Skocz do zawartości
ona

Temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie obecnie waha sie dziennie od 26 do 27,5. Zastanawialem sie czy to ok. Duzo sie naczytalem i doszedlem do wniosku, ze nic nie bede z tym robil. Nie widze negatywnych skutow po paru tygodniach takiej temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przez kilka dni bylo po 30 stopni na szczescie nic sie nie stalo,,mysle ze jeszcze 1 moze 2 stopnie wiecej i po baniaku:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 27 stopni jest jeszcze w granicach normy i nie ma się czym martwić natomiast jeśli podskoczy do 30 stopni w dni najbardziej upalne może spowodować co najmniej stres u korali . Dobrze więc zawczasu mieć pod ręką jakikolwiek wentylator choćby biurkowy i skierować na taflę wody, ten sposób chłodzenia powoduje zwiększone parowanie wody więc trzeba kontrolować stan dolewki. Swoje akwarium schładzam wentylatorami zamontowanymi w koronie które współpracują z termostatem ustawionym na 28 stopni.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez myslalem o wentylatorach,,wie ktos ile musialbym ich zamontowac?mam odkryty baniak..dł 120 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 26-27 stopni, temp. do przyjęcia.

u mnie przez kilka dni bylo po 30 stopni na szczescie nic sie nie stalo,,mysle ze jeszcze 1 moze 2 stopnie wiecej i po baniaku:(

Kuba, sprawdź, czy nie poleciała Ci grzałka. Odłącz ją od zasilania i obserwuj, czy temp. spadnie.

Edit: Myślałem, że też masz RM-a, czyli grzałkę Aquaela. Ale skoro nie, to prawdopodobnie efekt braku jakiegokolwiek chłodzenia.

Standardowy wiatrak do RM-a (6 cm) schładza wodę o 1-1,5 stopnia.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzalka jest git:)mieszkam na 4 pietrze i przez caly dzien mam saune w domu,,klima juz zaklepana tylko musze czekac na zgode administratora:(a do tego czasu musze jakos sobie radzic,,teraz trochu popadalo i sie ochlodzilo i w baniaku jest 29* wiec trochu spadlo, ale niewiele,,nie mam reefmaxa ale jestem ciekaw jak sobie z tym radzicie:)w miniejszych baniakach pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mysle ze temperatura 29 nie jest czyms tragicznym pod warunkiem ze powoli wzrasta,podobnie powoli opada...niestety my akwarysci morscy jestesmy czesto swiadkami duzego wzrostu temperatury...pamietam lato kiedy bylo plus 40 stopni.W nocy sie schlodzilo i w poludnie to samo.Zbiornik ktory ma takie wachania jest w niebezpieczenstwie...wszystko zalezy od obsady...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlacza sie przy temperaturze 28°C. Wylacza po ok. 2 godzinach, przy 27,5°C. Na najmniejszych obrotach jest nieslyszalny. :)

YdO1j.jpg


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mysle ze temperatura 29 nie jest czyms tragicznym pod warunkiem ze powoli wzrasta,podobnie powoli opada...niestety my akwarysci morscy jestesmy czesto swiadkami duzego wzrostu temperatury...pamietam lato kiedy bylo plus 40 stopni.W nocy sie schlodzilo i w poludnie to samo.Zbiornik ktory ma takie wachania jest w niebezpieczenstwie...wszystko zalezy od obsady...Pozdrawiam...

Czy dla korali nie jest gorsza wysoka temperatura przez długi czas 30 stopni niż jego skoki.

Jak się nie mylę to w morzu panują prądy przy których chyba są spore skoki temperatury.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszek, czy Twój wiatrak jest na 230V? Zwykły komputerowy byłby bezpieczniejszy, zwłaszcza że wybór cichutkich i wydajnych wentylatorów na 12V jest bardzo duży.

Ale pomysłowo :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na allegro kupiłem zestaw 4 wentylatorów do chłodzenia. Kąt nachylenia każdego z nich jest osobno regulowany. Dałem bodajże 150zł. Do tego odwrotny termoregulator również z allegro. Sprawdza się naprawdę dobrze z powodu płynnej regulacji temperatury. Mam akwarium 90X40X40.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kostkę 30 litrów solanki i od dwóch dni mam wieczorem 29 stopni rano spada do 26 to chyba nie za ciekawie sytuacja, czy może mi ktoś poradzić jak przerobić zwykły termoregulator od grzałki tak aby dawał napięcie po przekraczaniu zadanej temp. Może jest jakiś stycznik który puszcza napięcie przy zaniku prądu na cewce.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotowy odwrotny regulator temperatury kupisz za 25 zł


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuchy,

moj Thermo-Controller ma dwa wyjscia na 230V (ogrzewanie i chlodzenie) . Wiatraczek to antyk, ma dwa biegi, ale ten wolniejszy wystarcza i najwazniejsze, ze go nie slysze.

Przy okazji chcialbym zapytac, jak sie sprawuja te akwarystyczne wietraczki, polaczone jeden obok drugiego w "baterie" i przymocowywane do krawedzi akwarium ? Sa naprawde ciche ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w extremalnych sytuacjach mozna wlozyc do sumpa butelke 0,5 z zamrozona woda , ewentualnie mocno schlodzona


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w extremalnych sytuacjach mozna wlozyc do sumpa butelke 0,5 z zamrozona woda , ewentualnie mocno schlodzona

Ja tak robiłem w słodkim akwarium, ale w poprzednim domu w pokoju gdzie stało akwa było w lecie bardzo gorąco, więc ja wrzucałem 2 butelki 1.5l zmrożone na maxa...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dla korali nie jest gorsza wysoka temperatura przez długi czas 30 stopni niż jego skoki.

Jak się nie mylę to w morzu panują prądy przy których chyba są spore skoki temperatury.

...zalezy w jakim morzu (oceanie) i zjakiego oceany sa Twoje korale...powiedzmy sobie ze nasze korale juz nie sa tymi dzikimi,zazwyczaj pochodza ze szczepek i razno toleruja zachwiania zarowno temperatury jak i parametrow...taki przyklad...pewne korale LPS zniosa wiele ale zdarza sie ze choruja (zazwyczaj na RTN)...dlaczego choruja ,skoro przez dlugi czas zyly w naszych zbiornikach zdrowo...?...Nikt jeszcze nie wymyslil,choc amerykanskie instytuty staraja sie usilnie znalezc odpowiedz...problem w tym ze "kazde akwarium jest inne",byc moze temperatura a raczej jej skoki maja cos wspolnego z chorymi koralami...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

u mnie a mieszkam na poddaszu temperatura jest spora - bo się chata nagrzewa od dachu w dzień a w nocy oddaje to ciepło

gdy na dworze jest 37 w słońcu w chacie mam około 26.5 w baniaku dzięki 12cm wiatrakowi 12V od zasilacza komputerowego - dostępny w sprzedaży w każdym sklepie komputerowym skutecznie przez noc schładza mi wodę do tych 24.5 stopnia i przez dzień znowu wzrasta do 26,9 *C i tak cały czas jak na razie więc zmartwień nie mam 300L wolniej się nagrzewa wiec tu jest luz. Wiatrak śmiga 24h/24h wody idzie 20L na 7 dni


8286_8535.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy korale które przystosowywały się przez x lat do warunków panujących w morzu , są wstanie w przeciągu 10 lat (zapomnieć ) w jakich warunkach żyły przez tak długi okres .?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy okazji chcialbym zapytac, jak sie sprawuja te akwarystyczne wietraczki, polaczone jeden obok drugiego w "baterie"  i przymocowywane do krawedzi akwarium ? Sa naprawde ciche ? 

Na pewno układ z RM-a jest pieruńsko głośny, tandem wciągająco-wypychający + mocowania, kratki itp. w pokrywie wspólnie generują masę hałasu. Wiatraki "akwarystyczne" (czytaj-drogie, bo można je wcisnąć naiwnym hobbystom) to zwykłe komputerowce, a wśród nich są modele i niemal niesłyszalne, i męcząco głośne. W otwartym układzie, bez obudowy, przeszkadzających kratek i innych świszczących elementów, decydujący jest model wiatraka. Zamówienie odpowiednio wygiętego wieszaka z pleksy z wyciętymi otworami na wentylatory nie powinno być kosztowne, a sprawdzi się tak samo, jak modele "dedykowane".

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura to jedno ale chyba istotniejsze jest natlenienie zbiornika bo wraz ze wzrostem temparatury ilość tlenu i jego rozpuszczalność spada a wtedy korale i ryby padają nie z powodu temperatury tylko dlatego że sie duszą.

Jeśli macie problem z wysoką temperaturą to proponuję zadbać o intensywniejsze natlenienie zbiornika - czasami wystarczy podnieść wyżej cyrkulacyjną tak by łapała i mieliła troche powietrza - będą bąble w zbiorniku ale zwierzaki się nie poduszą.

BTW. Przez 3 lata miałem 3 wentylatory komputerowe 12 cm nad 45l sterowane przez kontroler tempratury i w największe upały było max 27 stopni ale tam naprawdę wiało na powierzchnię. Ale to i tak bez porównania z chłodziaką na balkonie, cisza i temteratura pomiędzy 25-26 stopni bez stada wiatraków, szumu i wilgoci.

BTW2 Zwiększając nawiew by schłodzić wodę pamiętajcie że wraz ze zwiększonym parowaniem bardzo spada KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zbiłem temperaturę wentylatorem z wymontowanego zasilacza komputerowego, 12V jest bezpieczny i przede wszystkim wydajny i cichy.

Musiałem to zrobić gdyż zmieniłem oświetlenie na ponad 1,3W na litr a to poskutkowało znacznym wzrostem temperatury.

Temperatura jest na poziomie 27-28 stopni.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.