Skocz do zawartości
KIDULT

chlorek magnezu McCl2 + woda

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

czy ktos (oprocz Włodka;) wie ile mozna rozpuscic MgCl2 x 6H20 w 1 litrze RODI w temp. 25 stopni C?

dziekuje za pomoc, zamierzam sobie nowy koncentrat zrobic bo magnez u mnie kuleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sypał do nasycenia roztworu,przestanie się rozpuszczać-stop i po wszystkim,no chyba że chcesz wlać wode do określonej ilości MgCl2 x 6H20 to wtedy musisz wiedzieć.

ps.Metodą prób i błędów ruscy polecieli w kosmos!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczalność:

w wodzie: (20°C) 1670 g/l, (100°C) 3670 g/l

źródło: www.google.pl ;-)


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, ja rozpuszczam 5 kg w 10 litrach roztworu, starcza na dłuuugo :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki że się podepnę a jaki koncentrat robisz Seb ca i kh żeby proporcje się zgrały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zgrywam proporcji, robię stężone roztwory i leję według potrzeb, robiąc testy raz w tygodniu.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stężone to znaczy ile czego na ile wody

pozdrawiam Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stężone to znaczy ile czego na ile wody

pozdrawiam Jurek

Wodorowęglanu sodu tyle ile podaje Balling, więcej się nie rozpuści, to stężony roztwór, Chlorku wapnia bezwodnego mieszczę dziesięć kilogramów w dziesięciu litrach roztworu, Mg tak jak napisałem powyżej. Tester, pytasz o sól bez soli? Jeśli tak to nie daję wcale, nie spędza mi to snu z powiek :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb jestes hardcorem, Twoje zasolenie to juz pewnie w 99% chlor :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb jestes hardcorem, Twoje zasolenie to juz pewnie w 99% chlor :p

Nie wydaje mi się :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a probowales to preliczac? jak wzrasta stosunek chlorku sodu do reszty mineralow kiedy lejesz chlorek wapnia w takich ilosciach i nie wyrownujesz sola bez NaCL??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem i nie mam zamiaru :) W takich ilościach tzn jakich, w tej chwili mojego roztworu leję 37 ml, stężenie roztworu nie ma tu nic do rzeczy (chyba, nie jestem chemikiem) w każdym razie leję tak już ponad dwa lata i nic złego się nie dzieje z baniakiem. Mam jeszcze pytanie do chemików, czy i czym różni się odciek z reaktora od stężonego roztworu chlorku wapnia?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niepokoi mnie rozbieżność tego, co podałem z tabelą podrzuconą przez Włodzimierza.

Podaję linka do źródła, które podałem:

http://www.standard.pl/pl-surowce_chemiczne-959-magnezu,chlorek,x,6h2o.html

Może jakiś chemik będzie tak miły i rozwikła zagadkę...

Mam takie nieśmiałe przypuszczenie, iż tabelka podaje ilość MgCl2 w roztworze nasyconym, a producent ilość sześciowodzianu, jaki można rozpuścić (z uwzględnieniem masy 6H2O.

pozdrawiam

Mariusz


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz - 1670 gramow na litr? Czyli 1,67 kg w litrze? o jkaiej rozbierznosci piszesz? toz to ewidentny blad

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stezenie roztworu Mg raczej nie ma znaczenia. Wazne, zeby ilosc rozpuszczanego proszku byla powtarzalna, zeby miec punkt odniesienia przy nastepnym ustalaniu podawanej dawki.

Co innego z innymi zwiazkami, ktorych masy molowe powinny wspolgrac a wyzsze stezenia moga prowadzic do wytracenia nadmiaru zwiazku w roztworze i powstawaniu osadu na dnie kanistera.

To co Seb wyprawia nie ma rowniez znaczenia jesli chodzi o ilosc NaCl pozostajaca w zbiorniku. Po prostu podaje mniej zwiazku o wyzszym stezeniu.

Bez podawania soli bez NaCl wazne jest regularne podmienianie wody i problem znika, lub praktycznie zatrzymuje sie na lekkim i nie szkodliwym, podwyzszonym stezeniu NaCl. Rowniez u siebie zauwazylem, ze dodawanie soli bez NaCl szybciej doprowadza do problemow niz olanie tematu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb: "Mam jeszcze pytanie do chemików, czy i czym różni się odciek z reaktora od stężonego roztworu chlorku wapnia?"

Wprawdzie nie chemik tylko student biologi ale:

Chlorek wapnia = CaCl2, odciek z reaktora = CaCO3. Korale uzywaja CaCO3 do budowy szkieletu. Lejac ballinga dostarczasz CaCl2 i NaHCO3, ktore reagujac tworza CaCO3 oraz NaCl. Dlatego wzrasta zasolenie.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb: "Mam jeszcze pytanie do chemików, czy i czym różni się odciek z reaktora od stężonego roztworu chlorku wapnia?"

Wprawdzie nie chemik tylko student biologi ale:

Chlorek wapnia = CaCl2, odciek z reaktora = CaCO3. Korale uzywaja CaCO3 do budowy szkieletu. Lejac ballinga dostarczasz CaCl2 i NaHCO3, ktore reagujac tworza CaCO3 oraz NaCl. Dlatego wzrasta zasolenie.

Kumam, dzięki, o to mi właśnie chodziło, tylko nieprecyzyjnie zadałem pytanie, powinno brzmieć czym się różni odciek z reaktora od stężonych roztworów CaCl2 i NaHCO3 podawanych razem, dzięki za wyjaśnienie, wychodzi na to że niczym, a raczej szczegółami nie mającymi znaczenia strategicznego :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb no wlasnie jest zasadnicza roznica, bo jak lejesz CaCl2 bez NaHCO3 (lub tez w nierownych proporcjach) to Ci pozniej plywa w wodzie goly Chlor, poniewaz jony wapnia sa zuzywane. A gdy lejesz po rowno to zostaje NaCl, do ktorego dolewasz sol bez soli i proporcje zachowane blizsze naturze.

Byc moze "nic sie nie dzieje", a byc moze Seb gdybys lal po rowno bylbys juz na ktoryms TOTMIE :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd pewność że leję w nierównych proporcjach skoro leję nierówne dawki roztworów stężonych? A po drugie to co z tym jak to napisałeś gołym chlorem, na co wpływa czy szkodzi? Chemicy do tablicy proszę :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam chlor (Cl2) jest szalenie toksyczny dla wszelakiego zycia. Tyle ze to nie chlor powstaje a jon chlorkowy Cl-, ktory oczywiscie sam w sobie nie jest toksyczny. Co do lania dawek to oczywiscie mozna tak dopasowac stezenia albo dawki zeby wszystko przereagowalo. problem w tym ze jesli dawki sa nierowne stechiometrycznie to cos zostaje w wodzie w nadmiarze. Jesli dawki sa wzglednie male to czywiscie regularne podmianki zalatwia sprawe. Jesli jednak dawki sa duze to nadmiar jakiegos zwiazku sie kumuluje. Jednak jesli seb pilnuje poziomow Mg i Ca to tu nie ma problemu. Natomiast nalezy pamietac ze jakies kationy musza rownowazyc nadmiar jonu chlorkowego czyli wraz ze wzrostem chlorkow rosnie cos jeszcze - problem w tym ze nie sprawdzamy calej tablicy Mendelejewa i trudno przewidziec co.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.faunamarin.de/content/bedienungsanleitungen/

Może to Wam też troszke pomoże. Ja jadę wg tej zasady + 10% podmianki co tydzień.


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym czytał o swoim dawkowaniu, i gdzie tam roztwory wg ilości podanych przez Ballinga, równowaga jonowa itp? :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.