Skocz do zawartości
salamander74

Jak przetrwać weekend?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niestety moich podopiecznych dopadła ospa. Hepatus w kropkach, loretka trze się o co tylko może ale bez kropek. Jak przetrwać weekend bez leków? Zacząłem podawać czosnek w jedzeniu i podniosłem temperaturę do 29 stopni. Rano była także podmianka ok 10% wody. Na obecną chwilę sprzymierzeńcami z epidemią są jeszcze krewetki od których niebieski domaga się czyszczenia. Pomocy!!! Jak wytrwać do poniedziałku? Jedyne chyba co jutro dostanę to zieleń malahitową w markecie, bo sklep z morszczyzną jutro zamknięty.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam ale wątpię abym dostał go jutro w zwykłym sklepie zoologicznym w markecie w większości z karmą dla psów i paroma gupikami. Na obecną chwile potrzebne mi domowe sposoby.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam ale wątpię abym dostał go jutro w zwykłym sklepie zoologicznym w markecie w większości z karmą dla psów i paroma gupikami. Na obecną chwile potrzebne mi domowe sposoby.

Dostaniesz w NOMI na dziele ogrodniczym.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie w NOMI? A do czego to jeszcze stosują?


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Nomi na dziale ze sprzętem do oczek wodnych faktycznie mają u nas.

Spróbuj obniżyć zasolenie wody do 1.018.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie u mnie nie będzie, ale może castorama ;-) A jak krewetki po tym i rozgwiazdy?


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki bez problemu, rozgwiazdy - nie wiem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak jak pisałem w niedziele w Koszalinie to tylko karmę dla psa sprzedają. Podjadę do Nomi. A nuż się uda. Dzięki Panowie za pomoc.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tego łykał nie będę. Poza tym mam już dwoje szkodników. ;-)


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak jak pisałem w niedziele w Koszalinie to tylko karmę dla psa sprzedają. Podjadę do Nomi. A nuż się uda. Dzięki Panowie za pomoc.

Stosowałem FMC wielokrotnie w słodkim na ospę......lek skuteczny dla ryb ale wszystkie ślimaki mi padały i cały system filtracji biologicznej szlag trafiał.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie dobrze...

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Akwa ciężko znosi lek, ale w zasadzie niebezpieczny jest tylko dla sps-ów.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie o mnie :yes , a spsów nie mam. W razie czego zostaje mi jeszcze Słupsk. To tylko 80km. Będzie dobrze. Nie wiem czemu ale dzisiaj loretka pierwszy raz nie śpi w skałkach tylko na grzałce .


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem ekspertem od chorób ryb, ale polecanie FMC do akwarium morskiego, w dodatku nie jest to pewnie zbiornik leczniczy? Co to w ogóle za pomysł, żeby leczyć morskie ryby FMC? Przecież ten preparat to tylko wariacja nt błękitu malachitowego. Co to znaczy ospa? Jedyna ospa rybia jaką znam jest powodowana przez kulorzęska (Ichthyophthirius multifiliis) i to u ryb słodkowodnych. Najbardziej podobne efekty w słonej wodzie daje Cryptocarion irritans a drobniejsze kropki oodinoza (Oodinium cośtam). Tyle, że żadnego z nich błękit metylenowy nie ruszy, a jeśli nawet to nie do końca. A to co na pewno FMC spowoduje to kompletne rozpieprzenie flory bakteryjnej. Z tego, co wiem, to jedyny skuteczny lek na Cryptocarion i Oodinum to siarczan miedzi. Leki (z pamięci) jakie go zawierają to np. Sera Oodinopur i AM Pointex. Tylko, że nie ma co szampana otwierać, bo każdy z nich równie skutecznie rozpieprzy nam akwarium, co FMC, ale przynajmniej zabijemy pasożyta (powtarzając kurację). Dlatego leczenie robi się tylko w akwariach przeznaczonych do leczenia. W zbiorniku ogólnym to możemy sobie zaświecić mocną lampą UV czy podziałać ozonem, tyle że mocniej zainfekowane i osłabione ryby trzeba będzie pożegnać.

Może jednak się mylę i FMC, może jako działanie uboczne, zwalcza choroby ryb morskich? Ale jakoś wierzyć mi się nie chce.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mylisz się. Stosowanie go to jednak ostateczność. Oczywiście gdy nie mamy szansy wyłapać ryb i przenieść do zbiornika kwarantannowego. Wtedy możemy:

a) patrzeć jak zdychaj

B) zastosować miedź i na 100% załatwić wszystkie bezkręgowce

c) zastosować FMC i stracić kilka sps-ó jeśli te są w zbiorniku.

FMC to mieszanka błękitu metylowego, zieleni malachitowej i formaliny.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od siebie wtrącę że preparaty na bazie miedzi jeżeli już stosować to najlepiej w osobnym akwarium a co do produktów serry wyraźnie napisali że w osobnym akwarium 5 dni plus ryby do świeżej wody z akwarium na 10 minut przed powrotem do głównego zbiornika resztę doczytaj na stronce serry

PS u mnie coś podobnego do ospy występowało ale ja mam dwie krewetki czyszczące karmię bez umiaru i miałem kosmiczne zasolenie wpierw 1022 a po miesiącu 1026 co pomogło nie wiem bo ryby od krewetek uciekały dopiero w stanie agonalnym dawały się wyczyścić nawet babka którą kupiłem w wątpliwym stanie dała się wyczyścić jak ledwo pływała i to tylko krewetce mniejszej od siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mozliwe, ze nie mam racji. Jednak oprocz tych kilku sps-ow (jesli sa) zabijemy tez wiekszosc bakterii, ktore mielismy w akwarium. Uzywalem FMC tylko w akwariach slodkowodnych,ale jesli tam bakterie zdychaly to dlaczego w slonej wodzie mialyby nie zdychac? Tomasz jestes pewien, ze FMC skutecznie zwalczy Cryptocarion lub Oodinium? Ze skladu, ktory podales, to tylko zielen do czegos sie nadaje. Nic, przy nastepnej okazji (oby takiej nie bylo) sprobuje z FMC.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zieleń malachitowa to nie miedz?

:whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho, rób tak żeby tej okazji nie było. A co do bakterii to jak najbardziej masz rację, część na pewno padnie, jednak sądzę że nie dużo wiecej niz przy przewymiarowanej lampie UV.

FMC jak i każdy inny lek na ospę to zło ostateczne i czy go stosować w akwarium głównym? Najlepiej nie, ale czasmi się nie da.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli stara, jak akwarystyka konkluzja - robic wszystko, zeby nie leczyc.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.