Skocz do zawartości
Szczepan

Pytania "potencjalnego" Reefmax'a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem bliski założenia akwarium morskiego wcześniej miałem słodkowodne. Przeczytałem większość topików z działów dla początkujących oraz o Reefmax'ach, ale chciałbym aby ktoś doświadczony skomentował moje wybory. Planuję na początek : korale miękkie + czyścicieli + ok.5 żywotnych rybek (oczywiście po dojrzewaniu). Akwarium to Reefmax - wiem o zaletach i wadach ale przeważyła opinia "siły wyższej" (żona+córka) - "może być - jest ładny" :) i tu nie ma już co dyskutować. Proszę tylko o skomentowanie takich wyborów:

1. Cyrkulatory: 2x Hydor Koralia Nano Evolution 1600 - będzie OK?

2. Sól: Tropic Marin Bio-Actif. Podobno to dobra sól - ale bogata i na początek "za bogata". Z drugiej strony jak już "posolę" to nie chciałbym zmieniać z obawy przed niespodziankami. Czytałem sporo artykułów na temat soli - ale są one z przed roku i wcześniejsze - może coś się zmieniło? Doradźcie proszę najlepszą obecnie sól (bez względu na cenę).

3. Już się pogubiłem jeżeli chodzi o dodanie piachu. Zdania są strasznie podzielone. Czy takie postępowanie będzie słuszne: Najpierw skała - cyrkulacja na nią i tak przez miesiąc - czyszcząc co jakiś czas podłoże. Następnie piach. Czy może poczekać do końca okresu dojrzewania? To rozwiązanie byłoby chyba najlepsze - tylko obawiam się o kolejne dojrzewanie po dodaniu piachu. Co doradzilibyście "nowemu"?

4. Planuję od razu zakup New Jet 1200. Czy orientuje się ktoś jaką wysokość podnoszenia ma oryginalna pompa od RM? Zastanawiam się czy dałoby się ją wykorzystać do automatycznej dolewki?

5. Jaki wykorzystujecie zestaw czyszczący w RM? Czyścik magnetyczny? Odmulacz? Szczypce? - Co jest potrzebne?

6. Kiedy zamienić elementy pierwszej przegrody w filtracji? Zamierzam wykorzystywać skałę, Purigen i Chemi Pure (z przeczytanych artykułów wywnioskowałem, że to chyba optymalny zestaw). Myślę że podczas dojrzewania będzie sporo "syfku" a dojrzewanie i tak musi się odbyć - więc nie wiem czy jest sens wcześniej zamieniać wkłady? Jakie opakowania tych specyfików kupić? Ile wchodzi "na raz" do koszyczka RM?

7. Strasznie chciałbym zachować czystość w akwarium. Czytałem o Vodka Method czy VSV (wiem, że trochę za wcześnie na ich stosowanie - ale lepiej być zorientowanym), oglądałem również akwaria osób wykorzystujących te metody i są faktycznie czyste. Jakie środki wg was najbardziej pomagają w zachowaniu czystości - poza dobrym odpieniaczem?

Bardzo liczę na Waszą pomoc, przepraszam jeśli są już na forum odpowiedzi na te pytania, a ja ich nie znalazłem.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą, sam dopiero zaczynam.

Jeżeli ktoś zauważy błędy w mojej podpowiedzi to proszę nie krzyczeć tylko wytłumaczyć.

Ja zacząłem od skały i piachu od razu, bo z tego co wiem jak zrobisz inaczej zacznie się dojrzewanie od nowa.

Wodę najlepiej napisać na forum prośbę o wodę z podmiany, o ile wiem to najlepszy sposób.

Na początek i tutaj nie wiem czy dobrze, ja wywaliłem biobale i w to miejsce i uzupełniłem koszyki resztkami żywej skały.

To na tyle na początek. U mnie po tygodniu coś się zaczęło dziać i nawet nie wiem co :)

Może to dojrzewanie akwarium :)

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#350674 Szczepan :

1. Cyrkulatory: 2x Hydor Koralia Nano Evolution 1600 - będzie OK?

Cyrkulacja zalezy od ilosci i ustawienia skały u mnie pracuja 2 x po 1500 i wystarcza a skały mam sporo wrzuconej.

http://img856.imageshack.us/img856/765/imgp7391.jpg

#350674 Szczepan :

2. Sól: Tropic Marin Bio-Actif. Podobno to dobra sól - ale bogata i na początek "za bogata". Z drugiej strony jak już "posolę" to nie chciałbym zmieniać z obawy przed niespodziankami. Czytałem sporo artykułów na temat soli - ale są one z przed roku i wcześniejsze - może coś się zmieniło? Doradźcie proszę najlepszą obecnie sól (bez względu na cenę).

Na poczatku uboga sól, pozniej po dojrzewaniu przy podmiankach bedziesz lal wode na lepszej. W ten sposob unikniesz plag. Nie rob tego bledu i nie startuj na bogatej bo pozniej tylko klopoty - wiem z autopsji :)

A najlepiej zastartowac z woda z podmianki z działąjacego zbiornika, to powinno ułatwic dojrzewanie.

#350674 Szczepan :

3. Już się pogubiłem jeżeli chodzi o dodanie piachu. Zdania są strasznie podzielone. Czy takie postępowanie będzie słuszne: Najpierw skała - cyrkulacja na nią i tak przez miesiąc - czyszcząc co jakiś czas podłoże. Następnie piach. Czy może poczekać do końca okresu dojrzewania? To rozwiązanie byłoby chyba najlepsze - tylko obawiam się o kolejne dojrzewanie po dodaniu piachu. Co doradzilibyście "nowemu"?

Najpierw skała, a jak sie oczysci to piasek, pamietac musisz ze piasek tez musi dojrzec i musza sie w nim odpowiednio bakterie namnozyc wiec jak wsypiesz piasek "po dojrzeniu skały" jest ryzyko ze bedziesz mial jeszcze dojrzewanie spowodowane piachem :)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi - wszystkie są cenne. Co do piachu - to postąpie zgodnie z Waszymi radami - dzięki, co zaś się tyczy soli - napiszcie proszę jaką sól sugerujecie na początek a jaką do wykorzystania przy dojrzałym zbiorniku (konkretnie firmy). Prosiłbym również o podpowiedzi dotyczące pozostałych pytań.

Z góry - dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek Reef Crystals.

Ad. 6 :

od razu na początku wyrzuć bioballe i watę [chyba,że będziesz ją czyścił co kilka dni]. Zastąp je Purigenem [100ml] oraz chemipurem [11oz].

Ad. 7

na początku wódkę sobie daruj, daj baniakowi dojrzeć i dopiero po jakimś czasie zacznij się bawić w takie rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1.

Ja mam Koralię nano 1600 i Tunze 6025

Wydaje mi się, że dwie koralie mogą być za słabe

Ad 2.

Co do soli, to ja startowałem na Preisie i było OK.

Z Tropic Marin Bio-Actif bym nie ryzykował na etapie dojrzewania.

Ad 3.

Ja wsypałem piach od razu po ułożeniu skały, ale miałem żywą skałę odgazowaną, z działającego zbiornika. W takim przypadku nie ma co przedłużać okresu dojrzewania. W reefmaxie nie potrzeba dużej ilości skały, można zapłacić drożej za odgazowaną, dlatego to rozwiązanie polecam.

Jeśli zdecydujesz się na skałę z frachtu, to właściwszy będzie sposób, o którym napisałeś w poście

Ad 4.

Bardzo dobry pomysł z wymianą pompy. Oryginalna pompa przyda Ci się do mieszania solanki na podmiany. Do automatycznej dolewki raczej się nie nada. Lepiej kupić dedykowaną pompę w zestawie np. AquaTrend. Można też podłączyć do dolewki zawór elektromagnetyczny i dolewać wodę bezpośrednio z filtra RO+DI (u mnie działa to bezawaryjnie prawie rok.) Generalnie - automatyczna dolewka to pierwsze usprawnienie, które tak naprawdę jest potrzebne w ReefMaksie.

Ad5.

Czyścik magnetyczny to podstawa. Bardzo przyda Ci się taki, do którego będziesz mógł potem dokupić uchwyt na ostrze do skrobania glonów wapiennych np modele JBL-a

Ad6.

W pierwszej komorze - biobale do wywalenia od razu, jak piszą koledzy. Zamiast tego - pokruszona żywa skała.

Górny koszyk możesz wykorzystać do zamontowania czujników automatycznej dolewki.

Natomiast absolutnie nie wywalaj patyków z watoliną. Chronią przed przedostawaniem się bąbelków z odpieniacza do zbiornika. Ja wymieniam je co parę miesięcy (koszt wymiany naprawdę niewielki) i przez prawie 2 lata nie zauważyłem by w jakiś istotny sposób pogarszały parametry wody w zbiorniku (NO3).

Purigen i Chemipure - możesz włożyć do 3 komory - pod patykami. Mam to u siebie, ale co do ich skuteczności jestem coraz bardziej sceptyczny. Szczególnie Purigen-u. Żywa skała - to podstawa.

Ad7

Wódeczka na razie tylko doustnie :)


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon68 dzięki za wyczerpujący temat post - konkretnie i na temat. Co do wódeczki - to może kiedyś zdaży się okazja, żeby wspólnie zastosować Twoją radę :) Poza tym odnośnie pkt.7 - wiem, że na VSV itp. jest dużo za wczyśnie - pytałem tylko o inne wasze sposoby na czystość w akwarium (szczególnie glony). Zadaję sobie sprawę, że podczas dojrzewania plagi mnie nie ominą - ale po zakończeniu cyklu chciałbym dobrze wystartować - odpowiednio wyposażony w sprzęt i specyfiki :)

Odnośnie dolewki - też zamierzam zakupić sprzęt dr_Witt'a, ale niestety nie będę miał możliwości podłączenia go pod RO/DI, więc pewnie będzie to zwykła dolewka z czasowym opóźnieniem i dodatkowym czujnikiem. Skoro odradzasz pompkę RM - to czytałem, że koledzy wykorzystują Aquarium Systems Maxi-Jet 750 - może się skuszę :)

Pozdrawiam serdecznie i dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepan,

Nie za maco :)

Trzymam kciuki za pomyślny i bezplagowy start Twojego Reefmaxa

Jak już pewnie przeczytałeś na forum, metoda na ograniczanie przyrostu glonów zielonych jest prosta:

Niskie poziomy NO3 i PO4 i kH powyżej 8 oraz coś w akwarium, co wcina na bieżąco wszystko to, czemu uda się mimo wszystko wyrosnąć. U mnie w tej roli sprawdzają się doskonale ślimaki turbo, trzy malutkie krabiki pustelniki i mały ślizg Ecsenius stigmatura.

Natomiast jak taki stan parametrów wody utrzymać - to już oddzielne zagadnienie.

ReefMax ma swoje ograniczenia, i metoda VSV wydaje się w tym przypadku najprostsza do zastosowania. Sam ją wykorzystuję i jestem bardzo zadowolony. Dozuję też u siebie roztwory ballinga, więc do podawania VSV wykorzystuję jedną z pomp perystaltycznych. Ponieważ minimalna dawka mojej pompy to 2ml na dobę, muszę swój roztwór VSV rozcieńczać wodą RO, żeby nie przesadzić z tym alkoholem (choć jak wiadomo, umiarkowane picie alkoholu, nawet w dużych ilościach jest bardzo korzystne dla zdrowia!)

Na razie odpalaj zbiornik, niech się ustabilizuje i dojrzeje. Potem pomyśl o automatycznej dolewce. Jak już opanujesz swój zbiornik na tyle, że będziesz w stanie utrzymać stabilne zasolenie i poziomy kH, Ca i Mg można zacząć myśleć o VSV.

Ale z mojego doświadczenia, po zakończeniu dojrzewania, które trwało dosłownie parę tygodni NO3 spadło prawie do zera i nie było co zbijać.

Dopiero jak stopniowo wzrosła populacja ryb, korali i częstotliwość karmienia - podniosło się NO3 i PO4 i można było zacząć myśleć o VSV.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ja tez jestem nowicjuszem w tych sprawach

ale dolewke mam zamontowana tak jak na zdjeciu

dzieki temu zostawilem filtr zraszany i wszystkie koszyki

co prawda nie obylo sie bez przerubek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, znowu wypłynęła na forum sprawa wadliwej grzałki w RM. Po postach nowych użytkowników zestawu nie zaobserwowałem aby w momencie wstępnej konfiguracji RM pojawiał się trend wymiany tego podzespołu. Czy uważacie, że niepokojące sygnały o wadliwych grzałkach - to tylko sporadyczne sytuacje, czy jednak warto od razu zakupić bezpieczniejszy sprzęt? Jaką grzałkę polecacie (ze względu na bezpieczeństwo, parametry i rozmiary pasujące od RM)?

Dzięki koledzy za dotychczasowe podpowiedzi - pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#352500 Szczepan :

Witam, znowu wypłynęła na forum sprawa wadliwej grzałki w RM. Po postach nowych użytkowników zestawu nie zaobserwowałem aby w momencie wstępnej konfiguracji RM pojawiał się trend wymiany tego podzespołu. Czy uważacie, że niepokojące sygnały o wadliwych grzałkach - to tylko sporadyczne sytuacje, czy jednak warto od razu zakupić bezpieczniejszy sprzęt? Jaką grzałkę polecacie (ze względu na bezpieczeństwo, parametry i rozmiary pasujące od RM)?

Dzięki koledzy za dotychczasowe podpowiedzi - pozdrawiam

przed chwila przeczytałeś gołą ankiete czekajaca na opinie, wiec uzbrój sie w cierpliwosc i poczekaj na odpowiedzi, a nie rozdzielaj dyskusji, ktora w dwóch miejscach bedzie mniej miarodajna.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie: zadałem pytanie (9:18 ) zanim zrobiłeś ankietę (9:52) - jestem cierpliwy, ale też uważny i nie ośmieliłbym się kogoś krytykować - wcześniej nie sprawdzając. Swoją drogą - dobry pomysł z tą ankietą. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwracam honor. kolejny dowód, że grzałka aquaela nie tylko mnie daje sie we znaki :baby Najlepsze pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tytuł wątku się zdezaktualizował – nie jestem już „potencjalnym” posiadaczem ale posiadaczem :D . Dwa dni temu wreszcie odpaliłem swoje szkiełko. Niedługo jak się wszystko unormuje – opiszę dokładniej mojego reefmaxa w osobnym wątku, ale teraz mam pytanie: zauważyłem, że przelewa się woda z 3 komory (wąskiej) górą do 4 oraz do akwarium – generalnie woda powinna do 4 komory wpływać dołem. W dodatku grzebienie przelewowe pokryte są bąblami powietrza a w akwarium widać bardzo drobne pęcherzyki powietrza – taki pyłek. Co może być przyczyną zaburzonego obiegu? Nadmienię, że sprzęt w panelu filtracyjnym – to praktycznie „fabryka” – poza pierwszą komorą gdzie zamiast biokulek jest skała.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepan,

Musisz sprawdzić, czy nic Ci nie blokuje przepływu dołem do 4 komory ( z patykami)

A jak wyjmiesz uchwyt z patykami to co się dzieje?

Jeśli w tym momencie woda zacznie płynąć przez 4 komorę to znaczy, że to z nimi jest jakiś problem.

Bąbelki powietrza w akwarium znikną, jak przywrócisz prawidłowy obieg

Pisałem już wcześniej o roli "patyków", kurde, fajnie jest mieć rację :)

PS. A propos grzałki, w chwili gdy już wlożysz do akwarium jakiegoś wrazliwego na skoki temperatury zwierzaka, bezwzględnie pomyśl o wymianie grzałki na model sterowany elektroniczne tj. Aquael - Neo Heater, najlepiej o tej samej mocy, jak grzałka dotychczasowa. Za dużo było przypadków z blokowaniem się termostatu w fabrycznej grzałce, żeby ryzykować (sam to przeszedłem, miałem kupę szczęścia, że zauważyłem w porę co się dzieje)

"Neo heatera" mam od ponad roku, działa bez problemów, utrzymuje stałą temperaturę z dokładnością do 1 °C i co najważniejsze - mieści się w 3 komorze, bo ma takie same wymiary jak stara grzałka.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Szymon,

teraz jestem w pracy więc nie sprawdzę - ale jak zalewałem to nic nie blokowało. W trzeciej komorze jest grzałka i przechodzi przez nią kabel od termometru. Nic nie powinno aż tak blokować, żeby zaburzać obieg - ale sprawdzę jak wrócę. Przy normalnym obiegu jaka powinna być wysokość poziomu wody od brzegu trzeciej komory (mniej więcej)?

Pozdrawiam i dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nowego szkiełka :-)

Co do Patyków z fizeliną: rzeczywiście po próbie usunięcia miałem w baniaczku sporo bąbli powietrza. Patyki wróciły więc na swoje miejsce. Przydały się też w jeszcze jednej okoliczności: mianowicie po zasypaniu podłoża miałem w akwa straszne mleko. Część pyłu osiadła z czasem na fizelinie, później wystarczyło wyjąc patyki i przepłukać w czystej RO. Jak nowe... a akwa z krystalicznie czystą wodą.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki twistman,

tylko, że ja nic tam nie kombinowałem w czwartej komorze. Jeszcze nie zasypywałem piachu - w akwarium jest tylko skała. Po zasypaniu przepłuczę je tak jak radzisz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepan,

Jeśli chodzi o wysokość w 3 komorze - to musi być taka, aby woda nie przelewała się górą do 4-tej i tyle.

U mnie jest równo z górną krawędzią przegrody od strony patyków.

Jeśli przepływ nie jest zdławiony na wylocie z 4 komory, to wszystko powinno być OK.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy masz przepływ przez patyki. Nie chce mi się wierzyć, że mogły się zamulić, ale może, jak masz skałe z frachtu, to może to jest przyczyną?

Pompę obiegową masz oryginalną czy wymieniłeś na New Jeta?


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzam wszystko jeszcze raz jak wrócę do domu.

Skałę mam odgazowaną ze sklepu - nawet bardzo się z niej nie sypie - choć cyrkulatory na nią dmuchają, więc zapchanie patyków raczej odpada (ale i tak je wypłuczę w RO/DI). New Jet już kupiony ale jeszcze nie zamontowany - zobaczę jak chodzi reefmax'owy, żebym miał porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz poziom w pierwszej komorze? Odpieniek jest osadzony do końca nakrawędziach szyb panelu, nie blokuje go np. kabel?

Kupując nową grzałkę (polecam) nie musisz pozostawać przy Aquaelu, możesz kupić dowolny inny model i umieścić w 4-tej komorze.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej komorze lustro wody jest ok. 1 cm pod zraszaczem (jak jest niżej to za bardzo słychać pluski) - ale czytasz w moich myślach :) właśnie po pracy pojadę kupić grzebień przepływowy i zdejmę zraszacz. Mam zamontować dolewkę więc i tak będę musiał to zrobić, a wtedy obniżę poziom wody - mam nadzeję, że wreszcie dostroję mojego reefmaxa. Odpieniek siedzi dobrze (wczoraj sprawdzałem). Co do grzałki - oczywiście zakupię jak radzicie.

Dzięki - pozdrawiam.

Mam pytanie odnośnie dolewki automatycznej Dr_Witt'a. Czujniki w dolewce są umieszczone na kawałku poskręcanego plastiku. Jasnym jest, że trzeba je zamontować inaczej. Widziałem zdjęcia czujników innych firm zamontowane na podwójnych przyssawkach, wtedy nie ma problemu - ale jakie rozwiązania preferujecie w urządzeniu Dr_Witt'a w Reefmax'ie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zamontujesz automatyczną dolewkę to spokojnie możesz zostać przy zraszaczu.

Wystarczy czujniki poziomu wody ustawić wystarczająco wysoko i zapominasz nawet o szmerze wody :)

Jeżeli chodzi o Dr_Witt'a niestety ci nie pomogę ponieważ mom inną dolewkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.