Skocz do zawartości
Lysy1978

Jaki ODPIENIACZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam akwarium 450l ale nie posiadam sumpa,moje pytanie nastepujace,jakiego uzyc najlepiej odpieniacza zewnetrznego????

Prosze jakies podpowiedzi.Dziekuje Pozdrawiam Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki litrarz bez sumpa? jak to sie stalo? co pieni teraz?

Jezeli jeszcze nie zalales to projektuj bo z takim baniakiem bez sumpa akwarim morskie sie nie obejdzie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie akwarium odkupilem,jeszcze nie dziala dopiero zalane woda i sola.a jesli chodzi o sumpa to nie mam nawet miejsca pod akwarium.mam filter ktory słuzyl poprzedniemu włascicielowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam filter FLUVAL FX5,Wszystko inne,Tylko brakuje Mi odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubel nie nadaje sie do morskiego. Bedzie produkowal azotany i fosforany. Filtracja w akwarim morskim wyglada zupelnie inaczej niz w tropikalnym.Co to znaczy ze nie masz miejsca pod akwarium?

Polecam dzial dla nowicjuszy czeka Cie dluga ale przyjemna lektura.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak dokładnie,brak miejsca.nie jestem w stanie nigdzie tego postawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak akwarium stoi na konstrukcji nieprzystosowanej do posiadania sumpa to czeka Cie jej wymiana. Glowa muru nie przebijesz.

Chcesz zrobic eksperyment zeby przekonac sie o czym przekonali sie inni? Przy takim litrarzu nie wyobrazam sobie braku sumpa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki.dzieki.tylko ja mieszkam w zacofanym kraju jakim jest Irlandia,tutaj nie idzie nic zrobic ani kupic,ale jesli bede musial to bede szukał nie mam inego wyjscia.Moze masz jakies linki jak zrobic cała instalacje razem z sumpem???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety morszczyzna nie jest dla wygodnych.

Wszystko znajdziesz w dzialach "Dla nowicjuszy" i "Nasze Akwaria"

Milej nocki:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan
#350372 Lysy1978 :

oki.dzieki.tylko ja mieszkam w zacofanym kraju jakim jest Irlandia,tutaj nie idzie nic zrobić ani kupić

Mów mi jeszcze, ja mam z Irlandii tylko szkło, a tak to skała z Polski, sól z Polski, statecznik i świetlówki z Polski, filtr RO z Polski, odpieniacz z UK, cała reszta łącznie z grzałką i termometrem z Polski :)

Nie chcę Cię ranić, ale problemy o których wspomniałeś dotyczą też zwierząt. Ja mam obcykane wszystkie akwarystyczne w stolicy i tutaj raz na chiński rok przyjadą Błazny, ze trzy gatunki miękasów, ślimaki turbo, jak się cud zdarzy to jakieś inne rybki, ale często po jednej sztuce i kolesie nawet nie znają ich nazw.

A nawet z tym bujają się miesiącami zanim sprzedadzą, przeważnie zwierzęta morskie giną w sklepie, od 2 lat obserwuję jak zanikają działy morskie we wszystkich zoologach w okolicy.

Zresztą ze słodkowodną jest niewiele lepiej, więc jak nie masz jakiegoś wypasionego sklepu w Wexford to nastaw się, że po życie będziesz musiał jechać do Dublina, albo do Belfastu, a potem cisnąć 200km/h po M1 do domu zanim się udusi :banghead

Tutaj kraj pasterzy owiec, słabo zaludniony, a akwarystów mało :)

Jak nie wiesz co i jak z sumpem to się nie zabieraj za morszczaka, poznaj podstawy o chemii wody i parametrach, poczytaj fora, kup książki i dopiero jak się przez to przegryziesz to zakładaj akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Lysy - bierz się za lekturę bo będziesz żałować. Nie wiesz nawet w co się ładujesz - Grzegorz dobrze mówi żeby zacząć rozglądać się za sumpem. Nie musi być koniecznie w szafce pod akwa. Niektórzy stawiają sump obok poniżej głównego zbiornika.

Jak szukasz tańszego sprzętu to z drugiej ręki tutaj:

http://www.irishfishforum.com/viewforum.php?f=14

kapitan - zamawiać można samemu z mailordercorals.com - sprawdzona firma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam wszystko co jest potrzebne oprocz sumpa,Zywa skal,zywy piasek,lampe,falowniki,Odwrócona osmoza,sterylizator UV-C,testy do wody.Ja jestem na etapie czytania i przygotowywania wszystkiego.Zabieram sie do przerobienia szafki,sumpa tez zrobie,najgorsze gdzie i jak wyciac otwory w akwarium w Irlandii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może trochę obronię kolegę, a może bardziej brak sumpa.

Przez rok czasu prowadziłem baniak bez sumpa, z odpieniaczem wewnętrznym. I powiem, że da się to ogarnąc jak najbardziej. Wszystko zależy od tego, co kolega zamierza hodować. Mój odpieniacz nie był górnych lotów, bo to był tylko Turboflotor I 400, ale mimo to pociągnął akwarium z obsadą LPS+miękkie+2 duże pokolce, chełmon i 10 mniejszych ryb. Odpieniacz zajmował tyle miejsca, co przeciętny komin. Nie umniejszam sumpowi, bo jakiś miesiąc temu sam dołożyłem go do zbiornika, ale nie brakowało mi go ani przez chwilę, dopóki nie zacząłem "rozbudowywać" aparatury (filtry przepływowe, uv-c, profliux z sondami, czujniki dolewki itp.). Wtedy nadszedł czas, kiedy dalsze prace bezsprzecznie wymagały sumpa. Lysy1978, jak nie masz gdzie wiercić otworów, to zajrzyj do >> tego << tematu, a zobaczysz, że wcale nie trzeba. Może estetyka trochę na tym traci, ale wolę to niż niepewną rękę która będzie robiła otwór w dnie. Sam korzystam z tego rozwiązania.

Jeśli nie będziesz posiadał sumpa, to będziesz ograniczony co do wyboru odpieniacza, cały sprzęt typu grzałki, dolewki itp., będzie musiał się znajdować w baniaku, co też pogarsza estetykę. To niewątpliwie wady jego braku. W dobrze rozplanowanym sumpie zrobisz sobie refugium, wrzucisz dodatkową skałę co wzmocni filtrację. Zwłaszcza przy większym zbiorniku jak Twój, od razu bym stawiał sumpa, natomiast zaznaczam, że da się prowadzić duże akwaria i bez niego.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie.Pytanie czy takie wymiary sumpa wystarcza do 450l

90x35x40 z trzema komorami???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpa musisz planować pod odpieniacz (wymiary komory i poziom wody), wydatek pompy obiegowej (przy dużym lepiej mieć szerokie przegrody) no i oczywiście policzyć, czy przyjmie całą wodę z baniaka w przypadku braku prądu (a to będzie zależało od spiętrzenia wody na grzebieniu).


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90x35x40 wystarczy


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.