Skocz do zawartości
danp

Zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i panowie,

wpadl mi do reki nowy magazyn "Colar&Reef USA".

Swoje artykuly umiescili tam m.in. takie tuzy akwarystyki jak: Delbeek, Fenner, Nilsen, Goemans czy Coppolino (Copps z reefcentral).

Ale do rzeczy, jeden z autorow (Mark Mitchell) w tekscie o chorobach korali napisal o zasoleniu zbiornikow rafowych w obecnych czasach utrzymanych na poziomie 1.026-1.028. Ta pierwsza liczbe sam osobiscie staram sie utrzymywac w mojej skromnej rafce, ale jak zyje nie slyszalem by ktos trzymal zbiornik rafowy o zasoleniu 1.028. Moze jestem slepy, moze nie czytam zbyt dokladnie, albo po prostu pozarlem wszystkie rozumy. O ile mnie pamiec nie myli Andriew (dobrze napisalem nick?) zawsze pisal (pisal jako czas przeszly bo go tu dawno nie widzialem), ze on w swojej rafie-marzenie zawsze mial troche wyzsze zasolenie. Ale o ile wyzsze?

Jakies opinie? Wlasne doswiadczenia?

ps-temat nie powstal po to by zaraz jakis nowicjusz wsypal soli co nie miara i potem mial pretensje ze cos jest nie tak z jego zbiornikiem, powtarzam co wyczytalem


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej utrzymuje 1,028


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest mniej wiecej prosta. Ryby wola nizsze zasolenie - koralowce wyzsze. Duza ilosc zwierzakow zyje w morzu czerwonym na przyklad a tam przeciez zasolenie jest grubo ponad 1.030. Mysle, ze najwazniejsze jest to co zawsze jest najwazniejsze :):):) nie poziom a stabilnosc sie liczy.

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O prosze.

Panowie stabilnosc stabilnoscia, ale gdzies jest gorna granica gdzie nie kazde zwierze bedzie to dobrze tolerowalo.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.035 mysle ze wiekszosc bez wiekszego problemu bedzie tolerowac. 1.040 obstawialbym juz tym zbyt gestym srodowiskiem :) aczkolwiek moge sie zalozyc, ze jesli podnoszenie zasolenia do tego poziomu trwalo by np pol roku - wszystko zylo by bez najmniejszych problemow.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O prosze.

Panowie stabilnosc stabilnoscia, ale gdzies jest gorna granica gdzie nie kazde zwierze bedzie to dobrze tolerowalo.

Oczywiści w ramach przyjętych wartości. U mnie zasolenie staram sie trzymać na 1,025 i przyznam szczerze ze 1,027 osiągnąłem pare razy jednak bez jakichs widocznych stresow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że najważniejsza jest stabilność i to wszystkich parametrów. Próbując, po lekturze opisów waszych pięknych zbiorników dobrać właściwe parametry, dawno bym zrezygnował z hodowli.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.