Skocz do zawartości
RobertS

Nawrót ospy

Rekomendowane odpowiedzi

Już przechodziła, zostawiła mi 2 ryby i znowu widzę rybę pokrytą jak solą pasożytem!

Ryby jedzą czosnek, jedzenie moczone w czosnku, czosnek pocięty w plasterki codziennie leży w sumpie, zasolenie koło 1.020, temperatura 27-28 stopni, skończona kuracja nosalem, teraz chyba pozostaje ryby odłowić do oddzielnego i dać zieleń malachitową?

Co jeszcze mogę zrobić? Może na stałe uv podłączyć?


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że ospa wróciła po 7-9 dniach jest sprawą normalną. Taki jest po prostu cykl tej francy. To co leżało w skałach rozwinęło się i tak w kółko. To że wyleczysz ryby w osobnym zbiorniku nic nie da. Po wpuszczeniu do akwa znowu dostaną ospy. Chyba że akwa przejdzie 3-miesięczną kwarantannę. Tyle mniej więcej wytrzymują zarodniki ospy bez żywiciela. Po tym czasie zbiornik jest najczęściej czysty.

UV powinna być stale włączona - zniszczy przynajmniej to co pływa w toni wodnej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamierzam je przetrzymać 3 miesiące w oddzielnym zbiorniku, jeżeli nie ma sposobu na ta francę. A uv dać do starego zbiornika czy do nowego i jak tam przeprowadzać leczenie? Zielenią malachitową?


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz obsadę bezkręgowców? Jakieś sps-y?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam krewetki, ślimaki, wężowidła, kilka miękasó i grzybowieńców, zoa i jedną montiporę


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spokojnie zostaw ryby w zbiorniku i zastosuj FMC zooleka. Proporcje takie jak do słodkowodnego (jest na etykietce). Miękkie zwiną się na dzień, ale potem wszystko wróci do normy i po 3-4 dniach nie będzie śladu ospy. Wyłącz odpieniacz na 2 doby - to ważne. Potem włącz odpieniacz. Podmiankę zrób po 10-12 dniach. Tyle trwa kuracja. Potem akwarium będziesz miał czyste. Możesz po podmiance dodać jakieś bakterie aby uzupełnić populacje.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do usług.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie wcześnie j a nie był bym ponad 700 do tyłu, chociaż licho wie czy nie zdechnie mi reszta życia po tym specyfiku to będzie drugie tyle :/

Jadę do sklepu


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem kilkakrotnie - 2 razy u siebie - straty: 2 acropory przy właściwie pełnej obsadzie sps-owej - dlatego tu byłbym na drugi raz ostrożny. U 3 kolegów zadziałało bez pudła, u Łukasza niestety błazny popłynęły, ale koralowce nie zareagowały. Sposób podpatrzyłem u kolegi z Krakowa i dzięki mu za to.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, najprostsze rozwiązania sa najlepsze :clowning, szkoda mi zwierzaków które zabił pasożyt.

A rozgwiazdy jak to zniosą?

p.s.

jak mi zadziała to flache masz u mnie :) a jak nie ...:)

co do dawki, lepiej dać za mało czy przedawkować, liczy się litraż zbiornika czy faktyczna ilość wody?


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktyczna ilość wody. Nigdy nie przedawkowałem więc nie wiem - ale dla czystego sumienia nie radzę...tam jest formalina i zieleń malachitowa takze, więc lepiej nie przesadzić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moje błazny jak sądzę miały Brooklynella hostilis, początkowo leczyłem ospę i tą akurat FMC wytępiło. Niestety błazny na kwarantannie złapały to dziadostwo i w 24h się zwinęły. Jadły fajnie i nic by nie wskazywało na problemy. W nocy jak zapalałem lampkę biurkową widać było dopiero ten białawy nalot (Brooklynella hostilis) na czarnym błazenku. Rano było już po nim.

Mając w akwarium 100% ospę stosowałem na błaznach FMC i pomagało. Tak jak pisze Tomasz, po 8-10 dniach następuje powrót choroby, jeżeli nie powróci po 10 dniach to trzeba czekać.

Życzę powodzenia

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj gdzie ta flaszka:tongues


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla ludzi plagą obecnie jest jelitówka a w morszczyźnie ospa...

Mój zbiornik również dorwało to dziadostwo. Najbardziej obrywa Białobrody, jest cały w "kaszy", Hepatus i reszta obsady zdecydowanie mniej ale widać już na ich skórze że dziadostwo rozpoczyna inwazję.

Choróbsko przytargałem z żywym wodzieniem... rozpocząłem kurację FMC zooleka. Przed podaniem leku zrobiłem sporą podmianę obniżając odrobinę zasolenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quadricolor jak zniesie potraktowanie tym specyfikiem? Albo inaczej, dla jakich zwierząt zwłaszcza bezkręgowców jest niebezpieczny?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absorbenty kiedy zacząć stosować po zaaplikowaniu tego specyfiku?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 10-12 dniach - teoretycznie po drugim wysypie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do specyfiku, skoro odpieniacz wywala go już po dwóch dniach, nie daje się drugiej dawki?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykował.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.