Skocz do zawartości
Piotrek z Pabianic

obcy przy akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Poki co morskich rybeniek jeszcze nie posiadam, ale przez dlugi czas mialem Malawi i mozna bylo zaobserwowac podobne sytuacje. Akwarium stalo w moim malenkim pokoju - tuz przy biurku, gdzie spedzalem wiele godzin i jesli ktos widzial film "Evan Wszechmodzacy" to moje podopieczne zachowywaly sie na moj widok dokladniej jak na jednej ze scen z tego filmu. Plywaly za mna przy przedniej szybie przy kazdym podejsciu i odejsciu od kompa. Jak przyszedl obcy - siedzialy w skalach i tyle ich bylo widac. Od jakis 3 lat moim Malawi zajmuje sie moj father i... tutaj niespodzianka - te same zwierzaki ktore plywaly na moj widok od lewa do prawa synchronizujac to z moim przemieszczaniem sie po pokoju - dzisiaj na moj widok - sruu w skaly.

To co jeszcze zaobserwowalem - jesli akwarium stoi w pomieszczeniu gdzie nie przebywa duzo osob, ryby sa bardziej plochliwe - jesli akwa stoi tam gdzie przemieszcza sie sporo osob z biegiem czasu ta ich plochliwosc mija. Mozna to np. zaobserwowac w zbiornikach ktore sa umieszczane jako "ozdobne" w firmach etc. Tam z reguly ryby nie reaguja na wejscie obcej osoby do pomieszczenia.

Ot takie 3 grosze do tematu - obserwacje zachowan morskich wkrotce ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ryby słodkowodne wcale nie są głupsze. Po prostu od dziesiątek jeśli nie setek pokoleń rozmnażane są w akwarium więc zagubiły już swój instynkt przetrwania. Dlatego nie reagują już na to co dzieje się "za szybą". Bo nigdy nic im nie groziło. Ryby morskie z kolei jeszcze klika miesięcy temu pływały w środowisku w którym czychało na nie wiele niebezpieczeństw, więc nauczyły się bacznie obserwować otoczenie i oceniać zagrożenie. My karmimy więc jesteśmy w przyrodzie dobroczyńcą:) To samo jest przecież np z paletkami z odłowu. Też reagują na wejście głównego karmiącego do pokoju. Podpływają do szyby dają się pogłaskać. Z czasem jak coraz więcej ryb morskich będzie rozmnażane w niewoli, niestety ale je też dopadnie sytuacja pustego tępego spojrzenia.....:(

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, od obcej osoby dosłownie nic nie wezmą, chyba ze im wrzuci na powierzchnię wody, pokarm bedzie pływał conajmniej kilka minut i ta osoba odejdzie od akwa, to skubną. Cwane bestie :) Na mój widok to prawie się biją o miejsce przy karmieniu. Mój salarias, Gienek tez jest strasznie ufny, ostatnio przy grzebaniach pływał między palcami i się gapił na mnie, jakby chciał to samo powiedzieć co Twój :thumbup:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.