nanorafa. 12/6 ale z wyższym prądem w białych ok1200 - 1300.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.