Skocz do zawartości
Gotterdammung

Sarco - najtrudniejszy koral na świecie...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zauważyłem że w opisie Sarco na reeflex jest pewien błąd - poziom trudności powinien być opisany jako "Wyłącznie dla ekspertów! Bardzo trudny w hodowli" a nie "średnio trudny"...

A teraz poważniej. Strasznie mi mój sarco grymasi. Wiem że ten miękas co pewien czas się skóruje, ale na Boga, nie może to trwać wiecznie. A u mnie tak jest. W zasadzie można śmiało powiedzieć że cykl "otwierania się" do "skórowania" jest u mnie zamieniony. Czyli, koral jest zamknięty przez powiedzmy 2-3 tygodnie, otwiera się na 2 dni, loop. Trzeba się przyznać że nie tak dawno temu miał małe zajście z dzikim krabem który go podjadał. Ale kraba od chyba 2 tygodni nie ma, a koral milczy. Czasem ledwie wypuści jakieś mini polipki, ale nie do końca. Próbowałem go ustawiać w różnych miejscach, wszędzie to samo. No i oczywiście klasyczna śpiewka - wszystkie inne korale mają się dobrze. Co mówię jednak z przekonaniem, ponieważ pompują się zdrowo, jedzą, tańczą, i śpiewają.

Parametry :

Temp - 26C

PH - 8.1

KH - 8

Ca - 400

Mg - 1200

Zasolenie - 1.025

No2 - 0

No3 - 2

Any ideas?

Pozdrawiam

Gotter


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ze moje doswiadczenia z Sarco sa podobne. Wszedzie widze inforamcje ze to koral dla poczatkujacych a u mnie jeden padl a drugi wcale nie wyglada na szczesliwego. Co ciekawe, oba pieknie sie otwieraly w sklepie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, w sklepie był git... A u mnie kilka razy tylko otworzył się tak na maxa... No i to było też jakoś na początku po wpuszczeniu...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo sarco jest wlasnie koralem dla poczatkujacych! wtajemniczonym zaczyna sprawiac problemy ;) Sarco lubi NO3 i po4. Lubi kisiel w akwarium i wode o konsystencji zupy :) Czyli w mlodych akwariach, gdzie jest zle dobrana filtracja i nie najlepsze parametry - czuje sie swietnie. Dlatego rosnie na potege, gdy inne korale ledwo zipia.

Gdy akwarysta zaczyna stabilizowac parametry dla bardziej wymgajacych korali, sarco dotaje po odwloku. Wciaz mu nie pasuje, za duzo swiatla, za mocna cyrkulacja, za czysta woda :)

Status powinni zmienic na "wylacznie dla poczatkujacych" :lol:


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to u mnie powinien rosnąć jak na drożdżach, z racji mojego poziomu wiedzy. Zastanawiałem się właśnie nad tym czy ja przypadkiem nie mam za czystej wody na niego, ale porzuciłem tą myśl, ponieważ zoasy rosną ładnie. A gdzieś czytałem że zoasy właśnie też lubią błoto ...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się ma dobrze, a woda chyba też czysta, albo testy mam walnięte :lol: Tylko zasolenie mam niższe 1.023 i stoi w miejscu, w którym nie ma dużo światła i jakiegoś mega silnego prądu wody.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ma 4 lata i miewał okresy kiedy 2-3 tygodnie skórował co chwilę. Najbardziej się obraził się jak Tomentosus pomylił go z aiptasią.


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Lubi kisiel w akwarium i wode o konsystencji zupy :) Czyli w mlodych akwariach, gdzie jest zle dobrana filtracja i nie najlepsze parametry - czuje sie swietnie. Dlatego rosnie na potege, gdy inne korale ledwo zipia.

Gdy akwarysta zaczyna stabilizowac parametry dla bardziej wymgajacych korali, sarco dotaje po odwloku. Wciaz mu nie pasuje, za duzo swiatla, za mocna cyrkulacja, za czysta woda :)

...

no ja na bazie własnych doświadczeń nie do końca się zgodzę. w czasach KROPELKI od dnia zalania przez okres prawie roku lub dłużej, mój sarco miał się świetnie. w kolorze pięknego róziu, namiętnie się dzielił i cały czas puchaty.

w tym samym czasie sps-y czuły sie wyjątkowo - piękne przyrosty i kolory, więc zaryzykuję twierdzenie że woda była dość "czysta" , światła też sporo (8xT5) i cyrkulacji. dla odmiany w poprzednich 200l, gdzie właśnie błotko było, sarco no cóż, może nie kaprysił bo i otwarty był i napompowany, ale praktycznie nie rósł i absolutnie sie nie dzielił.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam sarco ehrenbergi i rosnie u mnie jak chwast. nawet odrusl z kikuta, ktory byl prez pol roku schowany w skalach i wyciagniety na swiatlo po przeprowadzce. u mnie jeden padl po zabawie z phosguardem, ale widze ze juz i ten kikut odrasta. takze jak dla mnie koral ze stali, kwasowki nawet.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie etap "otwierania" trwał jakieś 2 m-ce, już prawie o nim zapomniałem aż tu nagle ciach i wystawił polipki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarco to taki miękki "paradoks" bo niby miękki, lubi błotko, ale nie bagno, a światło i cyrkulacja to juz jak przy sps-ach :) Serio, przy błotku, slabym swietle i żadnej cyrkulacji albo będzie sie tygodniami skórował, albo jak juz się napompuje to będzie szarobury i nijaki, dopiero jak woda będzie gicio, a światło i cyrkulacja ok to będzie wywalal dlugie polipy i będzie miał ładne jasne kolorki :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki miękki twardziel:)

Ja ze swoim też walczę.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarco to taki miękki "paradoks" bo niby miękki, lubi błotko, ale nie bagno, a światło i cyrkulacja to juz jak przy sps-ach :) Serio, przy błotku, slabym swietle i żadnej cyrkulacji albo będzie sie tygodniami skórował, albo jak juz się napompuje to będzie szarobury i nijaki, dopiero jak woda będzie gicio, a światło i cyrkulacja ok to będzie wywalal dlugie polipy i będzie miał ładne jasne kolorki :)

Pozdrawiam

seb

no to juz wedruje na gorna polke kolo acry :) tylko nie wiem czy mu pompa gaci nie zdmuchnie :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie może dostawać czadu bezpośrednio z pompy, tornada nie lubi, ale lekki zefirek a od czasu do czasu szkwał jak najbardziej:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za pytanko, czy "skórzany łeb" Sarko oddłutywany od skały przyrośnie i przyjmie się w innym zbiorniku (osobnik spory i okazały)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzicie, przez jeden dzień trzymałem nową skałę w sumpie, i po 10 minutach od wsadzenia skały

Sarco zareagował, po godzinie był pięknie otwarty...

I co teraz ? :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za pytanko, czy "skórzany łeb" Sarko oddłutywany od skały przyrośnie i przyjmie się w innym zbiorniku (osobnik spory i okazały)

Tak, przyrośnie jak go unieruchomisz do nowej skały.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Włodku. Mieliśmy obiekcje bo rozmawiałem ze znajomym który ma sztukę i obiecał mi ją ale bez skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.