Skocz do zawartości
Tester

Sukces - Azotany 0,00mg

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie,

Z duma oglaszam ze po 3-miesiecznych bojach moje azotany spadly do 1mg co uwazam wartoscia kompromisowa miedzy mna, miekkasami, a SPSami ktore chce wprowadzic. Zbijanie azotanow zaczalem od nieszczesnych w moim przypadku, kulek. Kulek ubywalo a azotanow nie. Caly czas ta magiczna wartosc 25mg. Nie powiem, czesc obsady z usmiechem przyjmowala taki wynik. A moje kulki lecialy w... kulki. Tak bylo az do zlotu w Milowce. Przed samym wyjazdem odlaczylem filtr. Zaraz po powrocie znalazlem pocieszenie w alkoholu (VSV). Tym razem, jako ze metoda duzo starsza niz kulki, postanowilem isc na wojne z porzadnym zapleczem teoretycznym. Po paru dniach wertowania internetu, artykulow i ksiazek chemicznych uznalem ze wiem jakim orezem przyjdzie mi walczyc.

W tak zwanym miedzyczasie oczywiscie wystapilo pare niespodzianek, niekoniecznie sympatycznych, ktore kazaly mi doszlifowac metode.

Dzis moge smialo powiedziec ze mimo kilku przegranych bitew, wojne wygral Testerek :) A mowili ze wodka to samo zlo :)

Nadchodzi era SPSow

Tutaj kilka ogolnych porad dla tych co dopiero zaczynaja walke z azotanami.

1 CIERPLIWOSC - w akwarystyce morskiej to w zasadzie zloty srodek na wszystko - takze na NO3. Nie da sie zbic azotanow z dnia na dzien. Zbicie z 25mg do 1mg zajelo mi rowno 3 miesiace. Moze mozna szybciej, ale pewnie zalezy to od indywidualnych warunkow panujacych w kazdym akwarium. Nie wspomne tu o wplywie gwaltownej zmiany na obsade.

2 ODPIENIACZ - oj mojemu MCE600 sie dostalo. Chlopina lecial cale 3 miechy na mokro i nie dawal sobie rady z piana. Na poczatku mokra piana wylewala sie kazda dziura, niejednokrotnie zalewajac mi szafke i dywan. Na scianie za odpieniaczem, zielone smugi splywajace niczym pawie bo libacji alkoholowej. No ale coz, jest wodka, sa pawie. Tak bylo dopoki nie przerobilem odpieniacza dodajac do kubka weza ktorym urobek splywal do wiadra. Wyobrazcie sobie ze wiadro po 25kg soli napelnialo sie przez dobe. Musialem troche przykrecic odpieniacz bo mocno wyjalawial wode. W kazdym razie dolewki musialem robic solanka i chyba zaburzylem rownowage chemiczna bo mialem inwazje cyjano. Potem, w miare jak VSV sie rowijalo piana zmienila sie na sucha. Do tej pory tak jest ze piana nie zamienia sie w ciecz i nie chce splywac do wiadra. Wylazi natomiast kazda dziura. Odpieniacz po nocy wyglada jakby kots na niego wypsikal cala pianke do golenia.

3 CYRKULACJA - koniecznie silna i tak rozlozona zeby nie bylo martwych stref. Na ten cel dokupilem dwie JVB-101. Moje miekasy mialy sztorm przez ostatnie trzy miesiace, a moja piekna rurowka na znak protestu zgolila leb lyso a'la Sinead O'connor Raz, dwa razy w tygodniu ograniczalem cyrkulacje na noc do miniumum dajac im troche odpoczac. Regularnie odmuchiwalem skale zeby nic sie w dziurach nie odkladalo.

4 FILTRACJA - ze wzgledu na "sztorm" i mnostwo plywajacego detrytusu, w sumpie zamontowalem filtr DIY ktory bardzo skutecznie zatrzymywal caly syf zawieszony w wodzie. Przy okazji zobaczylem jaki kisielek mam w sumpie wsrod skal. Ze wzgledu na brak "wolnej" pompy w sumpie "sztorm" wystepowal raz na tydzien.

5. FOSFORANY - tak, tak to nie pomylka. Dla tych co nie czytali mojego postu o VSV powtorze ze do zbicia NO3 konieczne jest PO4 - i na odwrot. U mnie jak na zlosc fosforany bliskie zeru. Jako ze samo nieplukanie mrozonek nie pomagalo zaczalem dozowac fosforany. Trzymalem je sztucznie na poziomie 0,1mg.

6 SUMIENNOSC - to chyba zrozumiale ze do kazdej metody potrzebna jest systematycznosc. Dokladne dozowanie, rano i wieczorem, prowadzenie obserwacji i szybkie reagowanie. Ot cala filozofia.

Powodzenia

PS

W tytule przewrotnie napisalem "0,00mg" zeby bardziej przyciagal :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...No,Tester,moje gratulacje,jednak sie da...Twoj styl pisania tego posta swiadczy o dumie z osiagnietego sukcesu i tak byc powinno...sukcesy w morszczyznie powoduja ze chce sie mocniej zyc...Post ten jest tez dobrym materialem dla nowicjuszy...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy w gronie zagorzalych alkoholikow :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ! brawo! mam ten sam problem ,pięć Twoich punktów realizuje ale co do pt 5 to nie daje rady ! Po4 ciągle zero.Moge wiedzieć czym podnosiłeś Po4 ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uwierzysz ale PEPSI. Uznalem ze skoro to czysty kwas ortofosforowy plus cukier i wyciag z orzechow cola to nic tylko lac :) Jednak byla to metoda skrajnie experymentalna poprzedzona licznymi testami i obliczeniami. Nie pamietam proporcji robilem mieszanke Coli z wodka i to dozowalem. Wada - strzykawka sie strasznie kleila :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fikolkiem ?

Pisz proporcje !:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester ! ratuj ! ile lać tej coli?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lalem prze jakies 3-4 tygodnie i w koncu zaprzestalem tej metody. Niby dzialala, niby korale super, ale jakos stracilem przekonanie do metody. Glownym powodem byl fakt ze Dioda przestala mi sie otwierac. Prawie jestem pewien ze to nie PEPSI byla powodem, ale "prawie robi roznice". Jak powiedzialem to byl raczej eksperyment ktory na krotka mete okazal sie sukcesem. Nie mam jednak absolutnie pojecia jakie konsekwencje mialo by to przez dluzszy czas.

Tak na szybko, jesli nie macie dostepu do NaH2PO4 (dwuwodorofosforan sodu) ktory jest jakby najlepszym rozwiazaniem, mam w zanadrzu jeszcze dwa inne ogolniedostepne zrodla fosforanow.

1 - Wegiel aktywny - jak wiadomo gorszej jakosci wegiel aktywny nie jest oczyszczany z PO4 ktore powstaje w procesie tworzenai wegla aktywnego. Nie jestem pewien co tam jeszcze moze byc oprocz PO4 ale pewnie kadmu nie ma:D.

Przepis:

Zalac wrzacym RODi wegiel aktywny poczekc do ostudzenia i voila.

2 - Mrozona artemia - to chyba najlepsze zrodelko PO4. Sam sprawdzalem - Hanka zamknela licznik :) Ze wzgledu na fakt ze i tak podajemy mrozonki wiec nie ma sie o co bac. Trzeba jednak nieco zatezyc te fosforany, zeby znow azotanow nie podniesc.

Przepis:

Bierzemy powiedzmy 15 kostek (to jest wartosc dowolna, wynika z wielkosci akwa i ze zdrowego rozsadku) Zalewamy RODi i dobrze mieszamy. Nastepnie odfiltrowywujemy przez mozliwie gesta bibule filtracyjna np od ekspresu do kawy. Czynnosc mozna powtorzyc kilkakrotnie. Nastepnie trzaba zagotowac roztwor zeby zabic zycie - dobrze tez troche odparowac wody zeby podniesc stezenie. Taki roztwor raczej nalezy przechowywac w lodowce ze wzgledu na obecnosc materii organicznej. Artemie ktora w ten sposob uzyskalismy mozna zamrozic i hejka. (tak wiem podobno nie powinno sie ponownie zamrazac raz rozmrozonych produktow spozywczych )

Z chemiczno-biologicznego punktu widzenia druga metoda wydaje sie byc duzo lepsza. Jesli chodzi o dozowanie to juz sprawa na innego posta

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale ile lałeś tej pepsi ? tak plus minus ! szklanke na 100 litrów czy 1 ml na 100 lirrów wody ? bo te dodatkowe żródła Po4 nic nie dają-węgoel za mało po4 a jak walne 15 kostek artemi to Po4 podskoczy ale tylko na 1 no może 2 godz a potem zero !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Panie Tester - gratki za sukces i za podzielenie się tą wiedzą :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi- przeciez mozesz spokojnie, jak juz pisalismy, podniesc PO4 NaH2Po4. Masz jakies uprzedzenia ? Nie ma mozliwosci, zeby to nie pomoglo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam PO4 NaH2Po4 za to mam dostęp do coca-coli a nawet coca-coli z wódką:) dlatego tak upierdliwie pytam!Nawet w tej chwili aplikuje tą miesznke ... z tym że doustnie:googleye


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.