Skocz do zawartości
Tweety8888

makro skrawek tego ci jest piekne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam parę miesięcy temu założyłem nie wielka solankę muszę się przyznać ze założyłem ja bez żadnego przygotowania i wiedzy na ten temat. po prostu kopiłem akwa, skale, piasek po czym całość zalałem woda. po tygodniu wpuściłem pierwsze kraby po następnym 2 błazenki i tak co jakiś czas coś było dokupywane. Aż do dnia kiedy zdechł mi blue chest gooby, rozgwiazda, blue tank. trochę się zdenerwowałem bo rybki nie były tanie i postanowiłem jakoś to ogarnąć. przywróciłem parametry wody do normalności ale mam problem z po4 waha się w granicach 0.25-0.5 i nie wiem czy to jest aż taka mocna tragedia czy nie jest tak złe? mam jeszcze 2 pytania i proszę o pomoc.

1. co jakiś czas pojawiają się na skale i na piasku czerwono bordowe algi nie wiem co to jest ale pojawią się nagle i jest tego mnóstwo a po jakimś czasie zanikają w aigu 3,4 dni. co to oznacza

2. jakiś czas temu zaginęły mi zielone algi (tak mi się wydaje że to są algi, wygląda to trochę jak trawa. Takie coś włoskowate) co to w ogóle jest? Jak zaginęły to się bardzo z tego powodu ucieszyłem, ale klops od 3 dni zauważyłem że z powrotem się pojawiają.

Proszę o jakąś podpowiedz jak zahamować rozrost tych alg. Dzięki i pozdrawiam


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost alg zahamujesz przywracajac parametry do porzadku. Obecne PO4 to zdecydowanie za duzo. Na to dobry jest absorber. Na NO3 dopasowany do pojemnosci odpieniacz, nie zbyt duza obsada i umiarkowane karmienie. Pokolce odpusc nie tylko ze wzgledu na zbyt maly litrarz, ale na ich przemiane materii.

No i goraca zapraszam do dzialu dla nowicjuszy bo duzo jest do nadrobienia.

Witamy na forum:waving

EDIT. Czy masz filtr odwroconej osmozy z wkladem na zywice?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o jaka szybka odpowiedz.

sęk w tym, że nie mam odpieniacza, ale na dniach chce jakiś zakupic. nie mam sumpa wiec jakis wewnetrzny kupie, i mam pytanie czy takie wewnetrzne odpieniacze sa ok czy lipa? nie no to ze kranowki lac nie mozna to wiem, az tak ze mna zle nie jest :) wode kupuje gotowa ze sklepu. znaczy sie mam zapomiec o blue tank?


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na pytanie co u ciebie robi za filtracje. Jezeli zasobnosc kieszeni Ci pozwala rozejrzyj sie za odpieniaczem Deltec MCE600 lub MCE500. To odpieniacze zewnetrzne i napewno poradza sobie z litrarzem. Poki co skieruj jedna z pomp cyrkulacyjnych na powierzchcnie wody by poprawic wymiane gazowa.

Tak, zapomnij o blue tangu i innych rybach z tej rodziny. Nie martw sie bo jest wiele rownie pieknych ryb, bardziej odpoewiednich na Twoja pojemnosc akwarium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr ro + di testy ph, kh, ca, mg no3 i może prodibio biodigest węgiel absorbery na po4 jaka sól, jak brak odpieniacza to nie dziwne że obsada zdycha to w skrócie chyba że masz reszta dział nowicjuszy zapraszamy do lektury jak ogarniesz VsV na koniec ciekawa metoda filtracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wczoraj robilem podmianke wody i skierowalem jedna pompe ku gorze. no ok ale jak kupie odpieniacz zewnetrzny to jak go podlacze nie majac sumpa?


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a cos takiego jak filtr kaskadowy z wbudowanym odpieniaczem jest ok?


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do twojego akwa to musi być coś porządnego to 180l to nie przelewki a skały co tak mało 10% to minimum a taką cyrkulację to ja mam w 70l, dodaj jeszcze jedną jvp-101 lub lepszej firmy pompę a u ciebie odpieniacz HOB a do sampa sam dojdziesz porostu odpieniacz jest wrażliwy na spadki poziomu wody co skutkuje problemami z regulacją miana mokra sucha

ps do małych akwa tak do większych już nie bardzo ale to moje zdanie niech się lepiej obeznani w temacie wypowiedzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze jedno pytanie. Wlewam co dziennie nano plankton (25mil) czy to on moze miec cos wspolnego ze wzrostem po4?


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#351237 Tweety8888 :

A mam jeszcze jedno pytanie. Wlewam co dziennie nano plankton (25mil) czy to on moze miec cos wspolnego ze wzrostem po4?

Zdecydowanie. Ja wlewam troche mniej pare razy w tygodniu na duzo wieksze akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestań lać ten plankton, jest na bank zbędny. Kup odpieniacz bo to przez jego brak są cyjano(te brunatne gluty) i zdychają ryby. Grzegorz napisał Ci parę postów wyżej jakie modele będą najlepsze-kup jednego z nich, lepiej ten mocniejszy.

Jakiej soli używasz?

I jak już kupisz odpieniacz to odkładaj kasę na filtr RODI bo ze sklepu pewnie woda jest średnio dobra..


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yhym widze ze wydatek czeka mnie rzedu 1700 zl masakra. w takim razie musze sie zastanowic z zona. sol nie wiem jaka bo sie nie pytalem jaka uzywaja w sklepie. jestescie pewni z tym planktonem zeby go nie lac? a korale czym sie beda odrzywiac? co prawda nie mam ich duzo ale jesc cos musza. znalazlem aukcje Deltec MCE600 i teraz pytanie koles uzywal go rok czasu i pisze ze dziala ok. warto kupic uzywany jak jest duzo tanszy czy lepiej na nowy zaoszczedzić. pytam bo nie wiem czy takie odpieniacze zuzywaja sie po jakims czasie a wydaje mi sie ze mogl bym go wyrwac za 1/4 ceny sklepowej.

dzieki za szybkie odpowiedzi.


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być używany.

Jakbyś trochę poczytal to wiedzialbys ze koralowce dziela się na fotosyntezujace i niefoto. Zakładam ze masz w akwarium tylko te pierwsze,'wiec jak sama nazwa wskazuje-przeprowadzają fotosynteze, nie musisz ich specjalnie dokarmiac codziennie.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Jak to nie wiesz jaka sól?.To kupujesz wodę rodi czy solankę z działającego akwarium?.Pierwsze napisz jakie masz korale bo ja bym Ci proponował pierwsze poczytać o zooksantelach.Bez sensu zakładać akwarium jak nie masz o tym ani trochę pojęcia.Mogłeś poczytać pierwsze o akwarystyce morskiej i o kosztach.Według mnie masz za słabe oświetlenie nawet na miękkie dołóż jeszcze 35w,a masz odbłysniki?Ja mam plancto aqua medic i w instrukcji jest 10 kropli na 500l dobrze obsadzonego akwarium,a Ty lejesz 25 ml codziennie :)

Odpieniacz kup nawet używany tylko od jakiejś zaufanej osoby

odpieniek nowy mce 600 koszt ok.1060zł +ro di ok.300 zł to masz 1360 a nie 1700

a możesz też kupić blau scuma 400 za niecałe 600 tylko że te odpienki są słabe ale i tak lepszy jak nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo na allegro poszukaj zawsze coś znajdziesz , na pewno będzie lepsze niż nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myslicie ktory odpieniacz wg was jest lepszy?

1. 1400 l/h do akwa 600l

http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B002YEHQ3O/ref=aw_d_detail?pd=1&qid=1305326331&sr=8-1

2. Te same parametry.

http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B002YEDZN4/ref=aw_d_detail?pd=1&qid=1305326650&sr=8-7

Co o tym myslicie??


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to zaden z nich,wygladaja na cienki sprzet,pozdo.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ReefMaxa jak ulał.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tweety ja mam DT-2524 1850l/h i dawał radę w 96l :), dziś uruchomiłem 200l i zobaczymy co będzie.

Powiem Ci, że całkiem rozsądny sprzęt jak za tą cenę. Stosunek cena/możliwości jest OK.

Jak za tą kasę to nieźle pieni,a spodziewałem się że to w ogóle nie będzie działało :)

No i BOYU są robione z porządnego plastiku, możesz go upuścić i nic się nie stanie, a czasem czyta się jak te "markowe" pękają w rękach podczas mycia.

Na razie nie udało mi się go skręcić na typowo suchą pianę, może to wina odpieńka, albo tego że mam małą obsadę baniaka. Ale codziennie wywala sporo brązowego syfu do kubka.

Nie wiem jak będzie się sprawował na większym litrażu, ale w 96l wymiatał :)

Jak coś to kupię inną pompę i zobaczę.

Ten sam sklep sprzedaje BOYU podwieszane na ścianie baniaka, ale nie wiem jak będzie z bąbelkami, DT2524 nie wypluwa jakoś dużo bąbli, więc może tamte też nie.

Poszukaj na forach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan to daj znac jak to Ci chodzi w 200l. Ja sie skusze na ktorys z tych odpieniaczy bo skoro jest napisane ze do 600l a ja mam 180 z czego 30l zajmije skala piasek to zostaje 150l. Czyli na zdrowy rozum powinno byc ok. Nie wiem dlaczefo polak ma zawsze manie przesadzania. Najlepiej to do akwa 50l wsadzic odpiebiacz za 2 tys zl z pompa 3tys l/h. Nie dajmy sie zwariowac.

Dzieki za wszystkie odpowiedzi.


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tweety8888 zanim napiszesz ''Nie wiem dlaczefo polak ma zawsze manie przesadzania.'' zobacz jacy ludzie Ci doradzaja :)np

Peniek 3082 posty ,tomasz 1589 posty ... to starzy wyjadacze morszczyzny nie chca dla Ciebie zle ale chcą Ci dobrze doradzic żebyś nie płacił 10razy:] po co masz pózniej cierpiec i zmieniać sprzet widząc jak zatruwa sie Twój baniak przez zły odpieniek.


DOBRE RADY + PRACA + WIEDZA = PIĘKNA RAFA

Reefmax + zdjeta pokrywa-- lampa Led 90W Filtracja : purigen,silicatex , chmi-pure,LR , + odpieniacz DIY . Falowniki 2x. Obsada: wszystkiego po trochu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok moze troche zle to ujolem. Ale jak kots pisze ze to sie nadaje tylko do reefmaxa to niech napisze dlaczego? Skoro w instrukcij tego skimmera pisse do akwa 600l.

To moze zapytam tak.

Czym mam sie kierowac przy kupnie odpieniacza? Na co mam zwracac uwage? Co jest najwazniejsze? Bo napewno nie jest tak ze co drozsze tym leprze.


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem szczerze, jak zakładałem akwarium, tez kierowałem się tym co piszą producenci. Akwarium mam 375l i kupiłem sobie odpieniacz z AM Midiflotor, do 400l jak mówi producent. Teraz pienię DIY MiniBK 200 od Darka i to co stary odpieniacz wyrzucał w miesiąc to ten nowy wyrzuca w dzień. Nie ma co wierzyć producentom... Ja bym pokusił się o rozmowę z jakimś z naszych mistrzów DIY i zapytał o taki odpieniacz pod Ciebie.

Ceny swojego nie zdradzam, jednak każda zainwestowana złotówka się opłaciła, jestem bardzo zadowolony, Tobie też nie radzę jakoś szczególnie oszczędzać, bo z własnych obserwacji widzę, iż akwarystyka morska nie nadaje się do oszczędzania ...

Pozdrawiam

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam nastepne pytanie, kolo korala urosla jaks tak jakby tuba, rurka i w niej zyje sobie jakis robaczek ktory wyrzuca jakas siec, pajeczyne po czym ja wciaga i tak caly dzien. Przez ta siec nie otwiera mi sie caly koral. Tam gdzie siec dotyka korala to on jest zamkniety. Co to jest? Wywalic to jak naj szybciej czy pozostawic?


Juwel 200 l.

4 x t5-24w

Skimer. Bubble-magus C3.5

Cyrkulacja maxi jet 1200

Start 01.10.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej ślimak osiadły. Generalnie są nieszkodliwe, dopóki nie zaczynają stresować koralowców. W twoim przypadku - albo przestaw korala, albo pozbądź się ślimaka.

I jak zawsze, dla początkujących - przeczytaj sobie >> TEN << artykuł.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.