Skocz do zawartości
KIDULT

balling po rowno czy nie?

balling w spsowym baniaku  

39 użytkowników zagłosowało

  1. 1. czy lejesz ballinga po rowno w spsowym baniaku?



Rekomendowane odpowiedzi

...wyglada na to ze niektorzy moga lac Ballinga po rowno,inni nie co jest oczywiste,gdy pomimo rownego lania jeden parametr odstaje i wtedy trzeba zmienic dawke tego jednego...Ja mam to szczescie ze idzie ladnie po rowno co pokazuja testy,ale jezeli kiedys zmieni mnie sie jakis parametr to oczywiscie bede zmuszony zmienic dawke dla tego parametru...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze leje rowno plyny na Ca i KH, sol bez NACL troche mniej,a Mg wcale nie daje bo w soli Preis mam 1500mg/l.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja również leje równo, Mg prawie wcale ubytki prawie niezauważalne :rolleyes:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic Inmar, lać tak jak zbiornik potrzebuje.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leję równo , ponieważ jest to chemia. jeżeli lejemy nierówno to nadmiar jednego z odczynnikow jest w akwarium i jest w pewnym sensie marnowany. to nie jest tak jak niektórzy pisza że leją wapń i leją kH , bez reakcji obu składników nie ma wapnia i kH. wapnia jest tylko tyle ile najmniejszego składnika, reszta się marnuje.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Witek proponujesz bym lał tylko 70ml wapna bo tyle leję Kh ? Ciekawe jak by to się miało za tydzień,spróbować można.Soli bez NaCl zawsze leję tyle co Kh,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie leję po równo prawie dwa lata, bo u mnie niestety ta metoda się nie sprawdziła. Baniak bardziej lps-owy niż sps-owy.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze z moich obserwacji ze robiąc 10% podmianę co dwa tygodnie też mam minimalne rozjechanie ilości pierwiastków.Wiadoma sprawa spowodowane jest to rodzajem soli,partią itd.Oczywiście jest jeszcze kwestia testów poruszona przez Inmara.Osobiście robię testy bardzo rzadko bo obserwuję i widzę kiedy coś jest nie tak ,ale jak z nudów zrobię testy i widzę że wszystko jest w normie dalej leje równo.

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Witek proponujesz bym lał tylko 70ml wapna bo tyle leję Kh ? Ciekawe jak by to się miało za tydzień,spróbować można.Soli bez NaCl zawsze leję tyle co Kh,

ile lejesz Ca ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej stronie napisałem,leję wapna 120ml.Ja jakoś nie wierzę w te moje testy bo dlaczego na starych umiałem lać równo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej różnicy to ja bym podejrzewał, że coś jest nie tak z płynami do Ballinga. Może pomyliłeś Marku chlorek wapnia bezwodny z uwodnionym przy ważeniu???


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja leję 120ml dziennie ca i kh po równo ale zrezygnowałem całkowicie z soli bez soli i jest lepiej

jak stosowałem sól bez soli to nigdy nie mogłem utrzymać równych dawek

acha i odrobina magnezu :rolleyes:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej różnicy to ja bym podejrzewał, że coś jest nie tak z płynami do Ballinga. Może pomyliłeś Marku chlorek wapnia bezwodny z uwodnionym przy ważeniu???

Chyba nie bo tak samo rozrabiam od kilku miesięcy z tego samego worka wapna.Sprawdzę wieczorem co tam mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bo tak samo rozrabiam od kilku miesięcy z tego samego worka wapna.Sprawdzę wieczorem co tam mam.

Wapń jest higroskopijny może z bezwodnego zrobił się np 2 wodny , skoro piszesz ze kilka miesięcy ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, WAPNIA a nie WAPNA! :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,Seb piszę potocznie.Wapno zawsze było w suchym miejscu w szczelnym pojemniku i było sypkie.Chyba opakowanie się skończyło i mam nowe,ale racji w tym macie dużo.Sprawdzę wieczorem.

Mam Wapnia chlorek dwuwodny i właściwie mam resztkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imar a sprawdzałeś jak ci dozuje twój dozownik, czy jak ustawiłeś mu 100 ml to podają wszystkie trzy pompy po sto czy leja jak chcą. Bo te dozowniki doser to raczej przekłamują i to całkiem niezłe dawki. Sam sprawdzałem na dwóch dozownikach z dosera, jeden kupiony używany drugi nówka funkiel i żaden nie pokazał równych wartości dozowania. Przekłamania na jednej dawce były nawet o 20 ml na każdej z pomp. Ja mam grotecha III ustawionego na 150 ml i pierwsza pompa dozuje 140, druga 155, trzecia 160. wiec warto sprawdzić swoje dozowniki jak dozują.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że trzeba je kalibrować,ale szczerze to dawno nie sprawdzałem więc dzisiaj to zrobię.Ostatnio skorygowałem dozowanie i Kh leję 80ml a Ca 120ml,soli bez NaCl zawsze tyle co Kh.

Po sprawdzeniu okazało się,że pompa podająca 80ml Kh dokładnie tyle leje,pompa od soli zamiast 80ml podawała 70ml więc podbiłem o 10ml a pompa od Ca zamiast 120ml podawała 105ml więc dużej rozbieżności w równym laniu nawet nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.